Spór o "¶l±sko¶æ"
Przy okazji spisu powszechnego powróci³ temat narodowo¶ci ¶l±skiej. Jaros³aw Kaczyñski napisa³ w raporcie PiS, ¿e "¶l±sko¶æ jest pewnym sposobem odciêcia siê od polsko¶ci i przypuszczalnie przyjêciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej"
fot. PAP/Andrzej Grygiel
Wojewoda ¶l±ski broni siê przed oskar¿eniami
PAP | dodane 2011-07-18 (15:15)
Wojewoda ¶l±ski Zygmunt £ukaszczyk zwróci³ siê do zarz±du Ruchu Autonomii ¦l±ska (RA¦) i rybnickiego biura tego stowarzyszenia o udostêpnienie potwierdzonej kserokopii jego rzekomej deklaracji cz³onkowskiej w RA¦.
Zwi±zany z Platform± Obywatelsk± £ukaszczyk zaprzecza, by kiedykolwiek zapisa³ siê do tego Ruchu, jednak cz³onkowie RA¦ utrzymuj±, ¿e 10 lat temu obecny wojewoda podpisa³ deklaracjê cz³onkowsk±.
Wniosek wojewody ma zwi±zek z poniedzia³kowym artyku³em w katowickim dodatku "Gazety Wyborczej", w którym znalaz³a siê informacja, ¿e nazwisko £ukaszczyka wci±¿ figuruje w rejestrze cz³onków Ruchu. Wojewoda zapewnia, ¿e do RA¦ nie przystêpowa³ i chce wyja¶niæ, jak jego dane (m.in. adres zamieszkania) znalaz³y siê w rejestrze.
- Liczê, ¿e RA¦ udostêpni mi kopiê rzekomej deklaracji cz³onkowskiej do 21 lipca. Je¿eli w tym terminie to nie nast±pi, uznam, ¿e takiego dokumentu, którego nigdy nie podpisywa³em, po prostu nie ma i podejmê czynno¶ci wyja¶niaj±ce, dotycz±ce m.in. przetwarzania moich danych - powiedzia³ wojewoda.
£ukaszczyk domaga siê od RA¦ udostêpnienia "potwierdzonej za zgodno¶æ z orygina³em kserokopii rzekomej deklaracji cz³onkowskiej RA¦, opatrzonej jego podpisem". Zapewnia, ¿e nigdy ¶wiadomie nie sk³ada³ takiej deklaracji.
Sekretarz zarz±du RA¦ Micha³ Buchta powiedzia³, ¿e nie wiadomo, czy dokument, którego domaga siê wojewoda, jeszcze istnieje. - Nie wiemy, czy po tylu latach siê zachowa³. Bêdziemy go oczywi¶cie szukaæ. Dla nas najwa¿niejszy jest rejestr cz³onków, w którym ponad wszelk± w±tpliwo¶æ figuruje nazwisko obecnego wojewody. Mamy te¿ ¶wiadków, ¿e £ukaszczyk podpisa³ deklaracjê - podkre¶li³ Buchta.
- Nawet zak³adaj±c, czysto hipotetycznie, ¿e jest jaka¶ deklaracja, zastanawiaj±ce jest to, ¿e przez 10 lat nic o tym nie wiedzia³em - ani mentalnie, ani fizycznie. Nie by³em informowany o przynale¿no¶ci do stowarzyszenia, nie by³em zapraszany na jego zebrania, nigdy nie p³aci³em ¿adnych sk³adek - powiedzia³ wojewoda, podkre¶laj±c, ¿e nie podpisywa³ deklaracji cz³onkowskiej.
Wed³ug przedstawicieli RA¦, do podpisania takiej deklaracji przez £ukaszczyka dosz³o w 2001 r. podczas przedwyborczego festynu w Ligockiej Ku¼ni. Z listy Platformy Obywatelskiej do sejmu kandydowa³a wtedy zwi±zana z RA¦ Eugenia Meleszewska-Gamoñ. Wed³ug s³u¿b prasowych wojewody, £ukaszczyk móg³ podpisaæ siê tylko pod list± poparcia dla tej kandydatki.
- To chybiony argument. Byæ mo¿e podpisa³ siê tak¿e pod t± list±, ale deklaracjê przyst±pienia do RA¦ podpisa³ na pewno - odpowiada Buchta.
£ukaszczyk nie wyklucza, ¿e przed 10 laty móg³ podpisaæ siê na listach poparcia dla zwi±zanych z RA¦ kandydatów do parlamentu, zaprzecza jednak, by mog³o to byæ równoznaczne z zapisaniem siê do RA¦. Jak powiedzia³, je¿eli Ruch nie przedstawi mu kopii deklaracji, a jedynie informacjê, ¿e jego nazwisko znajduje siê w rejestrze, wojewoda z pewno¶ci± za¿±da usuniêcia swoich danych z rejestru.
W tek¶cie relacjonuj±cym sobotni V Marsz Autonomii w Katowicach "Gazeta Wyborcza" napisa³a, ¿e w t³umie ponad dwóch tysiêcy uczestników zabrak³o wojewody, którego nazwisko wci±¿ figuruje w rejestrach cz³onków RA¦, mimo ¿e £ukaszczyk - który jest cz³onkiem Platformy Obywatelskiej - dystansuje siê od postulatów Ruchu. RA¦ jest stowarzyszeniem; formalnie nie ma przeszkód, by nale¿eæ do Ruchu i do partii politycznej.
Od jesieni ubieg³ego roku RA¦, który wprowadzi³ do Sejmiku Woj. ¦l±skiego trzech radnych, jest w regionalnej koalicji z PO. Lider Ruchu, Jerzy Gorzelik, jest cz³onkiem zarz±du województwa.
Kontrowersyjny wyrok s±du: nie ma narodu ¶l±skiego
I
PAP | dodane 2011-06-17 (18:45)
S±d Rejonowy w Opolu odmówi³ rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowo¶ci ¦l±skiej. Warunkiem by³o usuniêcie ze statutu odwo³añ do narodowo¶ci ¶l±skiej, czego wnioskodawca nie uczyni³ - powiedzia³a Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego s±du.
- S±d Rejonowy w Opolu wyda³ postanowienie o odmowie dokonania rejestracji w Krajowym Rejestrze S±dowym podmiotu o nazwie Stowarzyszenie Osób Narodowo¶ci ¦l±skiej w Kotorzu Ma³ym - o¶wiadczy³a Kosowska-Korniak.
Doda³a, ¿e wcze¶niej s±d wezwa³ wnioskodawcê - pod rygorem odmowy wpisu - do do³±czenia do wniosku uchwa³y w sprawie zmiany statutu, polegaj±cej na usuniêciu z jego tre¶ci odwo³añ do narodowo¶ci ¶l±skiej. S±d uzasadnia³, ¿e grupa etniczna ¦l±zaków nie stanowi odrêbnego narodu, czy te¿ mniejszo¶ci narodowej, a zatem nie jest dopuszczalne, by jej cz³onkowie okre¶lali siê jako "naród ¶l±ski".
Za³o¿yciele Stowarzyszenia odpowiedzieli, ¿e nie zmieni± statutu, wyja¶nili, i¿ u¿yte w nim zosta³o sformu³owanie "narodowo¶æ", a nie "naród". Powo³ali siê przy tym na definicjê narodowo¶ci podan± w ustawie o narodowym spisie powszechnym ludno¶ci i mieszkañ w 2011 wskazuj±c, i¿ "narodowo¶æ" oznacza "przynale¿no¶æ narodow± lub etniczn±" - relacjonowa³a Kosowska-Korniak.
W ocenie s±du przywo³ana przez wnioskodawców ustawa o narodowym spisie powszechnym nie definiuje "narodowo¶ci" jako "przynale¿no¶ci etnicznej". Przepis art. 2 pkt 6 ustawy brzmi bowiem: "ilekroæ w ustawie jest mowa o: narodowo¶ci - przynale¿no¶ci narodowej lub etnicznej - rozumie siê przez to deklaratywn±, opart± na subiektywnym odczuciu, indywidualn± cechê ka¿dego cz³owieka, wyra¿aj±c± jego zwi±zek emocjonalny, kulturowy, lub zwi±zany z pochodzeniem rodziców, okre¶lonym narodem lub wspólnot± etniczn±".
- Pojêcie "narodowo¶æ" oznacza przynale¿no¶æ do danego narodu, a naród to trwa³a wspólnota ludzi wytworzona na podstawie wspólnych losów historycznych, kultury, jêzyka, terytorium, przejawiaj±ca siê w ¶wiadomo¶ci narodowej jej cz³onków.
Narodowo¶æ nie oznacza tym samym przynale¿no¶ci etnicznej w ujêciu wskazanym przez wnioskodawcêEwa Kosowska-Korniak
Narodowo¶æ nie oznacza tym samym przynale¿no¶ci etnicznej w ujêciu wskazanym przez wnioskodawcê - argumentowa³a Kosowska-Korniak.
Wyja¶ni³a, ¿e niezbêdn± przes³ank± rejestracji ka¿dego stowarzyszenia jest zgodno¶æ jego statutu z ca³ym porz±dkiem prawnym obowi±zuj±cym w Polsce. - Skoro grupa etniczna ¦l±zaków nie jest odrêbnym narodem i nie posiada statusu mniejszo¶ci narodowej, odwo³ywanie siê przez wnioskodawcê do - bêd±cego pochodn± pojêcia naród - sformu³owania "narodowo¶æ ¶l±ska" w istocie sprowadza siê do kreowania nieistniej±cego narodu, co stanowi naruszenie porz±dku publicznego i jest sprzeczne z prawem - podsumowa³a.
Jeden z za³o¿ycieli Stowarzyszenia - Piotr D³ugosz - powiedzia³, ¿e za³o¿yciele najprawdopodobniej odwo³aj± siê od postanowienia opolskiego s±du. - Mamy na to 7 dni od otrzymania pisemnego uzasadnienia. Ono na razie do nas nie dotar³o. Po zapoznaniu siê z uzasadnieniem najprawdopodobniej wniesiemy odwo³anie - zapowiedzia³ D³ugosz.
Wniosek o rejestracjê Stowarzyszenia Osób Narodowo¶ci ¦l±skiej w KRS zosta³ z³o¿ony w marcu. W¶ród statutowych celów wymieniono: rozbudzanie i ugruntowywanie ¶wiadomo¶ci narodowej ¦l±zaków, odrodzenie kultury ¶l±skiej, propagowanie wiedzy o ¦l±sku oraz kszta³towanie i rozwijanie w¶ród ludno¶ci aktywnej postawy obywatelskiej, sprzyjaj±cej wspó³odpowiedzialno¶ci za swoj± ojczyznê, a tak¿e pomoc chêtnym w powrocie z emigracji zarobkowej.
Buzek: Kaczyñski powinien przeprosiæ, skrzywdzi³ ¦l±zaków
Jestem ¦l±zakiem i jest mi bardzo przykro. Pan prezes powinien g³êboko przemy¶leæ swoj± poprzedni± wypowied¼ i przeprosiæ - powiedzia³ w programie "Go¶æ Radia Zet" przewodnicz±cy Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, komentuj±c s³owa Jaros³awa Kaczyñskiego z "Raportu o stanie Rzeczpospolitej. - Niewiele osób wie, ile kosztowa³ ¦l±sk powrót do Polski po I Wojnie ¦wiatowej. Proszê sobie przypomnieæ tak¿e "Solidarno¶æ", bo to przecie¿ na kopalni Wujek ginêli ¦l±zacy za polsko¶æ. Tam by³y najwiêksze ofiary. To jest wypowied¼, która krzywdzi wszystkich ¦l±zaków, maj± siê powody czuæ obra¿eni - stwierdzi³ Buzek.
Tu wiecej:http://wiadomosci.wp.pl/kat,4892,title,Buzek-Kaczynski-powinien-przeprosic-skrzywdzil-Slazakow,wid,13300247,wiadomosc_video.html
Rafaelo poprawi³am tytu³ w±tku,to znaczy na polskie litery