Deszcz nie pada³ od tygodni. To ju¿ susza!Tak suchej jesieni nie by³o ju¿ od ponad pó³ wieku. W Katowicach i Czêstochowie od pocz¹tku listopada nie spad³a ani kropla deszczu, w Bielsku-Bia³ej ostatni raz pada³o 16 paŸdziernika. Meteorolodzy nie pozostawiaj¹ nadziei: przez najbli¿sze tygodnie nic siê nie zmieni.
- Opady Âśniegu mogÂą pojawiĂŚ siĂŞ dopiero w poÂłowie grudnia - ostrzega profesor Tadeusz NiedÂźwiedÂź, klimatolog z WydziaÂłu Nauk o Ziemi Uniwersytetu ÂŚlÂąskiego.
NAJBARDZIEJ SUCHA WIOSNA BYÂŁA W 2009 ROKU
Tymczasem efekty suszy juÂż dzisiaj widaĂŚ. NajwyraÂźniej w Beskidach. WÂłaÂściciele wyciÂągĂłw i oÂśrodkĂłw narciarskich obawiajÂą siĂŞ, Âże zimÂą moÂże nie byĂŚ czym naÂśnieÂżaĂŚ stokĂłw.
- W tej chwili naÂśnieÂżanie byÂłoby bardzo kosztowne. Liczymy jednak na to, Âże jednak szczĂŞÂście nam dopisze i spadnie naturalny Âśnieg - mĂłwi WÂładysÂław Sanecki z kompleksu narciarskiego Nowa Osada w WiÂśle.
Czarno widz¹ swoj¹ przysz³oœÌ równie¿ rolnicy z okolic ¯ywca i Bielska-Bia³ej. Ju¿ wiedz¹, ¿e brak wody w studniach pogorszy ich zbiory zbó¿ ozimych. Roman W³odarz, prezes Œl¹skiej Izby Rolniczej, w sprawie ceny ¿ywnoœci jednak zachowuje spokój.
- Ceny pieczywa w Âżaden sposĂłb z powodu suszy nie wzrosnÂą - ucina WÂłodarz.
W górê pójd¹ natomiast ceny owoców. Wielu sadowników nie przygotowa³o siê na wypadek tak d³ugotrwa³ej suszy. Brak studni g³êbinowych i przed³u¿aj¹cy siê brak deszczu mo¿e zakoùczyÌ siê dla nich katastrof¹ - po prostu nie bêdzie czym podlewaÌ roœlin w szklarniach.
Optymizmu nie trac¹ natomiast przedstawiciele Górnoœl¹skiego Przedsiêbiorstwa Wodoci¹gów, które zaopatruje w wodê ponad 3,5 miliona mieszkaùców województwa œl¹skiego. El¿bieta Zielonka z Biura Wspó³pracy i Kontaktów Zewnêtrznych zapewnia, ¿e woda w kranach bêdzie.
- Gdyby w jakiejÂś czĂŞÂści aglomeracji jej zabrakÂło, to wĂłwczas dostarczymy jÂą z innego ÂźrĂłdÂła. Teraz pobieramy wodĂŞ z rzeki SoÂły, ale mamy rĂłwnieÂż zapasowy zbiornik w GoczaÂłkowicach - mĂłwi Zielonka.
Pozostaje wierzyĂŚ, Âże wodociÂągowcy nie pomylÂą siĂŞ w swoich prognozach. Wedle danych Izby Gospodarczej WodociÂągi Polskie, kaÂżdy z nas codziennie zuÂżywa ok. 100 litrĂłw wody. W przeÂłoÂżeniu na realia wojewĂłdztwa ÂślÂąskiego oznacza to, Âże miesiĂŞcznie tylko na potrzeby gospodarstw domowych potrzebujemy okoÂło 460 tysiĂŞcy metrĂłw szeÂściennych wody.
Sucho jest w lasach caÂłego regionu. StraÂżacy i leÂśnicy mĂłwiÂą jednak, Âże nie oznacza to wzrostu iloÂści poÂżarĂłw. SuszĂŞ dotkliwie odczuli natomiast grzybiarze. Normalnie o tej porze roku mieliby jeszcze szansĂŞ wybraĂŚ siĂŞ do lasu po opieĂąki miodowe lub boczniaki ostrygowate. W tym roku mogÂą siĂŞ nie fatygowaĂŚ.
- Obawiam siĂŞ, Âże moÂże to zawaÂżyĂŚ rĂłwnieÂż na przyszÂłorocznych zbiorach - ocenia Krzysztof Batko, prezes Stowarzyszenia Darz Grzyb.
Suszy nie obawiajÂą siĂŞ natomiast wielkie przedsiĂŞbiorstwa hutnicze, takie jak ArcelorMittal Poland.
- Do tej pory nie odczuliÂśmy Âżadnych nastĂŞpstw braku opadĂłw. Nie ma to jakiegokolwiek wpÂływu na naszÂą produkcjĂŞ - zapewnia Sylwia Winiarek, przedstawicielka prasowa huty ArcelorMittal Poland.
Jest tak sucho, ¿e wkrótce rzeki mog¹ przestaÌ p³yn¹Ì
Rozmowa z Grzegorzem Walijewskim, hydrologiem z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Nie padaÂło juÂż od dwĂłch miesiĂŞcy. Czy mamy juÂż stan suszy?
Na razie mamy znamiona suszy atmosferycznej. Nie jest to stan naturalny. Suszê mo¿na podzieliÌ na trzy etapy: atmosferyczn¹ - gdy od d³u¿szego czasu nie wystêpuj¹ opady, glebow¹ - kiedy mamy niedobór wilgoci w ziemi, oraz na hydrologiczn¹ - gdy jest niski poziom wód w rzekach. Wyró¿niamy równie¿ suszê ekonomiczn¹, wystêpuj¹c¹, gdy jest problem z zaopatrzeniem ludnoœci w wodê. Od 1 listopada do teraz w Warszawie spad³ tylko milimetr opadów, a powinno byÌ 36 mm. A¿ w 25 miejscach w kraju stan wody w rzekach jest tak niski, ¿e mo¿e ona w ogóle przestaÌ p³yn¹Ì, o czym informujemy na
www.posucha.imgw.pl Jednak jakie bêd¹ skutki suszy, bêdzie mo¿na okreœliÌ dopiero za jakiœ czas. Konsekwencj¹ mog¹ byÌ ma³e plony rolnicze. Wi¹¿e siê to z podwy¿k¹ cen warzyw i owoców.
Czy wczeÂśniej wystĂŞpowaÂła podobna sytuacja?
Wielkie susze w Polsce ju¿ wystêpowa³y. Latem 1992 r. dosz³o do tak g³êbokiej ni¿ówki, ¿e trudno by³o okreœliÌ, w jakim miejscu p³ynie Pilica. Podobnie sytuacja wygl¹da³a w 2002 i 2003 roku.
Jakie sÂą wobec tego prognozy na najbliÂższe dni?
Nasi metrolodzy ukÂładajÂą prognozy pogody na najbliÂższe 7 dni. Niestety, nie przewidujemy hydrologicznej poprawy. Dzisiaj i jutro opady w caÂłym kraju bĂŞdÂą skÂąpe. W sobotĂŞ i niedzielĂŞ popada odrobinĂŞ wiĂŞcej, ale nie bĂŞdzie to intensywny deszcz. W poniedziaÂłek moÂże pojawiĂŚ siĂŞ deszcz ze Âśniegiem. Nie poprawi to jednak kiepskiej sytuacji rolnikĂłw.
Ciekawostka! Jedno z miast woj. ÂślÂąskiego odbudowaÂło swoje Âśredniowieczne mury! [ZDJĂCIA]
MieszkaĂący kontra gĂłrnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĂ?
Praktyczne sposoby na oszczĂŞdzanie wody w domu
Na razie w naszych kranach nie zabraknie wody. Jednak jej zuÂżycie jest tak duÂże, Âże moÂże warto zastanowiĂŚ siĂŞ, w jaki sposĂłb jÂą zaoszczĂŞdziĂŚ. Oto nasze podpowiedzi:
Unikaj zbĂŞdnego spÂłukiwania wody w toalecie, np. po wrzuceniu tam chusteczki do nosa. Lepiej jÂą wrzuciĂŚ do kosza na Âśmieci.
Bierz szybki prysznic. ZastÂąp natrysk wersjÂą oszczĂŞdnoÂściowÂą, z maÂłym strumieniem.
Napraw kapiÂące krany, wymieniajÂąc uszczelki.
Nie pozwĂłl, aby woda byÂła odkrĂŞcona, gdy siĂŞ golisz lub myjesz zĂŞby.
UÂżywaj zmywarki lub pralki tylko wtedy, gdy jest caÂłkowicie zapeÂłniona lub ustawiona na program oszczĂŞdnoÂściowy.
Nie wylewaj wody, kiedy moÂżna jej uÂżyĂŚ do podlewania kwiatĂłw, ogrodu lub do sprzÂątania.
WymieĂą wszystkie nieoszczĂŞdzajÂące wody krany przez zainstalowanie w domu napowietrzaczy z ogranicznikiem strumienia.
Kiedy zmywasz rêcznie, nape³nij jedn¹ komorê zlewu lub miskê wod¹ z p³ynem. Sp³ukuj szybko pod niewielkim strumieniem bie¿¹cej wody.
Nie u¿ywaj bie¿¹cej wody do rozmra¿ania miêsa lub mro¿onek. Odmra¿aj jedzenie przez noc w lodówce lub mikrofalówce.
Uszczelnij spÂłuczki w toaletach oraz nieszczelne baterie przy umywalkach, zlewozmywakach i wannach. W zaleÂżnoÂści od stopnia nieszczelnoÂści, ze spÂłuczki moÂże wyciekaĂŚ dziennie nawet 50 litrĂłw wody, a z kranu okoÂło 30.
http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/475566,deszcz-nie-padal-od-tygodni-to-juz-susza,id,t.html?cookie=1#drukuj_gora