My¶lê, ¿e bêdziemy mieli o czym podywagowaæ.
Poni¿szy artyku³ ³adnie uwypukla pewne nasze, narodowe s³abo¶ci, ale równie¿ mo¿emy to odnie¶æ do sytuacji niekiedy "goszcz±cej" na naszym forum:
Holland, Huelle, Graff. Debata o jêzyku nienawi¶cimip, PAP
2010-10-11, ostatnia aktualizacja 2010-10-11 21:00
Pawe³ Huelle, Agnieszka Graff i Agnieszka Holland rozmawiali podczas debaty w Teatrze Polskim o nietolerancji i jêzyku nienawi¶ci
Fot. Kamil Gozdan, Wojciech Surdziel, Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
O nietolerancji i jêzyku nienawi¶ci rozmawiali podczas debaty w Teatrze Polskim m.in. Agnieszka Holland, Agnieszka Graff i Pawe³ Huelle. Dyskusjê dedykowano pamiêci Marka Edelmana, którego pierwsza rocznica ¶mierci minê³a 2 pa¼dziernika. Debatê, na któr± t³umnie przyby³a publiczno¶æ, zw³aszcza m³odzie¿, zorganizowa³y Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita i Teatr Polski.
- Dla Marka Edelmana wa¿na by³a pamiêæ o wydarzeniach, czynach, ideach i warto¶ciach. Nauczyli¶my siê pamiêtaæ stawiaj±c pomniki, wyrêczaæ siê pomnikami, zastêpowaæ nimi powinno¶æ pamiêtania. Marek Edelman nie lubi³ pomników, bo nie lubi³ ba³wochwalstwa, dlatego dzisiejsze spotkanie - choæ jemu dedykowane - nie bêdzie jemu po¶wiêcone. Nie bêdziemy o nim mówiæ, ale o tym, co dla niego by³o wa¿ne - mówi³a Paula Sawicka, reprezentuj±ca Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita.
"¬le pojêty szacunek dla wolno¶ci s³owa"Publiczno¶æ zobaczy³a kilkuminutowy film, w którym zestawiono rozmaite przejawy s³ownej agresji, m.in. polskich pseudokibiców skanduj±cych obra¼liwe has³a pod adresem czarnoskórych pi³karzy, negatywne wypowiedzi polityków dotycz±ce homoseksualistów, uczestników ulicznych parad, którzy nios± transparenty z wulgarnymi has³ami przeciwko mniejszo¶ciom seksualnym czy wyznaniowym.
Pisarka i publicystka Agnieszka Graff uzna³a, ¿e jêzykowa agresja w Polsce wynika m.in. ze "¼le pojêtego szacunku dla wolno¶ci s³owa" w naszym kraju. - Mamy wpojone, ¿e wolno¶æ s³owa jest warto¶ci± nadrzêdn±. To liberalne przekonanie jest coraz bardziej ryzykowne w miarê jak mowa nienawi¶ci wchodzi na coraz "zacniejsze" salony - uzna³a Graff.
"Pewnych rzeczy nie nale¿y mówiæ"- W Ameryce wolno¶æ s³owa tak¿e jest czym¶ absolutnie nadrzêdnym, ale jednocze¶nie istnieje tam g³êbokie przekonanie, ¿e pewnych rzeczy nie nale¿y i nie wolno mówiæ - inaczej spotyka siê to z ostracyzmem - zwróci³a uwagê re¿yser, scenarzystka Agnieszka Holland.
- Je¿eli ja powiedzia³bym tam w towarzystwie o kim¶ "czarnuch" czy "peda³", to w³a¶ciwe nie mia³abym ju¿ co siê tam pokazywaæ. Tam jest wolno¶æ s³owa i s³owo jest czym¶ szalenie wa¿nym, ale za s³owo ponosi siê odpowiedzialno¶æ. Natomiast w Polsce nie chodzi o ukochanie wolno¶ci, ale o brak tej odpowiedzialno¶ci - zauwa¿y³a Holland.
"Jêzyk mo¿e odgrywaæ rolê prowodyra"W opinii pisarza Paw³a Huellego agresja s³owna mo¿e poci±gn±æ za sob± nawet zbrodnie. - Palec, który poci±gn±³ za cyngiel karabinu, to palec zbrodniczy, ale zanim to siê sta³o - pewnie pad³y jakie¶ s³owa. We¼my przyk³ad III Rzeszy - zanim deportowano ¯ydów, zagazowano ich i zamordowano, to przedtem zorganizowano wielkie przygotowanie propagandowo-s³owne w gazetach, radio itp. Jêzyk mo¿e odgrywaæ rolê prowodyra - podkre¶li³.
Podczas debaty przypomniano s³owa Marka Edelmana: "Nienawi¶æ jest ³atwa. Mi³o¶æ wymaga wysi³ku i po¶wiêcenia"; "Demokracja nie polega na przyzwoleniu na z³o, nawet najmniejsze, bo ono mo¿e nie wiadomo kiedy urosn±æ".
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,8497218,Holland__Huelle__Graff__Debata_o_jezyku_nienawisci.html