Na w³asnej skórze sprawd¼ jak ¿yli pras³owianie.
Jed¼ na festyn!2010-09-13 19:23:23
Biskupin, Wolin, Nowa S³upia - tam i w mniej znanych miejscach mo¿esz dzi¶ poczuæ smak dawnego jad³a, sprawdziæ, czy krzemienny nó¿ tnie skórê i jak nasi przodkowie otrzymywali ¿elazo. Dowiesz siê, jak ¿yli, w czym mieszkali i jakich narzêdzi u¿ywali. I wszystkiego mo¿esz dotkn±æ. Historia jest mistrzyni± ¿ycia. W „prehistorycznych” czasach mojej szkolnej nauki s³owa te dumnie zdobi³y ¶ciany pracowni historycznej, a moja pierwsza nauczycielka historii chcia³a i potrafi³a tchn±æ w nie ducha. Dodaæ chyba warto, ¿e oprócz dobrych chêci i zapa³u we wtajemniczanie dzieci w minione wieki, mia³a do tego zadania warunki – w tamtych latach historii w zakresie podstawowym uczono na dwóch lekcjach tygodniowo, przez ca³y okres nauki do matury. Dzi¶ nie do¶æ, ¿e w szkole podstawowej dzieci maj± faktycznie jedn± godzinê tego przedmiotu, to jeszcze nauka obowi±zkowa historii skoñczy siê w I licealnej (wg reformy obowi±zuj±cej od wrze¶nia 2009 – dalej ucz± siê klasy humanistyczne, reszta mo¿e siê uczyæ na zajêciach fakultatywnych).
A przecie¿ historia jest mistrzyni± ¿ycia?Kto pozna historiê powszechn±, ten rozumie, ¿e wszystko ma swoj± przyczynê i swój skutek. ¯e nie ma oderwanych wysp, niezale¿nych narodów, ¿e w ¿yciu celowo¶æ zamiarów jest krzy¿owana przez przypadek równie czêsto, co przez brak danych. I to zarówno w skali pañstw, jak i cz³owieka.
Kto nie zna historii swego narodu, czuje siê zagubiony w ¶wiecie i brak mu poczucia warto¶ci. Widzi tylko blichtr czyjego¶ podwórka i skromno¶æ swego. Bo wszystko poza swoim krajem zdaje mu siê lepsze.
Kto nie zna historii ludzko¶ci, nie docenia dobrobytu czasu, w jakim przysz³o mu ¿yæ. Cz³owiek przecie¿ buduje swoje poczucie szczê¶cia poprzez porównanie z innymi.
...
Festyny, pikniki, festiwale...
http://interia360.pl/artykul/jedz-na-festyn,36504