Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 22, 2024, 23:14:49


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: [1] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Swieto Zmartwychwstania  (Przeczytany 7302 razy)
0 u¿ytkowników i 4 Go¶ci przegl±da ten w±tek.
Rafaela
Go¶æ
« : Kwiecieñ 22, 2011, 18:47:54 »

Interpretacja formu³y „zmartwychwsta³ trzeciego dni

   

Interpretacja historyczna

Tradycyjna apologetyka trzy dni pojmowa³a jako odleg³o¶æ czasow± miêdzy ¶mierci± Chrystusa w Wielki Pi±tek a Jego zmartwychwstaniem w poranek wielkanocnym. Ta interpretacja wi±¿e siê z do¶wiadczeniami paschalnymi pierwszych uczniów Jezusa, którzy na podstawie odkrycia pustego grobu i spotkañ ze Zmartwychwsta³ym pierwszego dnia tygodnia rozg³aszali wie¶æ o zmartwychwstaniu Chrystusa trzeciego dnia.




               Interpretacja mitologiczna

S± trzy hipotezy mitologiczne dotycz±ce pochodzenia formu³y „dnia trzeciego”:

   1. mity babiloñskie
   2. zwi±zane ze ¶wiêceniem niedzieli (dzieñ s³oñca – bóstwa solarne), a powstaniem formu³y (podobieñstwo Jezusa do s³oñca czczonego w kultach solarnych)
   3. mity o bóstwach umieraj±cych i powracaj±cych do ¿ycia

 

Dok³adna analiza ¼róde³ wykaza³a, ¿e wnioski o genetycznej zale¿no¶ci chrze¶cijañskiej formu³y „dnia trzeciego” od mitów by³y zbyt pochopne, oparte na zewnêtrznych jedynie podobieñstwach pewnych elementów kultu pogañskiego z chrze¶cijañsk± liturgi±. Niemniej w rozwoju badañ nad formu³± odegra³y w swoim czasie do¶æ wa¿n± rolê. U¶wiadomi³y bowiem konieczno¶æ uwzglêdnienia szerszego kontekstu religijnego, który móg³ mieæ wp³yw na kszta³towanie siê pojêæ i sformu³owañ religii izraelskiej, a pó¼niej chrze¶cijañskiej.
 

Interpretacja antropologiczna

Ta hipoteza jest zwi±zana z pogl±dami dotycz±cymi losów duszy po ¶mierci cz³owieka oraz tradycjê ówczesnej go¶cinno¶ci, w których czas trzech dni odgrywa³ szczególn± rolê. W ¶rodowisku palestyñskim bardzo silna by³a wiara w trwanie duszy przy ciele (w nadziei powrotu) przez trzy dni od momentu ¶mierci. Po ich up³ywie dusza ostatecznie siê oddala³a.

Na wschodzie np. Chiñczycy odprawiaj± pogrzeb przez trzy dni, przy tym wzywaj± dusze do powrotu. O tym wierzeniu wspominaj± pisma irañskie i mówi± o oczekiwaniu na s±d. U Greków ów trzeci dzieñ od ¶mierci ma równie¿ szczególne znaczenie.

Na Wschodzie by³y rozpowszechnione zwyczaje zwi±zane z go¶cinno¶ci±, która nakazywa³a go¶ciowi czekanie przez trzy dni na wyjawienie przyczyny przybycia. W odniesieniu do Chrystusa mo¿na wskazaæ, ¿e by³ On w krainie ¶mierci tylko go¶ciem, a jego ¶mieræ by³a czym¶ przej¶ciowym.

Hipoteza ta nie znajduje potwierdzenia w zwyczajach pierwszych chrze¶cijan, którzy by w tym sensie interpretowali formu³ê „dnia trzeciego”. Hipotezy antropologiczne poszerzy³y jednak pole badañ nad formu³±. Zwróci³y uwagê na pozabiblijn± literaturê ¿ydowsk± i chrze¶cijañsk±, która mog³a pomóc w lepszym wyja¶nieniu nowotestamentowych tekstów o zmartwychwstaniu Chrystusa „dnia trzeciego”. W tym sensie hipotezy te odegra³y pozytywn± rolê w ewolucji badañ nad formu³±.

 

Interpretacja egzegetyczna

Hipoteza ta dotyczy biblijnego pochodzenia formu³y „dnia trzeciego”. Jezus sam to zapowiada³ (Mk 8,31; 9,31; 10,33n; zob. teksty par.). Twierdzi siê, ¿e zapowiedzi Chrystusowego „koñca”, jak i popaschalna formu³a „dnia trzeciego” ukszta³towa³y siê pod wp³ywem proroctw starotestamentalnych (np. 1Kor 15,3-5; „zgodnie z Pismem). Ksiêga Jonasza i epizod trzech dni we wnêtrzno¶ciach ryby. Inne teksty starotestamentowe to: Wj 16,11.16; Kp³ 23,9nn; 2Krl 20,5; Oz 6,2. Najwiêksze zainteresowanie budzi³o proroctwo Ozeasza: „Po dwu dniach przywróci nam ¿ycie, a dnia trzeciego nas d¼wignie i ¿yæ bêdziemy w jego obecno¶ci”.

To dostrze¿enie proroctw i zapowiedzi wydarzeñ paschalnych jest cenne, ale sami autorzy tej hipotezy nie uzurpuj± sobie pewno¶ci wniosków, które wskazuj± na powstanie w kerygmacie apostolskim tej formu³y tylko na podstawie tych zapowiedzi, a wiêc pozostaje to w sferze przypuszczeñ. Dziêki tej hipotezie nast±pi³ rozwój g³êbszego zrozumienia interpretacji historiozbawczej.

 

Interpretacja historiozbawcza

Rozumienie formu³y „dnia trzeciego” wy³±cznie w sensie zbawczym. Oznacza ona, ¿e trzeciego dnia nast±pi³o ostatecznie zbawienie przynosz±ce ostateczne zwyciêstwo nad ¶mierci± i szatanem. Bóg przez swoje mi³osierdzie „dnia trzeciego” zmienia bieg historii, dziêki czemu nastaje czas zbawienia, ¿ycia i zwyciêstwa. Interpretacja historiozbawcza formu³y k³adzie mocny akcent na tre¶æ teologiczn±, relatywizuj±c jej znaczenie czasowe. Nawi±zuje w ten sposób do koncepcji, które zmartwychwstanie ujmuj± jako wydarzenie nadprzyrodzone, a wiêc transcendentne – przekraczaj±ce granice przestrzeni i czasu, cz³owiekowi za¶ dostêpne jedynie przez znaki chrystofanii i pustego grobu.

 http://www.republika.pl/arkapana/trzeciego.html
« Ostatnia zmiana: Kwiecieñ 22, 2011, 18:49:56 wys³ane przez Rafaela » Zapisane
Rafaela
Go¶æ
« Odpowiedz #1 : Kwiecieñ 22, 2011, 18:57:53 »

         
                                         TRADYCJE I OBYCZAJE W POLSCE

¦wiêta wielkanocne
Wielkanoc kojarzy siê nam z kolorowymi pisankami, mnóstwem pysznego jedzenia, ¶migusem dyngusem i wieloma innymi przyjemnymi rzeczami.

Wielkanoc jest najstarszym i najwa¿niejszym ¶wiêtem chrze¶cijañskim. S± to ¶wiêta upamiêtniaj±ce ¶mieræ krzy¿ow± i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzaj±cy j± tydzieñ, stanowi±cy okres wspominania najwa¿niejszych dla wiary chrze¶cijañskiej wydarzeñ, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Wielkanoc jest ¶wiêtem ruchomym. Mo¿e wypadaæ pomiêdzy 22 marca a 25 kwietnia.

Niedziela Wielkanocna (nazywana te¿ Wielk± Niedziel±, Niedziel± Zmartwychwstania Pañskiego) to pierwszy dzieñ ¶wi±t wielkanocnych. W Polsce w godzinach porannych odprawiana jest uroczysta rezurekcja (resurrectio ³ac. oznacza zmartwychwstanie), która swymi tradycjami siêga ¶redniowiecza. Po powrocie do domu w gronie rodzinnym zasiada siê do uroczystego ¶niadania wielkanocnego, które rozpoczyna siê sk³adaniem ¿yczeñ i dzieleniem siê ¶wiêconk± z koszyczka. Na sto³ach znajduj± siê jajka, wêdliny, wielkanocne baby i mazurki. Sto³y zdobione s± bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów.

Poniedzia³ek Wielkanocny (zwany te¿ Lanym Poniedzia³kiem, ¦migusem-dyngusem ) to drugi dzieñ ¶wi±t Wielkiej Nocy. W polskiej tradycji tego dnia polewa siê dla ¿artów wod± inne osoby, nawet nieznajome. Polewanie wod± nawi±zuje do dawnych praktyk pogañskich, ³±cz±cych siê z symbolicznym budzeniem siê przyrody do ¿ycia i co rok odnawialnej zdolno¶ci ziemi do rodzenia. Do dzi¶ zwyczaj kropienia wod± ¶wiêcon± pól w poniedzia³kowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na po³udniu Polski.

Polska tradycja potraw wielkanocnych jest bardzo bogata i nie ma chyba innej tak bogatej tradycji kulinarnej na czas obchodów ¦wi±t Wielkanocnych. Czekamy na to ¶niadanie przez ca³y Wielki Post, zatem nie dziwi fakt, ¿e wszystkiego co znajduje siê na stole staramy siê skosztowaæ choæby przynajmniej po troszeczkê.
Na tradycyjnym stole wielkanocnym nie mo¿e zabrakn±æ takich potraw jak:

    * ¿urek wielkanocny
    * bia³a kie³basa pieczona
    * szynka ¶wi±teczna
    * faszerowane jajka
    * æwik³a
    * babka wielkanocna
    * mazurek
    * sernik

A po obfitym ¶wi±tecznym ¶niadaniu zapraszamy wszystkich do wielkanocnych zabaw z pisankami.
Jajko o jajko - zabawa w parach; potrzebne jest po jednej pisance na osobê; zawodnicy siadaj± naprzeciwko siebie; nale¿y uderzyæ jajkiem o jajko partnera; wygrywa ten zawodnik, którego jajko nie bêdzie zbite.
Kto dalej - potrzebne jest po jednej pisance na osobê; zawodnicy staj± na linii startu; na podany sygna³ popychaj± swoj± pisankê tak, aby potoczy³a siê jak najdalej; ten kto wygra zabiera pisanki przeciwników.
Rzuæ pisankê - potrzebne jest po jednej pisance na osobê; pary staj± w odleg³o¶ci 1 m od siebie i jednocze¶nie rzucaj± do siebie jajka; je¶li je z³api± odsuwaj± siê o metr i rzucaj± znowu; wygrywa para która odsunê³a siê od siebie na najwiêksz± odleg³o¶æ i której uda³o siê nie zbiæ jajek.

¦wiêta spêdzane przy stole w rodzinnym gronie to radosne chwile, które wspominamy przez ca³y rok. W dzisiejszych czasach, gdy ka¿dy dzieñ mija niezauwa¿ony, to w³a¶nie ¶wiêta sprawiaj±, ¿e mamy czas by nacieszyæ siê sob±. To czas, gdy z przyjemno¶ci± odwiedzamy swoich bliskich i przyjació³. Siedz±c przy ¶wi±tecznym stole, w wyj±tkowym i podnios³ym nastroju, mamy okazjê do spotkañ, d³ugich rozmów. Wówczas mo¿emy siê wreszcie sob± nacieszyæ , przyblizyc i odswiezyc uklady rodzinne.

Z okazji ¦wi±t zycze wszystkim forumowiczom
zdrowych i pogodnych ¦wi±t Wielkanocnych, obfito¶ci na ¦wi±tecznym stole, smacznego jajka oraz wiosennego nastroju w rodzinnym gronie.

Rafaela








Zapisane
krzysiek
Go¶æ
« Odpowiedz #2 : Kwiecieñ 22, 2011, 19:57:04 »

Dziêkujê w imieniu w³asnym i tych wszystkich forumowiczów, którzy w gor±czce przed¶wi±tecznych przygotowañ jeszcze nie zd±¿yli tu zajrzeæ.
Piêknie to wszystko opisa³a¶ Rafaelo Chichot I praktycznie - spróbujê skorzystaæ z niektórych pomys³ów na "jajeczne" zabawy Du¿y u¶miech

Ja równie¿ ¿yczê wszystkim piêknego, wiosennego nastroju na te ¦wiêta, mnóstwa odpoczynku i rodzinnego ciep³a!

Krzysiek.
Zapisane
quetzalcoatl44
Go¶æ
« Odpowiedz #3 : Kwiecieñ 23, 2011, 07:57:59 »

ja rowniez zycze wiary w zmartwychwstanie, duchowej odnowy oraz odwagi do walki z babilonem i systemem U¶miech

ps. tylko ze wielkanoc juz chyba powinna byc wczesniej w tym roku..
« Ostatnia zmiana: Kwiecieñ 23, 2011, 07:59:17 wys³ane przez quetzalcoatl44 » Zapisane
Kahuna
Go¶æ
« Odpowiedz #4 : Kwiecieñ 23, 2011, 11:20:13 »

Wesolego Alleluja,spokoju,duzo smacznosci
i obfitosci plynow nie tylko w poniedzialek-
-zyczy Kahuna.  U¶miech U¶miech
Zapisane
east
Go¶æ
« Odpowiedz #5 : Kwiecieñ 23, 2011, 16:04:58 »

Najlepsze ¿yczenia dla ca³ej za³ogi U¶miech
Z martwych wstaniem .. po ¶wiêtach Mrugniêcie
Zapisane
greta
Go¶æ
« Odpowiedz #6 : Kwiecieñ 23, 2011, 16:37:53 »

I ja przylaczam sie do zyczen dla wszystkich forumowiczow.
Wesolego Alleluja!
Zapisane
songo1970


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : Kwiecieñ 23, 2011, 16:53:45 »

równie¿ ¿yczê wszystkim mokrego dyngusa i weso³ego zaj±czka Mrugniêcie
Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
janneth

Skryba, jakich ma³o


Punkty Forum (pf): 23
Offline

P³eæ: Kobieta
Wiadomo¶ci: 1642



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #8 : Kwiecieñ 23, 2011, 18:01:17 »

Wielkanocny pacierz
ks. Jan Twardowski


Nie umiem byæ srebrnym anio³em –
ni gorej±cym krzakiem –
tyle Zmartwychwstañ ju¿ przesz³o –
a serce mam byle jakie.

Tyle procesji z dzwonami –
tyle ju¿ Alleluja –
a moja ¶wiêto¶æ dziurawa
na æwiartce w³oska siê buja.

Wiatr gra mi na ko¶ciach mych psalmy
jak na ko¶lawej fujarce -
¿eby choæ papie¿ spojrza³
na mnie - przez bia³e swe palce.

¯eby choæ Matka Boska
przez chmur zabite wci±¿ deski –
u¶miech mi Swój zes³a³a
jak ptaszka we mgle niebieskiej.

I wiem, gdy ³zê swoj± trzymam
jak z³oty kamyk z procy –
zrozumie mnie ma³y Baranek
z najcichszej Wielkiej Nocy.

Pyszczek po³o¿y na rêku
sumienia wywróci podszewkê –
serca mojego ocali
czerwon± chor±giewkê.


Weso³ego Alleluja wszystkim!
« Ostatnia zmiana: Kwiecieñ 23, 2011, 18:03:02 wys³ane przez janneth » Zapisane

The Elum do grieve
The oak he do hate
The willow do walk
if ye travels late.
ptak
Go¶æ
« Odpowiedz #9 : Kwiecieñ 23, 2011, 18:43:49 »

Wszystkim forumowiczom,  Zdrowych i Pogodnych ¦wi±t Wielkanocnych oraz 
du¿o s³oñca, rado¶ci i mi³o¶ci.

 U¶miech
Zapisane
Thotal
Go¶æ
« Odpowiedz #10 : Kwiecieñ 23, 2011, 19:56:41 »

Jajka, baranka i ¿urku,
wszystkim na naszym podwórku,  (forumowym)
¿yczê do syta i wiêcej,
- nie p³ukaæ ¿o³±dków na "ERCE" Du¿y u¶miech


Pozdrawiam ¶wi±tecznie - wyposzczony Thotal Du¿y u¶miech
Zapisane
acentaur

Wielki gadu³a ;)


Punkty Forum (pf): 12
Offline

Wiadomo¶ci: 1464



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #11 : Kwiecieñ 23, 2011, 21:41:07 »

S³onecznych ¶wi±t z jajkiem i zaj±czkiem
dla calego forum
Zapisane
chanell


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 72
Offline

P³eæ: Kobieta
Wiadomo¶ci: 3453



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : Kwiecieñ 24, 2011, 23:02:58 »

Trochê spó¼nione ,ale serdeczne ¿yczenia,zdrowia ,rado¶ci i........Alleluja ! U¶miech
Zapisane

Na wszystkie sprawy pod niebem jest wyznaczona pora.

            Ksiêga Koheleta 3,1
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.025 sekund z 21 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

granitowa3 maho x22-team gangem watahaslonecznychcieni