Czym jest islandzka rewolucja i dlaczego nie s³yszymy o tym w mediachadmin, pon., 2012-05-28 08:19
Skala zjawiska: globalne
spiegel.de
W 2008 roku, na pocz±tku kryzysu finansowego, Islandia znalaz³a siê na granicy bankructwa. System bankowy tego licz±cego 320 tysiêcy mieszkañców kraju, nie wytrzyma³ k³opotów rynkowych i znalaz³ siê na granicy upadku. Potem jednak w kraju tym zasz³y zmiany, które s± koszmarem dla wszystkich europejskich polityków.
Pocz±tkowo wszystko ¶wietnie prosperowa³o a Islandia sta³a siê jednym z najbogatszych krajów ¶wiata. W 2003 roku wszystkie banki w tym kraju zosta³y sprywatyzowane. Postanowiono równie¿ przyci±gn±æ inwestorów zagranicznych, co by³o mo¿liwe dziêki rozwojowi bankowo¶ci internetowej.
Konto o nazwie IceSave przyci±ga³o wielu inwestorów zw³aszcza z Wielkiej Brytanii i Holandii. Wraz ze wzrostem inwestycji rós³ te¿ d³ug zagraniczny banków. W 2003 roku d³ug wynosi³ 200% PKB a w 2007 ju¿ 900 % a fina³ by³ taki, ¿e trzy najwiêksze banki, Landbanki, Kapthing i Glitnir, zosta³y znacjonalizowane.
Bankrucja Islandii zakoñczy³a siê tym, czym powinna siê skoñczyæ bankrucja Grecji, czyli dewaluacj± waluty. Islandzka korona straci³a w wyniku tego zjawiska ponad 85% swojej warto¶ci.
Miêdzynarodowa spo³eczno¶æ finansowa próbowa³a wywrzeæ na Islandii presjê, aby kraj wzi±³ na siebie zobowi±zania banków argumentuj±c, ¿e tylko kraj bêdzie w stanie sp³aciæ nale¿no¶ci wzglêdem Brytyjczyków i Holendrów. Wyliczono, ¿e aby sp³aciæ te d³ugi ka¿dy mieszkaniec musia³by oddawaæ, co miesi±c dodatkowe 100 euro i tak przez 15 lat.
To przela³o czarê goryczy a wydarzenia, jakie nast±pi³y potem by³y naprawdê niezwyk³e. Najpierw premier Grimsson odmówi³ ratyfikacji ustawy, która uczyni³aby obywateli Islandii odpowiedzialnymi za d³ug i rozpisa³ referendum w tej sprawie.
Wielka Brytania i Holandia w odwecie zagrozi³y powa¿nymi represjami, które mog³yby sprowadziæ na kraj miêdzynarodow± izolacjê
Grimsson o¶wiadczy³ publicznie, ¿e zosta³ poinformowany, ¿e je¶li nie zostan± zaakceptowane warunki spo³eczno¶ci miêdzynarodowej to Islandia stanie siê druga Kub±, ale ich przyjêcie uczyni³oby z niej drugie Haiti.
W marcu 2010 odby³o siê wspominane referendum, które zakoñczy³o siê wynikiem wskazuj±cym, ¿e 93% ludzi g³osowa³o przeciwko sp³acie d³ugów. Jako retorsja MFW natychmiast wycofa³ kredytowanie dla Islandii. Jednak Islandczycy nie dali za wygran± i zdecydowali przyj±æ now± konstytucjê, która wyzwoli kraj spod w³adzy miêdzynarodowej finansjery i wirtualnych pieniêdzy.
Wyrazem skrajnego braku zaufania do polityków by³ fakt, ¿e konstytucje pisa³o 25 osób spo¶ród 522 doros³ych, którzy nie nale¿± do ¿adnej partii politycznej. Dokument zosta³ napisany praktycznie w Internecie a posiedzenia prowadzono online tak, aby ka¿dy móg³ dodaæ swoje uwagi. Konstytucja ma zostaæ ratyfikowana po nastêpnych wyborach.
Dlaczego warto o tym napisaæ? Chocia¿by z tego powodu, ¿e nikt nigdzie nie wspomina o tym w mediach. Zmiany w Islandii zosta³y ob³o¿one infami± medialn± ze strachu rz±dz±cych elit, które przerazi³y siê, ¿e inne narody wezm± z nich przyk³ad.Dzisiaj tego samego typu rozwi±zania obarczaj±ce odpowiedzialno¶ci± za b³êdy kilku oszustów ca³ego narodu próbuje siê wprowadzaæ w innych krajach jak Grecja czy Polska, czego doskona³ym przyk³adem jest ostatnio przepychana ustawa
zmuszaj±ca Polaków do pracy a¿ do ¶mierci. Gdy spojrzymy na Islandiê i zastanowimy siê nad tym, o czym ¶wiadczy odmowa poddania siê woli wyrazicieli obcych interesów mo¿na stwierdziæ, ¿e jest to przejaw ich suwerenno¶ci. Dlatego w³a¶nie o tych przemianach nie us³yszymy nic w s±cz±cych propagandê wiadomo¶ciach.
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/czym-jest-islandzka-rewolucja-dlaczego-nie-slyszymy-o-tym-w-mediach