Koktajl b³onnikowyWykonanie koktajlu
Wykonanie koktajlu nie jest ani trudne, ani pracoch³onne – przy odrobinie wprawy nie poch³ania wiêcej czasu, jak trzy minuty. Ca³y proces jest roz³o¿ony na trzy kroki:
Krok pierwszy: Do m³ynka do mielenia nasion (lub m³ynka do kawy) wsypujemy po ³y¿ce sto³owej:
nie³uskanych pestek dyni,
nie³uskanych pestek s³onecznika,
siemienia lnianego.
Nastêpnie ca³o¶æ mielemy na drobny proszek.
Krok drugi: Zmielone nasiona wsypujemy do miksera, zalewamy niewielk± ilo¶ci± wody (by przykry³a zmielone nasiona), dodajemy miód oraz owoce b±d¼ warzywa. Ca³o¶æ miksujemy oko³o minuty, a¿ mikser bêdzie wydawa³ jednostajny d¼wiêk ¶wiadcz±cy o uzyskaniu jednolitej papki.
Krok trzeci: Na koniec dolewamy tak± ilo¶æ wody, by uzyskaæ 250 - 300 ml napoju, i przez kilkana¶cie sekund miksujemy, do uzyskania klarownego p³ynu.
Po zmieleniu i rozdrobnieniu, zawarte w koktajlu czynne zwi±zki organiczne zostaj± gwa³townie uaktywnione. Poniewa¿ w naszym interesie jest, by to uaktywnienie wykorzystaæ w przewodzie pokarmowym i organizmie (nie w mikserze czy innym naczyniu), to koktajl nale¿y wypiæ stosunkowo szybko – w ci±gu powiedzmy kwadransa od jego przyrz±dzenia.
Szczegó³owy opis pierwszego kroku wykonania koktajlu
Nie³uskane pestki dyni i s³onecznika, a tak¿e siemiê lniane, s± baz± koktajlu b³onnikowego, decyduj±c± o jego w³a¶ciwo¶ciach, wiêc powinny siê w nim znale¼æ. Niemniej jednak ich ilo¶æ mo¿emy do¶æ dowolnie zmieniaæ, kieruj±c siê efektami, jakie chcemy uzyskaæ po wypiciu koktajlu. Gdy na przyk³ad mamy problem z zaparciami, do koktajlu stosujemy dwie ³y¿ki siemienia lnianego i po pó³ ³y¿ki pestek dyni i s³onecznika, gdy za¶ jest na odwrót, bo naszym problemem s± zbyt rzadkie stolce, postêpujemy na odwrót – do koktajlu stosujemy dwie ³y¿ki pestek dyni i po pó³ ³y¿ki siemienia lnianego i pestek s³onecznika.
Oprócz trzech sk³adników podstawowych, do koktajlu mo¿na dodaæ jeszcze jeden – czwarty sk³adnik wymagaj±cy zmielenia. Choæ wybór jest tutaj du¿y, to jednak w pierwszym kroku nie dodajemy wiêcej sk³adników, ni¿ cztery. Najlepsze efekty uzyskuje siê dodaj±c nasiona ostropestu albo orzechy – laskowe lub w³oskie.
Ostropest plamisty
Nasiona ostropestu plamistego zawieraj± oko³o 5% sylimaryny, z której wytwarzane s± leki stosowane w leczeniu chorób w±troby. Sylimaryna wykazuje niezwyk³y wp³yw na funkcjonowanie w±troby – odtruwaj±cy, przeciwzapalny, a tak¿e stymuluj±cy regeneracjê i wytwarzanie nowych komórek. Chroni w±trobê przed negatywnym wp³ywem wielu trucizn, m.in. alkoholu, pestycydów, a nawet muchomora sromotnikowego. Oprócz sylimaryny, ¿ywe, zachowuj±ce zdolno¶æ kie³kowania nasiona ostropestu plamistego zawieraj± tak¿e wa¿ne dla naszego zdrowia substancje czynne – aminy biogenne, kwas stearynowy i palmitynowy.
Do porcji koktajlu nale¿y dodaæ jedn± ³y¿eczkê do herbaty nasion ostropestu. Koktajle mo¿na stosowaæ zarówno terapeutycznie, jak i profilaktycznie. W chorobach w±troby dawka terapeutyczna wynosi trzy koktajle b³onnikowe z dodatkiem ostropestu dziennie. Profilaktycznie jeden koktajl z dodatkiem ostropestu stosujemy zw³aszcza w pocz±tkowym okresie wdro¿enia Mikstury oczyszczaj±cej, gdy wystêpuje nadmierne obci±¿enie w±troby.
Orzechy
Dla naszych przodków my¶liwych-zbieraczy orzechy stanowi³y wa¿ny element po¿ywienia. £atwo mo¿na je przechowywaæ, a zawarto¶æ olejów, bia³ek, minera³ów i witamin stawia orzechy wysoko w hierarchii ¿ywno¶ci najlepiej przyswajalnej dla ludzkiego organizmu. Orzechy zawieraj± dobrze przyswajalne bia³ka, spore ilo¶ci olejów nienasyconych, du¿e ilo¶ci witamin A, E oraz B9, a tak¿e wielkie bogactwo minera³ów w postaci organicznych soli, m.in.: magnez, fosfor, potas, cynk, ¿elazo, selen i wapñ.
Orzechy powinny byæ w nieuszkodzonych skorupkach. Obieramy je tu¿ przed wykonaniem koktajlu, do którego dodajemy dwa orzechy w³oskie albo piêæ laskowych.
Szczegó³owy opis drugiego kroku wykonania koktajlu
Koktajle b³onnikowe s³odzimy kieruj±c siê w³asnym zmys³em smaku. Jako ca³o¶æ, koktajl zawiera dostateczn± ilo¶æ substancji potrzebnych organizmowi do prawid³owego funkcjonowania, wiêc do jego pos³odzenia, zamiast miodu, spokojnie mo¿emy u¿yæ cukru, i to bez obawy, ¿e jest to produkt oczyszczony z warto¶ciowych substancji od¿ywczych, gdy¿ pozosta³e sk³adniki koktajlu zawieraj± te substancje w dostatecznej ilo¶ci. Mo¿na tak¿e u¿yæ jednocze¶nie miodu i cukru, w dowolnych proporcjach.
Odpowiednio pos³odzony koktajl zaspokaja ochotê na s³odycze, wiêc mo¿e byæ wykorzystany w kuracji odwykowej osób uzale¿nionych od s³odyczy.
Miód i cukier do s³odzenia koktajlu mo¿na z powodzeniem zast±piæ suszonymi rodzynkami, figami oraz daktylami. Je¶li dodamy s³odkich owoców, to koktajlu w ogóle nie s³odzimy.
Chorzy na cukrzycê powinni zrezygnowaæ ze s³odzenia koktajlu cukrem i miodem, natomiast suszone rodzynki, figi i daktyle, a tak¿e s³odkie owoce powinni stosowaæ w niewielkich ilo¶ciach.
Ilo¶æ owoców nie musi byæ ¶ci¶le odmierzona, ale nie powinno byæ ich zbyt du¿o, bowiem koktajl powinno siê piæ, a nie je¶æ. Tote¿ zalecana ilo¶æ owoców w koktajlu dla jednej osoby powinna byæ porównywalna do wielko¶ci kurzego jajka.
Je¶li akurat mamy – do koktajlu dodajemy resztki cytryny pozosta³ej po wykonaniu Mikstury oczyszczaj±cej.
Koktajle mog± byæ wykonywane z owoców albo warzyw, mog± byæ tak¿e mieszane. Najlepsze s± ¶wie¿e owoce sezonowe – czere¶nie, wi¶nie, truskawki, jab³ka, gruszki, ¶liwki, borówki, maliny, porzeczki, agrest, poziomki, je¿yny, arbuzy, winogrona. Poza sezonem, w okresie zimowym, dobre s± owoce ³atwe do przechowywania – jab³ka, gruszki, a z importowanych – banany, ananasy, kiwi.
Do koktajli warzywnych najlepsze s± ¶wie¿e warzywa sezonowe, g³ównie pomidory, papryka, ogórki, dynia, a tak¿e wszelkie warzywa okopowe – czerwone buraki, marchew, czarna rzepa, seler. Warzywa okopowe nadaj± siê tak¿e do wykonywania koktajli w okresie zimowym, gdy brakuje ¶wie¿ych warzyw i owoców.
Wa¿ne jest przygotowanie owoców i warzyw przed ich zastosowaniem w koktajlu. Oto trzy najwa¿niejsze zasady, którymi nale¿y siê kierowaæ przygotowuj±c koktajl b³onnikowy:
Z owoców pestkowych, przed w³o¿eniem do blendera, nale¿y usun±æ pestki.
Z owoców takich jak jab³ka czy gruszki nie usuwamy pestek ani komory nasiennej.
Owoców i warzyw nie obieramy ze skórki, lecz dok³adnie myjemy i wycieramy.
Koktajli warzywnych z regu³y nie s³odzimy, lecz solimy do smaku. Jako dodatek do koktajli warzywnych doskonale nadaje siê naæ pietruszki i selera.
Szczegó³owy opis trzeciego kroku wykonania koktajlu
Do wype³nienia koktajlu do wymaganej pojemno¶ci 250 - 300 ml mo¿emy u¿yæ nie tylko wody, ale tak¿e ¶mietany. Zw³aszcza koktajle warzywne s± wy¶mienite, gdy do ich wype³nienia u¿yjemy ¶mietany i do smaku dodamy nieco soli i pieprzu. Tak¿e koktajle z dodatkiem poziomek, truskawek, borówek, je¿yn i malin maj± doskona³y smak, je¶li do ich wype³nienia u¿yjemy ¶mietany i pos³odzimy. Taki koktajl, wraz z bia³ym pieczywem, grubo posmarowanym mas³em, mo¿e stanowiæ samodzielny posi³ek.
Koktajl cytrynowy
Koktajl cytrynowy wykonuje siê w ten sposób, ¿e w kroku pierwszym dodajemy tylko trzy podstawowe sk³adniki – pestki s³onecznika i dyni oraz siemiê lniane, w kroku drugim dodajemy cienko obran± ¶redniej wielko¶ci cytrynê i s³odzimy miodem, a w kroku trzecim dodajemy tylko wodê.
Koktajle cytrynowe maj± dzia³anie oczyszczaj±ce, wspomagaj±ce dzia³anie Mikstury oczyszczaj±cej w wypadku potrzeby usuniêcia z organizmu nieorganicznych kamieni, kryszta³ków i zwapnieñ, zw³aszcza tych zalegaj±cych w stawach, ale tak¿e w ¶liniankach, przewodach w±trobowych i trzustkowych oraz w innych miejscach naszego cia³a.
Poniewa¿ kuracja koktajlami cytrynowymi wywo³uje gwa³towne reakcje ze strony systemu odporno¶ciowego, nie powinno siê jej wdra¿aæ, gdy istniej± gwa³towne reakcje zwi±zane z wprowadzeniem Mikstury oczyszczaj±cej. Je¶li wszystko przebiega w sposób typowy, czyli nie wystêpuj± zbyt gwa³towne reakcje organizmu, to optymalnym terminem wprowadzenia kuracji koktajlami cytrynowymi jest siedem miesiêcy od wdro¿enia Mikstury oczyszczaj±cej. Jest to miesi±c po zmianie alocitu na bazie soku z aloesu na alocit na bazie ekstraktu z grejpfruta, która to zmiana jest swoistym testem skuteczno¶ci dotychczasowej kuracji Mikstur± oczyszczaj±c±. Je¶li po tej zmianie nie wyst±pi± zbyt gwa³towne reakcje organizmu to znaczy, ¿e kuracjê koktajlem cytrynowym mo¿na rozpocz±æ.
Kuracja powinna trwaæ trzy miesi±ce i polega na wypijaniu codziennie dwóch, trzech koktajli cytrynowych w dowolnych porach dnia. W zasadzie jedna kuracja koktajlem cytrynowym powinna wystarczyæ, by uzyskaæ po¿±dany efekt. Gdyby jednak zaistnia³a taka potrzeba, to mo¿na j± powtórzyæ po co najmniej trzymiesiêcznej przerwie.
Czêst± reakcj± organizmu w pocz±tkowej fazie kuracji koktajlem cytrynowym jest „wszechogarniaj±cy” ból bêd±cy przejawem ustêpowania zmian zwyrodnieniowych stawów, ¶ciêgien i wiêzade³. W takim przypadku nale¿y ten ból przetrzymaæ, je¶li jest do wytrzymania, albo zrobiæ trzy-, czterodniow± przerwê w kuracji.
Autor: Józef S³onecki
http://www.bioslone.pl/odzywianie/koktajl