Co to jest depresja?
Depresja jest chorob¹ tak¹ jak wszystkie inne choroby œwiata: cukrzyca, nadciœnienie têtnicze, czy zapalenie nerek. Nie mo¿na depresji powstrzymaÌ si³¹ woli, tak jak nie mo¿na zapanowaÌ nad wzrostem ciœnienia czy stê¿enia cukru lub gor¹czk¹ w infekcjach albo bólem zawa³owym.
Nad objawami depresji nie ma kontroli.
W depresji jednak cierpi przede wszystkim nasza psychika, choĂŚ bardzo czĂŞsto rĂłwnieÂż nasze ciaÂło (tak zwane somatyczne objawy depresji).
Depresja naleÂży do tak zwanych chorĂłb afektywnych, czyli chorĂłb zwiÂązanych z nastrojem – bo najbardziej charakterystyczne dla depresji sÂą wÂłaÂśnie zaburzenia nastroju: uczucie smutku, apatii, niemoÂżnoœÌ radowania siĂŞ i czerpania przyjemnoÂści z czegokolwiek. Inne waÂżne objawy to brak aktywnoÂści, utrata zainteresowaĂą, niechĂŞĂŚ do spotykania siĂŞ z ludÂźmi.
Jak wspomniano wczeœniej to tak¿e objawy fizyczne (somatyczne) - bóle g³owy, suchoœÌ w ustach, zaparcia, zmêczenie. Pojawiaj¹ siê uporczywe k³opoty ze snem. Objawy te nie przemijaj¹ w ci¹gu godziny czy dnia. Gdy utrzymuj¹ siê ponad dwa tygodnie nale¿y zg³osiÌ siê do lekarza.
Leczenie depresji
Depresja jest chorobÂą uleczalnÂą, chociaÂż rozpoznanie jej nie zawsze jest Âłatwe. SposĂłb leczenia depresji uzaleÂżniony jest od przebiegu choroby i czynnikĂłw jÂą wywoÂłujÂących.
Medycyna konwencjonalna wykorzystuje psychoterapiĂŞ, psychoedukacjĂŞ, farmakoterapiĂŞ oraz leczenie elektrowstrzÂąsami z tym, Âże metoda ta wymaga hospitalizacji. Ostatnio istotnÂą rolĂŞ w leczeniu z dobrymi efektami odgrywa fototerapia czyli leczenie ÂświatÂłem. Jednak przy kaÂżdej z metod nie moÂżna zapomnieĂŚ o roli wsparcia ze strony rodziny i Âśrodowiska.
PrawidÂłowe leczenie sprawia, Âże depresja ustĂŞpuje u wiĂŞkszoÂści chorych, ok. 65-80% pacjentĂłw. Celem leczenia jest usuniĂŞcie wszystkich objawĂłw depresji, zarĂłwno psychopatologicznych jak i fizycznych.
Wywiad z prof. dr. hab. StanisÂławem PuÂżyĂąskim, specjalistÂą w leczeniu depresji,
http://serwisy.gazeta.pl/zdrowie/1,51208,160590.htmlJak ÂżyĂŚ z depresjÂą? - kilka prostych zasad jak jÂą pokonaĂŚ
Przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami lekarza.
PamiĂŞtaj, Âże leki przeciwdepresyjne nie dziaÂłajÂą natychmiast.
Nie odstawiaj samowolnie leku ani nie zmniejszaj jego dawki tylko dlatego, Âże siĂŞ lepiej poczuÂłeÂś.
ChodÂź regularnie na wizyty lekarskie.
Wszelkie wÂątpliwoÂści konsultuj z lekarzem, nie kieruj siĂŞ przygodnie zasÂłyszanymi opiniami.
Rozwijaj swojÂą wiedzĂŞ o chorobie. BĂŞdzie Ci Âłatwiej siĂŞ z niÂą zmierzyĂŚ.
BÂądÂź cierpliwy - depresja nie zniknie w ciÂągu tygodnia.
Pamiêtaj, ¿e nie musi tak byÌ, ¿e pierwsza kuracja pomo¿e, byÌ mo¿e trzeba bêdzie j¹ zmieniÌ i zacz¹Ì wszystko od nowa.
ObniÂż oczekiwania wobec siebie i nie przyjmuj zbyt duÂżej odpowiedzialnoÂści. Nie podejmuj w czasie choroby Âżadnych waÂżnych decyzji Âżyciowych.
Staraj siĂŞ, aby w Twoim Âżyciu byÂło mniej stresu.
Nie poprawiaj sobie nastroju alkoholem czy innymi Âśrodkami odurzajÂącymi. Nawet, jeÂśli przez chwilĂŞ poczujesz siĂŞ po nich lepiej, depresja z pewnoÂściÂą siĂŞ nasili.
PamiĂŞtaj, Âże Twoi bliscy mogÂą nie rozumieĂŚ Twojego cierpienia. Depresja nie jest Âłatwa rĂłwnieÂż dla otoczenia.
Pomimo cierpienia staraj siĂŞ zachowaĂŚ aktywnoœÌ fizycznÂą, gimnastykowaĂŚ siĂŞ, chodziĂŚ na spacery – rĂłb tyle ile moÂżesz.
Sprawiaj sobie maÂłe przyjemnoÂści.
PamiĂŞtaj, Âże depresja jest uleczalna.
CzĂŞsto zadawane pytania
Po czym moÂżna rozpoznaĂŚ depresjĂŞ?
SÂłyszaÂłem o czymÂś takim jak depresja sezonowa. Co to jest?
Bliska mi osoba jest chora na depresjĂŞ. Jak mogĂŞ jej pomĂłc?
Po czym moÂżna rozpoznaĂŚ depresjĂŞ?
Jest 10 charakterystycznych objawĂłw depresji:
smutek, przygnêbienie, niemo¿noœÌ odczuwania radoœci
zmniejszenie zainteresowaĂą (np. niechĂŞĂŚ zajmowania siĂŞ swoim hobby)
zmniejszenie aktywnoÂści, spowolnienie, apatia, niechĂŞĂŚ do dziaÂłania
problemy ze snem (bezsennoœÌ lub nadmierna sennoœÌ)
zmniejszenie apetytu, spadek wagi cia³a (rzadziej zwiêkszenie apetytu i przyrost masy cia³a), suchoœÌ w ustach
uczucie ciÂągÂłego zmĂŞczenia, brak energii
lĂŞk, uczucie wewnĂŞtrznego napiĂŞcia, "niepokĂłj w Âśrodku"
trudnoÂści w koncentracji i zapamiĂŞtywaniu, wraÂżenie niesprawnoÂści intelektualnej
poczucie beznadziejnoÂści, niska samoocena
dolegliwoÂści bĂłlowe (bĂłle gÂłowy, brzucha, bĂłle w klatce piersiowej, nerwobĂłle)
do gĂłry
SÂłyszaÂłem o czymÂś takim jak depresja sezonowa. Co to jest?
Jest to szczególna postaÌ nawracaj¹cych zaburzeù depresyjnych, któr¹ cechuje wystêpowanie objawów g³ównie zim¹ lub jesieni¹ (u czêœci osób na prze³omie zimy i wiosny). Du¿e znaczenie przypisuje siê zaburzeniom rytmów biologicznych w wyniku okresowego niedoboru œwiat³a s³onecznego.
Zmiany nastroju rozpoczynajÂą siĂŞ zwykle jesieniÂą, nasilajÂą zimÂą i ustĂŞpujÂą wiosnÂą lub latem. WÂśrĂłd cierpiÂących na depresjĂŞ sezonowÂą aÂż 80% stanowiÂą kobiety.
W przypadku depresji sezonowej lekarze stosuj¹ ró¿ne metody leczenia. Poniewa¿ na efekt przeciwdepresyjny istotny wp³yw ma ekspozycja na œwiat³o, polecane s¹ spacery w ci¹gu dnia, szczególnie w s³oneczne dni. Jednym ze skuteczniejszych sposobów leczenia jest po³¹czenie fototerapii (leczenia œwiat³em) z farmakoterapi¹.
do gĂłry
Bliska mi osoba jest chora na depresjĂŞ. Jak mogĂŞ jej pomĂłc?
Nie traktujcie depresji jako lenistwa, sÂłabego charakteru, zÂłej woli. Depresja jest chorobÂą takÂą jak grypa czy nadciÂśnienie.
Nie udzielajcie rad typu: "weŸ siê w garœÌ", "otrz¹œnij siê". Nie udzielacie ich przecie¿ osobom z zawa³em serca czy udarem mózgu.
Nie wysy³ajcie swojego bliskiego na urlop, ¿eby odpocz¹³. Depresjê trzeba leczyÌ.
Gdy podejrzewacie u osoby bliskiej depresjê - nak³oùcie j¹ do wizyty u lekarza psychiatry lub psychologa. Oni najlepiej siê na tej chorobie znaj¹. Jeœli siê to nie uda, spróbujcie przynajmniej zasiêgn¹Ì opinii lekarza rodzinnego (lub lekarza, do którego chory ma zaufanie).
Gdy macie trudnoœci z przekonaniem swojego bliskiego o potrzebie leczenia zwróÌcie siê po pomoc do osoby, która ma u niego/niej autorytet.
Przypominajcie choremu o wizytach w poradni i regularnym przyjmowaniu lekĂłw. Zbyt wczesne przerwanie leczenia grozi nawrotem objawĂłw.
Nie starajcie siê na si³ê swojego bliskiego rozweselaÌ, organizowaÌ mu czasu. Nie narzucajcie siê, ale b¹dŸcie w pobli¿u, oferujcie sw¹ pomoc, gdy jest taka potrzeba.
B¹dŸcie cierpliwi i wyrozumiali. Wiele dodatkowych obowi¹zków mo¿e spaœÌ na Wasze barki.
PamiĂŞtajcie, Âże depresjĂŞ moÂżna wyleczyĂŚ. SprĂłbujcie zaszczepiĂŚ to przekonanie w chorym.
Odradzajcie choremu podejmowania wa¿nych decyzji. On widzi swoje sprawy w "czarnych barwach". Pesymistycznie patrzy w przysz³oœÌ.
Unikajcie przygodnie zasÂłyszanych opinii. ZdobÂądÂźcie jak najwiĂŞcej rzetelnej wiedzy na temat depresji.
Wszystkie wypowiedzi o samobĂłjstwie traktujcie z powagÂą. Nie jest prawdÂą, Âże jeÂśli ktoÂś mĂłwi o samobĂłjstwie to go nie popeÂłni.
Pamiêtajcie o Sobie. Choroba bliskiego mo¿e rodziÌ frustracjê, z³oœÌ, bezsilnoœÌ, poczucie winy. To jest zrozumia³e. Nie wstydŸcie siê zasiêgn¹Ì porady u psychologa, jak radziÌ sobie z tymi uczuciami.
Wspomaganie leczenia depresji dietÂą
Produkty takie jak cukier, kofeina, alkohol i nasycone tÂłuszcze zwierzĂŞce majÂą negatywny wpÂływ na samopoczucie. Dieta moÂże jednak mieĂŚ rĂłwnieÂż pozytywny wpÂływ na psychikĂŞ, o czym przekonujÂą specjaliÂści do spraw Âżywienia.
Depresja u dzieci i mÂłodzieÂży
W Polsce okoÂło 40% nastolatkĂłw ma problemy emocjonalne.
WystĂŞpowanie migreny ma zwiÂązek z depresjÂą
Wg badaĂą przedstawionych w najnowszym numerze czasopisma „Neurology” okazuje siĂŞ, Âże ludzie majÂący migrenĂŞ czĂŞÂściej cierpiÂą rĂłwnieÂż na depresjĂŞ.
Fototerapia na depresjĂŞ sezonowÂą
W okresie jesienno-zimowym ka¿dy dzieù staje siê coraz krótszy. WiêkszoœÌ z nas wychodzi z domu, gdy jest jeszcze ciemno i wraca gdy jest ju¿ ciemno.
JesieĂą-zima i depresja sezonowa
Jednym z rodzajĂłw depresji jest depresja sezonowa dopadajÂąca nas najczĂŞÂściej jesieniÂą i zimÂą.
http://www.depresja.pl/page.php?id=1_1_1 - na tej stronie dowiecie sie wiecej na temat depresji.
Serdecznie pozdrawiam Rafaela.