Rzecz o zakazanych ro¶linach, owocach, grzybach.
Istnieje wiele ro¶lin o dzia³aniu, które powoduje odruchowy spazm w¶ciek³o¶ci w¶ród tych, którzy za wszelk± cenê chc± nas trzymaæ "w gar¶ci".
Istnienie tych ro¶lin jest skrzêtnie ukrywane, a je¶li ju¿ o jakiej¶ kto¶ wie to robi siê wszystko by przedstawiæ j± w jak najgorszym ¶wietle, czego chyba najlepszym przyk³adem jest jaskó³cze ziele czy te¿ konopie - o tych istnieje ju¿ oddzielny w±tek wiêc nie bêdziemy o nich pisaæ.
Jedn± z takich ro¶linek jest
sza³wia wieszcza - (Salvia Divinorum) Sza³wia Wieszcza (Salvia Divinorum)
rodzina: jasnatowate (Lamiaceae Lindl.)Sza³wia wieszcza to gatunek byliny z rodziny jasnatowatych. Endemicznie wystêpuje w Sierra Mazateca w Meksyku na wysoko¶ciach 300-1800 m n.p.m. Zwana jest równie¿ sza³wi± prorocz±, bosk± sza³wi±, ska pastora, maria pastora, yerba de Maria. Istnieje wiele gatunków sza³wii, ale odmiana wywo³uj±ca specyficzne efekty zmieniaj±ce strukturê ¶wiadomo¶ci pochodzi tylko z Meksyku. Innym znanym i u¿ywanym w lecznictwie gatunkiem sza³wii jest Sza³wia lekarska (Salvia officinalis L.) z rodziny wargowych. Szo³wija lekarska ma dzia³anie przeciwzapalne, ¶ci±gaj±ce, orze¼wiaj±ce, przeciwskurczowe, koj±ce, bakteriobójcze (dzia³a nawet na gronkowce z³ociste), przeciwpotne, przeciwskurczowe, przeciwbiegunkowe, ¿ó³ciopêdne, reguluj±ce trawienie, pobudzaj±ce krawienie miesiêczne i uspokajaj±ce. Wróæmy jednak do g³ównej bohaterki tekstu. Po raz pierwszy sza³wia wieszcza w zachodniej literaturze zosta³a zarejestrowana w 1939 roku przez szwedzkiego antropologa Jeana Basseta Johnstona podczas jego studiów nad rytualnym u¿yciem grzybów psylocybinowych przez Mazateków w Meksyku. Bardziej precyzyjne opisy sza³wii ludzko¶æ otrzyma³a po wizytacji Meksyku przez Alberta Hoffmana (wynalazce LSD) oraz naukowca amatora Gordona Wassona. Ten ostatni przetestowa³ jej dzia³anie na sobie podczas rytualnego obrzêdu, w którym mazatecka szamanka poda³a mu napój z wyci¶niêtych ¶wie¿ych li¶ci. Wspó³cze¶ni potomkowie Mazateków uto¿samili sza³wiê z Matk± Bosk±, która sta³a siê patronk± ro¶liny.
Dzia³anieSza³wia wieszcza jest ro¶lin± rytualn± u¿ywan± od dawien dawna przez meksykañskich Indian - Mazateków. Efekt psychoaktywny polega na zmianach w percepcji w ró¿nym natê¿eniu. Wszystko zale¿y od sposobu jej przyjêcia. Dziêki sza³wi Mazatekowie potrafili odszukiwaæ zagubione przedmioty (odnajduj±c tzw. niæ akka, czyli po³±czenie na poziomie sub-atomowym) oraz znacznie poglêbiæ wiê¼ z otoczeniem poprzez halucynacje i "rozlewiskowe" poczucie ¶wiadomo¶ci. Polega ono na cze¶ciowym stapianiu siê z otoczeniem (¶wiadomo¶æ rozlewa siê na przedmioty martwe). Wiele osób raportuje o stanach bycia sto³em, krzes³em lub stapianiu siê np. ze ¶cian±. Charakterystyczne jest rownie¿ poczucie czyjej¶ obecno¶ci (wed³ug tradycjonalistów jest to wszechobecny duch Salvii, który dostarcza tripuj±cemu wizje). Sza³wia wywo³uje skrajne efekty od wzbudzaj±cych niepokój, czy strach po kompletnie niezrozumia³e, abstrakcyjne, a tak¿e g³êbokie halucynacje. Znane s± te¿ czêste uczucia spokoju, roztaczanej opieki, odprê¿enia, relaksu i chêci do ¶miechu. Sza³wie mo¿na przyjmowaæ na trzy sposoby: 1) Palenie suszonych li¶ci - w ten sposób ciê¿ko uzyskaæ silny efekt psychoaktywny, poniewa¿ wiele zale¿y od prawid³owego rozwoju i zbioru ro¶liny. Aczkolwiek palenie ekstraktów o ró¿nej mocy jest w stanie wywo³aæ silne halucynacje i zaburzenia percepcji > dawka: aby uzyskaæ pe³en efekt pali siê du¿e ilo¶ci sza³wii (nawet kilka gramów). Inaczej jest z ekstraktami, których standardow± dawk± jest 0,2-0,5 g; 2) ¯ucie li¶ci - to tradycyjna, indiañska metoda przyjmowania Salvii > dawka: typowa dawka oscyluje w granicach 10-50 g ¶wie¿ych li¶ci, co daje oko³o od 6 do 30 sztuk li¶ci. Obecnie ludzie pal± i ¿uj± li¶cie jednocze¶nie; 3) Sok wyci¶niêty ze ¶wie¿ych li¶ci - metoda bardzo ¶ci¶le powi±zana z ¿uciem, z t± ró¿nic±, ¿e wypijamy sok bezpo¶rednio wyci¶niêty wcze¶niej do tykwy;
Sza³wia wieszcza wykazuje dzia³anie uspokajaj±ce, antydepresyjne. G³ówna substancja czynna Salvinoryn A jest pomocna w uzale¿nieniach od kokainy i metaamfetaminy. Dziêki temu osoby uzale¿nione przesta³y za¿ywaæ substancjê narkotyczn±, przy jednoczesnym braku symptomów uzale¿nienia w przypadku do Salvinorynu A. Oprócz zastosowania w lecznictwie, sza³wia mo¿e znale¼æ swoje miejsce równie¿ w fizyce i naukach badaj±cych mechanizmy dzia³ania ¶wiadomo¶ci. G³ównie przez mistyczne wgl±dy, czyli efekty wizualne u¿ytkownicy Salvii raportuj± o lepszym, percepcyjnym, pog³êbionym zrozumieniu pojêcia wymiarów i dzia³ania stanów kwantowych. Przyk³adowo Indianie nazywaj± sza³wiê "ro¶lin± prowadz±c±, przewodnikiem" w trakcie do¶wiadczania innych wymiarów (zmiany punktu odniesienia w przestrzeni i czasie oraz k±ta za³amania fotonów). Z drugiej strony takie specyficzne stany ¶wiadomo¶ci mog± byæ niebezpieczne dla osób ze schorzeniami mentalnymi np. schizofremi±, insomni±, chorob± afektywn± dwubiegunow± itp.
Efekty psychoaktywne...
http://botanicscience.blogspot.com/2009/10/swiete-chwasty-salvia-divinorum.htmlPod poni¿szym adresem mo¿na znale¼æ film o tej ro¶lince:
http://www.zakazaneowoce.pl/index.php?sort=6&pg=2&up=1