Niezależne Forum Projektu Cheops Niezależne Forum Projektu Cheops
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj. Kwiecień 05, 2025, 06:55:42


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1] |   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Depresja  (Przeczytany 8645 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Sventer
Gość
« : Październik 18, 2010, 21:09:00 »

Trudne Chwile
Ka¿dy z nas w ¿yciu mia³ chwile gdzie problem by³ wszêdzie, czuliœmy frustracje, miotamy siê w bezsilnoœci. Jak domek z kart nasz œwiat run¹³. Wtedy jesteœmy s³abi, ¿yjemy jak w horrorze, myœlimy czy mo¿e byÌ jeszcze gorzej? Dopada nas depresja i od nas zale¿y czy ulegniemy temu uczuciu czy nie. Szukamy wsparcia, w¹tpimy, jesteœmy nie pewni. To uczucie przejmuje nad nami kontrolê, traci g³owê, tworzymy fa³szywe pozory i bah... Kolejny narkoman, alkoholik albo sami siebie pozbawimy ¿ycia, bo ju¿ nie potrafimy tak ¿yÌ. Zabijamy siê sami popadaj¹c w negatywn¹ atmosferê.

Ka¿dy ma chwilê, ¿e by to wszystko jebn¹³. Pytamy siebie. Ile mo¿na od œwiata otrzymywaÌ w serce ciosów? Stajemy siê puœci i umieramy ale ¿yjemy, tylko nasza dusza staje siê pusta, toczymy walkê ze sob¹, walkê z wiatrakami.

Tym krótkim tekstem nie chcia³em nikogo obraziÌ, poni¿yÌ ani te¿ doprowadziÌ do negatywnego stanu. Ka¿dy z nas ma chwilê s³aboœci, wtedy ró¿nie to bywa, mo¿emy temu stawiÌ czo³a i potraktowaÌ to jako wyzwanie i wygraÌ, lub ulec wtedy przegrywamy, nie ze œwiatem lecz ze sob¹. Poddajemy siê mimo to, i¿ ka¿dy cz³owiek ma w sobie si³ê i odwagê by iœÌ do przodu, nigdy nie ma za póŸno by coœ naprawiÌ. Z ka¿d¹ wad¹ i zalet¹ powinniœmy iœÌ do przodu.

Chcia³em sk³oniÌ Was do refleksji, zastanówcie siê chwilê gdy macie smutne chwile. Czy aby na pewno wszystko jest przegrane? Czy nie ma rozwi¹zania? Nie podam Ci tutaj recepty na wszystko ale mogê powiedzieÌ nie jesteœ pierwszy ani ostatni, który bêdzie tak siê czu³. Zamieù problem na wyzwanie, jesteœ odwa¿ny, pewny siebie staw czo³a wyzwaniom, bo po to ¿yjemy aby iœÌ swoj¹ drog¹. W ¿yciu s¹ sprawy du¿o wa¿niejsze ni¿ spokój wiêc nie ulegaj presji œwiata, Ty jesteœ dla siebie œwiatem i tylko Ty mo¿esz odmieniÌ swój los. Poszukaj siebie...

Do usÂłyszenia.

http://niezwykli.pl.tl
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2011, 13:46:04 wysłane przez Dariusz » Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Październik 24, 2010, 19:06:28 »

Jak naprawdĂŞ dziaÂłajÂą leki przeciwdepresyjne?



Depresja jest zaburzenie afektywnym przejawiaj¹cym siê obni¿onym nastrojem. Jej elementami s¹ tak¿e obni¿ony napêd do dzia³ania, a w skrajnych przypadkach nawet wstanie z ³ó¿ka i umycie siê bywa trudne.

Depresji mo¿e towarzyszyÌ równie¿ lêk, a w przypadkach g³êbokiej depresji tak¿e urojenia czy myœli i zamiary samobójcze. Z racji tego, ¿e depresja tak bardzo ogranicza codzienne funkcjonowanie oraz jest tak bardzo rozpowszechniona, nie dziwi zainteresowanie metodami leczenia tego zaburzenia.

Podstawowymi metodami leczenia depresji s¹ farmakoterapia, psychoterapia, a w szczególnych przypadkach tak¿e elektrowstrz¹sy. Szczególnie celowe wydaje siê wspieranie przyjmowania leków psychoterapi¹. Jednak stosowanie leków w terapii schorzeù psychicznych wci¹¿ wi¹¿e siê z wieloma obawami, dlatego powsta³ ten artyku³.

Nie tylko elektrowstrzÂąsy

W³¹czenie leków przeciwdepresyjnych do lecznictwa psychiatrycznego pod koniec pierwszej po³owy XX wieku by³o prze³omem, który pozwoli³ na lepsz¹ kontrolê objawów i znaczne ograniczenie u¿ycia elektrowstrz¹sów.

Leki przeciwdepresyjne dzia³aj¹ na neuroprzekaŸniki. Maj¹ one ró¿ne mechanizmy dzia³ania, jednak efekt koùcowy we wszystkich przypadkach prowadzi do zwiêkszenia iloœci serotoniny i/ lub noradrenaliny w szczelinie synaptycznej. Synapsa to miejsce styku dwóch neuronów, pomiêdzy którymi znajduje siê szczelina. To przez ni¹ przep³ywa neuroprzekaŸnik z jednego neuronu do drugiego i w ten sposób zachodzi komunikacja miêdzy komórkami nerwowymi.

fot. Inspirestock/Thinkstock

1/3

...

http://fitness.wp.pl/zdrowie/wirtualny-poradnik/art441,jak-dzialaja-leki-przeciwdepresyjne.html
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2011, 13:46:34 wysłane przez Dariusz » Zapisane

PozwĂłl sobie byĂŚ sobÂą, a innym byĂŚ innymi.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Wrzesień 04, 2011, 13:54:05 »

Mit antydepresantĂłw cz.1
28 sty 2010

Depresja jest w dzisiejszych czasach schorzeniem powszechnym. Wielu ludzi nie mogÂąc sobie z niÂą poradziĂŚ siĂŞga po antydepresanty – lekarstwa, ktĂłre poprzez wywoÂłanie okreÂślonej reakcji neurochemicznej w mĂłzgu, majÂą spowodowaĂŚ powrĂłt do emocjonalnej rĂłwnowagi i kompletne wyleczenie siĂŞ z depresji.



Dr. Irving Kirsch, syn Âżydowskich emigrantĂłw z Polski, profesor psychologii na angielskim uniwersytecie w Hull a takÂże profesor University of Connecticut w USA, w swojej najnowszej ksi¹¿ce: „The Emperor’s New Drugs”, udowadnia, Âże depresja nie ma nic wspĂłlnego z zachwianiem rĂłwnowagi chemicznej w mĂłzgu i dlatego leczenie jej antydepresantami jest kompletnÂą pomyÂłkÂą. Nawet jeÂśli w wielu przypadkach antydepresanty pomagaja wyleczyĂŚ depresjĂŞ, nie jest to nic innego jak zwykÂły efekt placebo.

Dr. Kirsch studiowaÂł dziaÂłanie efektu placebo na dÂługo przed tym zanim zainteresowaÂł siĂŞ antydepresantami. Placebo jest fascynujÂącym zjawiskiem. Polega ono na tym, Âże podaje siĂŞ choremu substancjĂŞ, ktĂłra jest absolutnie obojĂŞtna dla jego organizmu a jednak wywoÂłuje ona szereg efektĂłw, ktĂłre zale¿¹ od tego na ile osoba, ktĂłra przyjĂŞÂła dany „lek”, wierzy w jego moc sprawczÂą. Na to, aby wywoÂłac w chorym tak silne oczekiwanie skÂłada siĂŞ wiele rozmaitych elementĂłw. Nie tylko istotna jest argumentacja lekarza, ktĂłry jest w stanie przekonaĂŚ pacjenta do tego, Âże lek (ktĂłrym w rzeczywistoÂści jest placebo) jest w stanie zdziaÂłaĂŚ cuda, ale takÂże takie szczegó³y jak kolor tabletki, fakt czy jest to kapsuÂłka, draÂżetka czy teÂż lek jest podawany w zastrzyku.

W czasie kuracji z udziaÂłem placebo dzieje siĂŞ czĂŞsto tak, jak obiecuje to doktor i pacjent czuje sie z dnia na dzieĂą lepiej nieÂświadomy, Âże tak naprawde tym lekiem jest np. obojĂŞtna dla organizmu sĂłl fizjologiczna. Placebo sprawdza siĂŞ znakomicie leczÂąc bĂłl, depresjĂŞ, lĂŞk, astmĂŞ, ale takÂże pĂŞkniĂŞte koÂści (!). Nie ma jednak reguÂły, Âże w kaÂżdym przypadku placebo zadziaÂła tak samo. Mimo to sam proces jest zdumiewajÂący, gdy mĂłzg po podaniu placebo, ktĂłre np. ma byĂŚ teoretycznie silnym lekiem a astmĂŞ, jest w stanie wyprodukowaĂŚ efekt identyczny z tym, jaki daje autentyczny lek przeciwko astmie. Jaka jest zasada takiego dziaÂłania – dla nauki wci¹¿ pozostaje to tajemnicÂą.

  Dr. Irving Kirsch, bĂŞdÂąc psychologiem klinicznym, w sposĂłb naturalny zainteresowany byÂł zastosowaniem placebo w swojej specjalnoÂści. Przez lata zapisywaÂł jednak swoim pacjentom antydepresanty, bĂŞdÂąc przekonany o ich skutecznoÂści. Mimo fascynacji efektem placebo, nie widziaÂł wiĂŞkszego zastosowania tej techniki u osĂłb cierpiÂących na depresjĂŞ. Placebo dziaÂła w przypadku ludzi, w ktĂłrych da siĂŞ wzbudziĂŚ optymizm i nadziejĂŞ. Ludzie chorzy na depresjĂŞ to ludzie, ktĂłrzy tej nadziei nie majÂą. WidzÂą oni Âświat w ciemnych kolorach a swoje wÂłasne Âżycie bez sensu i szansy na poprawĂŞ. Dlatego poprzez podanie leku, starano siĂŞ zmieniĂŚ balans chemiczny w mĂłzgu i wzbudziĂŚ nadziejĂŞ, ktĂłra sama w sobie jest poczÂątkiem kuracji.

Dr. Kirsch badaj¹c to zjawisko zacz¹³ analizowaÌ wyniki badaù klinicznych, w czasie których testowano na pacjentach chorych na depresje, skutecznoœÌ poszczególnych œrodków antydepresyjnych. Badania dla dr. Kirscha by³y o tyle interesuj¹ce, ¿e w czasie prób stosowano równie¿ (dla porównania) placebo. Analiza tych danych ogromne zaskoczy³a doktora, gdy okaza³o siê, ¿e skutecznoœÌ wszystkich antydepresantów w ¿aden sposób nie pokrywa siê z obietnicami sk³adanymi przez firmy farmaceutyczne, w efektownych reklamach telewizyjnych.

cdn…….


Mit antydepresantĂłw cz.2
Mit antydepresantĂłw cz.3
Mit antydepresantĂłw cz.4

http://nowaatlantyda.com/2010/01/28/mit-antydepresantow-cz-1/
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2011, 14:36:56 wysłane przez Dariusz » Zapisane

PozwĂłl sobie byĂŚ sobÂą, a innym byĂŚ innymi.
greta
Gość
« Odpowiedz #3 : Wrzesień 08, 2011, 15:35:55 »

Czyzby nasze forum dopadla depresja?
Zadnych wiadomosci,polemik,dyskusji?

To moze dzialalnosc naszego sloneczka tak dziala?
Dzisiaj super wiatr sloneczny dotarl i chyba "zasypal"co niektorych.

Szkoda.
Zapisane
Rafaela
Gość
« Odpowiedz #4 : Wrzesień 12, 2011, 11:02:02 »

                                                                  Co to jest depresja?

Depresja jest chorob¹ tak¹ jak wszystkie inne choroby œwiata: cukrzyca, nadciœnienie têtnicze, czy zapalenie nerek. Nie mo¿na depresji powstrzymaÌ si³¹ woli, tak jak nie mo¿na zapanowaÌ nad wzrostem ciœnienia czy stê¿enia cukru lub gor¹czk¹ w infekcjach albo bólem zawa³owym.
Nad objawami depresji nie ma kontroli.

W depresji jednak cierpi przede wszystkim nasza psychika, choĂŚ bardzo czĂŞsto rĂłwnieÂż nasze ciaÂło (tak zwane somatyczne objawy depresji).

Depresja naleÂży do tak zwanych chorĂłb afektywnych, czyli chorĂłb zwiÂązanych z nastrojem – bo najbardziej charakterystyczne dla depresji sÂą wÂłaÂśnie zaburzenia nastroju: uczucie smutku, apatii, niemoÂżnoœÌ radowania siĂŞ i czerpania przyjemnoÂści z czegokolwiek. Inne waÂżne objawy to brak aktywnoÂści, utrata zainteresowaĂą, niechĂŞĂŚ do spotykania siĂŞ z ludÂźmi.

Jak wspomniano wczeœniej to tak¿e objawy fizyczne (somatyczne) - bóle g³owy, suchoœÌ w ustach, zaparcia, zmêczenie. Pojawiaj¹ siê uporczywe k³opoty ze snem. Objawy te nie przemijaj¹ w ci¹gu godziny czy dnia. Gdy utrzymuj¹ siê ponad dwa tygodnie nale¿y zg³osiÌ siê do lekarza.

                                                                      Leczenie depresji

Depresja jest chorobÂą uleczalnÂą, chociaÂż rozpoznanie jej nie zawsze jest Âłatwe. SposĂłb leczenia depresji uzaleÂżniony jest od przebiegu choroby i czynnikĂłw jÂą wywoÂłujÂących.
Medycyna konwencjonalna wykorzystuje psychoterapiĂŞ, psychoedukacjĂŞ, farmakoterapiĂŞ oraz leczenie elektrowstrzÂąsami z tym, Âże metoda ta wymaga hospitalizacji. Ostatnio istotnÂą rolĂŞ w leczeniu z dobrymi efektami odgrywa fototerapia czyli leczenie ÂświatÂłem. Jednak przy kaÂżdej z metod nie moÂżna zapomnieĂŚ o roli wsparcia ze strony rodziny i Âśrodowiska.
PrawidÂłowe leczenie sprawia, Âże depresja ustĂŞpuje u wiĂŞkszoÂści chorych, ok. 65-80% pacjentĂłw. Celem leczenia jest usuniĂŞcie wszystkich objawĂłw depresji, zarĂłwno psychopatologicznych jak i fizycznych.

Wywiad z prof. dr. hab. StanisÂławem PuÂżyĂąskim, specjalistÂą w leczeniu depresji, http://serwisy.gazeta.pl/zdrowie/1,51208,160590.html

Jak ÂżyĂŚ z depresjÂą? - kilka prostych zasad jak jÂą pokonaĂŚ

    Przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami lekarza.
    PamiĂŞtaj, Âże leki przeciwdepresyjne nie dziaÂłajÂą natychmiast.
    Nie odstawiaj samowolnie leku ani nie zmniejszaj jego dawki tylko dlatego, Âże siĂŞ lepiej poczuÂłeÂś.
    ChodÂź regularnie na wizyty lekarskie.
    Wszelkie wÂątpliwoÂści konsultuj z lekarzem, nie kieruj siĂŞ przygodnie zasÂłyszanymi opiniami.
    Rozwijaj swojÂą wiedzĂŞ o chorobie. BĂŞdzie Ci Âłatwiej siĂŞ z niÂą zmierzyĂŚ.
    BÂądÂź cierpliwy - depresja nie zniknie w ciÂągu tygodnia.
    PamiĂŞtaj, Âże nie musi tak byĂŚ, Âże pierwsza kuracja pomoÂże, byĂŚ moÂże trzeba bĂŞdzie jÂą zmieniĂŚ i zacz¹Ì wszystko od nowa.
    ObniÂż oczekiwania wobec siebie i nie przyjmuj zbyt duÂżej odpowiedzialnoÂści. Nie podejmuj w czasie choroby Âżadnych waÂżnych decyzji Âżyciowych.
    Staraj siĂŞ, aby w Twoim Âżyciu byÂło mniej stresu.
    Nie poprawiaj sobie nastroju alkoholem czy innymi Âśrodkami odurzajÂącymi. Nawet, jeÂśli przez chwilĂŞ poczujesz siĂŞ po nich lepiej, depresja z pewnoÂściÂą siĂŞ nasili.
    PamiĂŞtaj, Âże Twoi bliscy mogÂą nie rozumieĂŚ Twojego cierpienia. Depresja nie jest Âłatwa rĂłwnieÂż dla otoczenia.
    Pomimo cierpienia staraj siĂŞ zachowaĂŚ aktywnoœÌ fizycznÂą, gimnastykowaĂŚ siĂŞ, chodziĂŚ na spacery – rĂłb tyle ile moÂżesz.
    Sprawiaj sobie maÂłe przyjemnoÂści.
    PamiĂŞtaj, Âże depresja jest uleczalna.

CzĂŞsto zadawane pytania

    Po czym moÂżna rozpoznaĂŚ depresjĂŞ?
    SÂłyszaÂłem o czymÂś takim jak depresja sezonowa. Co to jest?
    Bliska mi osoba jest chora na depresjĂŞ. Jak mogĂŞ jej pomĂłc?

Po czym moÂżna rozpoznaĂŚ depresjĂŞ?

Jest 10 charakterystycznych objawĂłw depresji:

    smutek, przygnĂŞbienie, niemoÂżnoœÌ odczuwania radoÂści
    zmniejszenie zainteresowaĂą (np. niechĂŞĂŚ zajmowania siĂŞ swoim hobby)
    zmniejszenie aktywnoÂści, spowolnienie, apatia, niechĂŞĂŚ do dziaÂłania
    problemy ze snem (bezsennoœÌ lub nadmierna sennoœÌ)
    zmniejszenie apetytu, spadek wagi ciaÂła (rzadziej zwiĂŞkszenie apetytu i przyrost masy ciaÂła), suchoœÌ w ustach
    uczucie ciÂągÂłego zmĂŞczenia, brak energii
    lĂŞk, uczucie wewnĂŞtrznego napiĂŞcia, "niepokĂłj w Âśrodku"
    trudnoÂści w koncentracji i zapamiĂŞtywaniu, wraÂżenie niesprawnoÂści intelektualnej
    poczucie beznadziejnoÂści, niska samoocena
    dolegliwoÂści bĂłlowe (bĂłle gÂłowy, brzucha, bĂłle w klatce piersiowej, nerwobĂłle)

do gĂłry
SÂłyszaÂłem o czymÂś takim jak depresja sezonowa. Co to jest?

Jest to szczególna postaÌ nawracaj¹cych zaburzeù depresyjnych, któr¹ cechuje wystêpowanie objawów g³ównie zim¹ lub jesieni¹ (u czêœci osób na prze³omie zimy i wiosny). Du¿e znaczenie przypisuje siê zaburzeniom rytmów biologicznych w wyniku okresowego niedoboru œwiat³a s³onecznego.

Zmiany nastroju rozpoczynajÂą siĂŞ zwykle jesieniÂą, nasilajÂą zimÂą i ustĂŞpujÂą wiosnÂą lub latem. WÂśrĂłd cierpiÂących na depresjĂŞ sezonowÂą aÂż 80% stanowiÂą kobiety.

W przypadku depresji sezonowej lekarze stosuj¹ ró¿ne metody leczenia. Poniewa¿ na efekt przeciwdepresyjny istotny wp³yw ma ekspozycja na œwiat³o, polecane s¹ spacery w ci¹gu dnia, szczególnie w s³oneczne dni. Jednym ze skuteczniejszych sposobów leczenia jest po³¹czenie fototerapii (leczenia œwiat³em) z farmakoterapi¹.
do gĂłry
Bliska mi osoba jest chora na depresjĂŞ. Jak mogĂŞ jej pomĂłc?

    Nie traktujcie depresji jako lenistwa, sÂłabego charakteru, zÂłej woli. Depresja jest chorobÂą takÂą jak grypa czy nadciÂśnienie.
    Nie udzielajcie rad typu: "weÂź siĂŞ w garœÌ", "otrz¹œnij siĂŞ". Nie udzielacie ich przecieÂż osobom z zawaÂłem serca czy udarem mĂłzgu.
    Nie wysyÂłajcie swojego bliskiego na urlop, Âżeby odpocz¹³. DepresjĂŞ trzeba leczyĂŚ.
    Gdy podejrzewacie u osoby bliskiej depresjĂŞ - nakÂłoĂącie jÂą do wizyty u lekarza psychiatry lub psychologa. Oni najlepiej siĂŞ na tej chorobie znajÂą. JeÂśli siĂŞ to nie uda, sprĂłbujcie przynajmniej zasiĂŞgn¹Ì opinii lekarza rodzinnego (lub lekarza, do ktĂłrego chory ma zaufanie).
    Gdy macie trudnoÂści z przekonaniem swojego bliskiego o potrzebie leczenia zwróÌcie siĂŞ po pomoc do osoby, ktĂłra ma u niego/niej autorytet.
    Przypominajcie choremu o wizytach w poradni i regularnym przyjmowaniu lekĂłw. Zbyt wczesne przerwanie leczenia grozi nawrotem objawĂłw.
    Nie starajcie siĂŞ na si³ê swojego bliskiego rozweselaĂŚ, organizowaĂŚ mu czasu. Nie narzucajcie siĂŞ, ale bÂądÂźcie w pobliÂżu, oferujcie swÂą pomoc, gdy jest taka potrzeba.
    BÂądÂźcie cierpliwi i wyrozumiali. Wiele dodatkowych obowiÂązkĂłw moÂże spaœÌ na Wasze barki.
    PamiĂŞtajcie, Âże depresjĂŞ moÂżna wyleczyĂŚ. SprĂłbujcie zaszczepiĂŚ to przekonanie w chorym.
    Odradzajcie choremu podejmowania waÂżnych decyzji. On widzi swoje sprawy w "czarnych barwach". Pesymistycznie patrzy w przyszÂłoœÌ.
    Unikajcie przygodnie zasÂłyszanych opinii. ZdobÂądÂźcie jak najwiĂŞcej rzetelnej wiedzy na temat depresji.
    Wszystkie wypowiedzi o samobĂłjstwie traktujcie z powagÂą. Nie jest prawdÂą, Âże jeÂśli ktoÂś mĂłwi o samobĂłjstwie to go nie popeÂłni.
    PamiĂŞtajcie o Sobie. Choroba bliskiego moÂże rodziĂŚ frustracjĂŞ, zÂłoœÌ, bezsilnoœÌ, poczucie winy. To jest zrozumiaÂłe. Nie wstydÂźcie siĂŞ zasiĂŞgn¹Ì porady u psychologa, jak radziĂŚ sobie z tymi uczuciami.

Wspomaganie leczenia depresji dietÂą

Produkty takie jak cukier, kofeina, alkohol i nasycone tÂłuszcze zwierzĂŞce majÂą negatywny wpÂływ na samopoczucie. Dieta moÂże jednak mieĂŚ rĂłwnieÂż pozytywny wpÂływ na psychikĂŞ, o czym przekonujÂą specjaliÂści do spraw Âżywienia.
 
Depresja u dzieci i mÂłodzieÂży

W Polsce okoÂło 40% nastolatkĂłw ma problemy emocjonalne.
 
WystĂŞpowanie migreny ma zwiÂązek z depresjÂą

Wg badaĂą przedstawionych w najnowszym numerze czasopisma „Neurology” okazuje siĂŞ, Âże ludzie majÂący migrenĂŞ czĂŞÂściej cierpiÂą rĂłwnieÂż na depresjĂŞ.
 
Fototerapia na depresjĂŞ sezonowÂą

W okresie jesienno-zimowym ka¿dy dzieù staje siê coraz krótszy. WiêkszoœÌ z nas wychodzi z domu, gdy jest jeszcze ciemno i wraca gdy jest ju¿ ciemno.
 
JesieĂą-zima i depresja sezonowa

Jednym z rodzajĂłw depresji jest depresja sezonowa dopadajÂąca nas najczĂŞÂściej jesieniÂą i zimÂą.
 
http://www.depresja.pl/page.php?id=1_1_1     - na tej stronie dowiecie sie wiecej na temat depresji.

Serdecznie pozdrawiam Rafaela.




                                                                       

Zapisane
east
Gość
« Odpowiedz #5 : Wrzesień 12, 2011, 11:43:19 »

Cytuj
Jak ÂżyĂŚ z depresjÂą? - kilka prostych zasad jak jÂą pokonaĂŚ

    Przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami lekarza.
    PamiĂŞtaj, Âże leki przeciwdepresyjne nie dziaÂłajÂą natychmiast.
    Nie odstawiaj samowolnie leku ani nie zmniejszaj jego dawki tylko dlatego, Âże siĂŞ lepiej poczuÂłeÂś.
    ChodÂź regularnie na wizyty lekarskie.
    Wszelkie wÂątpliwoÂści konsultuj z lekarzem, nie kieruj siĂŞ przygodnie zasÂłyszanymi opiniami.
    Rozwijaj swojÂą wiedzĂŞ o chorobie.
Przepraszam, ale to co powyÂżej przeczytaÂłem kojarzy mi siĂŞ bardziej z marketingiem niÂż troskÂą o pacjenta. PiguÂłki leczÂą objawy, a nie przyczyny

Z tego co powyÂżej wynika, Âże pacjent zostaÂł sprowadzony do roli agregatu prÂądotwĂłrczego do zasilania framakologii.

Zapisane
Rafaela
Gość
« Odpowiedz #6 : Wrzesień 12, 2011, 13:37:40 »

Witaj East.
Sa rozne depresje. Ludzie bardzo cierpia, bo sie wstydza rozmawiac chocby z najblizszymi. Jesli ktos przezyl w swoim zyciu depresje, to wie jakie to jest cierpienie psychiczne i moze byc tez fizyczne. Czlowiek z depresja potrzebuje bardzo duzo ciepla i milosci bezwarunkowej. O przyjmowaniu medykamentow musi zadecydowac lekarz prowadzacy. Czesto czlowiek zyje w spoleczenstwie ktore samo potrzebuje psychoterapii. Mozna duzo na ten temat dyskutowac, nikt nikogo nie zmusza do leczenia farmakologicznego. Jesli ktos ma grype, to jest calkiem normalne- idzie do lekarza itp.
Jesli ktos ma depresje, niepokoje, bole w calym organizmie, nie moze spac calymi nocami po pewnym czasie jest bardzo zmeczony, drazliwy i przestaje normalnie reagowac na swiat w ktorym zyje bo poprostu organizm jest bez sil. Normalnie nikt takiego czlowieka nie wysle do lekarza, bo
przeciesz to zadna choroba nerwow...... . Mozna duzo na ten temat. Ludzie powinni wiedziec, ze jest mozliwosc pomocy. Nie powinni sie bac, ze ktos bedzie sie wysmiewal ze jest chory pysychicznie. Ta choroba jest bardzo niebespieczna . Chory nie powiniej szukac poprawy w alkoholu, co duzo osob wlasnie to robi. Najprosztsza droga jest lekarz domowy. Taki pacjent zostanie dokladnie przebadany i odpowiednio poprowadzony. Depresja jest choroba naszych czasow.
Zapisane
east
Gość
« Odpowiedz #7 : Wrzesień 12, 2011, 17:58:39 »

Depresje leczy siĂŞ teÂż biorezonansem magnetycznym, ale tego lekarz nie zaleci, bo by straciÂł zyski na receptach na piguÂłki. Zamiast rzeczowej dyskusji na ten temat w sieci najdziesz bezpardonowÂą walkĂŞ o pacjenta w depresji.
Tak to wyglÂąda.
Natomiast zaznaczam, ¿e nie negujê depresji jako choroby i wspó³czujê tym, co jej doœwiadczaj¹.
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #8 : Marzec 06, 2012, 21:29:20 »

cd >>

Mit antydepresantĂłw cz.2
29 sty 2010

AnalizujÂąc dane pochodzÂące z badaĂą klinicznych poszczegĂłlnych antydepresantĂłw, dr. Kirsch doszedÂł do wstrzÂąsajÂącego wniosku, Âże 75% pozytywnych reakcji na lek okazaÂło siĂŞ byĂŚ efektem placebo! Innymi sÂłowy, 3/4 caÂłego efektu pochodziÂło z przeÂświadczenia pacjenta, Âże tak doskonaÂły lek musi pomĂłc. Tak wiĂŞc najwaÂżniejszym elementem caÂłej terapii byÂła wiara w poprawĂŞ stanu zdrowia. Zaskoczony takim obrotem sprawy dr. Kirsch, jeszcze raz przeanalizowaÂł dane kliniczne i jego wniosek byÂł jeszcze bardziej radykalny. BiorÂąc pod uwagĂŞ wszystkie czynniki jakie wpÂływaÂły na poprawĂŞ zdrowia pacjenta, procent skutecznoÂści placebo okazaÂł siĂŞ byĂŚ jeszcze wiĂŞkszy siĂŞgajÂąc 100%



Nie oznacza to, Âże Âśrodki farmakologiczne nie oddziaÂłujÂą na zdrowie czÂłowieka. Z ca³¹ pewnoÂściÂą ich dziaÂłanie nie jest dla organizmu obojĂŞtne. Specyfiki takie jak Paxil czy Zoloft tworzÂą jednak przede wszystkim… skutki uboczne. SÂą przyczynÂą zaburzeĂą na tle seksualnym, powodujÂą bezsennoœÌ, suchoœÌ w ustach, drgawki, myÂśli samobĂłjcze – lista tych skutkĂłw jest bardzo dÂługa. Jedno z badaĂą nad skutkami ubocznymi antydepresantĂłw znalazÂło ich wpÂływ na to, Âże ludzie o orientacji heteroseksualnej, nagle ulegajÂą fascynacji do wÂłasnej pÂłci tworzÂąc zwiÂązki gejowskie. Po odstawieniu lekĂłw, wszystko wracaÂło do normy. Antydepresanty mogÂą wywoÂłaĂŚ takÂże stany maniakalne, w ktĂłrych ludzie stajÂą siĂŞ groÂźni nie tylko dla samych siebie, ale takÂże dla otoczenia. Placebo – z drugiej strony – nie ma Âżadnych skutkĂłw ubocznych.

Aby wyleczyĂŚ z depresji trzeba pacjenta przestawiĂŚ z cyklu negatywnego na pozytywny. Trzeba daĂŚ mu nadziejĂŞ, ktĂłra rozpoczyna efekt domina i leczy depresjĂŞ, przeÂłamujÂąc zaklĂŞte koÂło choroby. Ludzie, ktĂłrym pomogÂły antydepresanty nawet nie zdajÂą sobie sprawy, Âże najbardziej aktywnym skÂładnikiem leku jaki zaÂżywali, byli oni sami a nie lekarstwo.



Panuje mocno utrwalona opinia, Âże przyczynÂą depresji jest brak serotoniny, neuroprzekaÂźnika odpowiedzialnego za stymulacje komĂłrek nerwowych. Najbardziej popularna grupa antydepresantĂłw to tzw. selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu, zwane powszechnie od angielskiego skrĂłtu – SSRI. Ich zadaniem jest zwiĂŞkszanie stĂŞÂżenia serotoniny wewnÂątrz szczeliny synaptycznej, przez co dÂłuÂżej pobudzana jest komĂłrka odbiorcza. Uznanie serotoniny za centralny punkt leczenia depresji, jest wg. dr. Kirscha – mitem. SSRI promowane przez ró¿ne firmy farmaceutyczne ró¿niÂą siĂŞ od siebie skÂładem chemicznym – tak wiĂŞc ich dziaÂłanie powinno byĂŚ niejednolite. Jedne Âśrodki powinny dziaÂłaĂŚ lepiej a inne gorzej. Tymczasem wg. badaĂą klinicznych wszystkie dziaÂłajÂą identycznie. W kaÂżdym przypadku – niewaÂżne czy mamy do czynienia z Zoloftem czy Paxilem – wg. badaĂą klinicznych 60% pacjentĂłw odczuwa po zaÂżyciu takiego leku poprawĂŞ.



SSRI na dodatek nie s¹ jedynymi antydepresantami stosowanymi w kuracji depresji. Obok nich istnieje tak¿e grupa leków zwana SSRE (selektywne podwy¿szacze zwrotnego wychwytu), których dzia³anie jest odwrotne w porównaniu do SSRI. Ich zadaniem jest zmniejszanie produkcji serotoniny w mózgu. Takim lekiem jest np. francuski Tianeptine. Badania kliniczne nad tym antydepresantem wskazuj¹, ¿e skutecznoœÌ dzia³ania Tianeptine osi¹ga 60%! Podobny sukces osi¹gaj¹ trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, które stymuluj¹ inne ni¿ serotonina neuroprzekaŸniki. Badania kliniczne wskazuj¹ wiêc, ¿e uznawanie neuroprzekaŸników za centralny element leczenia depresji jest tragiczn¹ pomy³k¹!

Firmy farmaceutyczne szybko zorientowaÂły siĂŞ, Âże produkowane przez nich antydepresanty nie speÂłniajÂą pokÂładanych w nich oczekiwaĂą i jedynym pozytywnym efektem jaki wnoszÂą jest efekt placebo. Jednak udaÂło im siĂŞ bardzo dÂługo utrzymaĂŚ wiedzĂŞ na ten temat w caÂłkowitej tajemnicy. Na badania i promocjĂŞ wydano krocie, wiec nie moÂżna byÂło porzuciĂŚ produktu, ktĂłry tym samym przyniĂłsÂłby kolosalne straty. Badania kliniczne leku tworzÂą materiaÂł wyjÂściowy, na podstawie ktĂłrego dopuszcza siĂŞ dany lek do sprzedaÂży. Instytucje, ktĂłre wydajÂą takie zezwolenie (w USA jest to FDA) niemalÂże w kaÂżdym przypadku finansowane sÂą w duÂżej czĂŞÂści przez koncerny farmaceutyczne co zamyka koÂło. 40% budÂżetu amerykaĂąskiej FDA pochodzi z takich wÂłaÂśnie funduszy. Oznacza to, Âże dla urzĂŞdnikĂłw waÂżniejsze staÂły siĂŞ firmy farmaceutyczne niÂż zwykli, szarzy obywatele. DoszÂło do tego, Âże kiedy w 2006 roku, niektĂłre firmy chciaÂły ogÂłosiĂŚ, Âże nie wszystkie badania kliniczne zakoĂączyÂły siĂŞ sukcesem – FDA stanowczo zaprotestowaÂło i wrĂŞcz zmusiÂło je do zaniechania takich zamierzeĂą.



Depresja jest strasznÂą chorobÂą. Jest ciemnoÂściÂą, ktĂłra zabija ÂświateÂłko nadziei. Dlatego dr. Kirsch wcale nie namawia do kategorycznego odrzucenia antydepresantĂłw. JeÂśli komuÂś pomagajÂą, to powinien je dalej przyjmowaĂŚ. Nie zmienia to jednak faktu, Âże caÂła ta pomoc jest efektem placebo, tym razem w parze ze skutkami ubocznymi.
Nie ma caÂłkowitej pewnoÂści czym jest depresja i jak jÂą leczyĂŚ. Zanim siĂŞgnie siĂŞ po antydepresanty, zawsze warto sprĂłbowaĂŚ innych metod, takich jak ĂŚwiczenia fizyczne. Æwiczenia takie sÂą niezwykle efektywne w walce z depresjÂą, bo wspomagajÂą produkcjĂŞ endorfin i wydalanie toksyn z organizmu. Jedyne skutki uboczne ĂŚwiczeĂą to przyrost masy miĂŞÂśniowej i ubytek tÂłuszczu. NiektĂłrzy prĂłbujÂą walczyĂŚ z depresjÂą za pomocÂą diety – ale pĂłki co, Âżaden rodzaj diety nie wykazaÂł skutecznoÂści takiej metody. MoÂżna takÂże zdecydowaĂŚ siĂŞ na psychoterapiĂŞ. Psychoterapia aplikowana regularnie, na dÂługo utrzymuje ludzi poza stanami depresyjnymi. Niekiedy jest to kilkadziesiÂąt lat! Tymczasem w przypadku stosowaniu Prozacu, nawet gdy terapia skoĂączy siĂŞ caÂłkowitym wyleczeniem, depresja wraca zwykle po dwĂłch latach.

http://nowaatlantyda.com/2010/01/29/mit-antydepresantow-cz-2/
Zapisane

PozwĂłl sobie byĂŚ sobÂą, a innym byĂŚ innymi.
east
Gość
« Odpowiedz #9 : Marzec 07, 2012, 14:36:09 »

Cytuj
Dlatego dr. Kirsch wcale nie namawia do kategorycznego odrzucenia antydepresantĂłw. JeÂśli komuÂś pomagajÂą, to powinien je dalej przyjmowaĂŚ. Nie zmienia to jednak faktu, Âże caÂła ta pomoc jest efektem placebo,(..) Nie ma caÂłkowitej pewnoÂści czym jest depresja i jak jÂą leczyĂŚ. Zanim siĂŞgnie siĂŞ po antydepresanty, zawsze warto sprĂłbowaĂŚ innych metod
AleÂż lek na depresjĂŞ wynaleziono !!
Jest nim placebo - co wynika wprost z artykuÂłu
WiedzÂąc to , zamiast stosowaĂŚ prozac naleÂżaÂłoby sfingowaĂŚ dowody na to , ze depresjĂŞ leczy witamina C Chichot . Efekt bĂŞdzie ten sam (bo placebo), ale za to mniej zdrowia stracimy MrugniĂŞcie  Cool
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #10 : Marzec 07, 2012, 20:10:53 »

Mit antydepresantĂłw cz.3
25 lut 2010

Dwie krĂłtkie notki na temat wnioskĂłw dr Irvinga Kirscha, zamieszczone na Nowej Atlantydzie, wzbudziÂły zainteresowanie, ale takÂże i sporo kontrowersji. Dlatego chciaÂłbym dodaĂŚ jeszcze kilka wyjaÂśnieĂą. Jest to o tyle waÂżne, Âże rozmawiamy tu o krytycznym spojrzeniu na obecny sposĂłb leczenia depresji i o ile mĂłj wpis nie pretenduje do tego, aby zmieniĂŚ radykalnie podejÂście do antydepresantĂłw – to pokazuje je w innym Âświetle na podstawie badaĂą psychologa klinicznego, ktĂłry z pewnoÂściÂą jest osobÂą kompetentnÂą w tym temacie. Miliony chorych bierze antydepresanty wierzÂąc, Âże im pomagajÂą. TysiÂące lekarzy nie jest w stanie pogodziĂŚ siĂŞ z myÂślÂą, Âże tak naprawdĂŞ zapisujÂą swoim pacjentom zwykÂłe placebo.



DostaÂłem kilka gorzkich listĂłw od osĂłb cierpiÂących na depresjĂŞ, ktĂłre twierdzÂą, Âże bez antydepresantĂłw po prostu nie byÂłyby w stanie przeÂżyĂŚ nastĂŞpnego dnia i nie wierzÂą, Âże aby poczuĂŚ siĂŞ lepiej – same siebie oszukujÂą biorÂąc placebo.

Kiedy dr. Kirsch ogÂłosiÂł wyniki swoich badaĂą, podchodzono do nich z wielkimi wÂątpliwoÂściami. Trudno byÂło uwierzyĂŚ, Âże produkty sÂławnych i renomowanych firm farmaceutycznych nie tylko nie pomagajÂą w zwalczeniu choroby ale jeszcze – poprzez skutki oboczne – mogÂą mieĂŚ negatywny wpÂływ na zdrowie. Takie wÂątpliwoÂści miaÂł rĂłwnieÂż dr. Kirsch i aby mieĂŚ absolutnÂą pewnoœÌ co do swoich wnioskĂłw, do badaĂą zaprosiÂł innych lekarzy. Ci szybko – na podstawie danych z badaĂą klinicznych lekĂłw – potwierdzili podejrzenia Kirscha!



Kropla dr¹¿y ska³ê i wiedza o tym, czym naprawdê s¹ antydepresanty, powoli zaczê³a docieraÌ do powszechnej œwiadomoœci. Dr. Kirsch wyniki swoich analiz opublikowa³ w fachowej prasie medycznej a stamt¹d trafi³y one na czo³ówki angielskich gazet i wielu lekarzy podesz³o do tych badaù bardzo serio.
Przeprowadzono sondĂŞ wÂśrĂłd tych lekarzy, ktĂłrzy zapoznali siĂŞ z wnioskami dr. Kirscha i 40% z nich przyznaÂło, Âże zaproponowali oni swoim pacjentom alternatywnÂą do antydepresantĂłw terapiĂŞ.



Ci, ktĂłrzy uznajÂą, Âże czas zerwaĂŚ z antydepresantami nie powinni tego robiĂŚ bez wiedzy i peÂłnej akceptacji prowadzÂącego leczenie lekarza. Antydepresanty silnie uzaleÂżniajÂą i nagÂłe ich porzucenie moÂże sprawiĂŚ, Âże depresja bĂŞdzie po prostu nie do zniesienia. Do³¹czajÂą siĂŞ do tego halucynacje i zaburzenia koncentracji. IloœÌ zaÂżywanych antydepresantĂłw powinno siĂŞ zmniejszaĂŚ stopniowo i caÂły proces zabiera od 3 miesiĂŞcy do roku. Wiele informacji na ten temat moÂżna znaleŸÌ w ksi¹¿ce dr. Josepha Glenmullena „Coming off Antidepressants”

Dr. Kirsch w m³odoœci sam cierpia³ na depresjê, dziêki czemu jest w stanie zrozumieÌ to, co prze¿ywa leczony przez niego pacjent. Do swoich wniosków doszed³ na podstawie analizy badaù i testów klinicznych, przeprowadzonych przez producentów leku. W badaniach tych u¿ywano tak¿e placebo aby wykazaÌ stopieù aktywnoœci leku co znacznie u³atwi³o t¹ analizê. Dostêp do tych badaù ma ka¿dy lekarz prowadz¹cy dzia³alnoœÌ naukow¹. Najwiêkszy problem le¿y w instytucjach, które dopuszczaj¹ leki do sprzeda¿y. Pozwala im siê podejmowaÌ takie decyzje mimo oczywistego konfliktu interesów, bo w ich sk³ad czêsto wchodz¹ ludzie, którzy pracowali poprzednio dla firm farmaceutycznych.

Sam temat szkodliwoœci i skutków ubocznych antydepresantów nie jest nowy i dane takie opublikowano w wielu ksi¹¿kach. Niektóre z nich to:
Joseph Glenmullen – „Prozac Backlash”
David Healy – „Let Them Eat prozac: The Unhealthy Relationship Between the Pharmaceutical Industry and Depression”
Peter Breggin – „Toxic Psychiatry”

http://nowaatlantyda.com/2010/02/25/mit-antydepresantow-cz-3/
Zapisane

PozwĂłl sobie byĂŚ sobÂą, a innym byĂŚ innymi.
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.041 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

watahaslonecznychcieni wypadynaszejbrygady phacaiste-ar-mac-tire gangem opatowek