My chcemy mas³a a nie margaryny Prof. Gra¿yna Cichosz
Na wyja¶nienie roli t³uszczów ro¶linnych i zwierzêcych w zagro¿eniu mia¿d¿yc± po¶wiêci³am cztery lata pracy, przestudiowa³am ponad 600 publikacji z ró¿nych o¶rodków naukowych z ca³ego ¶wiata. I aktualnie nie mam cienia w±tpliwo¶ci, ¿e hipercholesterolow± teoriê mia¿d¿ycy wymy¶lono w celu zdyskredytowania t³uszczów zwierzêcych i wprowadzenia do diety ludzi znacznie tañszych olejów ro¶linnych oraz margaryn. Rozmowa z prof. Gra¿yn± Cichosz
Mas³o jest do jedzenia, a margaryna na sprzeda¿.
To margaryna nie nadaje siê do jedzenia? - Nie ma w niej nic zdrowego.
A codziennie w reklamach s³yszê, ¿e margaryna jest zdrowa. - Mówi siê, ¿e margaryna jest ¼ród³em niezbêdnych dla organizmu cz³owieka nienasyconych kwasów t³uszczowych. Owszem, ale nie mówi siê, ¿e w procesach technologicznych, jakim jest poddawana, zanim trafi na nasze sto³y, te nienasycone kwasy s± przekszta³cane w nasycone. W dodatku powstaj± sztuczne izomery trans, które s± obce dla organizmu cz³owieka. Nie tylko wiêc nie ma z nich ¿adnego po¿ytku, lecz wrêcz przeciwnie - szkodz±.
Nie ma zalet? - Nasze zmys³y smaku i zapachu nie wyczuwaj± procesów starzenia siê margaryny i to jest jej najwiêksz± "zalet±". W przeciwieñstwie do mas³a, które do¶æ szybko je³czeje, margarynê mo¿na znacznie d³u¿ej przechowywaæ. Swoj± popularno¶æ margaryna zawdziêcza nies³ychanie zyskownej produkcji: tañszej 5-7-krotnie od mas³a, podczas gdy cena w sklepie jest tylko 2-3 razy ni¿sza. Dla producentów jest to wiêc niesamowity biznes.
Czym wiêc jest margaryna? - Margaryna to utwardzony olej ro¶linny. Podczas uwodornienia lub estryfikacji zamienia siê konsystencjê oleju z p³ynnej na sta³±. Nienasycone kwasy zawarte w olejach, które teoretycznie maj± s³u¿yæ naszemu zdrowiu, w procesie utwardzania przekszta³caj± siê w co¶, co nam szkodzi.
Izomery trans, o których pani wspomnia³a. - Tak, kwasy nienasycone o izomerii trans. W sytuacji kiedy mamy niedobór w organizmie kwasów omega-3, izomery trans wbudowuj± siê w b³ony naszych komórek. A b³ona komórkowa jest jak balonik. ¯eby ten balonik móg³ dobrze pracowaæ, czyli przyjmowaæ do wnêtrza potrzebne substancje i wydzielaæ na zewn±trz zbêdne, musi byæ jakby podziurawiony. Je¿eli w te miejsca wbudowane s± kwasy omega-6 i omega-3, komórka mo¿e normalnie funkcjonowaæ. Przy ich braku wbudowuj± siê tu izomery trans i usztywniaj± tê b³onê komórkow±. Zaczynaj± siê dysfunkcje - najpierw na poziomie komórki, potem tkanki, organu i w koñcu w ca³ym organizmie.
Te procesy s± szczegó³owo zbadane, g³ównie przez Skandynawów. Od 30 lat wiadomo, ¿e im wiêksze spo¿ycie margaryn zawieraj±cych sztuczne izomery trans, tym wiêksze zagro¿enie oty³o¶ci±, cukrzyc± typu 2, mia¿d¿yc±, udarami mózgu i nowotworami. Jeszcze dziesiêæ lat temu naukowcy twierdzili, ¿e izomery trans nie powoduj± raka, teraz ju¿ wiadomo, ¿e jest przeciwnie.
Duñczycy ju¿ w 1994 roku - jako pierwszy kraj na ¶wiecie - wprowadzili ograniczenia w spo¿yciu izomerów trans do 2 proc. w dziennej dawce energii. I te przepisy s± przestrzegane. Z materia³ów prezentowanych na Europejskim Kongresie Oty³o¶ci w Budapeszcie w 2007 roku wynika, ¿e w fast foodach z sieci KFC sprzedawanych w Danii zawarto¶æ izomerów trans nie przekracza 2 proc. Tymczasem w próbkach ¿ywno¶ci tej samej sieci sprzedawanych w Polsce, na Wêgrzech, w Bu³garii, Czechach, Ukrainie i Bia³orusi by³o od 29 do 34 proc. izomerów trans.
Czy to znaczy, ¿e oleje ro¶linne s± zdrowe, a staj± siê niezdrowe po przekszta³ceniu w margarynê? ...
http://www.sm.fki.pl/index.php?nr=mleko-a-nie-margarynahttp://www.sekretyameryki.com/?p=2939