Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 21, 2024, 14:58:17


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: [1] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Zmiana czasu  (Przeczytany 7226 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« : Pa¼dziernik 30, 2010, 08:15:28 »

Podró¿uj±c po swiecie w te dni trzeba byæ wyj±tkowo ostro¿nym..  Du¿y u¶miech

Zmiana czasu

W Polsce zmiana czasu nastêpuje dwa razy w roku:

1. W ostatni± niedzielê marca - o godzinê do przodu (z godziny 2 na godzinê 3)

2. W ostatni± niedzielê pa¼dziernika - o godzinê do ty³u (z godziny 3 na godzinê 2)

Najbli¿sza zmiana czasu nast±pi w 31 pa¼dziernika 2010

Przestawimy zegarki o godzinê do ty³u z 3 na 2.
Zmiana czasu - dlaczego?

Zmiana czasu na czas letni jest podyktowana oszczêdno¶ci± wnikaj±c± z efektywniejszego wykorzystywania ¶wiat³a s³onecznego.

Zalety zmiany czasu:
osczêdno¶æ energii na o¶wietleniu - zmiana czasu na letni powoduje, ¿e wschód s³oñca jest o godzinê pó¼niej.  Dziêki temu jasno robi siê np. o godzinie 6 zamiast godziny 5 a ciemno o godzinie 20 zamiast o godzinie 19. Wiêcej ludzi wstaje po godzinie 6 i k³adzie siê spaæ po godzinie 19 - w zwi±zku z tym przy zmianie czasu na letni przez krócej musimy paliæ ¶wiat³o.
zwiêkszone bezpieczeñstwo jazdy samochodem - jazda w ciemo¶ciach jest bardziej niebezpieczna od jazdy w ¶wietle s³onecznym

Wady zmiany czasu:
Problemy ludzi a w³a¶ciwie ich organizmów przy “przestawianiu siê” podczas zmiany czasu
Koszty ponosz± firmy kolejowe, lotnicze - operacja zmiany czasu jest dla nich skomplikowana
Koszty uwzglednienia zmiany czasu w systemach informatycznych.

Gdzie obowi±zuje zmiana czasu

Zmianê czasu - stosuje siê w oko³o 70 krajach na ca³ym ¶wiecie. W Europie jedynym pañstwem które nie stosuje zmiany czasu jest Islandia. Poza Europ± zmianê czasu stosuj± m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Jedynym wysoko uprzemys³owionym pañstwem, które nie wprowadzi³o zmiany czasu na czas letni jest Japonia.
Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
krzysiek
Go¶æ
« Odpowiedz #1 : Pa¼dziernik 30, 2010, 10:47:37 »

Ja ju¿ prze¿y³em w tym roku zmianê czasu na zimowy w Egipcie, na pocz±tku wrze¶nia. Trochê ¶miesznie brzmi ten "czas zimowy" w odniesieniu do Egiptu, gdzie ca³y czas jest w³a¶ciwie lato  U¶miech Ale oni tam kombinuj± z tymi zmianami czasu wiêcej ni¿ dwa razy w roku. Potrafi± nawet skróciæ sobie miesiêczny okres postu w ramadanie o godzinê, wprowadzaj±c sprytnie zmianê czasu. A kiedy w ten sposób ju¿ mo¿na o tê godzinê wcze¶niej dobraæ siê do ¿arcia i innych uciech, po kilku dniach znowu zmieniaj± czas na bardziej racjonalny ze wzglêdów energetycznych - ale wtedy jest ju¿ po ramadanie. Spryciule  Du¿y u¶miech
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Wrzesieñ 20, 2011, 19:08:14 »

Wtorek 20.09.2011, 17:09

Zmiana czasu na zimowy szkodliwa? Kraj siê wycofuje


Creative Commons / Flickr/ ykanazawa1999

Ukraina zrezygnowa³a ze zmiany czasu.

Ukraina zrezygnowa³a ze zmian czasu na letni i zimowy. Uchwa³ê w tej sprawie przyj±³ we wtorek parlament w Kijowie, w którym wiêkszo¶æ pos³ów zgodzi³a siê, ¿e zmiany czasu wywo³uj± niepotrzebny stres i inne problemy zdrowotne - donosi stooq.com.

Kraj ten do³±czy³ tym samym do Bia³orusi, Rosji i Islandii, nielicznych pañstw w Europie, które nie praktykuj± zmiany czasu.

NASI S¡SIEDZI ZREZYGNOWALI ZE ZMIANY CZASU>>

Autorzy pomys³u t³umacz±, ¿e w pierwszym tygodniu po zmianie czasu o 60 proc. zwiêksza siê liczba ludzi, którzy zg³aszaj± siê do lekarzy z bólami serca, i ¿e a¿ o 160 procent wzrasta liczba m³odych pacjentów gabinetów pediatrycznych - dodaje portal.

W Polsce przestawiamy zegarki 30 pa¼dziernika. Czas letni stosuje ok. siedemdziesiêciu pañstw ¶wiata. Zmianê czasu zaczêto praktykowaæ powszechnie w XX wieku, chc±c efektywniej wykorzystywaæ ¶wiat³o dzienne.

BRYTYJCZYCY CHC¡ ZMIANY STREFY CZASOWEJ>>

W ca³ej Unii Europejskiej w ostatni± niedzielê marca o 1:00 czasu uniwersalnego zegary przestawia siê godzinê do przodu, a w ostatni± niedzielê pa¼dziernika o godzinê do ty³u.

JS

Ukraina zrezygnowa³a ze zmiany czasu - Stooq

http://www.sfora.pl/Zmiana-czasu-na-zimowy-szkodliwa-Kraj-sie-wycofuje-a36096
« Ostatnia zmiana: Wrzesieñ 20, 2011, 19:08:49 wys³ane przez Dariusz » Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Pa¼dziernik 29, 2011, 17:23:13 »

Dzi¶ zmieniamy czas.


Co nam daje zmiana czasu?
dodano: 2011-10-28 (18:49)


(fot. www.sxc.hu)

Dwa razy do roku pos³usznie zmieniamy czas w naszych zegarkach. Oczywi¶cie, zmiana czasu ma potencjalnie wiele zalet, ale niestety tak¿e szereg wad.

Czas podstawowy, który obowi±zuje w wielu pañstwach ¶wiata, w których wskazówek zegara nigdy siê nie przesuwa, to tzw. czas zimowy. "Czas letni" to tylko stan przej¶ciowy. W Polsce od 1981 roku wprowadza siê w marcu, a odwo³uje w pa¼dzierniku.

Polacy praktykuj± zmianê czasu z przerwami od roku 1919, lecz wcze¶niej sta³o siê to oficjalne w Niemczech. Niemcy przesuwaj± oni wskazówki swoich zegarków ju¿ od I wojny ¶wiatowej, kiedy to zauwa¿yli, ¿e doskonale wp³ywa³o to na samopoczucie i kondycjê ¿o³nierzy. Jednak to nie oni wpadli na ten pomys³. Po raz pierwszy zaproponowa³ to Benjamin Franklin, jednak nie potraktowano tego powa¿nie. W 1907 roku William Willett wyda³ broszurkê pt. „Waste of Daylight” (t³um. „Strata ¶wiat³a dziennego), w której wyja¶ni³ korzy¶ci ze zmiany czasu w okresie letnim. Sugerowa³, ¿e przyniesie to oszczêdno¶ci na o¶wietlaniu rzêdu ok. 2,5 mln funtów. Z czasem monarchia przekona³a siê do jego pomys³u.

Obecnie zmiany czasu dokonuje siê w ponad 70 pañstwach ¶wiata. S± w nich niemal wszystkie kraje Europy, prócz Islandii, Bia³orusi i Rosji. Czas ten okre¶la siê skrótem DST (ang. Daylight Saving Time) lub CEST (ang. Central European Summer Time). Mimo ¿e czas letni nie zosta³ zaadoptowany we wszystkich regionach ¶wiata, w pewnych pañstwach przynosi oczywiste korzy¶ci.

W wielu krajach przeprowadzono badania, które w do¶æ wyra¼ny sposób pokazuj±, jak zmiana czasu wp³ywa na oszczêdno¶æ pr±du oraz polepszenie wydajno¶ci pracowników w ró¿nych sektorach przemys³u. Niemniej przedstawiciele krajów, w których zrezygnowano z przestawiania zegarków twierdz±, ¿e praktyki te przyczyni³y siê do wzmo¿onej liczby wypadków, przypadków depresji i niewydajno¶ci w pracy, a oszczêdno¶æ energii jest niewielka. Tak jest miêdzy innymi w amerykañskim stanie Indiana, którego mieszkañcy usilnie broni± siê przed wprowadzeniem czasu letniego, mimo ¿e obowi±zuje on we wszystkich pozosta³ych stanach USA.

Jak cofn±æ zegarek i go nie zepsuæ?

Przestawienie godziny w zegarkach elektronicznych nikomu nie powinno nastrêczaæ problemu. Jednak w przypadku tradycyjnych zegarów sprawa wcale nie jest taka prosta, bo nie wolno ich cofaæ. Zegarmistrzowie przypominaj±, ¿e mechanizm zegarowy nie toleruje ruchu wskazówek do ty³u, dlatego cofaj±c czas o jedn± godzinê, znacznie bezpieczniej jest przyspieszyæ go o 11 godzin.
Jest jeszcze jeden polecany sposób - zatrzymanie zegara i ponowne uruchomienie go po up³yniêciu godziny. Potrzebny jest tylko drugi, najlepiej elektroniczny zegarek lub choæby komórka, by wiedzieæ kiedy ponownie "ruszyæ czas".


1/2

...

http://odkrywcy.pl/kat,111396,title,Co-nam-daje-zmiana-czasu,wid,13920447,wiadomosc.html
Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : Luty 14, 2012, 15:36:10 »

czas przy¶piesza, czy to tylko nasze subiektywne odczucie, okazuje siê NIE, doskonale to wyczuwamy..Mrugniêcie

Pr±dy oceaniczne i atmosferyczne mog± przyspieszyæ ruch obrotowy Ziemi
admin, wt., 2012-02-14 12:47

 Skala zjawiska:  globalne
 
 Antarktyczny Pr±d Oko³obiegunowy (ACC).

Czasami wydaje siê nam, ¿e czas mija szybciej. W listopadzie 2009 r. dok³adnie tak siê sta³o. Po³owa dni w tym miesi±cu skróci³a siê o 0,1 ms. Na szybko¶æ obrotow± Ziemi wp³ywaj± ró¿ne czynniki.  Na przyk³ad, je¶li pr±dy oceaniczne spowalniaj±, planeta wiruje szybciej zachowuj±c moment pêdu.


 

W listopadzie 2009 roku, jednak sta³o siê co¶ innego. Sprawc± okaza³ siê na Oko³obiegunowy Pr±d Antarktyczny, otaczaj±cy kontynent.  Steven Marcus i jego wspó³pracownicy z NASA Jet Propulsion Laboratory (USA) oraz z Instytutu Fizyki Ziemi w Pary¿u zauwa¿yli, ¿e 08 listopada 2009, spadek prêdko¶ci wspomnianego pr±du oceanicznego by³ dramatyczny i po zaledwie dwóch tygodniach znowu zanotowano jego przyspieszenie.  Zmierzone dok³adnie d³ugo¶ci dnia wykaza³y, ¿e Ziemia jest lekko przyspieszy³a, ale ju¿ 20 listopada wszystko wróci³o do normy.

 

Tak± anomalie zaobserwowano wtedy po raz pierwszy. Nikt nie wie na pewno, dlaczego nast±pi³o a¿ takie zwolnienie. Badacze podkre¶laj±, ¿e mo¿e byæ to spowodowane zmianami atmosferycznymi.  Dwa dni przed tym zjawiskiem wiatry wiej±ce w tym obszarze znacznie siê uspokoi³y.  Dwa dni po tym, gdy wróci³y do normy, to samo sta³o siê z pr±dem oceanicznym.  Ju¿ przedtem wiedziano, ¿e wiatry maj± wp³ywu na przep³ywy w oceanach, ale ta reakcja na ich czasowe spowolnienie jest uwa¿ana za niezwyk³±.

 

Tong Lee z Jet Propulsion Laboratory, mówi, ¿e prêdko¶æ wiatru mo¿e te¿ wp³yn±æ na przesuniêcie obszaru oddzia³ywania El Niño. Modele klimatyczne przewiduj±, ¿e wraz ze zmianami klimatu takie rzeczy bêd± wystêpowaæ czê¶ciej.  Nawiasem mówi±c, to nie jedyny czynnik, w jaki zmiany klimatyczne mog± mieæ wp³yw na ruch obrotowy Ziemi.  Wzrost poziomu morza spowoduje, ¿e woda gromadzi siê w rejonach polarnych, co zwiêksza masê w obrêbie osi Ziemi, i przez to planeta obraca siê szybciej.

 

¯ród³o: http://www.newscientist.com/article/mg21328515.100-ocean-current-slowdown-made-earth-spin-faster.html
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/prady-oceaniczne-atmosferyczne-moga-przyspieszyc-ruch-obrotowy-ziemi
Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
arteq
Go¶æ
« Odpowiedz #5 : Luty 14, 2012, 18:18:46 »

Po³owa dni w tym miesi±cu skróci³a siê o 0,1 ms.
I wszystko jasne, juz wiem dlaczego wtedy sie nie wysypialem... 
Zapisane
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : Luty 14, 2012, 18:24:20 »

Po³owa dni w tym miesi±cu skróci³a siê o 0,1 ms.
I wszystko jasne, juz wiem dlaczego wtedy sie nie wysypialem... 

@arteq, w sanch ta 0,1ms- to wieczno¶æ Mrugniêcie
Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #7 : Marzec 24, 2012, 22:52:58 »

Dzi¶ w nocy zmiana czasu na letni. Tak ci
to mo¿e zaszkodziæ




Organizm nie mo¿e siê przyzwyczaiæ.

W nocy z soboty na niedzielê przesuniemy wskazówki zegarów z godz. 2 na 3 i bêdziemy spali godzinê krócej. W ci±gu najbli¿szych dni trzeba jednak bardzo uwa¿aæ.

Okazuje siê, ¿e w poniedzia³ek po zmianie czasu jest o 23 proc. wiêcej wypadków ni¿ tydzieñ wcze¶niej - wynika z badañ brytyjskiej BCAA Road Safety Foundation.

Powodem jest wynikaj±ce z niedospania zmêczenie.

Trzeba te¿ uwa¿aæ na serce.

W pierwszych dniach czasu letniego tymczasowo wzrasta liczba ataków serca. W zwi±zku z tym lekarze radz±, ¿eby porz±dnie siê wyspaæ - informuje thelocal.se.

O TEJ GODZINIE ZACZYNA SIÊ WEEKEND>>

Po przej¶ciu z czasu zimowego na letni nasz organizm nie ma kiedy przyzwyczaiæ siê do tej zmiany. Nagle zwiêksza siê ilo¶æ ¶wiat³a s³onecznego. W ci±gu pierwszych dni odczuwamy wiêc zmêczenie i pogarsza siê nasze samopoczucie - twierdzi niemiecki naukowiec Ernst Peter Fischer.

ZMIANA CZASU MO¯E ZABIÆ. JEST BARDZO GRO¬NA>>

O zmianie czasu musz± tak¿e pamiêtaæ podró¿ni. Jak podaje IAR, 25 nocnych poci±gów pozornie bêdzie jechaæ godzinê d³u¿ej ni¿ w rozk³adzie.

ZMIANA CZASU. CHAOS W CA£YM KRAJU>>

Wszystkie poci±gi przyjad± o czasie, jednak pozornie ró¿nica pomiêdzy godzin± przyjazdu a obowi±zuj±cym rozk³adem wyniesie do 60 min. Pasa¿erowie musz± pamiêtaæ o przestawieniu zegarków – poinformowa³a Ma³gorzata Sitkowska z PKP Intercity.

TM

    Time change creates 'social jet lag' - The Local

    Po zmianie czasu jest wiêcej wypadków - uwa¿aj na drodze! | regiomoto.pl

    Szczecin i Zachodniopomorskie - informacje, artyku³y, wydarzenia. | www.gs24.pl

    Time for daylight savings time - The Local

http://www.sfora.pl/Dzis-w-nocy-zmiana-czasu-na-letni-Tak-ci-to-moze-zaszkodzic-a41810
Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.026 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

maho granitowa3 opatowek ostwalia gangem