Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 22, 2024, 18:25:54


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: [1] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Odp: Karol Wojty³a -Jan Pawel II  (Przeczytany 1166 razy)
0 u¿ytkowników i 2 Go¶ci przegl±da ten w±tek.
Rafaela
Go¶æ
« : Maj 23, 2011, 19:24:03 »

ZAMACH
13 maja 1981 roku o pi±tej po po³udniu na Placu ¦w. Piotra Papie¿ jak zwykle jecha³ swoim bia³ym jeepem i ¶ciska³ wyci±gniête do Niego d³onie pielgrzymów. By³a to dok³adnie ta sama pora dnia i godzina co wtedy, kiedy Karol Wojty³a zosta³ papie¿em.
Nagle pad³o piêæ strza³ów, go³êbie wzbi³y siê w powietrze, zapad³a g³êboka cisza. Nagle ludzie zobaczyli jak auto zawraca, a ks. Dziwisz podtrzymuje bezw³adn± postaæ Papie¿a. Jego twarz by³a bardzo blada i na twarzy nik³ jego sztuczny u¶miech. Samochód uda³ siê jak najszybciej do centrum sanitarnego, gdzie by³ ambulans. Dla Ojca ¦w. rozpoczyna siê dramatyczna walka z czasem. Okazuje siê ¿e Jan Pawe³ II nie jest w tej karetce co powinien byæ, nie ma ona jednak pe³nego wyposa¿enia. Jest on przenoszony do nastêpnej, gdzie szybko rusza do Polikliniki Gemelli. Minê³o 8 minut i karetka by³a pod klinik±. Stamt±d przygotowany personel wiezie Papie¿a na 10 piêtro i pada decyzja szybkiej operacji. Od czasu strza³u straci³ on ju¿ 3,5 litra krwi. O 18.47 lekarze informuj± ¿e ¿aden wa¿ny organ nie zosta³ uszkodzony. O godzinie 20.10 jest komunikat ¿e operacja dobiega koñca pomy¶lnie. Operacja skoñczy³a siê o godzinie 23.35. Jednak ko³o pó³nocy Ojciec ¦w. budzi siê z narkozy i pyta ks. Dziwisza: "Czy odmówili¶my kompletê?" Na Placu ¦w. Piotra wci±¿ pozostaj± t³umy i chc± wiedzieæ co siê dzieje w klinice. Ludzie w miejscu postrza³u postawili fotografiê b³ogos³awionego Jana Paw³a II, a przed pustym fotelem papieskim postawili obraz Matki Boskiej Czêstochowskiej. Wielu ludzi zaczê³o modliæ siê o zdrowie Papie¿a, zosta³y pootwierane wszystkie ko¶cio³y na ca³± noc. Lekarze informuj± 23 maja, ¿e Wojtyle nie zagra¿a niebezpieczeñstwo. Ze szpitala wychodzi 3 czerwca, ale okazuje siê, ¿e musi wróciæ ponownie, gdzie wychodzi ze szpitala ju¿ zupe³nie zdrowy 14 sierpnia. Zamachowiec Turek Ali Agca zosta³ aresztowany na miejscu zbrodni, s±d go skaza³ 22 lipca 1981 na do¿ywocie. Papie¿ zaraz po wyj¶ciu ze szpitala przebaczy³ zamachowcowi i nazwa³ go "bratem". Spêdzi³ z nim 20 minut w celi rozmawiaj±c. Wojty³a wie, ¿e ¿yje za spraw± cudu i zawdziêcza to Matce Boskiej Fatimskiej, a zakrwawion± stu³ê podarowa³ Matce Boskiej Czêstochowskiej. Od momentu zamachu papie¿ je¼dzi w "szklanej klatce", czyli Papamobile, który ma szyby kuloodporne.


PIELGRZYMKI

Pierwsza Pielgrzymka do Polski (2 - 10 czerwca 1979 roku)
Planowana przez Papie¿a-Polaka pielgrzymka do Polski bardzo niepokoi³a w³adze komunistyczne. Przewidywano, ¿e biskup Rzymu rozbudzi u¶pionego ducha narodu. Najbardziej niepokoi³ siê przywódca Zwi±zku Radzieckiego Leonid Bre¿niew, który sugerowa³, by Papie¿a do Polski nie wpu¶ciæ. Ostrzega³ on I sekretarza PZPR tymi s³owami: "Róbcie jak uwa¿acie, byle by¶cie wy i wasza partia pó¼niej tego nie ¿a³owali". Jednak dosz³o do rozmowy miêdzy prymasem Wyszyñskim a sekretarzem partii Edwardem Gierkiem i jednak dosz³o do porozumienia gdzie Papie¿ móg³ przylecieæ do Polski.
Has³o Pielgrzymki:
"Niech st±pi duch twój i odnowi oblicze ziemi Tej ziemi - wyprorokowa³ Polakom Jan Pawe³ II w pamiêtnym czerwcu `79

Druga Pielgrzymka do Polski (16 - 23 czerwca 1983 roku)
Druga pielgrzymka nast±pi³a w trudnych warunkach dla Polski, trwa³ wprowadzony 13 grudnia 1981 roku stan wojenny. Przyjazd Papie¿a spodziewano siê ju¿ 1982 w sierpniu w zwi±zku z 600-lecia Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej. Papie¿ wykorzystywa³ ka¿d± sposobno¶æ do kontaktu z lud¼mi. Spotka³ siê z profesorami KUL, dawnymi wspó³pracownikami, z robotnikami, uczonymi, studentami, a nawet z chórem Akademii Teologii Katolickiej i wszêdzie wita³y go t³umy.

Trzecia Pielgrzymka do Polski (8 - 14 czerwca 1987 roku)
Pretekstem do tej wizyty by³a 50 rocznica Kongresu Eucharystycznego w Poznaniu, ale naprawdê by³o inaczej Papie¿ chcia³ zapocz±tkowaæ tradycjê regularnego pielgrzymowania do ojczyzny co cztery lata. W³adze komunistyczne nie chcia³y aby na trasie pielgrzymki znalaz³ siê Gdañsk, spotkanie z Wa³ês± oraz odwiedziny grobu ks. Popie³uszki na warszawskim ¯oliborzu, ale Jan Pawe³ II by³ nieprzejednany. Podczas pierwszej pielgrzymki Papie¿ nas budzi³ podczas drugiej pociesza³, teraz chcia³ wiêcej "wymaga".

Czwarta Pielgrzymka do Polski (czê¶æ 1: 1 - 9 czerwca 1991 roku)
(czê¶æ 2: 13 - 16 sierpnia 1991 roku)
Witaj±c Polskê na lotnisku pod Koszalinem, Papie¿ powiedzia³: "Radujê siê z tego wielkiego dobra, jakie siê sta³o i wci±¿ siê dokonuje w mojej Ojczy¼nie. Serdecznym moim pragnieniem jest g³osiæ pokój moim Rodakom. Ten pokój, który umniejsza zw±tpienie, przywraca zgodê i pobudza do mi³o¶ci.

Dziesiêciogodzinna Wizyta (22 maja 1995 roku)
Zgodnie z tradycj± zapocz±tkowan± w 1979 roku po czterech latach Papie¿ znowu odwiedza Polskê. Tym razem jest to wizyta nieoficjalna, z³o¿ona przy okazji kanonizacji w O³omuñcu na Morawach Jana Sarkandra. Papie¿ pragnie odwiedziæ rodzinne miasto ¶wiêtego, Skoczów, a przy okazji rzuciæ okiem na ukochane Beskidy. Wizyta trwa³a tylko 10 godzin.

Pi±ta Pielgrzymka do Polski (31 maja - 10 czerwca 1997 roku)
To ju¿ trzecia pielgrzymka do wolnej Polski. Choæ nie wolnej od podzia³ów. W Ko¶ciele trwa³ spór o obecno¶æ w ¿yciu publicznym oraz odwlekana przez rz±d ratyfikacja konkordatu ze Stolic± Apostolsk±.

Szósta Pielgrzymka do Polski (5 - 17 czerwca 1999 roku)
Najd³u¿sza, 13 dniowa pielgrzymka do Polski by³a wielkim wy¶cigiem. Organizatorzy rywalizowali miêdzy sob± o wielko¶æ i okaza³o¶æ swoich o³tarzy, a wierni poszczególnych diecezji o to, kto wiêcej razy zag³uszy g³os Papie¿a okrzykami i barwami, aura nie mog³a zd ecydowaæ siê, która wersja - zimno, ulewa czy te¿ omdlewaj±co, upalna bêdzie odpowiedniejsza dla tej wizyty Ojca ¦wiêtego. Papie¿ odwiedzi³ 22 miasta a jego has³em pielgrzymki by³o przes³anie "Bóg jest mi³o¶ci±", a tematem by³o - osiem ewangelicznych b³ogo s³awieñstw.


Jan Pawe³ II od pocz±tku lat 90. cierpia³ na postêpuj±c± chorobê Parkinsona. Mimo licznych spekulacji i sugestii ust±pienia z funkcji, które nasila³y siê w mediach zw³aszcza podczas kolejnych pobytów papie¿a w szpitalu, pe³ni³ j± a¿ do ¶mierci. Nag³e pogorszenie stanu Zdrowia papie¿a rozpoczê³o siê 1 lutego 2005 r. Przez ostatnie dwa miesi±ce ¿ycia Jan Pawe³ II wiele dni spêdzi³ w szpitalu i nie udziela³ siê publicznie. Przeszed³ grypê i zabieg tracheotomii, wykonany z powodu niewydolno¶ci oddechowej. W czwartek 31 marca wyst±pi³y u Ojca ¦wiêtego silne dreszcze ze wzrostem temperatury cia³a do 39,6°C. By³ to pocz±tek wstrz±su septycznego po³±czonego z zapa¶ci± sercowo-naczyniow±. Uszanowano wolê papie¿a, który chcia³ pozostaæ w domu. Podczas mszy przy jego ³o¿u, któr± Jan Pawe³ II koncelebrowa³ z przymkniêtymi oczyma, kardyna³ Marian Jaworski udzieli³ mu sakramentu namaszczenia. 2 kwietnia o godz. 7.30 papie¿ zacz±³ traciæ przytomno¶æ a o godz. 19.00 wszed³ w stan ¶pi±czki. Monitor wykaza³ postêpuj±cy zanik funkcji ¿yciowych. O godz. 21.37 osobisty papieski lekarz Renato Buzzonetti stwierdzi³ ¶mieræ Jana Paw³a II. Ojciec ¦wiêty Jan Pawe³ II zmar³ 2 kwietnia 2005 r. po zakoñczeniu Apelu Jasnogórskiego, w pierwsz± sobotê miesi±ca i wigiliê ¦wiêta Mi³osierdzia Bo¿ego, w 9666 dniu swojego pontyfikatu. W ci±gu ostatnich dwóch dni ¿ycia towarzyszyli mu nieustannie wierni z ca³ego ¶wiata.

2276092346_122ab145a1_s.jpgPogrzeb Jana Paw³a II odby³ siê w pi±tek 8 kwietnia 2005r, w którym uczestniczy³o na placu ¶w. Piotra ok. 300 tys. wiernych oraz 200 prezydentów i premierów a tak¿e przedstawiciele wszystkich wyznañ ¶wiata, w tym duchowni islamscy i ¿ydowscy. Po zakoñczeniu nabo¿eñstwa ¿a³obnego, w asy¶cie tylko duchownych z najbli¿szego otoczenia, papie¿ zosta³ pochowany w podziemiach bazyliki ¶w. Piotra, w krypcie Jana XXIII, beatyfikowanego w 2000 r.

 

13 maja 2005 r. papie¿ Benedykt XVI (nastêpca Jana Paw³a II) zezwoli³ na natychmiastowe rozpoczêcie procesu beatyfikacyjnego Jana Paw³a II, udzielaj±c dyspensy od piêcioletniego okresu oczekiwania od ¶mierci kandydata, jaki jest wymagany przez prawo kanoniczne. Formalny proces rozpacza³ siê 28 czerwca 2005 r., kiedy zaprzysiê¿eni zostali cz³onkowie trybuna³u beatyfikacyjnego. Postulatorem zosta³ polski ksi±dz S³awomir Oder. 2 kwietnia 2007 r. zakoñczy³a siê faza diecezjalna procesu i wszystkie akta zosta³y przekazane do watykañskiej Kongregacji ds. kanonizacyjnych.

 
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2011, 20:10:21 wys³ane przez Rafaela » Zapisane
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.025 sekund z 17 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

ostwalia maho zipcraft wypadynaszejbrygady phacaiste-ar-mac-tire