Podró¿uj±c po swiecie w te dni trzeba byæ wyj±tkowo ostro¿nym.. Zmiana czasuW Polsce zmiana czasu nastêpuje dwa razy w roku:
1. W ostatni± niedzielê marca - o godzinê do przodu (z godziny 2 na godzinê 3)
2. W ostatni± niedzielê pa¼dziernika - o godzinê do ty³u (z godziny 3 na godzinê 2)
Najbli¿sza zmiana czasu nast±pi w 31 pa¼dziernika 2010
Przestawimy zegarki o godzinê do ty³u z 3 na 2.
Zmiana czasu - dlaczego?
Zmiana czasu na czas letni jest podyktowana oszczêdno¶ci± wnikaj±c± z efektywniejszego wykorzystywania ¶wiat³a s³onecznego.
Zalety zmiany czasu:
osczêdno¶æ energii na o¶wietleniu - zmiana czasu na letni powoduje, ¿e wschód s³oñca jest o godzinê pó¼niej. Dziêki temu jasno robi siê np. o godzinie 6 zamiast godziny 5 a ciemno o godzinie 20 zamiast o godzinie 19. Wiêcej ludzi wstaje po godzinie 6 i k³adzie siê spaæ po godzinie 19 - w zwi±zku z tym przy zmianie czasu na letni przez krócej musimy paliæ ¶wiat³o.
zwiêkszone bezpieczeñstwo jazdy samochodem - jazda w ciemo¶ciach jest bardziej niebezpieczna od jazdy w ¶wietle s³onecznym
Wady zmiany czasu:
Problemy ludzi a w³a¶ciwie ich organizmów przy “przestawianiu siê” podczas zmiany czasu
Koszty ponosz± firmy kolejowe, lotnicze - operacja zmiany czasu jest dla nich skomplikowana
Koszty uwzglednienia zmiany czasu w systemach informatycznych.
Gdzie obowi±zuje zmiana czasu
Zmianê czasu - stosuje siê w oko³o 70 krajach na ca³ym ¶wiecie. W Europie jedynym pañstwem które nie stosuje zmiany czasu jest Islandia. Poza Europ± zmianê czasu stosuj± m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Jedynym wysoko uprzemys³owionym pañstwem, które nie wprowadzi³o zmiany czasu na czas letni jest Japonia.