Majowie, Egipcjanie i fenicki ³¹cznik22 lut 2012
JakiÂś czas temu, donosiÂłem na NA o znalezieniu cegÂły w staroÂżytnym kompleksie MajĂłw w Camalcalco, ktĂłra miaÂła na sobie inskrypcjĂŞ potwierdzajÂącÂą wydarzenie zapowiedziane an 2012 w sÂłynnym kalendarzu. WiadomoœÌ zapowiadaÂła powrĂłt boga wojny i stworzenia – Bolon Yokte, ale nie mĂłwiÂła konkretnie czy 2012 ma siĂŞ zakoĂączyĂŚ destrukcjÂą naszej planety, czy teÂż jakimÂś bardziej pozytywnym Nowym Wiekiem.
ÂŚwiat widziany przez MajĂłw to nieustanne okresy kreacji i zniszczenia, i czasami trudno jest odgadn¹Ì prawdziwe znaczenie zapisanej hieroglifami inskrypcji. Np. w zapisie MajĂłw sÂłowo “temo” oznacza “byĂŚ narodzonym” lub “zejœÌ z nieba”. ZaskakujÂąco to samo sÂłowo zapisane hieroglifami uÂżywanym w staroÂżytnym Egipcie oznacza “zakoĂączyĂŚ” lub “wypeÂłniĂŚ”. Wiele takich podobieĂąstw ze Starym ÂŚwiatem, kaÂże uwaÂżniej patrzeĂŚ na moment, w ktĂłrym narodziÂła siĂŞ cywilizacja MajĂłw, bo moÂżna w niej znaleŸÌ wiele ÂśladĂłw wskazujÂącej na tajemniczy zwiÂązek z kulturami Afryki i Azji.
Matematyczne umiejĂŞtnoÂści MajĂłw sÂą wrĂŞcz legendarne. Kiedy staroÂżytni Grecy uwaÂżali liczbĂŞ 10 tys za “niepoliczalnÂą”, Majowie siegali swojÂą historiÂą kreacji o 400 mln. lat wstecz. Gdy ci sam Grecy wierzyli, Âże Wenus jest podwĂłjnÂą gwiazdÂą zwanÂą: Lucyfer i Hesperus – Majowie wiedzieli, Âże jest to pojedyncza planeta. Majowie obliczyli, Âże rok sÂłoneczny trwa 365.242198 dni. Wspó³czesna nauka poprawiÂła obliczenia MajĂłw i dziÂś dÂługoœÌ roku okreÂśla siĂŞ jako 365.242129 dni. Majowie rozumieli znaczenie “0” uÂżywajÂąc go w obliczeniach tysiÂące lat wczeÂśniej, niÂż hinduscy czy arabscy matematycy.
Tradycyjnie uwaÂża siĂŞ, Âże Majowie wyÂłonili siĂŞ ze starszej cywilizacji OlmekĂłw, ktĂłrzy Âżyli na terenach dzisiejszego Vera Cruz. Szczytowy moment kultury OlmekĂłw przypada na lata pomiĂŞdzy 1500 r. p.n.e, a 400 r. p.n.e. Tymczasem archeolodzy odnaleÂźli w Belize w miejscowoÂści Cuello, staroÂżytne miasto MajĂłw datowane na 2600 r. p.n.e. Tak wiĂŞc obie kultury rozwijaly sie rĂłwnolegle.
Kalendarz MajĂłw, zwany DÂługÂą RachubÂą zaczyna siĂŞ 12 sierpnia 3113 r. p.n.e. Nie wiemy jakie wydarzenie miaÂło wĂłwczas miejsce, bo wszelkie Âślady na ten temat zostaÂły zniszczone przez konkwistadorĂłw. Wiadomo jednak, Âże w tym samym mniej wiĂŞcej czasie, w staroÂżytnym Egipcie rozpoczĂŞÂła panowanie Pierwsza Dynastia. To takÂże moment, w ktĂłrym byĂŚ moÂże powstaÂł kamienny krÂąg Stonehenge i cywilizacja iberyjska.
Kultury te jednak zaczĂŞÂły przygasaĂŚ mniej wiĂŞcej w tym samym czasie, oprĂłcz jednej – fenickiej. Fenicjanie stworzyli imperium morskie i zbudowali wiele miast w basenie Morza ÂŚrĂłdziemnego. UwaÂżali Âże ocean jest raczej autostradÂą niÂż barierÂą i swobodnie przekraczali cieÂśninĂŞ GibraltarskÂą odkrywajÂąc Wyspy Zielonego PrzylÂądka, a takÂże Karaiby i FlorydĂŞ. Fenicjanie rozumieli znaczenie staÂłych wiatrĂłw takich jak pasat i prÂądĂłw morskich, ktĂłre potrafili doskonale wykorzystywaĂŚ do poruszania siĂŞ po morzu. DziĂŞki Golfsztromowi mogli szybko i sprawnie wracaĂŚ z transatlantyckich wojaÂży.
Miasta Lixis i Safi – le¿¹ce w dzisiejszym Maroku – zostaÂły zbudowane przez Fenicjan na dÂługo przed powstaniem staroÂżytnego Rzymu. Thor Heyerdahl wybraÂł Safi jako punkt startu w rejsie trzcinowego statku Ra, z Afryki do Ameryki. Grecki historyk, geograf i podró¿nik Strabon pisaÂł, Âże Homer o zamorskich krajach dowiedziaÂł siĂŞ wÂłaÂśnie z opowieÂści Fenicjan, ktĂłrzy zamieszkiwali wybrzeÂża dzisiejszego Pó³wyspu Iberyjskiego i ktĂłrzy nauczyli GrekĂłw uÂżywaĂŚ pisma.
Majowie potrafili wytwarzaÌ papier z trzciny, dziêki zastosowaniu doœÌ skomplikowanego procesu obróbki. W ten sam sposób papier wytwarzali Fenicjanie a jego produkcjê do mistrzostwa doprowadzili Egipcjanie, u¿ywaj¹c do tego celu papirusu. Tak Majowie jak i Egipcjanie dokonywali z wielkim znawstwem trepanacji czaszek, byli ekspertami w irygacji, umieli ³apaÌ ryby za pomoc¹ sieci, grali w gry planszowe i ubierali siê w zale¿noœci od zajmowanej pozycji. Czy mo¿na za³o¿yÌ, ¿e ³¹czvnikiem pomiêdzy obiema kulturami byli Fenicjanie? Bo jak inaczej wyt³umaczyÌ, ¿e konstrukcja mezopotamskich zigguratów przypomina mezoamerykaùskie piramidy schodkowe? W kulturze Egiptu i Majów nawet religie by³y podobne. Egipski bóg Horus, wyobra¿any w postaci ptaka, odpowiada³ Quetzalcoatlowi równie¿ kojarzonemu z ptakiem. W obu kulturach oznakami w³adzy by³y w¹¿ i kadzid³o, w obu czczono bogów S³oùca i Ksiê¿yca. Fenicki bóg deszczu Hadad dok³adnie odpowiada Tlalocowi u Majów. Obaj byli brodaci i dzier¿yli w swoich d³oniach pioruny. Quetzalcoatl równie¿ by³ brodaczem mimo, ¿e mê¿czyŸni Majów takich bród nie byli w stanie zapuœciÌ. Majowie zak³adali swoim bogom sztuczne brody i to samo robili Egipcjanie. Fenicjanie i Majowie dzielili tak¿e pasjê do sk³adanie ofiar z ludzi i do samookaleczania siê.
W ÂświĂŞtej ksiĂŞdze MajĂłw – Popol Vuh wiele historii jest niezwykle podobna do tych znanych na Bliskim Wschodzie. MoÂżna tam znaleŸÌ historiĂŞ podobnÂą do tej o Ogrodach Edenu. W wersji MajĂłw dziewica zjada owoc z zakazanego drzewa i zostaje wyrzucona za to z raju. Majowie i Aztekowi znali teÂż historiĂŞ potopu a ich Noe zamiast go³êbicy wypuÂściÂł sĂŞpa. Aztekowie w swojej religii polewali siĂŞ wodÂą, co nawiÂązuje do ceremonii chrztu a hostia upieczona z kukurydziane mÂąki symbolizowaÂła u nich ciaÂło boga.
ZdumiewajÂąca liczba podobieĂąstw pomiĂŞdzy obiema kulturami wskazuje, Âże mogÂły one dziĂŞki Fenicjanom mieĂŚ na siebie wpÂływ. Nie musiaÂły byĂŚ to wiĂŞc kontakty intensywne, ale byÂły one wystarczajÂące, aby obie kultury stymulowaÂły siĂŞ nawzajem, mimo dzielÂącego ich oceanu.
http://nowaatlantyda.com/2012/02/22/majowie-egipcjanie-i-fenicki-lacznik/