Lubimy siê wybielaæ, prawda?
Ka¿dy to lubi, nawet jak nie chce siê do tego przyznaæ.
Moralne dylematy? ...
Dlaczego wszystkie grzeszki zrzuca siê na karb m³odo¶ci?Pi±tek, 22 pa¼dziernika (13:16)
Kiedy zrobi³e¶ co¶, co wzbudzi³o w tobie poczucie winy? Pewnie dawno temu. Albo tak ci siê tylko wydaje. O niezwyk³ej tendencji "postarzania" grzeszków i "odm³adzania" dobrych uczynków pisze Benedict Carey na ³amach "The New York Times"....
W ci±gu ostatnich lat psychologowie zdemaskowali wiele sposobów, których ludzie u¿ywaj± pod¶wiadomie do manipulowania swoim wizerunkiem. Badani uwa¿ali siê za tych bardziej moralnych od innych; bezwzglêdnie wierzyli, ¿e s± w stanie zachowaæ siê cnotliwie w przysz³o¶ci. Postrzegali swoje dobre intencje jako godne pochwa³y, podczas gdy negowali intencje innych i uwa¿ali je za nieistotne. £agodzili swoje moralne zasady, gdy robili co¶ naprawdê z³ego.
Naukowcy zajmuj± siê w³a¶nie odkrywaniem, jak pamiêæ pomaga, a nawet wzmacnia to moralne "wyg³adzanie" samego siebie. Podczas sk³adania w ca³o¶æ historii ¿ycia, umys³ odsuwa na osi czasu moralne wpadki, a jednocze¶nie przesuwa na przód te dobre uczynki, tworz±c jednocze¶nie idealn± autobiografiê. (...)
- Nie mo¿emy zmieniæ przesz³o¶ci, ale umys³ z trudem porz±dkuje wszystkie wydarzenia w czasie. W zwi±zku z tym jeste¶my w stanie przemieszczaæ poszczególne zdarzenia - uwa¿a Anne E. Wilson, psycholog spo³eczny z Wilfrid Laurier University w Waterloo, Ontario. - W rezultacie mo¿emy kreowaæ osobist± historiê. Je¶li nawet nie uda nam siê stworzyæ tej najbardziej idealnej wersji, zawsze bêdziemy czuli siê lepiej ze ¶wiadomo¶ci±, ¿e stajemy siê coraz lepsi - dodaje.
...
http://fakty.interia.pl/new-york-times/news/niemoralna-gimnastyka-umyslu,1548026