Deszcz nie pada³ od tygodni. To ju¿ susza!Tak suchej jesieni nie by³o ju¿ od ponad pó³ wieku. W Katowicach i Czêstochowie od pocz±tku listopada nie spad³a ani kropla deszczu, w Bielsku-Bia³ej ostatni raz pada³o 16 pa¼dziernika. Meteorolodzy nie pozostawiaj± nadziei: przez najbli¿sze tygodnie nic siê nie zmieni.
- Opady ¶niegu mog± pojawiæ siê dopiero w po³owie grudnia - ostrzega profesor Tadeusz Nied¼wied¼, klimatolog z Wydzia³u Nauk o Ziemi Uniwersytetu ¦l±skiego.
NAJBARDZIEJ SUCHA WIOSNA BY£A W 2009 ROKU
Tymczasem efekty suszy ju¿ dzisiaj widaæ. Najwyra¼niej w Beskidach. W³a¶ciciele wyci±gów i o¶rodków narciarskich obawiaj± siê, ¿e zim± mo¿e nie byæ czym na¶nie¿aæ stoków.
- W tej chwili na¶nie¿anie by³oby bardzo kosztowne. Liczymy jednak na to, ¿e jednak szczê¶cie nam dopisze i spadnie naturalny ¶nieg - mówi W³adys³aw Sanecki z kompleksu narciarskiego Nowa Osada w Wi¶le.
Czarno widz± swoj± przysz³o¶æ równie¿ rolnicy z okolic ¯ywca i Bielska-Bia³ej. Ju¿ wiedz±, ¿e brak wody w studniach pogorszy ich zbiory zbó¿ ozimych. Roman W³odarz, prezes ¦l±skiej Izby Rolniczej, w sprawie ceny ¿ywno¶ci jednak zachowuje spokój.
- Ceny pieczywa w ¿aden sposób z powodu suszy nie wzrosn± - ucina W³odarz.
W górê pójd± natomiast ceny owoców. Wielu sadowników nie przygotowa³o siê na wypadek tak d³ugotrwa³ej suszy. Brak studni g³êbinowych i przed³u¿aj±cy siê brak deszczu mo¿e zakoñczyæ siê dla nich katastrof± - po prostu nie bêdzie czym podlewaæ ro¶lin w szklarniach.
Optymizmu nie trac± natomiast przedstawiciele Górno¶l±skiego Przedsiêbiorstwa Wodoci±gów, które zaopatruje w wodê ponad 3,5 miliona mieszkañców województwa ¶l±skiego. El¿bieta Zielonka z Biura Wspó³pracy i Kontaktów Zewnêtrznych zapewnia, ¿e woda w kranach bêdzie.
- Gdyby w jakiej¶ czê¶ci aglomeracji jej zabrak³o, to wówczas dostarczymy j± z innego ¼ród³a. Teraz pobieramy wodê z rzeki So³y, ale mamy równie¿ zapasowy zbiornik w Gocza³kowicach - mówi Zielonka.
Pozostaje wierzyæ, ¿e wodoci±gowcy nie pomyl± siê w swoich prognozach. Wedle danych Izby Gospodarczej Wodoci±gi Polskie, ka¿dy z nas codziennie zu¿ywa ok. 100 litrów wody. W prze³o¿eniu na realia województwa ¶l±skiego oznacza to, ¿e miesiêcznie tylko na potrzeby gospodarstw domowych potrzebujemy oko³o 460 tysiêcy metrów sze¶ciennych wody.
Sucho jest w lasach ca³ego regionu. Stra¿acy i le¶nicy mówi± jednak, ¿e nie oznacza to wzrostu ilo¶ci po¿arów. Suszê dotkliwie odczuli natomiast grzybiarze. Normalnie o tej porze roku mieliby jeszcze szansê wybraæ siê do lasu po opieñki miodowe lub boczniaki ostrygowate. W tym roku mog± siê nie fatygowaæ.
- Obawiam siê, ¿e mo¿e to zawa¿yæ równie¿ na przysz³orocznych zbiorach - ocenia Krzysztof Batko, prezes Stowarzyszenia Darz Grzyb.
Suszy nie obawiaj± siê natomiast wielkie przedsiêbiorstwa hutnicze, takie jak ArcelorMittal Poland.
- Do tej pory nie odczuli¶my ¿adnych nastêpstw braku opadów. Nie ma to jakiegokolwiek wp³ywu na nasz± produkcjê - zapewnia Sylwia Winiarek, przedstawicielka prasowa huty ArcelorMittal Poland.
Jest tak sucho, ¿e wkrótce rzeki mog± przestaæ p³yn±æ
Rozmowa z Grzegorzem Walijewskim, hydrologiem z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Nie pada³o ju¿ od dwóch miesiêcy. Czy mamy ju¿ stan suszy?
Na razie mamy znamiona suszy atmosferycznej. Nie jest to stan naturalny. Suszê mo¿na podzieliæ na trzy etapy: atmosferyczn± - gdy od d³u¿szego czasu nie wystêpuj± opady, glebow± - kiedy mamy niedobór wilgoci w ziemi, oraz na hydrologiczn± - gdy jest niski poziom wód w rzekach. Wyró¿niamy równie¿ suszê ekonomiczn±, wystêpuj±c±, gdy jest problem z zaopatrzeniem ludno¶ci w wodê. Od 1 listopada do teraz w Warszawie spad³ tylko milimetr opadów, a powinno byæ 36 mm. A¿ w 25 miejscach w kraju stan wody w rzekach jest tak niski, ¿e mo¿e ona w ogóle przestaæ p³yn±æ, o czym informujemy na
www.posucha.imgw.pl Jednak jakie bêd± skutki suszy, bêdzie mo¿na okre¶liæ dopiero za jaki¶ czas. Konsekwencj± mog± byæ ma³e plony rolnicze. Wi±¿e siê to z podwy¿k± cen warzyw i owoców.
Czy wcze¶niej wystêpowa³a podobna sytuacja?
Wielkie susze w Polsce ju¿ wystêpowa³y. Latem 1992 r. dosz³o do tak g³êbokiej ni¿ówki, ¿e trudno by³o okre¶liæ, w jakim miejscu p³ynie Pilica. Podobnie sytuacja wygl±da³a w 2002 i 2003 roku.
Jakie s± wobec tego prognozy na najbli¿sze dni?
Nasi metrolodzy uk³adaj± prognozy pogody na najbli¿sze 7 dni. Niestety, nie przewidujemy hydrologicznej poprawy. Dzisiaj i jutro opady w ca³ym kraju bêd± sk±pe. W sobotê i niedzielê popada odrobinê wiêcej, ale nie bêdzie to intensywny deszcz. W poniedzia³ek mo¿e pojawiæ siê deszcz ze ¶niegiem. Nie poprawi to jednak kiepskiej sytuacji rolników.
Ciekawostka! Jedno z miast woj. ¶l±skiego odbudowa³o swoje ¶redniowieczne mury! [ZDJÊCIA]
Mieszkañcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJÊ?
Praktyczne sposoby na oszczêdzanie wody w domu
Na razie w naszych kranach nie zabraknie wody. Jednak jej zu¿ycie jest tak du¿e, ¿e mo¿e warto zastanowiæ siê, w jaki sposób j± zaoszczêdziæ. Oto nasze podpowiedzi:
Unikaj zbêdnego sp³ukiwania wody w toalecie, np. po wrzuceniu tam chusteczki do nosa. Lepiej j± wrzuciæ do kosza na ¶mieci.
Bierz szybki prysznic. Zast±p natrysk wersj± oszczêdno¶ciow±, z ma³ym strumieniem.
Napraw kapi±ce krany, wymieniaj±c uszczelki.
Nie pozwól, aby woda by³a odkrêcona, gdy siê golisz lub myjesz zêby.
U¿ywaj zmywarki lub pralki tylko wtedy, gdy jest ca³kowicie zape³niona lub ustawiona na program oszczêdno¶ciowy.
Nie wylewaj wody, kiedy mo¿na jej u¿yæ do podlewania kwiatów, ogrodu lub do sprz±tania.
Wymieñ wszystkie nieoszczêdzaj±ce wody krany przez zainstalowanie w domu napowietrzaczy z ogranicznikiem strumienia.
Kiedy zmywasz rêcznie, nape³nij jedn± komorê zlewu lub miskê wod± z p³ynem. Sp³ukuj szybko pod niewielkim strumieniem bie¿±cej wody.
Nie u¿ywaj bie¿±cej wody do rozmra¿ania miêsa lub mro¿onek. Odmra¿aj jedzenie przez noc w lodówce lub mikrofalówce.
Uszczelnij sp³uczki w toaletach oraz nieszczelne baterie przy umywalkach, zlewozmywakach i wannach. W zale¿no¶ci od stopnia nieszczelno¶ci, ze sp³uczki mo¿e wyciekaæ dziennie nawet 50 litrów wody, a z kranu oko³o 30.
http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/475566,deszcz-nie-padal-od-tygodni-to-juz-susza,id,t.html?cookie=1#drukuj_gora