songo1970
Maszyna do pisania...
Punkty Forum (pf): 22
Offline
P³eæ:
Wiadomo¶ci: 4934
KIN 213
Zobacz profil
|
|
« Odpowiedz #5 : Kwiecieñ 07, 2011, 15:41:00 » |
|
Biegun Pó³nocny bardzo szybko „migruje” w kierunku Rosji. Powa¿ne zamieszanie czeka nie tylko nas, poza k³opotami z nawigacj± statków i samolotów, ogromne problemy bêd± mia³y migruj±ce zwierzêta – podaje internetowe wydanie „ The Independent”.
Naukowcy twierdz±, ¿e biegun magnetyczny Ziemi ulega sta³ym zmianom, a od 3 do 7 razy w ci±gu miliona lat dokonuje siê zamiana bieguna pó³nocnego na po³udniowy. Istniej± na to dowody w postaci zmian struktury g³êbokich warstw skalnych. Jednak w ci±gu ostatniej dekady prêdko¶æ, z jak± magnetyczny biegun pó³nocny siê porusza, wzros³a trzykrotnie, osi±gaj±c 60 km rocznie. To najwy¿sza warto¶æ w historii pomiarów.
Biegun magnetyczny Ziemi to nie to samo, co biegun geograficzny, czyli punkt najbardziej wysuniêty na pó³noc lub po³udnie. Jest wobec niego przesuniêty – w 2005 roku pó³nocny biegun magnetyczny mia³ wspó³rzêdne 82,7° N 114,4° W, a po³udniowy 85°50 S, 65°47 E. Powstawanie pola magnetycznego wokó³ naszej planety jest zwi±zane z jej wewnêtrzn± budow±. Sercem Ziemi jest zbudowane g³ównie z ¿elaza j±dro, które otacza pó³p³ynny p³aszcz. Ci¶nienie wewn±trz j±dra jest 5000 razy wy¿sze ni¿ na powierzchni Ziemi. Ruch ³adunku elektrycznego w g³êbokich warstwach Ziemi sprawia, ¿e wokó³ ca³ej kuli ziemskiej tworzy siê pole magnetyczne.
Dotychczas magnetyczny biegun pó³nocny znajdowa³ siê w Kanadzie, w pobli¿u Wysp Ellefa Ringnesa. Obecnie przemieszcza siê na zachód, w kierunku Rosji. Mimo i¿ naukowcy od dawna wiedz±, ¿e ulega on zmianom w czasie, obecna prêdko¶æ przesuniêcia mo¿e byæ niepokoj±ca. Wszystko wskazuje na to, ¿e zamiana biegunów mo¿e siê dokonaæ szybciej ni¿ siê spodziewali¶my. Jakie bêd± tego konsekwencje?
Przede wszystkim odczuj± to pracownicy transportu wodnego i powietrznego. Nawigacja bazuje tu w³a¶nie na odczytach nowoczesnych kompasów. Brenda Geoghagan, rzecznik miêdzynarodowego lotniska w Tampa na Florydzie (USA) poinformowa³a, ¿e nawigatorzy ju¿ teraz musieli wprowadziæ wiele zmian w systemie kontroli lotów, poniewa¿ dane dotycz±ce po³o¿enia samolotów w powietrzu nie zgadza³y siê z faktycznym stanem.
Rz±dowa Administracja Lotnicza (US Federal Aviation Administration) podaje, ¿e umiejscowienie pó³nocnego bieguna zmienia siê o 1 stopieñ w ci±gu 5 lat i nakazuje wszystkim lotniskom aktualizacjê parametrów lotów. Je¿eli dojdzie do ca³kowitej zamiany biegunów, kompasy zwariuj±, a wraz z nimi wszystkie urz±dzenia nawigacyjne. Je¿eli konstruktorzy sprzêtu nawigacyjnego oraz nawigatorzy statków i samolotów nie dokonaj± na czas reorganizacji, czeka nas komunikacyjny chaos.
Jednak zamieszanie w transporcie to nie jest jedynym globalnym problem. Ludzie ³atwo dokonaj± usprawnienia sprzêtu, korzystaj± tak¿e z innych sposobów nawigacji, na przyk³ad satelitarnej (GPS), wiêc mog± siê ca³kowicie uniezale¿niæ od wskazañ pola magnetycznego. Gorzej ze zwierzêtami. Wiele gatunków, g³ównie ptaków, wykorzystuje instynktowne poczucie kierunku podczas migracji, wynikaj±ce ze zdolno¶ci wyczuwania pola magnetycznego przy pomocy magnetoreceptorów. Gdy nie bêd± w stanie rozpoznaæ kierunku, mog± siê zgubiæ, a nawet zgin±æ. W przypadku zwierz±t, które migruj± w celach rozrodczych mo¿e doj¶æ do wyginiêcia ca³ych gatunków.
Ostatnia zamiana biegunów mia³a miejsce 780 tys. lat temu, zanim po Ziemi chodzi³ cz³owiek, trudno jest wiêcej stwierdziæ jaki rzeczywi¶cie bêdzie mia³a na niego wp³yw. Istniej± tak¿e sugestie, ¿e zamiana biegunów pola magnetycznego sprawi, ¿e Ziemia bêdzie bardziej nara¿ona na ró¿ne zagro¿enia z kosmosu – pole magnetyczne stanowi tarczê, chroni±c± planetê m.in. przed szkodliwym dzia³aniem wiatru s³onecznego. Alarmuj±ce dane dotycz±ce si³y s³onecznych wybuchów, w powi±zaniu z anomaliami bieguna magnetycznego, nie wró¿± nic dobrego. Taki nieszczê¶liwy zbieg okoliczno¶ci mo¿e okazaæ siê dla Ziemi katastrofalny w skutkach!
|