Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 22, 2024, 08:21:44


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: [1] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Neofaszyzm  (Przeczytany 3230 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« : Pa¼dziernik 28, 2010, 20:03:37 »

Od Rosji po Francjê, od Skandynawii po W³ochy, zaczyna pleniæ siê bardzo nieprzyjemny trend.
Sk±d¶ to ju¿ znamy, choæ obecnie przybra³ nieco inne fata³aszki, to praktycznie jego ¼róde³ko siêga tych samych korzeni - faszyzmu.
Próbujemy dopatrywaæ siê jego wp³ywów w ró¿nych rozwi±zaniach prawnych, bo ograniczaj± nasz± wolno¶æ itp., itd., jednak jakby spojrzeæ na to nieco szerzej to te lokalne rozwi±zania i ich nag³a¶nianie s± jakby przykrywk± do tych powa¿niejszych, czynionych na wiêksz± skalê:

Widmo neofaszyzmu kr±¿y nad Europ±
wp.pl | dodane 2010-10-27 (14:50)


Czy neofaszystowskie ugrupowania przejm± w³adzê w Europie? (fot. AFP / STR)

Od Skandynawii po Francjê i Niemcy partie neofaszystowskie zdobywaj± coraz wiêksz± popularno¶æ. Jednocz± siê pod sztandarem ze s³owami Markusa Garveya: "Europa dla Europejczyków, Azja dla Azjatów, Afryka dla Afrykañczyków". W jakim kierunku pod±¿y Europa - dot±d ostoja tolerancji i wolno¶ci?

W duñskim filmie "Jab³ka Adama" ¶wie¿o upieczony eks-wiêzieñ trafia do wiejskiego ko¶ció³ka, w którym zdziwacza³y pastor Iwan ma naprowadziæ go na dobr± drogê. W swoim skromnym pokoju Adam trzyma portret Hitlera. Jest neofaszyst±.


To fikcja. W rzeczywisto¶ci partie, którym przypisywane jest czerpanie ze spu¶cizny faszyzmu, nie odwo³uj± siê do takiej symboliki. - Ruchy neofaszystowskie ju¿ nie bêd± bezpo¶rednio odwo³ywaæ siê do swojego korzenia ideowego, do przesz³o¶ci - podkre¶la dr Piotr Janiszewski, prezes Forum Dialogu Publicznego i politolog na Uniwersytecie Gdañskim.

Choæ partie ultraprawicowe istnia³y przez ca³y czas, do niedawna dryfowa³y na marginesie ¿ycia politycznego. - Teraz w ró¿nych krajach, w ró¿nych kontekstach, ró¿nych sytuacjach wychodz± na powierzchniê, wyp³ywaj± na szersze wody - stwierdza dr Rafa³ Pankowski, socjolog z Collegium Civitas i koordynator Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej. Tym, co u³atwia im wynurzenie z politycznej otch³ani, jest coraz powszechniej spotykany rasizm Europejczyków. Ten z kolei wynika z bankructwa idei spo³eczeñstwa multikulturowego, które dotkn±³o tradycyjne bastiony europejskiej demokracji i tolerancji.

Obcy tubylcy

- Nasi pradziadowie wyzwalali Francjê, nasi dziadkowie j± odbudowywali, nasi rodzice j± sprz±taj±, do nas nale¿y opowiedzenie tej historii - stwierdzi³ Jamel Debouzze, francuski aktor marokañskiego pochodzenia, jeden z bohaterów filmu "Indigenes" (Tubylcy) przedstawiaj±cego losy ¿o³nierzy z kolonii s³u¿±cych we francuskim wojsku na frontach drugiej wojny ¶wiatowej.

Na fali dekolonizacji do bogatej Francji, niedawnej "patronki" wielu afrykañskich i azjatyckich narodów, zaczêli nap³ywaæ imigranci. Poszukiwali zarobku, by utrzymaæ rodzinê, a tak¿e schronienia przed dyktatorskimi rz±dami, które zapanowa³y w ich nowo powsta³ych ojczyznach. Po pierwszym kryzysie naftowym, w 1974 roku, imigracja zarobkowa zosta³a zahamowana przez prezydenta Valery'ego Giscarda d'Estaing. Chocia¿ minê³o prawie 40 lat, do Francji wci±¿ przybywaj± obcokrajowcy. Obecnie jest ich prawie 12 milionów. I nie s± mile widziani.

Przyczyni³ siê do tego kryzys gospodarki, warto¶ci, to¿samo¶ci. M³odzi Francuzi nie potrafi± odnale¼æ siê na rynku pracy. - Mamy kolejne pokolenie ludzi, których zarobki pozwalaj± jedynie na pokrycie bie¿±cej egzystencji, a nie wiêkszych potrzeb. Rodzi siê z tego frustracja i niechêæ do pañstwa i w³adzy, która nie potrafi tego zmieniæ - ocenia Janiszewski. St±d ju¿ niedaleka droga do poszukiwania koz³a ofiarnego. - Czê¶æ ludzi przyjmuje has³a organizacji neofaszystowskich, wed³ug których g³ównym ¼ród³em z³a, ich z³ej sytuacji materialnej i pogarszaj±cego siê stanu materialnego, s± ci "inni", którzy ¿eruj± na wspólnym bud¿ecie czy zabieraj± pracê - wyja¶nia.

Imigrant twój wróg!

We Francji wrogiem imigrantów jest nie tylko skrajna prawica. - Sprzeciw wobec imigracji nie jest cech± konstytutywn± ruchów narodowych czy nacjonalistycznych. Jest to ocena pewnego zjawiska, które jest szczególnie widoczne w Europie Zachodniej - uwa¿a Adam Gmurczyk, prezes skrajnie prawicowego Narodowego Odrodzenia Polski. We Francji uwypukli³o siê to kilka lat temu, przy okazji zamieszek, które wstrz±snê³y krajem. Mimo i¿ nastroje antyimigranckie siêgnê³y zenitu, neofaszy¶ci nie zdobyli w³adzy. Nie musieli. - Nie tyle niebezpieczne jest samo dostanie siê tych ugrupowañ do w³adzy, ale to, ¿e czê¶æ hase³ przez nie g³oszonych bêdzie przesi±kaæ do politycznego establishmentu - uwa¿a Pankowski.

Front Narodowy, najbardziej radykalna w¶ród licz±cych siê si³ politycznych, cieszy siê poparciem kilkunastu procent Francuzów, a jego lider Jean Marie le Pen w 2002 roku otar³ siê o fotel prezydencki - wszed³ do drugiej tury, gdzie przegra³ z Jacquesem Chirakiem. Chocia¿ Front Narodowy nigdy nie rz±dzi³ nad Sekwan±, kontrowersyjne pogl±dy le Pena zyskuj± zwolenników. - Ludzie mnie pytaj±: "Pan chce wyrzuciæ nielegalnych imigrantów. Czy pomy¶la³ pan o ich dzieciach? " Oczywi¶cie, ¿e pomy¶la³em. Nie wolno rozdzielaæ dzieci i rodziców, niech jad± razem - powiedzia³ kilka lat temu.

Nie minê³o wiele czasu, by centroprawicowy rz±d pod batut± prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego - sk±din±d syna wêgierskiego imigranta - wydali³ w ci±gu jednego roku 29 tysiêcy przybyszów. - Wydawa³oby siê, ¿e prezydent jest europejskim, nowoczesnym przywódc± liberalnego kraju. Tymczasem prowadzi deportacjê pewnej grupy pod k±tem etnicznym i chce odbieraæ obywatelstwa imigrantom, którzy pope³ni± przestêpstwo - mówi Pankowski.

1/3

...

http://www.konflikty.wp.pl/kat,1020229,title,Widmo-neofaszyzmu-krazy-nad-Europa,wid,12798459,wiadomosc.html?ticaid=1b24c

"Nie tyle niebezpieczne jest samo dostanie siê tych ugrupowañ do w³adzy, ale to, ¿e czê¶æ hase³ przez nie g³oszonych bêdzie przesi±kaæ do politycznego establishmentu"
dr Rafa³ Pankowski
« Ostatnia zmiana: Pa¼dziernik 28, 2010, 20:04:47 wys³ane przez Dariusz » Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Listopad 04, 2010, 19:50:28 »

Marsze nacjonalistów na ulicach Moskwy. Rosja ¶wiêtuje Dzieñ Jedno¶ci Narodowej [ZDJÊCIA]
³a, PAP           2010-11-04, ostatnia aktualizacja 2010-11-04 17:56


Dzia³acze Ruchu Przeciwko Nielegalnej Imigracji demonstrowali w Moskwie w Dniu Jedno¶ci Narodowej 
Fot. Pavel Golovkin AP

Blisko 5 tys. stronników Ruchu Przeciwko Nielegalnej Imigracji i innych skrajnie prawicowych ugrupowañ wziê³o udzia³ w Rosyjskim Marszu, zorganizowanym w Moskwie z okazji obchodzonego dzisiaj ¶wiêta pañstwowego - Dnia Jedno¶ci Narodowej.

Podobne demonstracje odby³y siê równie¿ w innych miastach Rosji, m.in. Nowosybirsku, Irkucku, Czelabiñsku, Uljanowsku, Krasnodarze, Togliatti i Tule. Wziê³o w nich udzia³ po ok. 200-300 osób.

...

Dzieñ Jedno¶ci Narodowej zosta³ ustanowiony w grudniu 2004 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta W³adimira Putina. Upamiêtnia rocznicê wyzwolenia Moskwy spod polskich rz±dów w 1612 roku i zakoñczenia okresu zamêtu (smuty), w jakim na prze³omie XVI i XVII stulecia pogr±¿y³a siê Rosja. Zast±pi³ ¶wiêto 7 listopada, które upamiêtnia³o rocznicê przewrotu bolszewików z 1917 roku.

...

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,8614474,Marsze_nacjonalistow_na_ulicach_Moskwy__Rosja_swietuje.html
Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.025 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

zipcraft wypadynaszejbrygady granitowa3 watahaslonecznychcieni gangem