UchodziÂł za wybitnego specjalistĂŞ w dziedzinie leczenia bĂłlu. A jednak przez ponad dziesiĂŞĂŚ lat, poczÂąwszy do roku 1996 ten uznany anestezjolog publikowaÂł w prestiÂżowych pismach medycznych sfaÂłszowane wyniki swoich badaĂą...
Takich sytuacji jest o wiele wiêcej i pojawia siê pytanie. Czy w obliczu wszechobecnego k³amstwa jesteœmy wstanie komuœ zaufaÌ? Czy my potrafimy kogoœ tak permanentnie bez skrupu³ów oszukaÌ? Czy ufasz wszystkim znajomym, rodzinie, bliskim? Czy mo¿na ufaÌ spo³eczeùstwu? Czemu s³u¿y tajemnica paùstwowa?
Czy twĂłrca takiego organu jak paĂąstwo pomyÂślaÂł o zaufaniu?
Nie potrafiĂŞ Ci odpowiedÂź na te pytania, jedno jest pewne zaufanie straciÂły swojÂą moc w obecnych czasach rolĂŞ gra manipulacja i uÂłuda, gdzie pieniÂądze tam wÂładza, w sytuacji u lekarza jesteÂśmy wstanie mu zaufaĂŚ? Czy jesteÂś wstanie zaufaĂŚ mi? ZaufaĂŚ temu poniÂżej? Temu za TobÂą?
Zaufanie buduje wiĂŞzi miĂŞdzyludÂźmi, brak zaufania prowadzi do konfliktu spoÂłecznego niczym kwas zÂżera ludzi, oskarÂżamy siĂŞ wzajemnie nie patrzÂąc na to czy robimy to sÂłusznie, zabijamy zaufanie, zabijamy siebie, bo jaki jest czÂłowiek nie ufajÂący nikomu? Czy udzielisz obcemu kredytu zaufania? I najwaÂżniejsze pytanie. Czy zaufasz sobie?
http://niezwykli.pl.tlKontynuacja powyÂższego tekstu.Powszechny Kryzys ZaufaniaW Azji rodzice noworodka sÂą zszokowani informacjÂą, Âże karmili go mlekiem "wzbogaconym" niebezpiecznÂą substancjÂą. Niestety, chÂłopiec umiera.
W Afryce Zachodniej 12-letni chÂłopiec trafia do szpitala po zaÂżyciu podrobionego leku na malaeriĂŞ, ktĂłry jego matka kupiÂła w aptece. "FaÂłszywe leki spotyka siĂŞ w handlu juÂż od 15 lat" - mĂłwi jeden z lekarzy pracujÂących w szpitalu.(Przypis: Doniesienie z paryskiego dziennika "Le Figro".)
CieszÂący siĂŞ zaufaniem amerykaĂąski finansista naciÂąga klientĂłw na miliardy dolarĂłw! TysiÂące ludzie stwierdza, Âże padÂło ofiarÂą "oszusta stulecia" - ich Âśrodki emerytalne zniknĂŞÂły.
W dzisiejszym Âświecie niemal kaÂżdy siĂŞ na kimÂś zawiĂłdÂł. Nawet do globalnego zaÂłamania gospodarczego w duÂżym stopniu dorpowadziÂło coÂś, co we francuskim dzienniku Le Monde nazwano "powszechnym kryzysem zaufania". Co przyczyniÂło siĂŞ do obecnego kryzysu zaufania? Czy moÂżna jeszcze komuÂś zaufaĂŚ?
UchodziÂł za wybitnego specjalistĂŞ w dziedzinie leczenia bĂłlu. A jednak przez ponad dziesiĂŞĂŚ lat, poczÂąwszy od roku 1996, ten uznany anestezjolog publikowaÂł w prestiÂżowych pismam medycznych sfaÂłszowane wyniki swoich badaĂą.
"Nie pojmujĂŞ, jak moÂżna siĂŞ czegoÂś takiego dopuÂściĂŚ" - skomentowaÂł tĂŞ aferĂŞ dr Steven L. Shafer w miesiĂŞczniku Anesthsiology News.
Co mo¿e sk³oniÌ kogoœ ciesz¹cego siê szacunkiem do wprowadzania innych w b³¹d? Rozwa¿my cztery ewentualne przyczyny.
ChciwoœÌ. Na ³amach dziennika The new York Times dr Jerome kassirer - by³y redaktor naczelny tygodnika The New England Journal of Medicine - wyjaœnia: "Kiedy zarobki naukowców w du¿ym stopniu zale¿¹ od fim[farmaceutycznych], mog¹ oni odczuwaÌ przemo¿na pokusê, by uzyskiwaÌ wyniki badaù korzystne dla danej firmy".
Sukces za wszelkÂą cenĂŞ. Jak siĂŞ przypuszcza, w Niemczech niektĂłrzy studenci chcÂąc "uzyskaĂŚ" stopieĂą doktora(uznawany tam za symbol pozycji spoÂłecznej) dajÂą wykÂładowcom ÂłapkĂłwki w wysokoÂści tysiĂŞcy euro. Wyniki badaĂą opublikowano w gazecie The New York Times dowodzÂą, iÂż wielu uczniĂłw i studentĂłw, ktĂłrzy postĂŞpujÂą nieuczciwie, twierdzi zarazem, Âże zamierza "ÂściÂśle przestrzegaĂŚ norm etycznych", ale dopiero po osiÂągniĂŞciu sukcesu.
Brak wzorcĂłw. W dzienniku The New York Times pewien wykÂładowac tak siĂŞ wypowiedziaÂł na temat uczniĂłw i studentĂłw: "MoÂżna by siĂŞ pokusiĂŚ o stwierdzenie, Âże nakazy moralne przestaÂły byĂŚ dla nich busolÂą ÂżyciowÂą. Przedtem jednak naleÂżaÂłoby przyznaĂŚ, Âże nikt - Âżaden nauczyciel, mentor czy ktokolwiek inny- nie pomĂłgÂł im zbudowaĂŚ ani przyswoiĂŚ sobie systemu tych zasad".
Postêpowanie sprzeczne z wyznawanymi wartoœciami. Spoœród blisko 30 000 uczniów, których objêto pewnym sonda¿em,. 98 procent twierdzi³o, ¿e uznaje uczciwoœÌ za nie odzown¹ w relacjach miêdzyludzkich. Tymczasem 80 procent przyzna³o siê do ok³amywania rodziców, a 64 procent do œci¹gania w szkole w miniomym roku.
Doktor Michael Kosfeld, wykÂładajÂący administracjĂŞ biznesu na uniwersytecie we Frankfurcie, prowadziÂł badania, ktĂłre skÂłoniÂły go do wniosku, Âże zaufanie jest "biologicznie uwarunkowanÂą czĂŞÂściÂą ludzkiej natury". OdkryÂł, Âże w mĂłzgach osĂłb utrzymujÂących ze sobÂą bliÂższe kontakty wydziela siĂŞ oksytocyna - hormon stymulujÂący wzrost zaufania. Doktor Kosfel twierdzi: "Zaufanie to cecha charakterystyczna rodzaju ludzkiego, (...) Jego brak w pewnym sensie nas odczÂłowiecza".
Czy umiemy wyobraziÌ sobie œwiat, w którym wszyscy s¹ uczciwi? Nasze ¿ycie wygl¹da³oby zupe³nie inaczej! Rodzice nie musieliby siê obawiaÌ, ¿e dziecku powierzonemu czyjejœ opiece stanie siê krzywda. Nikt te¿ nie musia³by zamykaÌ drzwi na klucz. Czy to tylko marzenia? Jest to kolejna czêœÌ tekstu o zaufaniu, niech Ciê to sk³oni do refleksji.
http://niezwykli.pl.tlScaliÂłam twoje dwie wiadomoÂści. Janneth.