Czym jest islandzka rewolucja i dlaczego nie sÂłyszymy o tym w mediachadmin, pon., 2012-05-28 08:19
Skala zjawiska: globalne
spiegel.de
W 2008 roku, na poczÂątku kryzysu finansowego, Islandia znalazÂła siĂŞ na granicy bankructwa. System bankowy tego liczÂącego 320 tysiĂŞcy mieszkaĂącĂłw kraju, nie wytrzymaÂł kÂłopotĂłw rynkowych i znalazÂł siĂŞ na granicy upadku. Potem jednak w kraju tym zaszÂły zmiany, ktĂłre sÂą koszmarem dla wszystkich europejskich politykĂłw.
Pocz¹tkowo wszystko œwietnie prosperowa³o a Islandia sta³a siê jednym z najbogatszych krajów œwiata. W 2003 roku wszystkie banki w tym kraju zosta³y sprywatyzowane. Postanowiono równie¿ przyci¹gn¹Ì inwestorów zagranicznych, co by³o mo¿liwe dziêki rozwojowi bankowoœci internetowej.
Konto o nazwie IceSave przyciÂągaÂło wielu inwestorĂłw zwÂłaszcza z Wielkiej Brytanii i Holandii. Wraz ze wzrostem inwestycji rĂłsÂł teÂż dÂług zagraniczny bankĂłw. W 2003 roku dÂług wynosiÂł 200% PKB a w 2007 juÂż 900 % a finaÂł byÂł taki, Âże trzy najwiĂŞksze banki, Landbanki, Kapthing i Glitnir, zostaÂły znacjonalizowane.
Bankrucja Islandii zakoĂączyÂła siĂŞ tym, czym powinna siĂŞ skoĂączyĂŚ bankrucja Grecji, czyli dewaluacjÂą waluty. Islandzka korona straciÂła w wyniku tego zjawiska ponad 85% swojej wartoÂści.
Miêdzynarodowa spo³ecznoœÌ finansowa próbowa³a wywrzeÌ na Islandii presjê, aby kraj wzi¹³ na siebie zobowi¹zania banków argumentuj¹c, ¿e tylko kraj bêdzie w stanie sp³aciÌ nale¿noœci wzglêdem Brytyjczyków i Holendrów. Wyliczono, ¿e aby sp³aciÌ te d³ugi ka¿dy mieszkaniec musia³by oddawaÌ, co miesi¹c dodatkowe 100 euro i tak przez 15 lat.
To przelaÂło czarĂŞ goryczy a wydarzenia, jakie nastÂąpiÂły potem byÂły naprawdĂŞ niezwykÂłe. Najpierw premier Grimsson odmĂłwiÂł ratyfikacji ustawy, ktĂłra uczyniÂłaby obywateli Islandii odpowiedzialnymi za dÂług i rozpisaÂł referendum w tej sprawie.
Wielka Brytania i Holandia w odwecie zagroziÂły powaÂżnymi represjami, ktĂłre mogÂłyby sprowadziĂŚ na kraj miĂŞdzynarodowÂą izolacjĂŞ
Grimsson oÂświadczyÂł publicznie, Âże zostaÂł poinformowany, Âże jeÂśli nie zostanÂą zaakceptowane warunki spoÂłecznoÂści miĂŞdzynarodowej to Islandia stanie siĂŞ druga KubÂą, ale ich przyjĂŞcie uczyniÂłoby z niej drugie Haiti.
W marcu 2010 odby³o siê wspominane referendum, które zakoùczy³o siê wynikiem wskazuj¹cym, ¿e 93% ludzi g³osowa³o przeciwko sp³acie d³ugów. Jako retorsja MFW natychmiast wycofa³ kredytowanie dla Islandii. Jednak Islandczycy nie dali za wygran¹ i zdecydowali przyj¹Ì now¹ konstytucjê, która wyzwoli kraj spod w³adzy miêdzynarodowej finansjery i wirtualnych pieniêdzy.
Wyrazem skrajnego braku zaufania do polityków by³ fakt, ¿e konstytucje pisa³o 25 osób spoœród 522 doros³ych, którzy nie nale¿¹ do ¿adnej partii politycznej. Dokument zosta³ napisany praktycznie w Internecie a posiedzenia prowadzono online tak, aby ka¿dy móg³ dodaÌ swoje uwagi. Konstytucja ma zostaÌ ratyfikowana po nastêpnych wyborach.
Dlaczego warto o tym napisaÌ? Chocia¿by z tego powodu, ¿e nikt nigdzie nie wspomina o tym w mediach. Zmiany w Islandii zosta³y ob³o¿one infami¹ medialn¹ ze strachu rz¹dz¹cych elit, które przerazi³y siê, ¿e inne narody wezm¹ z nich przyk³ad.Dzisiaj tego samego typu rozwi¹zania obarczaj¹ce odpowiedzialnoœci¹ za b³êdy kilku oszustów ca³ego narodu próbuje siê wprowadzaÌ w innych krajach jak Grecja czy Polska, czego doskona³ym przyk³adem jest ostatnio przepychana ustawa
zmuszajÂąca PolakĂłw do pracy aÂż do Âśmierci. Gdy spojrzymy na IslandiĂŞ i zastanowimy siĂŞ nad tym, o czym Âświadczy odmowa poddania siĂŞ woli wyrazicieli obcych interesĂłw moÂżna stwierdziĂŚ, Âże jest to przejaw ich suwerennoÂści. Dlatego wÂłaÂśnie o tych przemianach nie usÂłyszymy nic w sÂączÂących propagandĂŞ wiadomoÂściach.
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/czym-jest-islandzka-rewolucja-dlaczego-nie-slyszymy-o-tym-w-mediach