Co to jest depresja?
Depresja jest chorob± tak± jak wszystkie inne choroby ¶wiata: cukrzyca, nadci¶nienie têtnicze, czy zapalenie nerek. Nie mo¿na depresji powstrzymaæ si³± woli, tak jak nie mo¿na zapanowaæ nad wzrostem ci¶nienia czy stê¿enia cukru lub gor±czk± w infekcjach albo bólem zawa³owym.
Nad objawami depresji nie ma kontroli.
W depresji jednak cierpi przede wszystkim nasza psychika, choæ bardzo czêsto równie¿ nasze cia³o (tak zwane somatyczne objawy depresji).
Depresja nale¿y do tak zwanych chorób afektywnych, czyli chorób zwi±zanych z nastrojem – bo najbardziej charakterystyczne dla depresji s± w³a¶nie zaburzenia nastroju: uczucie smutku, apatii, niemo¿no¶æ radowania siê i czerpania przyjemno¶ci z czegokolwiek. Inne wa¿ne objawy to brak aktywno¶ci, utrata zainteresowañ, niechêæ do spotykania siê z lud¼mi.
Jak wspomniano wcze¶niej to tak¿e objawy fizyczne (somatyczne) - bóle g³owy, sucho¶æ w ustach, zaparcia, zmêczenie. Pojawiaj± siê uporczywe k³opoty ze snem. Objawy te nie przemijaj± w ci±gu godziny czy dnia. Gdy utrzymuj± siê ponad dwa tygodnie nale¿y zg³osiæ siê do lekarza.
Leczenie depresji
Depresja jest chorob± uleczaln±, chocia¿ rozpoznanie jej nie zawsze jest ³atwe. Sposób leczenia depresji uzale¿niony jest od przebiegu choroby i czynników j± wywo³uj±cych.
Medycyna konwencjonalna wykorzystuje psychoterapiê, psychoedukacjê, farmakoterapiê oraz leczenie elektrowstrz±sami z tym, ¿e metoda ta wymaga hospitalizacji. Ostatnio istotn± rolê w leczeniu z dobrymi efektami odgrywa fototerapia czyli leczenie ¶wiat³em. Jednak przy ka¿dej z metod nie mo¿na zapomnieæ o roli wsparcia ze strony rodziny i ¶rodowiska.
Prawid³owe leczenie sprawia, ¿e depresja ustêpuje u wiêkszo¶ci chorych, ok. 65-80% pacjentów. Celem leczenia jest usuniêcie wszystkich objawów depresji, zarówno psychopatologicznych jak i fizycznych.
Wywiad z prof. dr. hab. Stanis³awem Pu¿yñskim, specjalist± w leczeniu depresji,
http://serwisy.gazeta.pl/zdrowie/1,51208,160590.htmlJak ¿yæ z depresj±? - kilka prostych zasad jak j± pokonaæ
Przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami lekarza.
Pamiêtaj, ¿e leki przeciwdepresyjne nie dzia³aj± natychmiast.
Nie odstawiaj samowolnie leku ani nie zmniejszaj jego dawki tylko dlatego, ¿e siê lepiej poczu³e¶.
Chod¼ regularnie na wizyty lekarskie.
Wszelkie w±tpliwo¶ci konsultuj z lekarzem, nie kieruj siê przygodnie zas³yszanymi opiniami.
Rozwijaj swoj± wiedzê o chorobie. Bêdzie Ci ³atwiej siê z ni± zmierzyæ.
B±d¼ cierpliwy - depresja nie zniknie w ci±gu tygodnia.
Pamiêtaj, ¿e nie musi tak byæ, ¿e pierwsza kuracja pomo¿e, byæ mo¿e trzeba bêdzie j± zmieniæ i zacz±æ wszystko od nowa.
Obni¿ oczekiwania wobec siebie i nie przyjmuj zbyt du¿ej odpowiedzialno¶ci. Nie podejmuj w czasie choroby ¿adnych wa¿nych decyzji ¿yciowych.
Staraj siê, aby w Twoim ¿yciu by³o mniej stresu.
Nie poprawiaj sobie nastroju alkoholem czy innymi ¶rodkami odurzaj±cymi. Nawet, je¶li przez chwilê poczujesz siê po nich lepiej, depresja z pewno¶ci± siê nasili.
Pamiêtaj, ¿e Twoi bliscy mog± nie rozumieæ Twojego cierpienia. Depresja nie jest ³atwa równie¿ dla otoczenia.
Pomimo cierpienia staraj siê zachowaæ aktywno¶æ fizyczn±, gimnastykowaæ siê, chodziæ na spacery – rób tyle ile mo¿esz.
Sprawiaj sobie ma³e przyjemno¶ci.
Pamiêtaj, ¿e depresja jest uleczalna.
Czêsto zadawane pytania
Po czym mo¿na rozpoznaæ depresjê?
S³ysza³em o czym¶ takim jak depresja sezonowa. Co to jest?
Bliska mi osoba jest chora na depresjê. Jak mogê jej pomóc?
Po czym mo¿na rozpoznaæ depresjê?
Jest 10 charakterystycznych objawów depresji:
smutek, przygnêbienie, niemo¿no¶æ odczuwania rado¶ci
zmniejszenie zainteresowañ (np. niechêæ zajmowania siê swoim hobby)
zmniejszenie aktywno¶ci, spowolnienie, apatia, niechêæ do dzia³ania
problemy ze snem (bezsenno¶æ lub nadmierna senno¶æ)
zmniejszenie apetytu, spadek wagi cia³a (rzadziej zwiêkszenie apetytu i przyrost masy cia³a), sucho¶æ w ustach
uczucie ci±g³ego zmêczenia, brak energii
lêk, uczucie wewnêtrznego napiêcia, "niepokój w ¶rodku"
trudno¶ci w koncentracji i zapamiêtywaniu, wra¿enie niesprawno¶ci intelektualnej
poczucie beznadziejno¶ci, niska samoocena
dolegliwo¶ci bólowe (bóle g³owy, brzucha, bóle w klatce piersiowej, nerwobóle)
do góry
S³ysza³em o czym¶ takim jak depresja sezonowa. Co to jest?
Jest to szczególna postaæ nawracaj±cych zaburzeñ depresyjnych, któr± cechuje wystêpowanie objawów g³ównie zim± lub jesieni± (u czê¶ci osób na prze³omie zimy i wiosny). Du¿e znaczenie przypisuje siê zaburzeniom rytmów biologicznych w wyniku okresowego niedoboru ¶wiat³a s³onecznego.
Zmiany nastroju rozpoczynaj± siê zwykle jesieni±, nasilaj± zim± i ustêpuj± wiosn± lub latem. W¶ród cierpi±cych na depresjê sezonow± a¿ 80% stanowi± kobiety.
W przypadku depresji sezonowej lekarze stosuj± ró¿ne metody leczenia. Poniewa¿ na efekt przeciwdepresyjny istotny wp³yw ma ekspozycja na ¶wiat³o, polecane s± spacery w ci±gu dnia, szczególnie w s³oneczne dni. Jednym ze skuteczniejszych sposobów leczenia jest po³±czenie fototerapii (leczenia ¶wiat³em) z farmakoterapi±.
do góry
Bliska mi osoba jest chora na depresjê. Jak mogê jej pomóc?
Nie traktujcie depresji jako lenistwa, s³abego charakteru, z³ej woli. Depresja jest chorob± tak± jak grypa czy nadci¶nienie.
Nie udzielajcie rad typu: "we¼ siê w gar¶æ", "otrz±¶nij siê". Nie udzielacie ich przecie¿ osobom z zawa³em serca czy udarem mózgu.
Nie wysy³ajcie swojego bliskiego na urlop, ¿eby odpocz±³. Depresjê trzeba leczyæ.
Gdy podejrzewacie u osoby bliskiej depresjê - nak³oñcie j± do wizyty u lekarza psychiatry lub psychologa. Oni najlepiej siê na tej chorobie znaj±. Je¶li siê to nie uda, spróbujcie przynajmniej zasiêgn±æ opinii lekarza rodzinnego (lub lekarza, do którego chory ma zaufanie).
Gdy macie trudno¶ci z przekonaniem swojego bliskiego o potrzebie leczenia zwróæcie siê po pomoc do osoby, która ma u niego/niej autorytet.
Przypominajcie choremu o wizytach w poradni i regularnym przyjmowaniu leków. Zbyt wczesne przerwanie leczenia grozi nawrotem objawów.
Nie starajcie siê na si³ê swojego bliskiego rozweselaæ, organizowaæ mu czasu. Nie narzucajcie siê, ale b±d¼cie w pobli¿u, oferujcie sw± pomoc, gdy jest taka potrzeba.
B±d¼cie cierpliwi i wyrozumiali. Wiele dodatkowych obowi±zków mo¿e spa¶æ na Wasze barki.
Pamiêtajcie, ¿e depresjê mo¿na wyleczyæ. Spróbujcie zaszczepiæ to przekonanie w chorym.
Odradzajcie choremu podejmowania wa¿nych decyzji. On widzi swoje sprawy w "czarnych barwach". Pesymistycznie patrzy w przysz³o¶æ.
Unikajcie przygodnie zas³yszanych opinii. Zdob±d¼cie jak najwiêcej rzetelnej wiedzy na temat depresji.
Wszystkie wypowiedzi o samobójstwie traktujcie z powag±. Nie jest prawd±, ¿e je¶li kto¶ mówi o samobójstwie to go nie pope³ni.
Pamiêtajcie o Sobie. Choroba bliskiego mo¿e rodziæ frustracjê, z³o¶æ, bezsilno¶æ, poczucie winy. To jest zrozumia³e. Nie wstyd¼cie siê zasiêgn±æ porady u psychologa, jak radziæ sobie z tymi uczuciami.
Wspomaganie leczenia depresji diet±
Produkty takie jak cukier, kofeina, alkohol i nasycone t³uszcze zwierzêce maj± negatywny wp³yw na samopoczucie. Dieta mo¿e jednak mieæ równie¿ pozytywny wp³yw na psychikê, o czym przekonuj± specjali¶ci do spraw ¿ywienia.
Depresja u dzieci i m³odzie¿y
W Polsce oko³o 40% nastolatków ma problemy emocjonalne.
Wystêpowanie migreny ma zwi±zek z depresj±
Wg badañ przedstawionych w najnowszym numerze czasopisma „Neurology” okazuje siê, ¿e ludzie maj±cy migrenê czê¶ciej cierpi± równie¿ na depresjê.
Fototerapia na depresjê sezonow±
W okresie jesienno-zimowym ka¿dy dzieñ staje siê coraz krótszy. Wiêkszo¶æ z nas wychodzi z domu, gdy jest jeszcze ciemno i wraca gdy jest ju¿ ciemno.
Jesieñ-zima i depresja sezonowa
Jednym z rodzajów depresji jest depresja sezonowa dopadaj±ca nas najczê¶ciej jesieni± i zim±.
http://www.depresja.pl/page.php?id=1_1_1 - na tej stronie dowiecie sie wiecej na temat depresji.
Serdecznie pozdrawiam Rafaela.