Gaz ³upkowy, wierciæ czy nie wierciæ oto jest pytaniept., 2011-11-18 10:42
http://www.youtube.com/v/9GCIRlsfzgg?version=3&hl=pl_PL[b£atwo zauwa¿yæ, ¿e do pewnego momentu wszystkie pytania jakie pojawia³y siê w kontek¶cie bezpieczeñstwa wykorzystania metody szczeliowania hydraulicznego by³y zbijane nerwowymi wywodami prowadz±cymi prawie zawsze w kierunku wypominania wspierania opcji rosyjskiej. [/b]
Gdy fakty wskazuj± na ewidentn± korelacjê miêdzy wstrzykiwaniem g³êboko pod ziemiê wody a wystêpowaniem w danym obszarze wstrz±sów sejsmicznych to wed³ug zwolenników tej metody eksploatacji, tym gorzej dla faktów.
Gaz ³upkowy sta³ siê "z³otym runem" dla rz±dz±cych i kolejne ekipy zaczynaj± ju¿ dzieliæ zyski z paliwa nadal zalegaj±cego w warstwach skalnych. Niestety jednak jak to zwykle bywa w Polsce gdy pojawia siê taka okazja podreperowania bud¿etu pojawia siê równie¿ bardzo aktywna agentura rozmaitych mocarstw staraj±ca siê co¶ na tym ugraæ lub przynajmniej cze¶ciowo przej±æ nad nimi kontrolê.
Zainteresowanie gazem ³upkowym zaczê³o siê mniej wiêcej w po³owie poprzedniej dekady. Wielkim orêdownikiem pozyskiwania tego surowca by³ mocno proamerykañski Prezydent , ¶p Lech Kaczyñski. Dopóki w³adzê nad naszym krajem sprawowa³a opcja polityczna z której wywodzi³ siê prezydent Kaczyñski wydawa³o siê, ¿e gaz ³upkowy eksploatowany z pomoc± Amerykanów bêdzie odpowiedzi± Polski na zmowê rosyjsko- niemieck±, której efektem jest uruchomiony ostatnio gazociag pó³nocny.
Gazoci±g na dnie Ba³tyku pe³ni dwie funkcje, gospodarcz±, dostarczaj±c paliwo oraz polityczn± powoduj±c pe³n± zale¿no¶æ pañstw nadbaltyckich, Polski, Bia³orusi i Ukrainy od dostaw ze wschodu, dostaw, które mog± byæ w ka¿dej chwili zatrzymane, nawet w ¶rodku zimy i nie bêdzie to ju¿ stanowi³o problemu dla odbiorców gazu z Europy Zachodniej.
¦mieræ Kaczyñskiego zakoñczy³a okres w którym mo¿na by³o mieæ jakie¶ nadzieje na wykorzystanie amerykañskich technologii szczelinowania hydraulicznego w celu dywersyfikacji dostaw gazu oraz jego sprzeda¿y na rynku europejskim. Gdyby do tego dosz³o Rosja straci³aby podwójnie. Po pierwsze trac±æ ¶rodek nacisku na Polskê a po drugie sta³aby siê konkurentem Gazpromu, rosyjskiego pañstwowego koncernu paliwowego.
Katastrofa w Smoleñsku by³a wiêc wybawieniem dla Rosji a zmiana w³±dzy w Polsce na formacje prorosyjskie doprowadzi³a do ewolucji koncepcji wykorzystania z³ó¿ gazu ³upkowego. Bynajmniej z tego nie zrezygnowano bo Polacy s± zdeterminowani unikn±æ bankructwa i z³o¿a te s± jedynym ratunkiem dla upadaj±cego kraju. W tej chwili toczy siê gra o to kto to bêdzie wydobywa³ i z informacji dostêpnych w mediach wynika, ¿e ju¿ 35% koncesji maj± spó³ki powi±zane z Gazpromem.
Mo¿e siê okazaæ, ¿e wkrótce ca³y ten biznes i tak bêdzie nale¿a³ do Rosjan, my otrzymamy jakie¶ och³apy i cele strategiczne nieprzyjaznego nam wschodniego mocarstwa zostan± ponownie skutecznie osi±gniête. Ws³uchujmy siê dobrze w to co mówi± media bo gdy zacznie siê eliminowanie informacji o negatywnych skutkach szczelinowania hydraulicznego bêdzie to oznacza³o potrzebê wt³oczenia w tubylcze g³owy tego co akurat jest potrzebne. Mam wra¿enie, ¿e ten proces ju¿ nastêpuje.
Czy to oznacza, ¿e wierciæ nie nale¿y? Amerykanie pozyskuj± gaz ³upkowy w wielu terenach niezamieszka³ych i nale¿y stosowaæ t± taktykê i u nas. Nale¿y równie¿ informowaæ ludzi, ¿e stosowanie szczelinowania grozi szkodami górniczymi podobnymi do tych, któe powstaj± w wyniku konwencjonalnego górnictwa.
http://zmianynaziemi.pl/wideo/gaz-lupkowy-wiercic-czy-nie-wiercic-oto-jest-pytanie