Majowie, Egipcjanie i fenicki ³±cznik22 lut 2012
Jaki¶ czas temu, donosi³em na NA o znalezieniu ceg³y w staro¿ytnym kompleksie Majów w Camalcalco, która mia³a na sobie inskrypcjê potwierdzaj±c± wydarzenie zapowiedziane an 2012 w s³ynnym kalendarzu. Wiadomo¶æ zapowiada³a powrót boga wojny i stworzenia – Bolon Yokte, ale nie mówi³a konkretnie czy 2012 ma siê zakoñczyæ destrukcj± naszej planety, czy te¿ jakim¶ bardziej pozytywnym Nowym Wiekiem.¦wiat widziany przez Majów to nieustanne okresy kreacji i zniszczenia, i czasami trudno jest odgadn±æ prawdziwe znaczenie zapisanej hieroglifami inskrypcji. Np. w zapisie Majów s³owo “temo” oznacza “byæ narodzonym” lub “zej¶æ z nieba”. Zaskakuj±co to samo s³owo zapisane hieroglifami u¿ywanym w staro¿ytnym Egipcie oznacza “zakoñczyæ” lub “wype³niæ”. Wiele takich podobieñstw ze Starym ¦wiatem, ka¿e uwa¿niej patrzeæ na moment, w którym narodzi³a siê cywilizacja Majów, bo mo¿na w niej znale¼æ wiele ¶ladów wskazuj±cej na tajemniczy zwi±zek z kulturami Afryki i Azji.
Matematyczne umiejêtno¶ci Majów s± wrêcz legendarne. Kiedy staro¿ytni Grecy uwa¿ali liczbê 10 tys za “niepoliczaln±”, Majowie siegali swoj± histori± kreacji o 400 mln. lat wstecz. Gdy ci sam Grecy wierzyli, ¿e Wenus jest podwójn± gwiazd± zwan±: Lucyfer i Hesperus – Majowie wiedzieli, ¿e jest to pojedyncza planeta. Majowie obliczyli, ¿e rok s³oneczny trwa 365.242198 dni. Wspó³czesna nauka poprawi³a obliczenia Majów i dzi¶ d³ugo¶æ roku okre¶la siê jako 365.242129 dni. Majowie rozumieli znaczenie “0” u¿ywaj±c go w obliczeniach tysi±ce lat wcze¶niej, ni¿ hinduscy czy arabscy matematycy.
Tradycyjnie uwa¿a siê, ¿e Majowie wy³onili siê ze starszej cywilizacji Olmeków, którzy ¿yli na terenach dzisiejszego Vera Cruz. Szczytowy moment kultury Olmeków przypada na lata pomiêdzy 1500 r. p.n.e, a 400 r. p.n.e. Tymczasem archeolodzy odnale¼li w Belize w miejscowo¶ci Cuello, staro¿ytne miasto Majów datowane na 2600 r. p.n.e. Tak wiêc obie kultury rozwijaly sie równolegle.
Kalendarz Majów, zwany D³ug± Rachub± zaczyna siê 12 sierpnia 3113 r. p.n.e. Nie wiemy jakie wydarzenie mia³o wówczas miejsce, bo wszelkie ¶lady na ten temat zosta³y zniszczone przez konkwistadorów. Wiadomo jednak, ¿e w tym samym mniej wiêcej czasie, w staro¿ytnym Egipcie rozpoczê³a panowanie Pierwsza Dynastia. To tak¿e moment, w którym byæ mo¿e powsta³ kamienny kr±g Stonehenge i cywilizacja iberyjska.
Kultury te jednak zaczê³y przygasaæ mniej wiêcej w tym samym czasie, oprócz jednej – fenickiej. Fenicjanie stworzyli imperium morskie i zbudowali wiele miast w basenie Morza ¦ródziemnego. Uwa¿ali ¿e ocean jest raczej autostrad± ni¿ barier± i swobodnie przekraczali cie¶ninê Gibraltarsk± odkrywaj±c Wyspy Zielonego Przyl±dka, a tak¿e Karaiby i Florydê. Fenicjanie rozumieli znaczenie sta³ych wiatrów takich jak pasat i pr±dów morskich, które potrafili doskonale wykorzystywaæ do poruszania siê po morzu. Dziêki Golfsztromowi mogli szybko i sprawnie wracaæ z transatlantyckich woja¿y.
Miasta Lixis i Safi – le¿±ce w dzisiejszym Maroku – zosta³y zbudowane przez Fenicjan na d³ugo przed powstaniem staro¿ytnego Rzymu. Thor Heyerdahl wybra³ Safi jako punkt startu w rejsie trzcinowego statku Ra, z Afryki do Ameryki. Grecki historyk, geograf i podró¿nik Strabon pisa³, ¿e Homer o zamorskich krajach dowiedzia³ siê w³a¶nie z opowie¶ci Fenicjan, którzy zamieszkiwali wybrze¿a dzisiejszego Pó³wyspu Iberyjskiego i którzy nauczyli Greków u¿ywaæ pisma.
Majowie potrafili wytwarzaæ papier z trzciny, dziêki zastosowaniu do¶æ skomplikowanego procesu obróbki. W ten sam sposób papier wytwarzali Fenicjanie a jego produkcjê do mistrzostwa doprowadzili Egipcjanie, u¿ywaj±c do tego celu papirusu. Tak Majowie jak i Egipcjanie dokonywali z wielkim znawstwem trepanacji czaszek, byli ekspertami w irygacji, umieli ³apaæ ryby za pomoc± sieci, grali w gry planszowe i ubierali siê w zale¿no¶ci od zajmowanej pozycji. Czy mo¿na za³o¿yæ, ¿e ³±czvnikiem pomiêdzy obiema kulturami byli Fenicjanie? Bo jak inaczej wyt³umaczyæ, ¿e konstrukcja mezopotamskich zigguratów przypomina mezoamerykañskie piramidy schodkowe? W kulturze Egiptu i Majów nawet religie by³y podobne. Egipski bóg Horus, wyobra¿any w postaci ptaka, odpowiada³ Quetzalcoatlowi równie¿ kojarzonemu z ptakiem. W obu kulturach oznakami w³adzy by³y w±¿ i kadzid³o, w obu czczono bogów S³oñca i Ksiê¿yca. Fenicki bóg deszczu Hadad dok³adnie odpowiada Tlalocowi u Majów. Obaj byli brodaci i dzier¿yli w swoich d³oniach pioruny. Quetzalcoatl równie¿ by³ brodaczem mimo, ¿e mê¿czy¼ni Majów takich bród nie byli w stanie zapu¶ciæ. Majowie zak³adali swoim bogom sztuczne brody i to samo robili Egipcjanie. Fenicjanie i Majowie dzielili tak¿e pasjê do sk³adanie ofiar z ludzi i do samookaleczania siê.
W ¶wiêtej ksiêdze Majów – Popol Vuh wiele historii jest niezwykle podobna do tych znanych na Bliskim Wschodzie. Mo¿na tam znale¼æ historiê podobn± do tej o Ogrodach Edenu. W wersji Majów dziewica zjada owoc z zakazanego drzewa i zostaje wyrzucona za to z raju. Majowie i Aztekowi znali te¿ historiê potopu a ich Noe zamiast go³êbicy wypu¶ci³ sêpa. Aztekowie w swojej religii polewali siê wod±, co nawi±zuje do ceremonii chrztu a hostia upieczona z kukurydziane m±ki symbolizowa³a u nich cia³o boga.
Zdumiewaj±ca liczba podobieñstw pomiêdzy obiema kulturami wskazuje, ¿e mog³y one dziêki Fenicjanom mieæ na siebie wp³yw. Nie musia³y byæ to wiêc kontakty intensywne, ale by³y one wystarczaj±ce, aby obie kultury stymulowa³y siê nawzajem, mimo dziel±cego ich oceanu.
http://nowaatlantyda.com/2012/02/22/majowie-egipcjanie-i-fenicki-lacznik/