Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 22, 2024, 18:48:41


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: [1] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Patrzeæ w Przesz³o¶æ - Co¶ dla astronomów ;)  (Przeczytany 3531 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Sventer
Go¶æ
« : Styczeñ 31, 2011, 00:48:44 »

Witam chcia³bym aby nie ³±czyæ tego w±tku z innymi.

My¶lê ¿e s± tutaj osoby interesuj±ce siê astronomi± oraz kosmologi±. W sumie gdy patrzymy na gwiazdy ogl±damy to co ju¿ by³o gdzie¶ tam - ogl±damy ¶wiat³o, które kiedy¶ tam wylecia³o z innej gwiazdy i dotar³o do naszej kochanej Ziemi. Patrzenie na gwiazdy to zagl±danie w przesz³o¶æ. Jak gdzie¶ w pewnej piosence kto¶ za¶piewa³ "Dzieli nas czas nie odleg³o¶æ". My¶lê ¿e to oddaje sedno tematu.

A tutaj co¶ co de facto jest jednym z fenomenalnych zdjêæ jakie kiedykolwiek zrobiono.

Samotna starowinka   Przesz³o¶æ
Najdalsza galaktyka, odleg³a od Ziemi o 13,2 mld lat ¶wietlnych, z okresu 480 mln lat po Wielkim Wybuchu. Zdjêcie Ultrag³êbokiego Pola Hubble'a wykonano w latach 2003-2004 w zakresie optycznym i w latach 2009-2010 w zakresie podczerwonym.



„Nature” donosi, ¿e przy pomocy Teleskopu Hubble’a zaobserwowano najstarsz± jak dot±d galaktykê: jej obraz pochodzi z czasu zaledwie 480 mln lat po Wielkim Wybuchu. Zaskakuj±ce jest, ¿e nie zaobserwowano ¿adnych innych galaktyk z tego samego czasu. Mo¿e oznaczaæ to, ¿e Wszech¶wiat by³ w tym okresie pustszy ni¿ my¶lano dotychczas.

Astronomowie odkryli galaktykê, analizuj±c Ultrag³êbokie Pole Hubble’a – obraz najdalszych i najs³abszych obiektów, jakie mo¿emy zaobserwowaæ z Ziemi. Analizowano zdjêcia w zakresie podczerwieni, wykonane w latach 2009-2010 jako uzupe³nienie obrazów w zakresie optycznym. Naukowcy przeszukiwali dane pod k±tem obecno¶ci takich galaktyk, których promieniowanie, na skutek przesuniêcia ku czerwieni, przesz³o z zakresu widzialnego w³a¶nie do podczerwieni. Znaleziono tylko jedn±, z³o¿on± z gor±cych gwiazd, zwart± galaktykê, o wielko¶ci 1% naszej Galaktyki. Na podstawie wielko¶ci przesuniêcia ku czerwieni oszacowano jej odleg³o¶æ od Ziemi na ok. 13,2 mld lat ¶wietlnych (z≈10). Oznacza to, ¿e jej obraz pochodzi z czasu 480 mln lat po Wielkim Wybuchu. Jest to najstarsza znana nam galaktyka.

Z modeli rozwoju Wszech¶wiata wynika, ¿e w Ultrag³êbokim Polu Hubble’a naukowcy powinni dostrzec przynajmniej kilka galaktyk, istniej±cych w tym czasie. Dla porównania, w odleg³o¶ciach odpowiadaj±cych okresowi 650 mln lat po Wielkim Wybuchu galaktyk jest ju¿ ok. 60. Zatem otrzymany wynik obserwacji sugerowa³by, ¿e w ci±gu nieca³ych 200 mln lat – co w skali kosmicznej jest zaledwie chwil± – du¿e galaktyki uformowa³y siê z ma³ych bardzo gwa³townie, a prêdko¶æ powstawania gwiazd zwiêkszy³a siê przez ten czas co najmniej dziesiêciokrotnie. Taka gwa³towno¶æ procesu budzi zdumienie naukowców.

Ponadto, rodzi to dodatkowe pytanie o ¼ród³a promieniowania UV, które mniej wiêcej w tym czasie spowodowa³o jonizacjê atomów wodoru. O tym, ¿e zjawisko takie mia³o miejsce, wiadomo z faktu, ¿e wodór absorbuje ¶wiat³o o wielu ró¿nych czêstotliwo¶ciach i gdyby nie zosta³ zjonizowany na protony i elektrony, nie mogliby¶my zajrzeæ w tak dalekie obszary Wszech¶wiata. Je¶li potwierdzi siê, ¿e w tym czasie istnia³o tak ma³o galaktyk, to gwiazdy nie zdo³a³yby wyprodukowaæ odpowiednich ilo¶ci jonizuj±cego wodór promieniowania UV. Nie mog³yby go te¿ wytworzyæ aktywne j±dra galaktyk (AGN) – w tym okresie istnienia Wszech¶wiata prawdopodobnie nie zd±¿y³y siê jeszcze uformowaæ supermasywne czarne dziury, które dostarcza³yby energiê do AGN.

Inni badacze wskazuj± jednak, ¿e Teleskop Hubble’a nie zosta³ zaprojektowany do badania tak du¿ych przesuniêæ ku czerwieni, a wyniki nie mog± zostaæ potwierdzone dla innych d³ugo¶ci fali promieniowania z obserwowanego obiektu, zatem nale¿y traktowaæ je z ostro¿no¶ci±. Ponadto dane s± obarczone du¿ym poziomem szumu. Inne prace przewiduj± te¿, ¿e galaktyk odleg³ych od nas o 13,2 mld lat ¶wietlnych jest w Ultrag³êbokim Polu Hubble’a w rzeczywisto¶ci wiêcej. Rozstrzygniêcia dostarcz± pomiary wykonane przy pomocy Teleskopu Webba, nastêpcy Teleskopu Hubble’a, który ma zacz±æ pracowaæ w 2014 roku. Bêdzie móg³ on zobaczyæ obiekty o z≈15, a wiêc powsta³e ok. 275 mln lat po Wielkim Wybuchu, lub nawet starsze.

¬ród³o: http://news.astronet.pl/6644
Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.019 sekund z 17 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

zipcraft maho opatowek gangem watahaslonecznychcieni