Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 22, 2024, 06:23:59


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: 1 2 [3] 4 5 6 7 |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: ZDROWIE - odzyskiwanie i umacnianie  (Przeczytany 123304 razy)
0 u¿ytkowników i 18 Go¶ci przegl±da ten w±tek.
Barbarax
Go¶æ
« Odpowiedz #50 : Styczeñ 09, 2010, 01:58:54 »

 
Sandra Cabot   -   "Zdrowa w±troba, zdrowe jelita"

Najnowszy poradnik holistycznego leczenia zawieraj±cy porady ratuj±ce ¿ycie. Ponad sto nowych przepisów kulinarnych s³u¿±cych oczyszczaniu w±troby i jelit.
Ksi±¿ka ta jest szczególnie przydatna dla osób z problemami zdrowotnymi, a zw³aszcza z w±trob± i jelitami oraz nadwag±.
http://www.kdc.pl/zdrowa-watroba-zdrowe-jelita_p1741172.html


Sandra Cabot  -  "Dieta kszta³tuj±ca sylwetkê"

Jedz zgodnie ze swoim typem sylwetki

Hormony decyduj± o kszta³cie cia³a danej osoby oraz o tym, na co ma apetyt, a gdy tyje, w których miejscach cia³a odk³ada siê tkanka t³uszczowa. Odkryj dzia³anie hormonów w procesie chudniêcia stosuj±c, dietê kszta³tuj±c± sylwetkê.
http://www.kdc.pl/dieta-ksztaltujaca-sylwetke_p1616705.html
 

Margaret Jasinska, Sandra Cabot  -  "Ca³a prawda o cholesterolu"

W tej ksi±¿ce poznasz ca³± prawdê o cholesterolu i dowiesz siê, co zrobiæ, ¿eby nie dopu¶ciæ do zablokowania i stwardnienia têtnic, które mog± doprowadziæ do rozwoju chorób serca oraz udaru, a tak¿e przedwcze¶nie zrujnowaæ ci ¿ycie.
http://www.kdc.pl/cala-prawda-o-cholesterolu_p1450394.html

Sandra Cabot  -  "¦wie¿e soki"

Nie mam w±tpliwo¶ci, ¿e ¶wie¿e soki z surowych warzyw i owoców mog± ocaliæ ci ¿ycie. Wiele razy mia³am okazjê przekonaæ siê, ¿e potrafi± czyniæ cuda. Niejednego mojego pacjenta wyleczy³y z ciê¿kich przewlek³ych chorób.
http://www.kdc.pl/swieze-soki_p1741180.html

Sandra Cabot  -   "Dieta oczyszczaj±ca w±trobê"
                                                                                                            
Pokochaj swoj± w±trobê i ¿yj d³u¿ej

Ta ksi±¿ka to prze³om dla wszystkich ludzi cierpi±cych z powodu s³abego zdrowia, chorej w±troby i nadwagi. Zawiera przepisy na potrawy niskot³uszczowe.
http://www.kdc.pl/dieta-oczyszczajaca-watrobe_p1072891.html

Margeret Jasinska, Sandra Cabot  -   "Leczenie chorób tarczycy"

Holistyczne metody poprawy pracy tarczycy

Ksi±¿ka o chorobach tarczycy, ich rozpoznawaniu, leczeniu, a tak¿e
zapobieganiu. Istotna czê¶æ to stosowanie odpowiedniej diety, podane s±
przyk³adowe dania, podawanie witamin i mikroelementów.
http://www.kdc.pl/leczenie-chorob-tarczycy_p10521011.html

http://www.inbook.pl/a/szukaj/s/sandra+cabot/d/1/g/a/lkst/52340/rdir/gwa/index.html
http://www.kolporter.pl/szukaj.php?search_mode=podst&query=sandra%20cabot
http://www.dobreksiazki.pl/a1154-sandra-cabot.htm
http://www.nokaut.pl/autor/cabot-sandra.html
« Ostatnia zmiana: Styczeñ 29, 2010, 23:49:32 wys³ane przez Barbarax » Zapisane
greta
Go¶æ
« Odpowiedz #51 : Styczeñ 09, 2010, 10:03:11 »

chanell,nie jest tak ¿le.Staram siê kupowaæ warzywa lub owoce stosownie do pory roku jaka jest,tak zreszt± zaleca Pani Gerson w swojej ksi±¿ce.Tak wiêc kupuj±c produkty te¿ zwracam uwagê na ich cenê.Nie dotyczy to niestety soku NONI,ale jedna butelka wystarcza na d³u¿szy czas.Olej lniany kupujê w sl;epie internetowym,za zdrow± ¿ywno¶ci±,litr to ok.36z³.ale te¿ wystarcza na d³ugo.Cukier br±zowy 1 kg.ok.13z³.na bardzo d³ugo a miód,to sama wiesz jakie s± ceny,staram siê kupowaæ taki na jaki mam ochotê.Marchew jest tania,jab³ka te¿,kapusta pekiñska i inne te¿ nie nale¿± do drogich.Trzeba si e trochê rozejrzeæ i bêdzie dobrze.Ja niestety te¿ nie mogê sobie pozwoliæ na kupowanie wszystkiego BIO,bo moje dochody te¿ nie s± nieograniczone,ale staram siê zawsze urozmaicaæ sobie jedzenie.Wierz mi jest ok.na pocz±tku by³o trudno,ale siê przemog³am,wci±¿ sobie mówi³am,¿e jedzenie nie bêdzie mn± rz±dziæ i uda³o siê.Jak chcia³o mi siê je¶æ,choæ wiedzia³am,¿enp.przed chwil± jad³am,to robi³am sobie harbatkê,albo sok i tak przetrwa³am.Po ok.2 tygodniach by³o ok.i tak jest do dzi¶.Warto spróbowaæ.Zreszt± co tu gadaæ,chcesz byæ zdrowym czy mêczyæ siê,do Ciebie nale¿y wybór.Pozdrawiam.
Zapisane
songo1970

Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 22
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 4934


KIN 213


Zobacz profil
« Odpowiedz #52 : Styczeñ 09, 2010, 10:34:26 »

dziêki za LAMPY SOLNE
podobne w³a¶ciwo¶ci maj± koty- tzn. s± ujemnie "na³adowane", ale w blokowisku nie ma za bardzo warunków na ich swobodne utrzymanie;-(
gdzie¶ czyta³em ¿e wszystkie schorzenia s± wynikiem zaburzeñ równowagi energetycznej organizmu, a ukochany kotek zawsze tuli siê tam gdzie co¶ cz³owiekowi dolega i pomaga w ten sposób!:-))
Zapisane

"Pustka to mniej ni¿ nic, a jednak to co¶ wiêcej ni¿ wszystko, co istnieje! Pustka jest zerem absolutnym; chaosem, w którym powstaj± wszystkie mo¿liwo¶ci. To jest Absolutna ¦wiadomo¶æ; co¶ o wiele wiêcej ni¿ nawet Uniwersalna Inteligencja."
Barbarax
Go¶æ
« Odpowiedz #53 : Styczeñ 09, 2010, 13:58:46 »

       
Zdrowotne walory zielonej herbaty
Serce i kr±¿enie
Zielonej herbacie przypisuje siê wszechstronn± ochronê przed zawa³em serca, skrzepami i chorob± wieñcow±.
Napar z zielonych listków ³agodnie pobudza czynno¶ci serca i kr±¿enia i zwiêksza przenikalno¶æ ¶cianek naczyñ krwiono¶nych. Istniej± wskazówki, ¿e polifenole hamuj± wch³anianie cholesterolu z ¿ywno¶ci. Cholesterol jest rodzajem t³uszczu spe³niaj±cym w organizmie okre¶lone funkcje, produkowanym zreszt± równie¿ przez sam organizm -  szczególnie przez w±trobê. Je¶li jednak jego poziom we krwi chorobliwie wzro¶nie, pojawia siê powa¿ne zagro¿enie: cholesterol mo¿e tworzyæ na ¶ciankach naczyñ z³ogi, zawê¿aæ ich przepustowo¶æ i utrudniaæ kr±¿enie krwi. Prowadzi to do mia¿d¿ycy, nadci¶nienia, chorób serca, a w zaawansowanym stadium - do ca³kowitego zamkniêcia siê niektórych naczyñ i mo¿e groziæ zawa³em, udarem lub niedro¿no¶ci± koñczyn nadaj±cych siê tylko do amputacji. Je¶li tego rodzaju niebezpieczne zwê¿enia powstaj± w obrêbie naczyñ krwiono¶nych zaopatruj±cych miêsieñ sercowy, mówimy o chorobie wieñcowej. W najgorszym przypadku mo¿e to doprowadziæ do zawa³u.

Jasno¶æ umys³u i aktywno¶æ
Przy okazji badañ porównawczych, przeprowadzonych w Kalifornii stwierdzono, ¿e pij±cy herbatê s± o dwie trzecie - ponad 60% mniej podatni na uszkodzenia naczyñ wieñcowych i o jedn± trzeci± na uszkodzenia naczyñ zaopatruj±cych mózg - w porównaniu do zwolenników kawy.
Szczególnie docenia siê dzia³anie pobudzaj±ce i odprê¿aj±ce zielonej herbaty. Popijaj±c j±, ³atwiej siê skoncentrowaæ, szybciej mo¿na siê nauczyæ tekstu na pamiêæ.  Przyzwyczaili¶my siê pobudzaæ nasz organizm "ma³± czarn±", która dzia³a co prawda szybko, ale krótko. Zawarta w zielonej herbacie delikatna kofeina nie atakuje tak gwa³townie naszego organizmu. Jest to wiêc idealny napój dla osób, od których wymaga siê nieustannej jasno¶ci umys³u i aktywno¶ci.
Nasze zmys³y stêpione kaw±, alkoholem, nikotyn± mog± byæ niezadowolone po pierwszej fili¿ance. Nie rezygnujmy jednak, a do¶wiadczymy wysublimowanych smaków.
   
Nadci¶nienie
Kolejnym szkodliwym efektem zawê¿ania siê naczyñ krwiono¶nych jest wzrost ci¶nienia têtniczego. Zielona herbata przeciwdzia³a tworzeniu siê z³ogów na ¶ciankach naczyñ, w zwi±zku z czym przypisuje siê jej równie¿ w³a¶ciwo¶æ obni¿ania ci¶nienia. W badaniach prowadzonych na myszach sztucznie wywo³ane nadci¶nienie spad³o z 203 na 188 mm Hg w 24. dniu eksperymentu.

Skrzepy
Zwi±zki zawarte w zielonej herbacie wp³ywaj± na w³a¶ciw± lepko¶æ krwi, dziêki czemu przeciwdzia³aj± sklejaniu siê p³ytek krwi. W efekcie naukowcy wychodz± z za³o¿enia, ¿e regularne picie zielonego naparu zmniejsza ryzyko zakrzepów i skraca czas leczenia ju¿ istniej±cych.

Mia¿d¿yca
Na skutek odk³adania siê cholesterolu na ¶ciankach naczyñ dochodzi z wiekiem do niebezpiecznych zwê¿eñ, okre¶lanych przez lekarzy mianem mia¿d¿ycy lub arteriosklerozy. Poniewa¿ polifenole os³abiaj± mo¿liwo¶æ odk³adania siê cholesterolu, odpowiednio zaparzana zielona herbata, stanowi zawsze skuteczn± inwestycjê w przysz³y stan zdrowia - szczególnie je¶li zielony napar wypiæ po obfituj±cym w t³uszcz posi³ku. Naukowcy z kalifornijskiego uniwersytetu stwierdzili jednoznacznie, ¿e mia¿d¿yca w mniejszym stopniu dotyka pij±cych zielon± herbatê - w porównaniu do zwolenników kawy. Wyniki te potwierdzi³y równie¿ szeroko zakrojone, japoñskie badania, prowadzone na 300 mê¿czyznach w ró¿nym wieku: regularne spo¿ywanie zielonej herbaty obni¿a poziom cholesterolu.

Poziom cukru we krwi
Istnieje jedynie niewiele badañ dotycz±cych wp³ywu zielonej herbaty na poziom cukru we krwi. W testach prowadzonych na zwierzêtach wykazano, ¿e podawanie zielonej herbaty myszom powoduje spadek z 200 - 300 mg% na ok. 100 mg%. Co natomiast interesuj±ce, do efektu tego nie dochodzi u diabetyków.

Infekcje, stany zapalne, przeziêbienia
Zawarta w zielonej herbacie kombinacja sk³adników do¶æ skutecznie zwalcza bakterie i wirusy. Flawanole hamuj± namna¿anie siê chorobotwórczych drobnoustrojów, za¶ witamina C dodatkowo chroni komórki przed agresorami. 2 kolei witamina A i karoten chroni± b³ony ¶luzowe. Dziêki temu zielona herbata jest ¶rodkiem nadaj±cym siê zarówno do przeciwdzia³ania, jak i do leczenia wspomagaj±cego chorób infekcyjnych, na przyk³ad grypy, przeziêbienia, biegunki czy stanów zapalnych ¶luzówki jamy ustnej lub dzi±se³. W tradycyjnej chiñskiej medycynie zielon± herbatê zaleca siê równie¿ w leczeniu wspomagaj±cym powa¿niejszych schorzeñ- np. dyfterytu czy czerwonki. Z kolei lekarze radzieccy z dobrym skutkiem stosowali zielon± herbatê w leczeniu chronicznych stanów wirusowego zapalenia w±troby. W my¶l zasad makrobiotyki obmywania herbat± Bancha stosuje siê przy grzybicach skóry i narz±dów p³ciowych. Herbata sta³a siê narodowym napojem Anglików i Fryzów (Wschodnich) na d³ugo, nim odkryto jej antybakteryjne dzia³anie. Mo¿na zatem powiedzieæ, ¿e instynktownie wybrali u¿ywkê, która nie do¶æ, ¿e jest smaczna, to jeszcze oferuje ochronê przed przeziêbieniami - bardzo istotn± w ch³odnym klimacie.

Herbata jest silnym ¶rodkiem zapobiegaj±cym gniciu i psuciu siê. Czosnek roztarty w ¶wie¿ym naparze herbaty by³ od dawna stosowany jako narodowy rosyjski ¶rodek na ból zêbów i zapalenie dzi±se³. Lek ten daje efekty ju¿ po kilku minutach, co mo¿na wyja¶niæ bakteriobójczym, a tak¿e ¶ci±gaj±cym dzia³aniem tego zestawu na b³onê ¶luzow±.

Uk±szenia owadów
Do¶æ popularnym sposobem ³agodzenia ¶wi±du i obrzêku po uk±szeniach owadów, wywodz±cym siê z tradycyjnej medycyny chiñskiej, jest przyk³adanie lekko prze¿utego listka zielonej herbaty. Je¶li to nie pomo¿e, mo¿na wesprzeæ zabieg ³agodz±cym i ch³odz±cym balsamem Silicea (do nabycia w aptekach).

Koncentracja
Zielona herbata by³a pierwszym w ¶wiecie napojem, który by³ w stanie (przej¶ciowo) pokonaæ zmêczenie, przepêdziæ sen i umo¿liwiæ lepsze skupienie uwagi. Dlatego te¿ od samego pocz±tku uchodzi³ wrêcz za eliksir dla pracy umys³owej wykonywanej w nocy. Naukowcy stwierdzili znacznie pó¼niej, ¿e pobudzaj±cy efekt zielonej herbaty wi±¿e siê z obecno¶ci± kofeiny. Kofeina ta ma jednak odmienne dzia³anie w porównaniu do kofeiny zawartej w kawie: ta ostatnia wch³aniana jest ju¿ w ¿o³±dku, w zwi±zku z czym dzia³a bardzo szybko. Ten sam zwi±zek zawarty w herbacie przyswajany jest dopiero w jelitach, tote¿ znacznie wolniej przedostaje siê do krwiobiegu. Zawarte w herbacie garbniki równie¿ spowalniaj± wch³anianie. Dziêki temu pobudzaj±ce dzia³anie herbaty przebiega wolniej i stateczniej, jest te¿ d³u¿sze. Prosty test wykaza³, ¿e spo¿ycie herbaty korzystnie odbija siê na wielu czynno¶ciach umys³owych, takich jak dodawanie, pisanie, czytanie oraz pamiêciowe opanowywanie materia³u, przyspieszaj±c je i poprawiaj±c jako¶æ. Wspó³czynnik b³êdów osób bior±cych udzia³ w te¶cie zmniejszy³ siê pod wp³ywem spo¿ycia herbaty a¿ o 25 procent. Efekt ten osi±ga swe apogeum po 40 minutach, nikn±c jednak ca³kowicie po godzinie i dziesiêciu minutach.

Nowotwory
Zielona herbata pojawi³a siê w nag³ówkach gazet, gdy chiñscy i japoñscy naukowcy podali do publicznej wiadomo¶ci, ¿e zielony napar mo¿e stanowiæ ¶rodek zapobiegaj±cy schorzeniom nowotworowym. W trakcie kilku testów zawarte w zielonej herbacie polifenole zapobieg³y przekszta³ceniu siê zdrowych komórek w komórki nowotworowe. Ponadto wydaje siê, ¿e niektóre z tych polifenoli s± w stanie hamowaæ oddzia³ywanie okre¶lonych kancerogenów - czyli zwi±zków odpowiedzialnych za powstawanie zmian nowotworowych.
Zielona herbata zawiera jeden sk³adnik z polifenolii zwany EGCG (galusan epigalokatechiny), który zapobiega wzrostowi komórek nowotworowych – og³osili naukowcy z uniwersytetów z University of Murcia w Hiszpanii oraz Johns Innes Centre z Norwegii i Wielkiej Brytanii.
Badania wykaza³y, i¿ zielona herbata zawiera 5 razy wiêcej EGCG w porównaniu ze "zwyk³±" herbat±. Zielona herbata mo¿e zmniejszaæ ryzyko wyst±pienia nowotworów czy obni¿aæ poziom pewnych komórek nowotworowych. To w³a¶nie EGCG nadaje herbacie zielonej lekko cierpki, gorzki smak. Jak t³umaczy prof. V. Szedlak-Vadocz - epigalokatechina szczególnie skutecznie dezynfekuje wolne rodniki. Jest w tym efektywniejsza ni¿ wspólne dzia³anie witamin C i E. Epigalokatechina jest przede wszystkim skuteczniejsza w warunkach inicjowania przez wolne rodniki pewnych chorób lub gdy przyczyniaj± siê one do pogarszania ju¿ trwaj±cego, patologicznego procesu.
Nie wiadomo dok³adnie, jakie taka kuracja zielon± herbat± ma lub mo¿e mieæ skutki uboczne. Nieznane jest tak¿e skuteczne dawkowanie takiej herbaty. Przeprowadzono jednak eksperymenty na szczurach i myszach, aby zaobserwowaæ, czy du¿e dawki (w przeliczeniu na masê cz³owieka o wadze 70 kg nale¿a³oby podaæ 35g herbaty dziennie, czyli 1/3 opakowania herbaty zielonej li¶ciastej) przynosz± skutki uboczne. Nie ma informacji, by taka dawka zaszkodzi³a zwierzêtom.

Leukemia
Zgodnie z wynikami chiñskich badañ polifenole powoduj± wzrost ilo¶ci bia³ych cia³ek krwi. Dlatego medycyna naturalna stosuje leki w formie pigu³ek z wyci±gów z zielonej herbaty (np. Mega Protect 4 Life - www.faceci.com.pl/mega_protect.html , Smokerad - www.faceci.com.pl/smokerade.html , Vital dla grupy krwi A oraz AB) w leczeniu leukemii. Ponadto lekarze licz± na kolejne korzystne zjawisko: wyhamowanie spadku poziomu bia³ych cia³ek, do jakiego dochodzi pod wp³ywem na¶wietlañ.

D³ugowieczno¶æ
Japoñscy naukowcy wierz±, ¿e odkryli w zielone) herbacie tajemnicê przed³u¿onej m³odo¶ci. Napar z zielonych listków zmniejsza ilo¶æ powstaj±cych w organizmie nadtlenków, ma wiêc tym samym spowalniaæ proces starzenia siê. W jednym z japoñskich do¶wiadczeñ aplikowano zielon± herbatê muszkom-owocówkom, które ¿y³y nastêpnie przeciêtnie dwa razy d³u¿ej od muszek karmionych normalnie. Wynik tego do¶wiadczenia jest wprawdzie bardzo obiecuj±cy, jednak nie nale¿y traktowaæ go jako sensacjê, lecz jedynie jako wstêp do szerzej zakrojonych badañ. Nim przed³u¿aj±ce ¿ycie oddzia³ywanie zielonej herbaty zostanie udowodnione naukowo, mo¿emy wyj¶æ z za³o¿enia, ¿e wiele z jego sprzyjaj±cych zdrowiu w³a¶ciwo¶ci z ca³± pewno¶ci± poprawia jako¶æ ¿ycia równie¿ w zaawansowanym wieku.

¯o³±dek i trawienie
W Chinach i Japonii zielon± herbatê popija siê po jedzeniu od 5 tysiêcy  lat. Stosunkowo wcze¶nie odkryto, ¿e napar z zielonych listków sprzyja trawieniu i usuwa uczucie przepe³nionego ¿o³±dka - szczególnie gdy posi³ek by³ ciê¿kostrawny lub za obfity. Obecnie znamy naukowe uzasadnienie tego zjawiska: zielony napar pobudza wydzielanie soków ¿o³±dkowych, poprawiaj±c tym samym trawienie. Zielona herbata to napar o odczynie zasadowym - chroni wiêc organizm przed nadmiernym zakwaszeniem, wyrównuj±c drobne dietetyczne b³êdy i "potkniêcia". Przy drobnych grzeszkach, jak nadmiar s³odyczy czy t³uszczów zielona herbata jest wrêcz niezast±piona. Napar z zielonych listków, z uwagi na bakteriobójcze dzia³anie, zaleca siê równie¿ wtedy, gdy podejrzewamy, ¿e ryba lub inny posi³ek, jaki zjedli¶my, nie by³y pierwszej ¶wie¿o¶ci.

Stront 90
Zielona herbata ma te¿ minimalizowaæ mo¿liwo¶ci odk³adania siê w ludzkim organizmie strontu 90. Do wzrostu stê¿enia tego niebezpiecznego pierwiastka dochodzi w wyniku ska¿eñ radioaktywnych i wypadków w elektrowniach atomowych. Stront 90 odk³ada siê w szpiku kostnym i niszczy go. Zgodnie z obserwacjami japoñskich lekarzy, zagorzali zwolennicy zielonej herbaty nawet po atomowym uderzeniu na Hiroshimê mieli wiêksz± szansê prze¿ycia od ludzi pijaj±cych j± jedynie sporadycznie. Zgodnie z wynikami badañ prowadzonych w Shizuoka za spraw± regularnego picia zielonej herbaty wch³anianie przez ludzki organizm strontu 90 zmniejsza siê o oko³o 30 procent.
Promieniotwórczy izotop 90Sr jest jednym z najgro¼niejszych produktów wybuchów j±drowych. Gromadzi siê w tkance kostnej, emituje silne promieniowanie β, a jego czas po³owicznego zaniku wynosi a¿ 29 lat. Wiêcej na ten temat>>

Zêby i ko¶ci
Fakt, ¿e zielona herbata wzmacnia zêby i chroni przed próchnic± udowodniono wielokrotnie. Naukowcy twierdz±, ¿e efekt ten nale¿y t³umaczyæ stosunkowo wysok± zawarto¶ci± fluoru. Do tego dochodzi przeciwbakteryjne dzia³anie polifenoli, ograniczaj±cych powstawanie p³ytki nazêbnej. Przyjemnym efektem ubocznym jest ¶wie¿y oddech. Badania prowadzone na Tajwanie wykaza³y, ¿e w wyniku regularnego p³ukania jamy ustnej zielon± herbat± aktywno¶æ próchnicy zmniejsza siê o po³owê. Z kolei naukowcy na uniwersytecie kalifornijskim stwierdzili, ¿e pij±cy du¿e ilo¶ci herbaty z regu³y rzadziej zapadaj± na schorzenia w obrêbie jamy ustnej i uzêbienia. Nale¿y jednak ostrzec, ¿e cz³owiek jedz±cy du¿e ilo¶ci s³odyczy i, nie dbaj±cy o w³a¶ciw± pielêgnacjê zêbów nie powinien po zielonej herbacie oczekiwaæ cudów. Najlepsz± ochron± przed próchnic± jest bowiem zdrowe od¿ywania siê, sprawnie funkcjonuj±cy system immunologiczny i staranna, regularna pielêgnacja uzêbienia. W odró¿nieniu od czarne) herbaty, zielona nie pozostawia na wra¿liwych zêbach nieestetycznego, br±zowawego osadu.

Nieodzowna dla urody, piêkna skóry i blasku oczu
Poprzez zawarto¶æ w herbacie katechinów czyli zwi±zków o dzia³aniu antyutleniaj±cym – przeciwdzia³aj± one wolnym rodnikom, które s± sprawc± starzenia siê organizmu. Kompresy z zielonej herbaty warto przyk³adaæ na zmêczone powieki – przywróc± naszym oczom blask. Napar z naparu zielonej herbaty, sza³wi i rumianku wspomaga leczenie zapalenia spojówek. Herbata oczyszcza cerê i organizm z toksyn, bêd±cych równie¿ jedn± z przyczyn cellulitisu. Wyci±gi herbaciane u¿ywane s± do produkcji kosmetyków, maj± ogromne zastosowanie w produkcji: kremów (chroni± skórê przed dzia³aniami s³oñca), szamponów (wzmacniaj± cebulki w³osowe), mleczka kosmetycznego (zmniejszaj± potliwo¶æ), ¿eli (chroni± przed grzybami i bakteriami) wód zapachowych, maseczek itp. Zawarte w herbacie zielonej olejki eteryczne i tenina dzia³aj± orze¼wiaj±co. Pijmy wiêc ten aromatyczny napój jak najczê¶ciej. Je¿eli zast±pimy nim kawê (uznan± oficjalnie za napój szkodliwy dla zdrowia), colê i czarn± herbatê, to na tym zyskaj± nasze zdrowie i uroda!

Od¶wie¿a oddech i zapobiega próchnicy
Problem z nie¶wie¿ym oddechem dotyczy znacznej czê¶ci populacji. Jego przyczyn± s± g³ównie nieprzyjemne w zapachu lotne zwi±zki siarki, na przyk³ad siarkowodór, produkowany przez beztlenowe bakterie ¿yj±ce na tylnej czê¶ci jêzyka czy w zag³êbieniach dzi±se³.
W badaniu laboratoryjnym prof. Christine Wu oraz wspó³pracuj±cy z ni± Min Zhu, przez dwie doby "przetrzymywali" herbaciane polifenole z trzema gatunkami bakterii zwi±zanych z cuchn±cym oddechem. Przy stê¿eniach od 16 do 250 mikrogramów na mililitr, polifenole hamowa³y wzrost bakterii w jamie ustnej. W stê¿eniach ni¿szych - od 2,5 do 25 mikrogramów na mililitr - hamowa³y enzym, który katalizuje tworzenie siê siarkowodoru - zmniejsza³y jego produkcjê o 30 procent.
Zdaniem Wu, badania te uzupe³niaj± wcze¶niejsze analizy laboratoryjne, które pozwoli³y udowodniæ, ¿e herbata powstrzymuje wzrost bakterii w p³ytce nazêbnej, i ¿e przep³ukiwanie ust herbat± zmniejsza tworzenie siê p³ytki nazêbnej oraz produkcjê kwasów, powoduj±cych próchnicê.
"Oprócz zatrzymywania wzrostu patogenów w ustach, herbata i jej polifenole mog± sprzyjaæ zdrowiu jamy ustnej, zmniejszaj±c produkcjê przez te bakterie nieprzyjemnie pachn±cych zwi±zków chemicznych" - podkre¶la Wu.
Zwi±zki zawarte w zielonej herbacie powstrzymuj± rozwój bakterii odpowiedzialnych za nie¶wie¿y oddech - poinformowano podczas spotkania American Society for Microbiology w Waszyngtonie. Polifenole, zwi±zki chemiczne zawarte w herbacie, zapobiegaj± zarówno rozwojowi bakterii, jak i wytwarzaniu przez nie brzydko pachn±cych zwi±zków chemicznych, co wykazali równie¿ badacze z Uniwersytetu Illinois w Chicago.
Polifenole wystêpuj±ce w herbacie zawieraj± katechiny i teaflawiny. Katechiny wystêpuj± i w zielonej, i czarnej herbacie. Teaflawiny - g³ównie w herbacie czarnej. 
 
Dzia³anie zielonej herbaty

- U³atwia koncentracjê, poprawia pamiêæ, rozja¶nia umys³ (na skutek obecno¶ci kofeiny, zwanej tein±- pobudzaj±ce dzia³anie herbaty (w porównaniu do kawy) przebiega wolniej i stateczniej, jest te¿ d³u¿sze).
 - Obni¿a ryzyko zawa³u serca i mia¿d¿ycy têtnic, zmniejsza ryzyko zakrzepów (poniewa¿ polifenole zawarte w herbacie os³abiaj± mo¿liwo¶æ odk³adania siê cholesterolu).
- Obni¿a ci¶nienie krwi (przeciwdzia³a tworzeniu siê z³ogów na ¶ciankach naczyñ krwiono¶nych).
-  S³u¿y w profilaktyce nowotworowej (niektóre z polifenoli zawartych w herbacie potrafi± hamowaæ oddzia³ywanie zwi±zków odpowiedzialnych za powstawanie zmian nowotworowych).
- Antyseptyczne dzia³anie - garbniki zawarte w zielonej herbacie mog± zwalczaæ wirusy i bakterie - wspomaga wiêc leczenie chorób infekcyjnych (grypy, przeziêbienia, biegunki, stanów zapalnych ¶luzówki jamy ustnej). Antyoksydacyjne, czyli opó¼niaj±ce efekty starzenia (dziêki obecno¶ci antyutleniaczy).
- Napar z zielonej herbaty sprzyja trawieniu i usuwa uczucie przepe³nionego ¿o³±dka, na przyk³ad po ciê¿kostrawnym posi³ku (poprzez pobudzenie wydzielania soków ¿o³±dkowych).
-Wzmacnia zêby i chroni przed próchnic±, od¶wie¿a oddech (wysoka zawarto¶æ fluoru w zielonej herbacie oraz przeciwbakteryjne dzia³anie polifenoli).
http://www.faceci.com.pl/subskrypcja26.html

Na forum o zielonej herbacie:
http://www.cheops.darmowefora.pl/index.php?topic=1058.msg39953#msg39953

Inne wiadomo¶ci:
http://www.eherbata.pl/gatunkiherbat/zielona?gclid=CL33r-yRlp8CFYGDzAodZyvhNQ
http://www.w-spodnicy.pl/Tekst/Zdrowie/527414,1,Zielona-herbata---wlasciwosci--picie-zielonej-herbaty--zielona-herbata.html
http://www.w-spodnicy.pl/Tekst/Przepisy/527141,1,Desery-z-zielona-herbata--desery--zielona-herbata-.html
http://www.w-spodnicy.pl/Tekst/Zdrowie/525089,1,Zielona-herbata---antyrakowe-wlasciwosci.html
http://www.wywar.pl/cat-pol-1207813687-Herbaty-Herbaty-zielone.html
http://eherbata.pl/gatunki/3
« Ostatnia zmiana: Styczeñ 29, 2010, 23:53:24 wys³ane przez Barbarax » Zapisane
Rafaela
Go¶æ
« Odpowiedz #54 : Styczeñ 10, 2010, 00:26:21 »

Chcialabym dodac, jesli chodzi o zdrowe odzywianie sie, ze nalezy jesc jak najmniej przetworzone produkty.
To jest bardzo wazne. Owoce zjadac ze skorka, chodzi rowniez o material ktory lepiej sie przesowa w przewodzie pokarmowym i jelitach. Obecnie jest sezon na pomarancze, nie nalezy obierac pomarynczy dokladnie. Ta biala powloka na pomaranczy jest bardzo dobra na jelita. Poza tym zdrowa zywnosc czesto
jest zywnoscia bardzo prosta, najlepiej przygotowywac ja osobiscie w domu. Wszystko co jest gotowym produktem, nie zalicza sie do zywnosci zdrowej. Pozdrawiam Rafaela.
Zapisane
Barbarax
Go¶æ
« Odpowiedz #55 : Styczeñ 10, 2010, 12:01:55 »

                                                   
Ashton, John, Ashton, Suzy -  "Czekolada jest zdrowa"

Uwaga! Radosne wie¶ci dla ³asuchów!
Rozdzieramy foliê kryj±c± w sobie tabliczkê czekolady i ogarnia nas b³ogo¶æ na my¶l o cudownej, rozp³ywaj±cej siê w ustach s³odyczy. Poddajemy siê pokusie i … w tym samym momencie ogarniaj± nas wyrzuty sumienia! Bo czekolada tuczy, bo uchodzi za niezdrow±… Nieprawda!
Ksi±¿ka zawiera doniesienia z najnowszych badañ dietetyków. Wniosek z nich brzmi: czekolada jest korzystna dla organizmu i bardzo potrzebna!
Okazuje siê, ¿e s³odki przysmak zawiera przeciwutleniacze, magnez potrzebny uk³adowi nerwowemu, ¿elazo konieczne do produkcji czerwonych krwinek, wiele witamin i wapñ chroni±cy ko¶ci. A przede wszystkim: czekolada obfituje w substancje podnosz±ce poziom endorfin, czyli hormonów szczê¶cia! Do wzrostu masy cia³a przyczynia siê natomiast w znacznie mniejszym stopniu ni¿ inne przek±ski! Ksi±¿ka, o bok wiarygodnych faktów naukowych, zawiera przesympatyczne omówienie roli czekolady w naszym ¿yciu. Czym jest „czekoladowy tryb ¿ycia” i co ten wyj±tkowy s³odycz ma wspólnego z romantyzmem? Co wiemy o jego bogatej historii? Ksi±¿ka idealnie nadaje siê do wieczorne j lektury w miêkkim fotelu – obowi±zkowo z czekoladkami pod rêk±!
http://www.kdc.pl/czekolada-jest-zdrowa_p1851658.html

Historia Czekolady

D³uga droga prowadzi do uzyskania finalnego produktu, jakim jest tabliczka pysznej czekolady.
Pocz±tki czekoladowych dziejów splataj± siê z okresem ¶wietno¶ci Majów, zamieszkuj±cych terytorium wspó³czesnego Meksyku. Majowie lubowali siê w aromatycznym, mocno przyprawionym, gorzkim napoju, sporz±dzanym z nasion kakaowca: pili go na zimno i na ciep³o oraz stosowali podczas swych rytualnych obrzêdów. Od Majów zwyczaj przyrz±dzania i picia czekolady przejêli Aztekowie. Swoje receptury wzbogacali ró¿norodnymi sk³adnikami: papryk±, wanili±, p³atkami kwiatów.
Same ziarna kakaowca cenione by³y przez nich tak bardzo, ¿e sta³y siê wówczas ¶rodkiem p³atniczym.
Aztekowie, podobnie jak ich poprzednicy, wykorzystywali czekoladowy napój podczas swoich uroczysto¶ci religijnych, a jego zagorza³ym wielbicielem by³ sam Montezuma – w³adca Azteków, dla którego czekolada by³a owym „pokarmem bogów”, „boskim napojem”*, dodaj±cym energii, wigoru – afrodyzjakiem wrêcz...
Do Europy nasiona kakaowca sprowadzili Hiszpanie w XVI wieku. Hiszpañscy konkwistadorzy, z Hernánem Cortésem na czele, odebrali pokonanym Aztekom nie tylko tradycyjne z³oto, ale i „br±zowe” – ziarna kakaowca. Pocz±tkowo, gorzki czekoladowy napój nie by³ zbyt popularny w Europie, ale po dodaniu do niego cukru ca³kowicie zmieni³ swoje oblicze i zdoby³ uznanie ludno¶ci kontynentu. W XVII wieku czekolada pojawi³a siê we Francji, gdzie delektowano siê ni± pocz±tkowo tylko na dworach i w¶ród arystokracji: w postaci gor±cego napoju i wykwintnych pralin, które po raz pierwszy pojawi³y siê na stole Ludwika XIV.
Czekolada w postaci sta³ej (bloku), nie za¶ syc±cego napoju (czy wspomnianych ju¿ pralinek), powsta³a dopiero w XIX wieku – pierwsz± jej tabliczkê wyprodukowano w Szwajcarii. W tym kraju równie¿, opracowano now± recepturê czekolady, ³±cz±c kakao z mlekiem w proszku, co pozwoli³o na uzyskanie, maj±cej rzesze zwolenników na ca³ym ¶wiecie – czekolady mlecznej. W³oska innowacja w dziedzinie czekolady, polega³a za¶ na dodawaniu do niej ró¿nych przysmaków, takich jak orzechy, rodzynki czy migda³y.
Czekolada – etymologia s³owa
Pochodzenie s³owa czekolada nie jest do koñca wyja¶nione. Czê¶æ ¼róde³ podaje, ¿e nazwa pochodzi od s³ów xococ, czyli kwa¶ny i átl – woda (i wywodzi siê z jêzyka náhuatl, którym pos³ugiwano siê w regionie ¶rodkowo-zachodniego Meksyku).
Wedle innych ¼róde³ s³owo pochodzi z jêzyka Majów, gdzie chokolhaa oznacza dos³ownie p³yn lub gor±cy napój.
*Sk±d okre¶lenia boski napój czy pokarm bogów, nadawane czekoladzie? Otó¿ ³aciñska nazwa, nadana drzewu kakaowca, brzmi Theobroma cacao i (pomijaj±c wyraz cacao), wywodzi siê od s³ów theo (bóg) i broma (pokarm).
http://www.wedelpijalnie.pl/historia/historia_czekolady/55

Czekolada a zdrowie

    Czekoladzie przypisuje siê zarówno dobre, jak i niekorzystne w³a¶ciwo¶ci.
    Czekolada jest produktem bardzo z³o¿onym, z chemicznego punktu widzenia.
W jej sk³ad wchodz±:
* Wêglowodany- podstawowe ¼ród³o energii dla organizmu cz³owieka, zw³aszcza dla mózgu.
* Magnez- bêd±cy budulcem zêbów i ko¶ci, wspomagaj±cy przewodnictwo komórek nerwowych i procesy trawienne.
* T³uszcze ro¶linne- obni¿aj±ce poziom "z³ego cholesterolu".
* ¯elazo- bêd±ce niezbêdnym czynnikiem produkcji czerwonych krwinek, rozprowadzaj±cych tlen po ca³ym organizmie.
* Cynk i selen- wp³ywaj±cy na podniesienie poziomu endorfin, substancji redukuj±cych poziom stresu.
* Teobromina- dzia³aj±ca pobudzaj±co na pracê nerek, stymuluj±ca o¶rodkowy uk³ad nerwowy.
* Fenyloetyloamina- bêd±ca jedn± z endorfin.
* Wapñ i bia³ko- stanowi±ce budulec ko¶ci, wzmacniaj±ce uk³ad odporno¶ciowy.
* Flawonoidy- powoduj±ce zwiêkszenie odporno¶ci na infekcje, reguluj±ce w³a¶ciwe napiêcie miê¶ni i naczyñ krwiono¶nych.
* Poza tym, czekolada zawiera witaminy B6, B2, A, E, B3, B12, kwas foliowy i kofeinê.

Ju¿ Aztekowie przekonali siê o zdrowotnych w³a¶ciwo¶ciach czekolady. Wojownikom podawano czekoladê na wzmocnienie si³ witalnych, a ¶wie¿o po¶lubionym ma³¿onkom, dla animuszu. Lek przeciwko biegunce przyrz±dzano z kakao i zmielonych ko¶ci Azteków.
    Niegdy¶ spo¿ywana w postaci napoju, czekolada by³a stosowana przez lekarzy jako panaceum na liczne dolegliwo¶ci.
    Czekolada niew±tpliwie jest ¼ród³em wielu witamin i minera³ów, np. jedna tabliczka czekolady zapewnia 20- Czekolada w ró¿nych postaciach 25 % dziennego zapotrzebowania na magnez i wapñ. Przeciwdzia³anie chorobom uk³adu sercowo-naczyniowego wynika z zawarto¶ci du¿ej ilo¶ci miedzi w ciemnej czekoladzie. Mo¿e ona jednak powodowaæ uczucie zgagi.
    Czynne substancje zawarte w czekoladzie, jak kofeina, teobromina i teofilina, s± pochodnymi metyloksantyny. Teobromina jest najwa¿niejszym alkaloidem czekolady. Stanowi ona 2% masy ziarna kakaowego. W tabliczce czekolady jest jej oko³o 200 mg. Wykazuje ona niewielki, korzystny, "krzepi±cy" wp³yw na umys³. Chocia¿ jej stê¿enie jest niewielkie, ma ona w³a¶ciwo¶ci moczopêdne. W ¶ladowych ilo¶ciach wystêpuje tak¿e teofilina. Zawarto¶æ kofeiny w tabliczce czekolady, stanowi zaledwie jedn± czwart± ilo¶ci kofeiny zawartej w fili¿ance kawy, a mimo to, stymuluje ona uk³ad nerwowy.
    Obecno¶æ kofeiny i teobrominy w ziarnach kakaowca mog± powodowaæ uzale¿nienie. Naukowcy dowiedli, ¿e Czy uzale¿nia? czekolada zawiera substancje przypominaj±ce zwi±zki chemiczne, obecne w li¶ciach marihuany. Ich dzia³anie jest takie, jak cz±steczek przenosz±cych sygna³y w komórkach mózgu (neuroprzeka¼niki). W ziarnach kakaowca obecne s± tak¿e alkaloidy, oddzia³uj±ce na komórki nerwowe, do których nale¿± miêdzy innymi morfina, kofeina, kokaina, atropina i chinina. Zwi±zki te, poprawiaj±ce samopoczucie konsumenta, odkryto tak¿e w winie, piwie i likierach. Zdaniem naukowców, same alkaloidy nie powoduj± jednak uzale¿nienia. Aromat ziaren kakaowca i s³odki smak s± odpowiedzialne za to, ¿e nie mo¿na siê oprzeæ tabliczce czekolady.
    Coraz wiêcej badañ potwierdza fakt, ¿e wyroby czekoladowe mog± mieæ bardzo dobry wp³yw na zdrowie cz³owieka.
    Dla ludzi dbaj±cych o liniê albo cukrzyków, informacja, ¿e czekolada wpêdza w na³óg, na pewno nie jest najlepsza. Jednak osoby zdrowe nie musz± siê obawiaæ wp³ywu czekolady na zdrowie. Kakao nie niszczy tkanki mózgowej, tak jak alkohol i narkotyki.
    Z kardiologicznego punktu widzenia, zbawienne skutki maj± zawarte w czekoladzie flawonoidy: katechina, epikatechina i procyjanidyna. Maj± one podobne dzia³anie do tych, wystêpuj±cych w czerwonym winie i zielonej herbacie. Obni¿aj± ryzyko zmian mia¿d¿ycowych, zapobiegaj± zakrzepom krwi, zmniejszaj± napiêcie miê¶ni otaczaj±cych têtnice, co z kolei zapobiega ich twardnieniu. Te naturalne przeciwutleniacze powoduj±, ¿e t³uszcz zawarty w czekoladzie nie je³czeje, w zwi±zku z tym w procesie produkcji nie u¿ywa siê substancji przeciwdzia³aj±cych reakcjom utleniania.
    Wyniki analiz, przedstawione Europejskiemu Towarzystwu Kardiologicznemu ¶wiadcz±, i¿ zawarte w ziarnach kakao polifenole poprawiaj± pracê uk³adu kr±¿enia. Zwi±zki te dzia³aj± rozkurczaj±co na naczynia krwiono¶ne, u³atwiaj±c przep³yw krwi, neutralizuj±c dzia³anie tzw. z³ego cholesterolu i zapobiegaj±c powstawaniu blokuj±cych naczynia skrzepów.
Spo¿ywanie dziennie oko³o jednej trzeciej tabliczki gorzkiej czekolady chroni przed chorobami serca.

Zawarte w wyrobach kakaowych oko³o 600 substancji chemicznych, chroni± organizm przed rakiem, chorobami serca, pobudzaj± uk³ad odporno¶ciowy, ³agodz± bóle reumatyczne i przeciwdzia³aj± ³agodnej depresji.[/i]

    Dowiedziony przez lekarzy jest fakt, ¿e czekolada zarówno wzmaga stany euforii, jak i dzia³a uspokajaj±co. Czekoladowy przysmak Wynika to ze zwi±zku ze wspomnieniami z dzieciñstwa, kiedy czekolada by³a nagrod± i kojarzy³a siê z poczuciem bezpieczeñstwa.
    Czekolada jest doskona³ym ¼ród³em t³uszczu, wêglowodanów, bia³ek i b³onnika. Jej warto¶æ energetyczna wynosi oko³o 500 kcal/100 g.
    Spo¿ywanie czekolady wskazane jest, dla osób intensywnie uprawiaj±cych sport i wykonuj±cych ciê¿k± pracê fizyczn± lub umys³ow±. Jej niektóre sk³adniki dzia³aj± jak ³agodne ¶rodki pobudzaj±ce.
    Zawarte w czekoladzie cukry proste, stanowi±ce dobre po¿ywienie dla mózgu i magnez wspomagaj±cy przewodnictwo nerwowe, s± pomocne podczas d³ugotrwa³ego wysi³ku intelektualnego.
    Ju¿ w XVI wieku zorientowano siê, ¿e podstawowym minusem zbyt czêstego picia czekolady jest nadmierny przyrost wagi oraz psucie siê zêbów. Lekarze upatruj± szkodliwo¶æ czekolady, przede wszystkim w utracie Wiórki czekoladowe apetytu na inne produkty potrzebne w diecie. Daje siê to zauwa¿yæ szczególnie u ludzi m³odych, przedk³adaj±cych czekoladê nad owoce i warzywa. Niedobór tych ostatnich wywo³ywa³ niekiedy problemy z cer± i pojawienie siê tr±dziku. U osób uczulonych nadmiar s³odko¶ci mo¿e wywo³ywaæ bóle migrenowe. U kobiet, cierpi±cych na zespó³ napiêcia przedmiesi±czkowego, mo¿e pogorszyæ samopoczucie. Nadmierne spo¿ycie czekolady mo¿e tak¿e spowodowaæ dolegliwo¶ci przewodu pokarmowego. Czekolada, uboga w b³onnik, mo¿e wywo³ywaæ zaparcia. Sole kwasu szczawiowego, zawarte w czekoladzie, mog± odk³adaæ siê w organizmie w postaci kamieni nerkowych. Dlatego osoby z chorobami nerek i pêcherza moczowego powinny zrezygnowaæ z jedzenia czekolady.
    Japoñscy naukowcy natomiast odkryli, ¿e czekolada zawiera substancje zapobiegaj±ce próchnicy.
    Znaczne spo¿ycie czekolady, ze wzglêdu na poka¼n± liczbê kalorii zawartych w tabliczce mo¿e doprowadziæ do wzrostu masy cia³a, a w konsekwencji do oty³o¶ci. W zwi±zku z tym, smako³yk ten jest nie wskazany w dietach odchudzaj±cych. Niektóre czekolady mog± mieæ dzia³anie alergizuj±ce. Alergenami w czekoladzie mog± byæ bia³ka mleka, orzechów, szczególnie arachidowych, soi i przetworów zbo¿owych.
    Ostatnie badania wykazuj± dobroczynne oddzia³ywanie czekolady na zdrowie cz³owieka, g³ównie ze wzglêdu na ochronê serca i uk³adu krwiono¶nego.
    Serotonina zawarta w czekoladzie pomaga kontrolowaæ nadci¶nienie. 40 g czekolady ma równie korzystny wp³yw, jak lampka czerwonego wina.
    Czekolada dodaje energii, poprawia nastrój i rozja¶nia umys³. Powoduje to magnez, reguluj±cy sprawno¶æ komórek nerwowych oraz cynk i selen, zwiêkszaj±ce ilo¶æ endorfin, substancji os³abiaj±cych negatywny wp³yw stresu. Odczuwana poprawa humoru pod wp³ywem czekolady, wynika z wzrostu poziomu serotoniny we krwi.
    Fenyloetyloamina, zawarta w czekoladzie, ma dzia³anie antydepresyjne. Ten sam zwi±zek wydzielany jest przez mózg cz³owieka zakochanego. Wywo³uje on uczucie szczê¶cia, powoduje poprawê nastroju a nawet euforiê. Dlatego czekolada traktowana jest jak afrodyzjak. Wprawdzie ¿adne powa¿ne badania naukowe nie potwierdzi³y tego faktu, dla naszego dobrego samopoczucia mo¿emy nadal w to wierzyæ.
    Okaza³o siê, ¿e czekolada jest te¿ skutecznym ¶rodkiem na ³agodzenie kaszlu. Naukowcy udowodnili, ¿e teobromina zawarta w czekoladzie, dzia³a skuteczniej na kaszel, ni¿ kodeina zawarta w wielu lekach przeciwkaszlowych. Równie¿ w rekonwalescencji osób z chorobami gard³a, jest zalecana czekolada.
    Mas³o kakaowe ma w³a¶ciwo¶ci odm³adzaj±ce i chroni skórê przed powstawaniem zmarszczek. Wiedzia³y to ju¿ Indianki i naciera³y twarz oliw± z kakaowca, aby zachowaæ piêkn± cerê. Wspó³cze¶ni kosmetolodzy potwierdzaj± to. Wiele osób chêtnie korzysta z relaksuj±cych k±pieli Wybór nie jest prosty w czekoladzie. Kuracje czekoladowe, modne w USA, lecz± apatiê i wyczerpanie nerwowe.
    Ulubiona czekolada ¶wiadczy o osobowo¶ci cz³owieka. Takiego zdania jest nowozelandzki psychoterapeuta Murray Langham. Wed³ug niego, czekoladê mleczn± wybieraj± osoby romantyczne, gorzk± za¶ ci, którzy ceni± rzeczy dobrej jako¶ci. Wybór bia³ej czekolady ¶wiadczy o niezdecydowaniu. Równie¿ znaczenie ma wybór nadzienia w czekoladzie. Nadzienie kawowe lubi± osoby niecierpliwe, toffi - zmys³owe, pomarañczowe za¶ ci, którzy dobrze sprawdzaj± siê w sytuacjach nieprzewidywalnych.
http://www.domczekolady.eu/zdrowie.htm#Zdrowotnosc%20czekolady

http://www.domczekolady.eu/czekolada.htm
http://www.heban-czekolada.pl/czekolada.html
http://www.wedelpijalnie.pl/przepisy/10
« Ostatnia zmiana: Styczeñ 30, 2010, 00:04:41 wys³ane przez Barbarax » Zapisane
Barbarax
Go¶æ
« Odpowiedz #56 : Styczeñ 16, 2010, 21:27:38 »

                                                                     
SREBRO KOLOIDALNE

Ag 100, zwane naturalnym antybiotykiem, zawiera srebro najwy¿szej czysto¶ci (99,999%).

Zabija 650 szczepów bakterii.

W przeciwieñstwie do antybiotyków, nie niszczy dobroczynnej flory bakteryjnej.

Jak dot±d, nie stwierdzono aby chorobotwórcze mikroorganizmy uodporni³y siê na jego dzia³anie.

Wspomaga leczenie przeziêbieñ, kataru, kaszlu, grypy, anginy, zapalenia gard³a, zatok, oskrzeli, p³uc i innych infekcji bakteryjnych.

Jedyny w Polsce preparat na bazie koloidu srebra, dopuszczony do obrotu.
- dzia³a jak antybiotyk
- w ci±gu 6 minut niszczy 650 chorobotwórczych mikroorganizmów
- zarazki nie potrafi± rozwin±æ odporno¶ci na dzia³anie srebra koloidalnego
Czym jest srebro koloidalne?
Srebro koloidalne to mikroskopijne cz±steczki - jony srebra, zawieszone w dejonizowanej wodzie. Struktura koloidu jest taka sama jak wewnêtrznych p³ynów ustrojowych, dlatego jego przyswajalno¶æ wynosi od 90 do 100%. Srebro koloidalne jest preparatem nietoksycznym i nie powoduje negatywnych skutków ubocznych. Zachowuje przy ¿yciu dobre, ochraniaj±ce organizm bakterie. Nie akumuluje siê w organizmie. Zostaje z niego w ci±gu kilku dni wydalone. Nie os³abia w±troby oraz nie podra¿nia uk³adu pokarmowego.
Jak dzia³a srebro koloidalne?
Zaobserwowano, ¿e samo wyszukuje zarazki w organizmie, przyci±ga je swym dodatnim ³adunkiem i niszczy niezbêdne im do ¿ycia enzymy. Beztlenowe bakterie i wirusy po prostu utlenia, czyli spala. Z tego powodu nazywane jest srebrnym pociskiem. Nie atakuje w sposób schematyczny, ale inteligentny. Dziêki temu podczas blisko stuletnich badañ nad Srebrem Koloidalnym, nie zaobserwowano istnienia odpornych na nie organizmów chorobotwórczych. Srebro koloidalne ochrania równie¿ uk³ad odporno¶ciowy i pomaga mu siê zregenerowaæ. Jednocze¶nie samo tworzy w naszym ciele uk³ad obronny, skuteczny przeciwko chorobotwórczym organizmom. Dodatkowo Srebro koloidalne oczyszcza organizm z martwych cia³ mikrobów i wydalanych przez nie toksyn. Pomaga uregulowaæ trawienie, ³agodzi infekcje skóry i goi zaka¿one rany. Dzia³aj±c w ten sposób srebro koloidalne okazuje siê byæ bardziej skuteczne, ni¿ zwyk³e antybiotyki.
Lekarze coraz czê¶ciej nie s± w stanie poradziæ sobie z nowymi odmianami wirusów i bakterii. Przy pomocy antybiotyków bezskutecznie walcz± z grzybami, dro¿d¿ami i innymi paso¿ytami atakuj±cymi nasz organizm. Stajemy siê coraz s³absi, a nasz system immunologiczny coraz czê¶ciej dzia³a nieskutecznie.
Dlatego te¿ pojawi³a siê nowa teza, która g³osi: "Lepsz± taktyk± by³oby ca³kowite zarzucenie antybiotyków na rzecz leków innego rodzaju". W tym kontek¶cie warto pomy¶leæ o Ag100 - srebrze koloidalnym.
Stosowanie:
Ag100. Srebro Koloidalne mo¿na przyjmowaæ wewnêtrznie, stosowaæ zewnêtrznie na skórê, u¿ywaæ do p³ukania gard³a, jamy ustnej, zatok, irygacji pochwy oraz jako sk³adnik lewatywy.
Wewnêtrznie
– profilaktycznie: do 1 ³y¿eczki dziennie (ok. 5 ml); – przy przeziêbieniach, infekcjach i grypie: cztery razy dziennie 1 ³y¿eczka (4x5 ml); – przy schorzeniach przewlek³ych: dwa razy dziennie 1 ³y¿eczka (2x5 ml); – dla podniesienia witalno¶ci: do 6 ³y¿eczek dziennie (do 30 ml).
Ag100. Srebro Koloidalne mo¿na stosowaæ wewnêtrznie przez 2 miesi±ce. Po up³ywie tego czasu zaleca siê zrobiæ kilkutygodniow± przerwê.
Zewnêtrznie
Ag100. Srebro Koloidalne stosuje siê przez nanoszenie preparatu bezpo¶rednio na skórê przy pomocy ok³adów (wyja³owiona gaza nas±czona Ag100. Srebrem Koloidalnym), rozpylacza (sprayu) lub po prostu polewaj±c zmienione miejsce na skórze kilka razy dziennie. UWAGA! Nie wystawiaæ miejsc przemywanych Ag100. Srebrem Koloidalnym na bezpo¶rednie dzia³anie promieni s³onecznych.
http://www.sklep.vilcacora.info.pl/sklep,214,,,03,,pl-pln,247678,0.html
http://www.suplementydiety.pl/index.php?id=3
http://www.publikacje.skarbnicazdrowia.pl/?p=16
http://www.pecherz.pl/forum/viewtopic.php?id=13
http://www.nokaut.pl/szukaj/srebro-koloidalne.html
http://www.kosmetyki.istore.pl/sklep,937,,,03,,pl-pln,229207,0.html
http://www.srebrokoloidalne.eu/index2.html
http://www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_srebro_koloidalne.html
http://www.allegro.pl/5396_preparaty.html?gclid=CPPM79vLqZ8CFQWIzAodRUC10A
« Ostatnia zmiana: Styczeñ 30, 2010, 00:06:16 wys³ane przez Barbarax » Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #57 : Styczeñ 17, 2010, 10:59:47 »

Przegl±d programów oczyszczania

Programów oczyszczaj±cych jest wiele i ciê¿ko jest wybraæ spo¶ród nich ten w³a¶ciwy. A efekt chcieliby¶my otrzymaæ jak najszybciej  Dlatego umie¶cili¶my w tym miejscu zestawienie g³ównych cech czterech najbardziej chyba znanych w Polsce programów oczyszczania: Micha³a Tombaka, Huldy Clark, Gienadija Ma³achowa i nowo¶ci na polskim rynku – Nadie¿dy Siemionowej. Wiele ich elementów jest wspólnych, niektóre s± oryginalne. Co wp³ywa na to, ¿e jeden zyskuje wiêksz±, a drugi mniejsz± popularno¶æ? Mamy nadziejê, ¿e to krótkie zestawienie bêdzie pomocne w dokonaniu wyboru.

Niezale¿nie od tego, czy wierzysz w paso¿ytnicz± przyczynê chorób czy nie, warto siê przynajmniej zastanowiæ nad tak± mo¿liwo¶ci±. Je¶li natomiast darzysz zaufaniem medycynê naturaln± zapewne dostrze¿esz, ¿e  jedynie fitoterapeuci, którzy oczyszczaj± organizm od paso¿ytów uzyskuj± pozytywne i trwa³e rezultaty leczenia chorób. Coraz wiêcej informacji o negatywnym wp³ywie i powszechno¶ci wystêpowania paso¿ytów dociera do ludzi na ca³ym ¶wiecie.

Pod tym linkiem znajdziesz film dokumentalny:
http://www.igya.pl//ciekawostki_parazytologiczne/pasozyty_wewnatrz_nas.html
...

http://www.igya.pl//oczyszczanie/przeglad_programow_oczyszczania.html
Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
Barbarax
Go¶æ
« Odpowiedz #58 : Styczeñ 17, 2010, 11:38:41 »

                         
PLASTRY OCZYSZCZAJ¡CE ORGANIZM

Kinotakara jest najnowszym, japoñskim, ca³kowicie naturalnym produktem zdrowotnym, opartym o trwaj±ce 26 lat badania naukowe nad si³± ¿ycia drzew i ich zdolno¶ci± przetrwania w najtrudniejszych warunkach, oraz testy laboratoryjne. Jego nazwa oznacza "skarb lasu".

Kinokatara sk³ada siê z wyci±gu z octu drzewnego oraz innych aktywnych sk³adników i posiada naturaln± zdolno¶æ poch³aniania toksyn z organizmu oraz przyczynia siê do jego oczyszczania.
Naturalne sk³adniki umieszczone w ma³ych ok³adach, przyklejonych specjalnym plastrem pod stopy. Podczas kr±¿enia krwi, Kinotakara poch³ania toksyny i w ten sposób polepsza stan zdrowia. Zarówno wschodnia, jak i zachodnia medycyna uznaj±, ¿e podeszwy stóp s± obrazem stanu naszych organów wewnêtrznych i czêsto traktuje je siê jako nasze drugie serce.
Umieszczenie plastra Kinotakary na podeszwie stopy powoduje stymulacje znajduj±cych siê tam punktów refleksologicznych. Mo¿e to ³agodziæ zdenerwowanie, pobudziæ kr±¿enie krwi, zmniejszyæ ból i opuchliznê oraz poprawiæ stan zdrowia.
Kinotakara przeznaczona jest do u¿ytku zewnêtrznego - przyklejania na bol±ce miejsca, lecz na nieuszkodzon± skórê. w takim przypadku plaster musi byæ umieszczony na bol±cym miejscu przez 24 godziny.
Jedno opakowanie Kinotakary sk³ada siê z 10 ok³adów pielêgnacyjnych i 10 plastrów. Ok³ady nale¿y umieszczaæ pod stopami za pomoc± plastra, przez 5 nocy i potem zrobiæ przerwê na okres 2 nocy przed rozpoczêciem stosowania w nastêpnym tygodniu.
Stosowanie alternatywne:
1-sze opakowanie - codziennie dwa plastry na noc.
2-gie opakowanie - co drugi dzieñ dwa plastry na noc.
3-cie opakowanie - co trzeci dzieñ dwa plastry na noc.
Je¿eli ok³ady s± czyste, to stosujemy dwa plastry co 7-14 dni, je¿eli s± brudne to kolejne opakowania stosujemy jak opakowanie 3-cie.

Sk³ad Kinotakary

1. Turmalin
Naturalny minera³ odkryty w Brazylii charakteryzuj±cy siê du¿± zawarto¶ci± jonów i
emituj±cy promieniowanie podczerwone. Wp³ywa na poprawê kr±¿enia.
2. Chitosan
Otrzymywany jest z muszli kraba znalezionego u wybrze¿y Hokkaido. Zawiera
mikrocz±steczki które w sposób charakterystyczny wp³ywaj± na utrzymanie ciep³a i
odm³adzanie organizmu.
3. Ocet drzewny
Otrzymywany z ¿ywicznej substancji drzewa Buk, Wi¶nia japoñska i D±b. Doskona³y
jako ¶rodek leczniczy na schorzenia i do od¿ywiania organizmu.
4. Proszek Per³owy
W formie wulkanicznego szk³a. Wp³ywa na utrzymanie równowagi energetycznej
organizmu i poprawia zdolno¶æ energetyczn± organizmu.
5. Czysta Krzemionka
Wysokiej jako¶ci krzemionka pozyskiwana z g±bki siliceus, ma dobry i istotny wp³yw na
usuwanie wolnych rodników z uk³adu kr±¿enia.
6. Dekstryna
Rozpuszczalny wêglowodan, który przy¶piesza wymianê wody w organizmie i
przy¶piesza wch³anianie innych sk³adników.

Korzy¶ci z Kinotakary
1. Detoksykacja
2. Reumatyzm
3. Podagra
4. Artretyzm
5. £agodzi bóle stawów i miê¶ni
6. Zmniejsza obrzêki i reguluje wode
7. Poprawia kr±¿enie krwi
8. Wzmacnia system odporno¶ciowy
9. Poprawia jako¶æ snu
10. Pobudza wa¿ne organy
11. £agodzi obrzêki u osób z problemami nerek
12. Zapobiega krwawieniu dzi±se³
13. Gwarantuje w³a¶ciwe nawil¿enie organizmu etc, etc, etc

Kinotakara jest najbardziej skutecznym i zaawansowanym naturalnym sposobem odtrucia organizmu, poprzez stosowanie plastrów zawieraj±cych esencjonalny wyci±g ¿ywicy drzewnej.
Jak interpretowaæ ró¿ne kolory zanieczyszczenia plastrów stosowanych w procesach detoksykacji organizmu:
Zielony - w±troba , woreczek ¿ó³ciowy i pêcherz
Czerwony - serce, jelito cienkie i przewód pokarmowy
¯ó³ty - ¶ledziona,, system immunologiczny ,¿o³±dek oraz uk³ad trawienny
Bia³y - p³uca, jelito grube,
Czarny - nerka, pêcherz moczowy
Nie ma ¿adnych przeciwskazañ ani ubocznych efektów bior±c jednocze¶nie leki.
Jednak¿e czasami mo¿e siê zdarzyæ gorsze samopoczucie podczas procesu odtruwania, które mo¿e trwaæ oko³o 14 dni. Z pewno¶ci± po tym okresie samopoczucie bêdzie wspania³e.
Proces oczyszczania organizmu przebiega od 3 tygodni do 3 miesiêcy w zale¿no¶ci od ilo¶ci toksyn znajduj±cych siê w organizmie, stopnia zawansowanej choroby. Np. przy przewlek³ych schorzeniach reumatycznych mo¿e siê pojawiæ wzmo¿ony ból nale¿y wiêc przerwaæ terapie na 3 dni. Je¿eli jest to tylko chwilowa kontuzja czasami wystarczy 3 dni.
Wskazane jest spo¿ycie 1,5 litra wody nie gazowanej, przyspieszaj±cej procesy filtracji i oczyszczenia organizmu.
Podczas stosowania detoksykacji organizmu istotny jest styl ¿ycia. W przypadku jedzenia niezdrowej ¿ywno¶ci ,zanieczyszenia ¶rodowiska , intensywnego stylu ¿ycia, stresów, palenia papierosów, u¿ywania alkoholu itd. procesy detoksykacji bêd± przebiega³y wolniej.
Japoñscy badacze odkryli dobroczynn± moc substancji ¿ywicznych pochodz±cych z drzew. Dziêki zaawansowanej technologii, przetworzona ¿ywica oraz inne sk³adniki naturalnego pochodzenia umieszczone zosta³y w specjalnych saszetkach. W ten sposób to rewolucyjne odkrycie jest dzi¶ dostêpne dla ka¿dego. Dla wielu ludzi jedna noc wystarcza, aby poczuli cudowne dzia³anie tego produktu.
Kinotakara to nowy prze³om w dziedzinie wellness. Produkt jest tak opracowany aby, przebudziæ Twoje cia³o, umys³ i ducha do zdrowszego, szczê¶liwszego i bardziej energicznego ¿ycia.
Kinotakara jest produktem ca³kowicie naturalnym.
Wykorzystanie Kinotakary jako produktu prozdrowotnego jest potwierdzone wieloletnimi badaniami naukowymi oraz testami laboratoryjnymi.
Oczyszczanie - usuwanie szkodliwych toksyn w celu uzyskania czystego i harmonijnego cia³a.
Równowa¿enie - regulacja i odnowa w³a¶ciwych funkcji trawiennych, zapewnienie zrównowa¿onego i wystarczaj±cego od¿ywienia organizmu.
Aktywizowanie - zapewnia w³a¶ciwe przyswajanie sk³adników od¿ywczych w celu aktywowania i wzmocnienia funkcji cia³a.
Ochrona - proces oczyszczania, równowa¿enia i aktywizacji jest powtarzany przez 3-6 miesiêcy aby umo¿liwiæ naszemu organizmowi ustanowiæ siln± ochronê przeciw chorobom.

W biotopie lasu znane sa nam drzewa d³ugo zyjace, potrafiace nad wyraz skutecznie ekstrahowaæ skladniki odzywcze z ich otoczenia. Ta pe³na tajemnic energia i sila zyciowa drzew zainspirowala dr. Kawase Itsuko do zbadania owych tajemnic
Po 26 latach ustawicznych badan naukowych dr Takao Matsuhita i dr Kawase dokonuj± pionierskiego odkrycia: ocet drzewny wystêpuj±cy w niektórych drzewach pomaga cz³owiekowi pozbyæ sie nie strawionych czê¶ci materii i innych szkodliwych substancji i w ten sposób wzmocniæ witalno¶æ organów. Dalsze badania doprowadzi³y do stworzenia "Kinokatary" - plastra odnowy i pielêgnacji (wellness) - który szybko i trwale potrafi oczy¶ciæ organizm.
Wszystko zaczê³o sie od "ponownego odkrycia" pozytywnego oddzia³ywania lasu.
Las jest najwiêkszym ¼ród³em tlenu. Dlatego drzewa i ro¶liny dostarczaj± wiele ró¿nych substancji, które mo¿na pozytywnie wykorzystaæ dla ludzi. W potêdze drzew ukryte sa inteligencja i tajemnica obdarzone archaiczna si³a.
Dr. Kawase Itsuko, która wynalaz³a KINOTAKARA Plastry-Wellness wysunê³a nastêpuj±ca hipotezê: je¶li drzewa osi±gaj± mityczny wiek bez niczyjej pomocy, to niech bêdzie to mo¿liwe tak¿e dla cz³owieka, je¶li wykorzysta on tajemnice potêgi i wieku drzew.
Dr. Kawase obserwowa³a juz od dzieciñstwa drzewa i ich otoczenie, w którym ros³y. Szczególn± jej uwagê przyku³y drzewa z gêstych lasów, które ros³y do ogromnych rozmiarów bez ¿adnej obcej pomocy. Trudne warunki i zmiana por roku nie mia³y ¿adnego wp³ywu na ich dobre samopoczucie.
Dr. Kawase Itsuko odkry³a, ze substancje ¿ywiczne zawarte w occie drzewnym niektórych drzew oraz si³± absorpcji tego octu drzewnego mo¿e mieæ pozytywny wplyw na wiele procesów, jakie maja miejsce w organizmie.
KINOTAKARA najlepiej umie¶ciæ na podeszwie stopy; a wiec tam, gdzie znajduje sie ponad 60 z 360 punktów refleksowych ca³ego cia³a. Wschodni i zachodni naukowcy sa jednego zdania: dobre samopoczucie mo¿e byæ znacznie poprawione w³a¶nie poprzez punkty refleksowe na stopach.
To wyja¶nia, dlaczego masa¿e stop s± tak lubiane; w czasie masa¿u pobudza sie nerwy i kr±¿enie krwi, co równie¿ przyczynia sie do poprawy samopoczucia. Problemem, a raczej warunkiem takiego masa¿u jest profesjonalizm osoby go wykonuj±cej oraz dostateczna ilo¶æ czasu do dyspozycji.
Tych ograniczeñ nie ma przy stosowaniu KINOTAKARY. Je¶li Kinotakara zostanie umieszczona na podeszwie stopy, to z jednej strony mamy masa¿ a z drugiej kuracje dla cia³a.
KINOTAKARA mo¿e byæ stosowana wed³ug potrzeby. Pierwsze stosowanie zaleca sie przez 20 do 40 dni, w zale¿no¶ci od obci±¿eñ nabytych w ¿yciu. Po tej kuracji wystarcza od¶wie¿anie co 7 lub 14 dni, aby uzyskaæ trwale doskonale samopoczucie.
Naturalnie mo¿na umieszczaæ KINOTAKARE bezpo¶rednio na dotkniêtych obszarach cia³a, n.p.: ³okieæ, kolano, nerki i tak dalej.
KINOTAKARA mo¿e pomoc w poprawie samopoczucia, ma dzia³anie uspokajaj±ce i witalizuj±ce - a to wszystko bez wiêkszych zabiegów, poniewa¿ odbywa siê podczas snu.
http://www.uroda-zdrowie.pl/product_info.php/products_id/144

http://www.vitalmarket.pl/product_info.php/products_id/371
http://www.noni.zdrowe.com.pl/plastry-oczyszczajace.html
http://gadzetomania.pl/2009/09/30/plastry-oczyszczajace-z-toksyn/
http://www.kinotakara-mlm.pl/index_produkty.php
http://www.faceci.com.pl/detoksykacja.html
http://www.faceci.com.pl/receptory_mapa.html
http://www.detoxpatch.pl/?strona=dzialanie
http://www.ibg.pl/opis.php?id=1060
http://www.eko-styl.com/tanoki-plastry-oczyszczajace-p-722.html
http://www.nokaut.pl/szukaj/plastry-oczyszczajace.html
http://www.allegro.pl/5396_preparaty.html?gclid=CJGapbaDq58CFQe7ZwodET3x1g
« Ostatnia zmiana: Styczeñ 30, 2010, 00:08:30 wys³ane przez Barbarax » Zapisane
Thotal
Go¶æ
« Odpowiedz #59 : Styczeñ 17, 2010, 20:59:31 »

Greendetox firmy Naturgreen jest dro¿szy... ale?

www.naturgreen.com/



Pozdrawiam - Thotal U¶miech
Zapisane
greta
Go¶æ
« Odpowiedz #60 : Styczeñ 18, 2010, 09:14:34 »

Wszyscy piszecie  o oczyszczaniu,ale najlepsze oczyszczanie to robienie LEWATYW.To jest prawdziwe oczyszczanie,bo wtedy w±troba siê oczyszcza i ca³e jelita,uk³ad odporno¶ciowy jest w³a¶nie w chyba 80% w jelitach i aby te jelita oczy¶ciæ to trzeba siê pozbyæ tych wszystkich ¶mieci,które tam zalegaj±,a na to tylkio lewatywy z wody destylowanej i kawy organicznej.Gor±co polecam,sama stosujê i wreszcie jestem zdrowaa alergiê na któr± siê leczy³am wiele,wiele lat,w tej chwili nie istnieje,nie biorê ¿adnych leków ju¿ od roku i nic mi nie jest.Polecam z ca³ego serca.
Zapisane
Thotal
Go¶æ
« Odpowiedz #61 : Styczeñ 18, 2010, 12:39:50 »

Gor±co polecam, ale tylko do 37`C Du¿y u¶miech



Pozdrawiam - Thotal U¶miech
Zapisane
Barbarax
Go¶æ
« Odpowiedz #62 : Styczeñ 20, 2010, 18:07:19 »

                                                                 
Katar i zapalenie zatok     

Na temat skuteczno¶ci leczenia kataru istnieje wiele w±tpliwo¶ci i ¿artów. Znane porzekad³o mówi, i¿ „katar nie leczony trwa tydzieñ, a leczony 7 dni”. Tymczasem leki naturalne, wbrew utartym mniemaniom, nie tylko ³agodz± objawy kataru, ale równie¿ skracaj± jego przebieg.
Katar, to niegro¼na, ale uci±¿liwa dolegliwo¶æ, która mo¿e wystêpowaæ niezale¿nie od temperatury i pogody, ale nasila siê w okresie jesienno-zimowym. Nawet b³ahe oziêbienie lub przegrzanie mo¿e spowodowaæ ostry nie¿yt nosa powszechnie nazywany katarem.
Przyczyn± kataru jest najczê¶ciej zaka¿enie wirusowe. Do typowych objawów nale¿y uczucie zatkania nosa, wyciek obfitej wydzieliny i kichanie. Wydzielina ta pocz±tkowo wodnista przechodzi po kilku dniach w ropn±. Nozdrza s± zaczerwienione, rozpulchnione, wystêpuj± zaburzenia wêchu, smaku, ³zawienie, pokas³ywanie, z³e samopoczucie, czasem nawet niewielka gor±czka. Katar jest dolegliwo¶ci± samo ograniczaj±c± siê, to znaczy, ¿e nawet bez leczenia ustêpuje po oko³o 7 dniach. Mo¿e jednak prowadziæ do k³opotliwych powik³añ – u niemowl±t do zapalenia ucha ¶rodkowego i zapalenia oskrzeli, a u starszych dzieci i doros³ych do zapalenia zatok przynosowych.

Nie tylko wirusy
Coraz czê¶ciej niedro¿no¶æ nosa i katar maj± pod³o¿e alergiczne. Alergia stanowi narastaj±cy problem we wspó³czesnym ¶wiecie. Alergeny wziewne wszechobecne w naszym ¶rodowisku mog± powodowaæ objawy przewlek³ego nie¿ytu nosa. Z roku na rok narasta ilo¶æ chorych cierpi±cych z powodu sezonowego kataru alergicznego, czyli kataru siennego, wywo³anego przez py³ki kwitn±cych ro¶lin. Niejednokrotnie trudno jest jednoznacznie ustaliæ czy katar ma charakter wy³±cznie infekcyjny, czy te¿ zawiera komponentê alergiczn±. Pamiêtajmy, ¿e niektóre grzyby, takie jak Altenaria i Cladosporium wydzielaj± alergeny przez ca³e lato i wczesn± jesieñ, a roztocza kurzu domowego wywo³uj± u osób wra¿liwych odczyny kataralne przez ca³y rok. Bardzo czêsto na katar alergiczny nak³ada siê typowa wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych, zw³aszcza jesieni± i zim±. Infekcje wirusowe sprzyjaj± z kolei nadka¿eniom bakteryjnym, przede wszystkim gronkowcowym i paciorkowcowym. Wydzielina w nosie zmienia siê wówczas z wodnistej w gêst±, o zabarwieniu zielonkawym.

Po katarze
Ka¿dy katar, niezale¿nie od wywo³uj±cej go przyczyny uszkadza b³onê ¶luzow± nosa, szczególnie du¿e spustoszenia wywo³uj± typowe zaka¿enia wirusowe. Warto zdawaæ sobie sprawê, ¿e po banalnym pozornie katarze proces regeneracji b³ony ¶luzowej nosa zachodzi powoli, trwa od 2 do 4 tygodni i w tym okresie „bezbronna” b³ona ¶luzowa jest szczególnie podatne na kolejne zaka¿enie oraz rozwój odczynów alergicznych. Nale¿y, wiêc pamiêtaæ, aby w czasie pokataralnej rekonwalescencji zapewniæ jej mo¿liwie komfortowe warunki oraz chroniæ przed uszkadzaj±cymi czynnikami zewnêtrznymi. W przeciwnym razie dyskomfort, polegaj±cy odczuciu sucho¶ci w nosie, drobnych krwawieñ i nawracaj±cych epizodów niedro¿no¶ci nosa bêdzie siê przed³u¿a³. Jednym z najwiêkszych wrogów nosa jest suche powietrze. Problem ten niegdy¶ wystêpuj±cy w naszych warunkach klimatycznych epizodycznie, jedynie podczas ostrej suchej i zimy, obecnie za spraw± centralnego ogrzewania sta³ siê powszechny. Wszystkim, którzy podczas sezonu grzewczego cierpi± z powodu nawracaj±cych uporczywie epizodów niedro¿no¶ci nosa zalecam zadbanie o w³a¶ciwe nawil¿enie wdychanego powietrza. Mo¿na wykorzystaæ w tym celu dostêpne na rynku nawil¿acze, albo postawiæ w pokoju otwarte akwarium. Zalecam to szczególnie w sypialniach i pokojach do pracy, gdzie przebywamy najd³u¿ej. Warto tak¿e w podobny sposób zadbaæ o wilgotno¶æ powietrza w pokojach dziennego wypoczynku, zw³aszcza, je¶li ogrzewamy je dodatkowo kominkiem. Miejscowo stosujemy krople lub aerozole nawil¿aj±ce b³onê ¶luzow± nosa.

Higiena nosa
Prawid³owe oddychanie w równym stopniu wp³ywa na nasze samopoczucie, jak w³a¶ciwe ¿ywienie na stan zdrowia. St±d te¿ we wszystkich systemach leczenia naturalnego oddychaniu po¶wiêca siê wiele uwagi. W Indiach codzienna higiena nosa jest zabiegiem tak powszechnym, jak mycie zêbów. Nozdrza nale¿y w tym celu przep³ukaæ dostêpn± w aptekach sol± fizjologiczn± albo niegazowan± wod± mineraln±. Podczas p³ukania wstrzymujemy oddech, ¿eby unikn±æ zach³y¶niêcia. Pochylaj±c siê nad umywalk± przechylamy g³owê na bok, wstrzykujemy strzykawk± p³yn p³ucz±cy do górnego nozdrza i pozwalamy mu wyp³yn±æ przez nozdrze dolne. Nastêpnie zmieniamy nachylenie g³owy i powtarzamy zabieg. Wykonujemy go tak d³ugo, a¿ wyp³ywaj±cy z nozdrzy p³yn bêdzie czysty, czyli a¿ ca³a wydzielina zalegaj±ca w nosie zostanie wyp³ukana. P³ukanie nosa to prosta i ³atwa w wykonaniu czynno¶æ znakomicie zapobiegaj±ca nawrotom kataru, niedro¿no¶ci nosa i chorobom zatok przynosowych.

Si³a homeopatii
[/b]Narastaj±ca od kilku lat popularno¶æ leczenia homeopatycznego wynika z jego skuteczno¶ci. Poza tym, leki homeopatyczne mo¿emy podawaæ ka¿demu, niezale¿nie od wieku. Ich dawkowanie jest ³atwe i wygodne, zw³aszcza dla ma³ych dzieci. Jak zwykle przy pierwszych objawach, z³ym samopoczuciu, os³abieniu podajemy preparat Oscillococcinum lub Dolicoccil.
W leczeniu infekcji kataralno – zatokowych, obok typowych leków dzia³aj±cych objawowo, warto jest zastosowaæ leki zwane, nozodami, które w sposób istotny sposób ogranicz± nawracanie dolegliwo¶ci. W tym przypadku polecam dostêpne na naszym rynku gotowe kompleksy. Ich dawkowanie oraz dobór nale¿y uzgodniæ z prowadz±cym leczenie chorego lekarzem homeopat±. Podajemy je zwykle d³u¿ej jeszcze przez kilka tygodni po wyga¶niêciu infekcji w celu zapobiegania nawrotom choroby. Objawowe leki homeopatyczne stosujemy natomiast jedynie w okresie wystêpowania dolegliwo¶ci i podajemy je jak najszybciej – ju¿ przy pierwszych objawach.
W aptekach jest wiele preparatów wielosk³adnikowych ze wskazaniem „katar” na opakowaniu. Pocz±tkowo za¿ywamy je czêsto – 3-5 granulek lub 1 tabletkê nawet, co 15 minut. Preparaty homeopatyczne s± te¿ dostêpne w postaci kropli do nosa, które rozpylamy do nozdrzy 3-4 razy dziennie. Istnieje wiele leków homeopatycznych, które obejmuje typowe dla tego schorzenia sk³adniki.
Do najczê¶ciej stosowanych nale¿± miêdzy innymi:
* Alium cepa szybko i naprawdê bardzo skutecznie hamuje wodnist± fazê kataru i dlatego lek ten powinien byæ zastosowany na pocz±tku leczenia. £agodzi równie¿ towarzysz±ce katarowi ³zawienie.
* Cinnabaris swoim terapeutycznym dzia³aniem ukierunkowany jest na b³ony ¶luzowe nosa i zatok przynosowych. Lepki, dra¿ni±cy ¶luz sp³ywaj±cy z nozdrzy tylnych po tylnej ¶cianie gard³a, zmuszaj±cy chorego do ci±g³ego odchrz±kiwania oraz objawy zapalenia zatok czo³owych i sitowych stanowi± podstawowe wskazanie do zastosowania tego leku. Uczucie ucisku u podstawy nosa, bóle okolicy oczodo³ów, promieniuj±ce do uszu i skroni, niejednokrotnie z przekrwieniem ga³ki ocznej to manifestacja kliniczna tych dolegliwo¶ci, które lek ten nie tylko skutecznie leczy, ale równie¿ im zapobiega.
* Hepar sulfuris calcareus jest niezast±pionym remedium na ostre ropne stany zapalne. Interesuj±cy nas w tym aspekcie zakres dzia³ania obejmuje katar z ropn±, cuchn±c± wydzielin± z nosa, która zmniejsza siê w zimnie, daj±c uczucie zatykania nosa. Chorzy s± bardzo wra¿liwi na zimno i na zmiany temperatury. Maj± ¶linotok i chrypê oraz gor±czkê, której towarzysz± dreszcze i poty. Ogólnie maj± ma³± odporno¶æ na zaka¿enia uk³adu oddechowego. Czêsto cierpi± na bóle okolicy skroniowej i u nasady nosa. £atwo dochodzi u nich do rozwoju ropnego zapalenia ucha ¶rodkowego z wyciekiem i anginy ropnej. Obserwuje siê równie¿ znaczn± przeczulicê dotykow±, bolesny, szczekaj±cy kaszel i powiêkszenie wêz³ów ch³onnych.
* Kalium bichromicum dzia³a przede wszystkim na b³ony ¶luzowe nosa, gard³a, jamy ustnej i krtani oraz przewodu pokarmowego, gdzie wywo³uje stany zapalne z produkcj± gêstej, lepkiej wydzieliny, koloru ¿ó³to-zielonego oraz wrodzenia o g³adkich brzegach. Lek ten stosujemy w przypadkach katarów przewlekaj±cych siê, z wyciekiem bardzo gêstej i lepkiej ¿ó³tozielonej wydzieliny, która sp³ywa po tylnej ¶cianie gard³a zmuszaj±c chorego do odchrz±kiwania i nieskutecznych najczê¶ciej prób jej po³ykania. Wyciek ten nasila siê w zimnie a zmniejsza w cieple, tworz±c charakterystyczne, przylegaj±ce do kana³ów nosa ¿ó³tozielone strupy. Chory odczuwa ponadto ból i ucisk u nasady nosa. Wszystkim tym dolegliwo¶ciom towarzyszy czê¶ciowa lub ca³kowita utrata wêchu, a czasami równie¿ wrzody opryszczkowe i afty.
* Ferrum phosphoricum - jego zastosowanie pozwala opanowaæ obfity, wodnisty katar, czêsto podbarwiony krwi± i wik³aj±cy siê nawracaj±cymi krwawieniami z nosa, wyciekiem ropnym, napadami gwa³townego, wykrztu¶nego kaszlu z wymiotami i biegunk±. Towarzysz± temu stany podgor±czkowe, uczucie zimna i os³abienie. Ca³o¶æ obrazu klinicznego odpowiada tzw. zespo³owi zatokowo – oskrzelowemu.

Aromaterapia
Aromaterapia, czyli leczenie za pomoc± naturalnych olejków eterycznych ci±gle jeszcze czeka na swój prawdziwy renesans. W leczeniu kataru okazuje siê one szczególnie przydatna. Olejki eteryczne zakraplamy po oko³o 5 kropli do kominka aromateraeutycznego i stosujemy do inhalacji. Ju¿ po kilku minutach wdychania pachn±cych oparów chory odczuwa stopniowe odtykanie nosa i ³agodzenie bólu g³owy. Olejki te wykazuj± nie tylko dzia³anie przeciwbólowe i przeciwobrzêkowe, ale równie¿ przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, a tak¿e przyspieszaj± regeneracjê b³ony ¶luzowej nosa.
Do podstawowych „przeciwkataralnych” olejków nale¿± miêdzy innymi:
    * Olejek z drzewa herbacianego
    * Olejek miêtowy
    * Olejek lawendowy
    * Olejek rozmarynowy
    * Olejek sza³wiowy
    * Olejek eukaliptusowy

Najlepiej stosowaæ kompozycjê 3-4 olejków zgodn± z naszymi upodobaniami, poniewa¿ jedna z podstawowych zasad aromaterapii mówi, ¿e stosujemy tylko te zapachy, które s± dla nas przyjemne. Je¿eli brak nam cierpliwo¶ci na stosowanie inhalacji poprzez kominki aromaterapeutyczne polecam sprawdzony sposób leczenia kataru naturalnym olejkiem sza³wiowym. Wystarczy od czasu do czasu otworzyæ buteleczkê i mocno siê zaci±gn±æ. Je¿eli nos jest niedro¿ny nale¿y przedtem delikatnie wprowadziæ kroplê olejku do wnêtrza nozdrza i delikatnie rozsmarowaæ j± na b³onie ¶luzowej. Nos udro¿ni siê bardzo szybko, a efekt ten jest znacznie bardziej trwa³y ni¿ przy zastosowaniu tradycyjnych kropli i co najwa¿niejsze nie uszkadza b³ony ¶luzowej nosa.

Niezawodne zio³a
Leki ro¶linne w od zarania dziejów towarzysz± cz³owiekowi, jako podstawowe remedium na wszystkie dolegliwo¶ci. S± równie¿ bardzo przydatne w terapii dolegliwo¶ci kataralno – zatokowych. Pozwalaj± one nie tylko z³agodziæ objawy choroby i skróciæ czas jej trwania, ale tak¿e pozawalaj± podnie¶æ poziom odporno¶ci naszego organizmu. Doprawdy trudno przeceniæ ich zas³ugi, w dodatku nie wywo³uj± niekorzystnych objawów ubocznych. Kora wierzby, kwiat lipy, owoc maliny, kwiat dzikiego bzu, korzeñ arcydziêgla, kwiat dziewanny, kora drzewa cynamonowego, korzeñ imbiru to sprawdzone od tysi±cleci skuteczne remedia na objawy przeziêbienia i kataru. Leki ro¶linne najlepiej jest za¿ywaæ w postaci mieszanek, a nie pojedynczo, poniewa¿ w ten sposób wzmacnia siê ich dzia³anie. Dostarczaj± one organizmowi zwi±zków o dzia³aniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Ponadto chroni± nasz organizm przed odleg³ymi skutkami choroby.
Warto pamiêtaæ, ¿e banalne z pozoru infekcje kataralno – zatokowe mog± zaostrzyæ lub wywo³aæ rozmaite gro¼ne dolegliwo¶ci z pozoru zupe³nie z nimi niezwi±zane, takie jak choroby reumatyczne, k³êbkowe zapalenia nerek, zapalenie miê¶nia sercowego i inne. Najlepsz± ochron± dla naszego organizmu s± w tych przypadkach w³a¶nie leki ro¶linne, czyli popularne zio³a. Ja stosujê wówczas z bardzo dobrym efektem moj± mieszankê nr 1. Na zakoñczenie nale¿y podkre¶liæ, ¿e wymienione wy¿ej sposoby leczenia nie wyczerpuj± mo¿liwo¶ci naturalnej medycyny, s± jedynie najprostsze i naj³atwiejsze w zastosowaniu. Najlepszy efekt terapeutyczny uzyskamy ³±cz±c je równolegle, bowiem uzupe³niaj± siê one w sposób komplementarny.

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok jest nastêpstwem bakteryjnego zaka¿enia wydzieliny b³ony ¶luzowej i manifestuje siê najczê¶ciej silnym bólem g³owy. Towarzysz±cy mu katar ma charakter ropny nasila siê rano, a nierzadko chory odczuwa, szczególnie w pozycji le¿±cej, nieprzyjemne zatykanie nosa. Pozosta³e objawy, to uczucie zatykania w gardle, co prowokuje do ci±g³ego pochrz±kiwania i os³abienie wêchu. Nadu¿ywanie kropli do nosa mo¿e spowodowaæ zniszczenie b³ony ¶luzowej nosa, co wywo³uje trwa³± utratê powonienia. W ka¿dym przypadku przed³u¿aj±cego siê kataru i zapalenia zatok mo¿e rozwin±æ siê zapalenie oskrzeli, zw³aszcza u chorych obci±¿onych astm± oskrzelow±. Mimo najczê¶ciej bakteryjnej przyczyny choroby stosowanie antybiotyków rzadko daje satysfakcjonuj±ce chorego efekty. Wynika to z ograniczonej penetracji leków do chorej, obrzêkniêtej b³ony ¶luzowej zatok. Lepsze efekty daje leczenie miejscowo stosowanymi lekami przeciwbakteryjnymi, pod warunkiem, ¿e rozpoczniemy je odpowiednio wcze¶nie, kiedy b³ona ¶luzowa wy¶cielaj±ca zatoki nie jest jeszcze nadmiernie obrzêkniêta w wyniku tocz±cego siê w niej procesu zapalnego i penetracja leku do wnêtrza zatok jest mo¿liwa.
W przypadkach nawracaj±cego zapalenia zatok przydatne mog± okazaæ siê podawane do- nosowo lub doustnie szczepionki przeciw bakteriom najczê¶ciej wywo³uj±cym chorobê. Zachêcam te¿ do leczenia naturalnego. Leki naturalne, bowiem nie tylko skutecznie ³agodz± istniej±ce objawy, ale, co najwa¿niejsze, znakomicie sprawdzaj± siê w profilaktyce nawrotów.
W ka¿dym przypadku zapalenia zatok nale¿y zastosowaæ mieszankê zio³ow± nr 1 i probiotyk, a w ¿ywieniu musi siê znale¼æ miejsce na codzienn± porcjê kaszy jaglanej. Leczenie to stosujemy a¿ do ca³kowitego ust±pienia dolegliwo¶ci. Miejscowo polecam naturalne olejki aromaterapeutyczne, które wdychamy przez oko³o 10 minut pochylaj±c siê nad kominkiem aromaterapeutycznym. Proponujê kompozycjê z³o¿on± z 4 olejków – drzewo herbaciane, rozmaryn, sza³wia i sosna. Warto jest te¿ siêgn±æ po w³a¶ciwie dobrane leki homeopatyczne, poniewa¿ skracaj± one okres ostrych dolegliwo¶ci i zapobiegaj± ich nawrotom.
Niezwykle skutecznym sposobem zarówno leczenia, jak i profilaktyki zapaleñ zatok s± æwiczenia hatha joga po³±czone z prawid³owym prowadzeniem oddechu. Szczególnie szybkie i trwa³e efekty uzyskujemy dziêki pozycji ¶wiecy i p³uga. Nale¿y wytrzymaæ ka¿d± z nich co najmniej przez 5 min , a nastêpnie wykonaæ pozycjê ¶wierszcza lub ryby. Ca³y zestaw zajmuje oko³o 15 min i je¿eli powtarzamy go przynajmniej 3 x dziennie, to ju¿ po kilku dniach uzyskamy niezwyk³± poprawê, a po kilku tygodniach trwa³e wyleczenie z nawrotów.

dr Bo¿ena Ryczkowska
http://www.naturalnamedycyna.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=271&Itemid=59#
« Ostatnia zmiana: Styczeñ 29, 2010, 19:00:49 wys³ane przez Barbarax » Zapisane
Barbarax
Go¶æ
« Odpowiedz #63 : Styczeñ 25, 2010, 01:01:08 »

                                                                 
Naturalnie wylecz przeziêbienie

Podczas przeziêbienia stosujemy tradycyjnie leki przepisane przez lekarza.
Warto równie¿ skorzystaæ z niekonwencjonalnych metod i zastosowaæ ¶rodki homeopatyczne, które s± ca³kowicie bezpieczne.
Homeopatia to naturalna metoda leczenia stosowana w wielu krajach na ca³ym ¶wiecie.
Leki homeopatyczne s± produkowane wy³±cznie z substancji pochodzenia ro¶linnego, mineralnego i zwierzêcego. Nie ma w nich ¿adnych dodatków chemicznych.

Ideologia zwolenników
Homeopatia zak³ada, ¿e leczeniu powinno poddawaæ siê ca³e cia³o, nie tylko chory narz±d.
Celem jest zmobilizowanie organizmu do walki z chorob±. Leki homeopatyczne pomagaj± intensyfikowaæ si³ê  ¿yciow± i pobudzaj± uk³ad odporno¶ciowy. Ka¿dy lek jest indywidualnie dobierany przez lekarza tak, aby jak najskuteczniej móg³ oddzia³ywaæ na organizm. Podczas badania brane jest pod uwagê nasze samopoczucie i dolegliwo¶ci, poniewa¿ zdrowa dusza cz³owieka pozytywnie oddzia³uje na zdrowie fizyczne.
 

Tajemnica leczenia
Mo¿na by rzec, ¿e homeopatia wykorzystuje popularne powiedzenie „lecz siê  tym, czym siê zatru³e¶”. Obowi±zuje zasada, ¿e podobne leczy siê podobnym, tak wiêc na przyk³ad przy gor±czce stosuje siê  substancje, które w du¿ych ilo¶ciach by j± wywo³a³y. Tym samym podanie leku w minimalnej dawce pobudza uk³ad odporno¶ciowy do zwalczenia infekcji.
¦rodki homeopatyczne w rozumieniu zwolenników zawieraj± si³ê energetyczn± mimo, i¿ w ich sk³ad wchodz± jedynie ro¶liny, wyci±gi z gruczo³ów zwierz±t, minera³y czy zio³a. Tajemnica leku tkwi wiêc z jednej strony w wierze w jej cudowne dzia³ania, za¶ z drugiej w nieznacznej dawce leku. Jest on intensywnie rozcieñczany, aby dzia³a³ mocniej i skuteczniej.

Zwalcz przeziêbienie
Ka¿dy z nas przechodzi³ przeziêbienie. Ból gard³a, gor±czka, katar, kaszel, z³e samopoczucie, trudno¶ci w koncentracji to podstawowe jego objawy. Najczê¶ciej chorujemy w okresie jesienno-zimowym, kiedy aura na zewn±trz jest niesprzyjaj±ca, jednak zdarza siê nam zachorowaæ równie¿ na wiosnê i w lecie, kiedy na przyk³ad przesadzimy z klimatyzacj±.
 
Przyczyn±  przeziêbienia s± ró¿ne wirusy, z którymi mamy nieustaj±cy kontakt. W chwili os³abienia wirusy intensywnej atakuj± nasz uk³ad odporno¶ciowy i wtedy ulegamy przeziêbieniu. Zazwyczaj leczymy je popularnymi metodami – leki, antybiotyki, odpoczynek i regeneracja si³.

Warto zintensyfikowaæ  walkê z przeziêbieniem i zastosowaæ  dodatkowo leki homeopatyczne.
Lecz±  one objawy oraz mobilizuj± organizm do walki z infekcj±.

 
S±  bardziej skuteczne, je¶li zostan± dobrane odpowiednio i przyjête we wczesnej fazie przeziêbienia. Zdarza siê, ¿e lek homeopatyczny podany w pierwszym stadium przeziêbienia doprowadza do ust±pienia infekcji w ci±gu paru godzin. ¦rodki te mo¿emy równie¿ stosowaæ profilaktycznie, w czasie szczególnego nara¿enia na przeziêbienie, czyli w okresie pa¼dziernik–marzec.

Leki homeopatyczne maj± wiele zalet:
 *     lecz± nie tylko objawy choroby ale i przyczyny
 *     nie powoduj± dzia³añ ubocznych
 *     nie uszkadzaj± przewodu pokarmowego i nie likwiduj± naturalnej flory bakteryjnej
 *     s± dobrze tolerowane przez organizm
 *     mog± byæ stosowane jako terapia uzupe³niaj±ca lub jako leczenie wy³±czne
 *     nie wywo³uj± niepowo³anych reakcji w przypadku stosowania innych leków
 *     nie mo¿na ich przedawkowaæ
 *     nie uzale¿niaj±
 *     pobudzaj± i mobilizuj± naturalne si³y odporno¶ciowe
 *     s± tañsze od leków farmakologicznych
 *     prawie wszystkie s± dostêpne bez recepty
 *     mog± byæ stosowane przez dzieci, kobiety w ci±¿y i kierowców
 *     metoda ta jest uznana przez ¦wiatow± Organizacjê Zdrowia i Uniê Europejsk±

Celny dobór leku warunkiem sukcesu
Im dok³adniej dobierzemy lek do objawu przeziêbienia, tym skuteczniej i szybciej siê wyleczymy. Poni¿ej przedstawiamy najbardziej typowe oznaki przeziêbienia, które nale¿y braæ pod uwagê przy konsultacji z lekarzem i przy wyborze odpowiedniego ¶rodka:
 1.    faza pocz±tkowa przeziêbienia, kiedy nast±pi³o bezpo¶redni kontakt z osob± chor±
 2.    z³e samopoczucie, bóle g³owy, dreszcze, bóle miê¶ni i stawów, kaszel, poczucie przygnêbienia
 3.    nag³y wzrost temperatury, które towarzyszy zaczerwienienie, pragnienie i stan pobudzenia
 4.    gor±czka wraz z przyspieszonym biciem serca, pulsuj±ca g³owa, pocenie siê
 5.    mêcz±cy kaszel i katar, ból gard³a, który utrudnia prze³ykanie pokarmów
 6.    rozwiniêcie choroby – wysoka i narastaj±ca gor±czka, os³abienie, bóle g³owy, bóle miê¶niowe i stawowe, opryszczka wokó³ ust
 7.    czas zdrowienia – po odbyciu infekcji, kiedy organizm jest os³abiony i zmêczony.

Co braæ  na konkretne dolegliwo¶ci?
Kaszel – uporczywy kaszel bardzo czêsto towarzyszy przeziêbieniu. Jest on dzia³aniem po¿±danym, gdy¿ usuwa wydzielinê ¶luzow± zalegaj±c± w drogach oddechowych. Intensywny i d³ugotrwa³y podra¿nia b³ony ¶luzowe, dlatego te¿ nale¿y d±¿yæ do jego ust±pienia. W tym celu powinno siê przyjmowaæ leki homeopatyczne w postaci syropu, który z³agodzi objawy kaszlu i ochroni b³ony ¶luzowe. Syrop nale¿y dobraæ do rodzaju kaszlu (suchy lub wilgotny).

Ból gard³a – zaczerwienione gard³o i chrypa to typowe objawy infekcji. Aby je zmniejszyæ i z³agodziæ ból przy prze³ykaniu pokarmów mo¿na przyjmowaæ leki w postaci tabletek do ssania.

Bez recepty
Leki homeopatyczne dostêpne s± w aptece bez recepty. Zazwyczaj maj±  postaæ syropu, granulek, tabletek, proszku, ma¶ci i czopków.

Je¶li chcemy skorzystaæ z leków homeopatycznych bez konsultacji z lekarzem, wówczas zapytajmy farmaceuty w aptece o stosowny lek na dan± dolegliwo¶æ. S± one bezpieczne i nieszkodliwe, dlatego nie ma obawy, ¿e wywo³aj± skutki uboczne czy wejd± w interakcje z innymi lekami.

Ich skuteczno¶æ jest potwierdzona w praktyce przez lekarzy oraz w wielu naukowych publikacjach. Wystêpuj± równie¿ leki dostêpne wy³±cznie na receptê i s± przepisywane przez lekarza.
Zawsze pamiêtajmy, aby zapoznaæ siê z ulotk± i w razie jakichkolwiek objawów i pytañ skonsultowaæ siê z lekarzem.
http://www.doz.pl/czytelnia/a1356-Naturalnie_wylecz_przeziebienie
« Ostatnia zmiana: Styczeñ 29, 2010, 19:11:31 wys³ane przez Barbarax » Zapisane
Thotal
Go¶æ
« Odpowiedz #64 : Styczeñ 25, 2010, 01:56:53 »

Na przeziêbienia, infekcje i stany "przesileñ" jesienno-zimowych doskona³a jest witamina C, ale nie syntetyczna tylko NATURALNA...

http://www.produktynaturalne.info/acerola-naturalna-witamina-c/

je¶li dodatkowo "wzbogacisz" organizm srebrem koloidalnym, to w ci±gu kilku godzin pozbawisz siê jakichkolwiek symptomów choroby.

Sprawdzone, do¶wiadczone... na sobie Du¿y u¶miech



POzdrawiam - Thotal U¶miech

http://www.sfora.pl/Ten-grozny-wirus-zaatakowal-Szwedow-Dotrze-do-Polski-a16362

do nowych informacji zastosowaæ siê  jak powy¿ej.
« Ostatnia zmiana: Styczeñ 25, 2010, 02:17:48 wys³ane przez Thotal » Zapisane
Barbarax
Go¶æ
« Odpowiedz #65 : Styczeñ 25, 2010, 12:14:14 »

                                                                            
Beth MacEoin - "Koniec z infekcjami!"

Naturalne metody wzmacniania odporno¶ci

Autorka t³umaczy, w jaki sposób mo¿esz poprawiæ ogólny stan swojego zdrowia, zapobiegaæ chorobom i zachowaæ ogóln± sprawno¶æ. Szczególny nacisk po³o¿ono tu na budowaniu naturalnej odporno¶ci.
Poznasz produkty spo¿ywcze, których spo¿ywanie usprawniania dzia³anie uk³adu immunologicznego.
Dowiesz siê, które witaminy, sole mineralne i przeciwutleniacze wspomagaj± organizm, oraz jak pomóc sobie za pomoc± æwiczeñ oddechowych, refleksologii, aromaterapii, homeopatii, masa¿u i medytacji.
 

Je¶li Twoje przeziêbienia nie ustêpuj± po lekach, daj szansê herbatce z bazylii i wyci±gowi z czarnego bzu!

Autorka jest dyplomowanym cz³onkiem Towarzystwa Homeopatii, prowadzi równie¿ w³asn± praktykê.
Napisa³a 12 ksi±¿ek na temat alternatywnych i komplementarnych metod zachowania zdrowia.

http://www.kdc.pl/koniec-z-infekcjami_p1895838.html

Dieta na zimê

Szara aura za oknem nie musi przek³adaæ siê na szary krajobraz na stole, a zawarto¶æ naszego talerza wcale nie powinna powiêkszaæ siê równocze¶nie z warstwami ubrania. Pomimo, ¿e mamy dosyæ ograniczony wybór ¶wie¿ych warzyw i owoców, zim± mo¿na je¶æ zdrowo i kolorowo, je¶li tylko ¶wiadomie podejdziemy do uk³adania naszej codziennej diety.
Powszechnie uwa¿a siê, ¿e zim± potrzebujemy wiêkszej ilo¶ci kalorii. Gdy nadchodzi wiosna zazwyczaj okazuje siê jednak, ¿e a¿ takiej ilo¶ci kalorii wcale nie potrzebowali¶my, za to natychmiast potrzebujemy diety odchudzaj±cej, aby zmie¶ciæ siê w spodnie z poprzedniego sezonu. Co je¶æ, aby zapewniæ organizmowi niezbêdne sk³adniki od¿ywcze, a jednocze¶nie nie przesadziæ z dogadzaniem sobie?
Zasada jest dosyæ prosta – nale¿y zwróciæ uwagê na to, by dostarczaæ organizmowi kalorie w produktach bogatych w ró¿norodne warto¶ci od¿ywcze. Na bok trzeba od³o¿yæ „puste kalorie” - s³odkie, kolorowe napoje i alkohol, zw³aszcza wódkê i piwo, które poza energi±, nie dostarczaj± naszemu organizmowi ¿adnych warto¶ci od¿ywczych. Najlepiej zast±piæ je tak zwanymi „dobrymi kaloriami”, bowiem, wbrew powszechnemu mniemaniu, kalorie mog± byæ dobre. Na polskim rynku od niedawna funkcjonuje nawet marka o nazwie „Dobra Kaloria”, któr± tworz± naturalne wyroby – ciastka, produkty ¶niadaniowe oraz przek±ski. Tego typu wyroby udowadniaj±, ¿e kalorie mog± byæ ¼ród³em cennych warto¶ci od¿ywczych.

Zupa zdrowia doda
Zima to czas, gdy przypominamy sobie o zupach. Dziêki du¿ej zawarto¶ci warzyw dostarczaj± one cennego b³onnika. Sposobem na zgrabn± figurê i dobr± formê jest jedzenie zdrowych, czyli niezasma¿anych, niezagêszczanych ¶mietan± i inn± ni¿ razow± m±k± zup. Gotow± zupê warto wzbogaciæ koperkiem lub natk± pietruszki, która zawiera witaminê C. Tradycyjne zupy, zwyczajowo spo¿ywane z makaronem, ry¿em b±d¼ ziemniakami, mo¿na dodatkowo urozmaiciæ o nowoczesne mieszanki kasz. Zawieraj± one bezcenne dla naszego organizmu ziarna takie, jak np.:
                                       * amarantus,
                                       * orkisz,
                                       * proso,
                                       * gryka,
                                       * pe³noziarnisty kuskus,
                                       * otrêby owsiane.
Dziêki temu charakteryzuje je nadzwyczajne bogactwo mikro - i makroelementów, witamin z grupy B, b³onnika i innych cennych dla organizmu warto¶ci od¿ywczych.
Przy gotowaniu zupy warto tak¿e pamiêtaæ, o ograniczeniu dodatku soli, której i tak przeciêtny Polak zjada trzy razy za du¿o. Danie lepiej doprawiæ zio³ami.

Zimowy alfabet
Zim± szczególnie przydatna bywa witamina A. Jest ona wa¿na w aspekcie podnoszenia odporno¶ci organizmu, poniewa¿ wzmacnia ¶luzówkê. Dziêki niej, wirusom du¿o trudniej zadomowiæ siê w nosie i gardle. Jej ¼ród³em jest:
                                      * pe³ne mleko,
                                      * ¶mietana,
                                      * mas³o,
                                      * jaja,
                                      * niektóre t³uste ryby.

Zim± potrzebujemy te¿ wiêcej witamin z grupy B, istotnych ze wzglêdu na odporno¶æ i dzia³anie przeciwdepresyjne. Witaminy te obecne s± na przyk³ad w:
                                     * nabiale,
                                     * drobiu,
                                     * rybach,
                                     * wo³owinie,
                                     * fasoli,
                                     * ziarnach,
                                     * kie³kach,
                                     * orzechach,
                                     * pestkach,
                                     * zarodkach pszennych,
                                     * pe³noziarnistym pieczywie,
                                     * nasionach amarantusa,
                                     * kaszy jaglanej.

Najwa¿niejsza w tym okresie jest jednak, najbardziej popularna witamina C, która wspomaga nasz± odporno¶æ i poprawia wch³anianie innych warto¶ci od¿ywczych.
Witaminê C znajdziemy w:
                                   * papryce,
                                   * brukselce,
                                   * natce pietruszki,
                                   * czarnej porzeczce,
                                   * kiszonej kapu¶cie,
                                   * cytrusach.
Adios pomidory!
Zamiast z utêsknieniem wspominaæ pachn±ce, dojrza³e na s³oñcu pomidory, warto skorzystaæ z obfito¶ci warzyw mro¿onych. Mro¿enie powoduje najmniejsze straty w przechowywanych owocach i warzywach. Dziêki temu sposobowi przechowywania trac± one nie wiêcej jak 5-10 proc. warto¶ci od¿ywczej. A je¶li p³ody rolne by³y zbierane w pe³ni lata - mog± byæ nawet lepsze od ¶wie¿ych, ale zimowych broku³ów czy kalafiorów.

Ziarna s± ¶wietnym pomys³em
Zim± warto te¿ odkryæ bogactwo ziaren, szczególnie oleistych:
                                  * s³onecznika,
                                  * dyni,
                                  * sezamu,
                                  * soi.
- Ziarna te s± bogatym ¼ród³em niezbêdnych nienasyconych kwasów t³uszczowych, ¿elaza, magnezu, b³onnika pokarmowego oraz witamin B1. B6, PP i E, zwanej witamin± m³odo¶ci - mówi Marek Kubara, w³a¶ciciel firmy Ekoprodukt wytwarzaj±cej ekologiczn± i dietetyczn± ¿ywno¶æ. - Przygotowywane bez t³uszczu, pra¿one w gor±cym powietrzu ziarna stanowi± doskona³± przek±skê w trakcie zimowych spotkañ, czy relaksu na ulubionej kanapie. S± tak¿e wspania³ym dodatkiem urozmaicaj±cym smak sa³atek, dañ z makaronu, czy zup typu krem.

B³onnik ciê wspomo¿e
Zima sprzyja stagnacji. Rzadko uprawiamy sporty, a codzienne spacery zastêpujemy odpoczynkiem w fotelu. Jemy te¿ mniej owoców i warzyw. Te zmiany mog± powodowaæ zaparcia wynikaj±ce z braku ruchu oraz ubo¿szej w b³onnik diety. Niedobór b³onnika w codziennej diecie nale¿y rekompensowaæ pe³noziarnistym pieczywem, kasz± lub suszonymi owocami. Mo¿na tak¿e wesprzeæ siê naturalnymi suplementami diety. Nowoczesne ¶rodki poza b³onnikiem zawieraj± tak¿e odt³uszczone siemiê lniane, dzia³aj±ce os³onowo na ¶ciany jelit oraz bakterie fermentacji mlekowej i inulinê reguluj±ce pracê przewodu pokarmowego.

Zastosowanie zrównowa¿onej i rozs±dnej diety pozwoli nam nie g³odowaæ i jednocze¶nie nie gromadziæ zimowych zapasów t³uszczu. Warto tak¿e zadbaæ o dostarczenie organizmowi odpowiednich warto¶ci od¿ywczych i witamin, poniewa¿ odpowiednio dobrana dieta mo¿e mieæ wp³yw na podnoszenie odporno¶ci naszego organizmu.
http://www.poradynazdrowie.pl/dieta-na-zime.html

Na przeziêbienie > domowy sposób na przeziêbienie

Zdrowa zupka rozgrzeje ciê zim±
Rosó³ to domowy lek na przeziêbienie

Czujesz siê coraz gorzej i szukasz domowego sposobu na przeziêbienie? Wypróbuj naturalny specyfik, który zniszczy objawy zbli¿aj±cej siê choroby. Zjedz pyszny, domowy rosó³, a nie bêdziesz musia³a faszerowaæ siê lekami. To dzia³a!
Jednym z najlepszych domowych sposobów na przeziêbienie jest rosó³ domowej roboty. Jego lecznicze dzia³anie potwierdzili nawet naukowcy, choæ nie od dzi¶ wiadomo, ¿e rosó³ to znakomite i odpowiednie dla wszystkich panaceum na przeziêbienie czy grypê.
Zupa ta wspaniale rozgrzewa, wzmacnia oraz pobudza twój system odporno¶ciowy.
Rosó³ pomaga leczyæ równie¿ katar; jego para dzia³a podobnie jak inhalacja. Dlatego, pomó¿ sobie, wdychaj±c lecznicz± parê roso³u, która szybko przynosi ulgê, udra¿niaj±c przy tym zatkany nos. Taka "inhalacja" pomo¿e ci, gdy masz problemy z zatokami, gdy¿ ³agodnie je oczyszcza.
Ta niezwyk³a zupa ³agodzi tak¿e gard³owe infekcje.
Dobrze, je¶li rosó³ jest do¶æ mocno  przyprawiony. Dlatego przyrz±dzaj±c go, dodaj wiêcej ni¿ zwykle przypraw, zw³aszcza pieprzu. Kiedy¶ bêd±c u znajomych zjad³am bardzo ostry rosó³, gdy¿ w swoim sk³adzie zawiera³ papryczkê chilli...
Niech wiêc na twoim stole czêsto bywa rosó³ (no, mo¿e bez tej ostrej papryczki) szczególnie teraz gdy pogoda nas nie rozpieszcza i nietrudno o przeziêbienie.
http://www.w-spodnicy.pl/Tekst/Zdrowie/528983,1,Na-przeziebienie--domowy-sposob-na-przeziebienie.html

Jolanta Muras - "Czaruj±cy ¶wiat surówek"

Kolorowa bomba witaminowa!
Barwne surówki ciesz± nie tylko oko! S± doskona³ymi sprzymierzeñcami w walce z zimowym przeziêbieniem, dostarczaj± wielu witamin i soli mineralnych.

A do tego – je¶li nauczymy siê je odpowiednio komponowaæ i przyprawiaæ – mog± okazaæ siê naprawdê pyszne!
Ich przyrz±dzanie nie wymaga wielkich umiejêtno¶ci kulinarnych. Wystarcz± dobre chêci i kilka podpowiedzi. W¶ród 80 propozycji w poradniku pojawiaj± siê surówki z jednego warzywa z pasuj±cym do niego sosem, a tak¿e zestawy kilku warzyw. Na bazie prezentowanych tu po³±czeñ sk³adników ³atwo samodzielnie stworzyæ kolejne.
http://www.kdc.pl/czarujacy-swiat-surowek_p1030451.html


Grypa a przeziêbienie

Autor:lek. med. Micha³ Posmykiewicz
¯ród³o: DOZ.pl
Zarówno grypa, jak i popularne przeziêbienie, to choroby wirusowe. Charakteryzuj± siê one podobnymi objawami, dlatego wa¿ne jest, aby potrafiæ odró¿niæ b³ah± infekcjê od grypy, która czasami mo¿e byæ gro¼na dla organizmu. Wa¿ne jest, aby nie traktowaæ ka¿dego kataru czy bólu gard³a jak grypy, gdy¿ naprawdê „prawdziwa” grypa zdarza siê rzadziej, ni¿ nam wszystkim siê wydaje.

Zatem jak odró¿niæ przeziêbienie od grypy? Nale¿y skupiæ siê na kilku podstawowych objawach.

Gor±czka
W przypadku grypy jest to podstawowy objaw. Tak naprawdê mo¿na stwierdziæ, ¿e „nie ma grypy bez gor±czki”. Temperatura cia³a jest bardzo wysoka i waha siê w granicach 38-41 stopni Celsjusza (zazwyczaj oscyluje w okolicy 39 stopni Celsjusza).  Towarzysz± jej zwykle silne dreszcze oraz obfite pocenie siê. Szczyt gor±czki wystêpuje najczê¶ciej w 24 godzinie po pierwszych objawach i utrzymuje siê oko³o 2-4 dni. W przypadku przeziêbienia gor±czka nie zawsze musi wyst±piæ. Je¶li siê pojawi, to jest to przewa¿nie tzw. stan podgor±czkowy- temperatura cia³a wynosi oko³o 37-37,7 stopni Celsjusza.

Bóle miê¶ni i stawów, os³abienie
Dla grypy typowe s±  bardzo silne bóle miê¶niowo-stawowe. Towarzyszy im tzw. astenia, czyli os³abienie miê¶ni. Czêsto pacjenci zg³aszaj± „ból ca³ego cia³a”, który uniemo¿liwia im nawet po³o¿enie siê do ³ó¿ka. Ponadto takiemu stanowi towarzyszy silne os³abienie, które tak¿e uniemo¿liwia codzienne funkcjonowanie. Objawy takie wystêpuj± zwykle przez ca³y okres choroby. W trakcie infekcji przeziêbieniowej tak¿e mo¿e wystêpowaæ os³abienie oraz bóle miê¶niowo-stawowe, aczkolwiek maja one niewielkie nasilenie, nie obejmuj± ca³ego cia³a,  nie powoduj± braku codziennej aktywno¶ci, ustêpuj± po kilku dniach i nie mo¿na stwierdziæ ich obecno¶ci przez ca³y czas trwania infekcji.

Bóle g³owy
W przebiegu grypy zazwyczaj wystêpuj± silne, rozlane, obejmuj±ce ca³± g³owê bóle. S± one ciê¿kie do wyeliminowania za pomoc± leków przeciwbólowych. Mo¿e im towarzyszyæ ból ga³ek ocznych, ¶wiat³owstrêt. Z czasem ból mo¿e doprowadziæ do obni¿enia sprawno¶ci psychoruchowej oraz nadmiernej senno¶ci. Dla przeziêbienia typowe s± bóle s³absze, g³ównie zlokalizowane w jednym miejscu, które znikaj± po podaniu leku przeciwbólowego.

Katar
Mniej charakterystyczny dla grypy, natomiast jest bardzo typowy dla przeziêbienia- na pocz±tku zwykle wodnisty, bardzo uporczywy, z czasem przechodzi w ¶luzowy daj±cy uczucie niedro¿no¶ci nosa.

Kaszel
Typowy dla grypy kaszel jest silny, suchy, mêcz±cy, napadowy. W pó¼niejszej fazie choroby mo¿e przekszta³ciæ siê w wilgotny z odkrztuszaniem ¶luzowej wydzieliny. W przebiegu przeziêbienia wystêpuje raczej pokas³ywanie, któremu towarzyszy uczucie bólu lub drapania w gardle.

Zapalenie spojówek
Typowe dla grypy, ma³o charakterystyczne dla przeziêbienia. Charakteryzuje siê ³zawieniem swêdzeniem czy bólem ga³ek ocznych, czasem tak¿e ¶wiat³owstrêtem.

Krwawienie z nosa
W przypadku grypy wystêpuje stosunkowo czêsto, w przebiegu innych infekcji dróg oddechowych wystêpuje znacznie rzadziej.

Czas trwania choroby
Grypa trwa znacznie d³u¿ej ni¿ przeziêbienie. Jej objawy mog± utrzymywaæ  siê nawet przez kilka tygodni (zazwyczaj oko³o 2 tygodni, jednak mog± byæ obecne znacznie d³u¿ej). Natomiast objawy przeziêbienia zwykle mijaj± po kilku dniach, najczê¶ciej nie utrzymuj± siê d³u¿ej ni¿ tydzieñ.

Powik³ania
Nierozpoznana lub niewyleczona grypa mo¿e doprowadziæ do powstania gro¼nych powik³añ. S±  to g³ównie: zapalenia p³uc, zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok, zapalenie miê¶nia sercowego, napady drgawek. Nale¿y pamiêtaæ,  ¿e tak naprawdê to w³a¶nie POWIK£ANIA S¡ GRO¬NE DLA ZDROWIA, nie za¶ sama infekcja grypowa. Dlatego te¿ nies³ychanie istotn± spraw± jest w³a¶ciwe leczenie infekcji grypowej, co zapobiega wystêpowaniu powa¿nych nastêpstw.

S± to najwa¿niejsze objawy, które pomagaj± odró¿niæ przeziêbienie od grypy.
A jak wygl±daj± objawy ¶wiñskiej grypy, o której mówi obecnie ca³y ¶wiat?
Dok³adnie tak samo jak tej „zwyk³ej”, znanej wszystkim od lat. Dlatego te¿ po samych tylko objawach nie ma mo¿liwo¶ci stwierdzenia czy pacjent uleg³ zaka¿eniu wirusem grypy ¶wiñskiej czy „zwyk³ej”- jest to mo¿liwe dopiero po okre¶leniu rodzaju wirusa, który wywo³a³ zaka¿enie.


Nale¿y zatem pamiêtaæ,  ¿e naprawdê nie ka¿de przys³owiowe „³amanie w ko¶ciach”  to grypa. 
 

Wiêkszo¶æ infekcji jeste¶my w stanie wyleczyæ sami w domu. Oczywi¶cie, je¶li nie jeste¶my pewni czy jednak grypa i nas nie dopad³a, musimy zg³osiæ siê do lekarza, który pomo¿e rozwi±zaæ problem.
Musimy te¿ pamiêtaæ o tym, ¿e tak naprawdê w przebiegu grypy najwa¿niejsze jest niedopuszczenie, zw³aszcza u starszych ludzi, do wyst±pienia powik³añ, gdy¿ to one s± najgro¼niejsze.

W³a¶ciwe postêpowanie uchroni nas przed powik³aniami grypy i doprowadzi do pe³nego wyleczenia.
 
Nie bójmy siê te¿ panicznie ¶wiñskiej grypy – trzeba zachowaæ ostro¿no¶æ i czujno¶æ, ale nale¿y równie¿ pamiêtaæ, ¿e leczy siê j± tak samo jak zwyk³± grypê.

http://www.doz.pl/czytelnia/a1417-Grypa_a_przeziebienie

Jak chroniæ rodzinê przed ¶wiñsk± gryp±?

Jest kilka prostych czynno¶ci, które mo¿na wykonaæ, aby ograniczyæ ryzyko rozprzestrzeniania siê wirusa. Zapewnienie i utrzymanie higieny w domu jest jedn± z nich, zw³aszcza gdy kto¶ z rodziny jest chory.

Sposoby rozprzestrzeniania siê ¶wiñskiej grypy
* Zapewnij, aby powierzchnie, które s± potencjalnym ¼ród³em zara¿enia i s± dotykane przez wiele osób, by³y dezynfekowane produktem na bazie chloru, takim jak Domestos 24H zagêszczony p³yn czyszcz±co-dezynfekuj±cy.
Miejsca wystêpowania zarazków
* Mo¿esz przej±æ wirusa na rêce, dotykaj±c powierzchni, które by³y dotykane przez osoby zara¿one: klamki do drzwi, przyciski w windzie, przyciski telefonu. W miarê mo¿liwo¶ci dezynfekuj powierzchnie produktem na bazie chloru, takim jak Domestos zagêszczony p³yn czyszcz±co-dezynfekuj±cy.
* Poza domem staraj siê czê¶ciej myæ rêce
* Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które mog± byæ chore
      (maj± kaszel lub gor±czkê)
* Unikaj podawania d³oni np. podczas powitania
* Unikaj dotykania rêkoma oczu, nosa, ust (rêce mog± byæ zanieczyszczone)
* Je¿eli sprz±tasz po kim¶ chusteczkê higieniczn± pozostawion± na jakiej¶ powierzchni, na twoich rêkach mo¿e znajdowaæ siê wirus grypy – nale¿y myæ je najczê¶ciej jak to tylko mo¿liwe
* Myj rêce po dotkniêciu jakiegokolwiek przedmiotu podejrzanego o przebywanie w kontakcie z osob± chor±
* Powiniene¶ kultywowaæ dobre nawyki zdrowotne, takie jak wystarczaj±ca ilo¶æ snu, zdrowe od¿ywianie oraz utrzymywanie aktywno¶ci fizycznej
http://www.domestos.pl/ah1n1/jak-chronic-siebie-i-rodzine.html
« Ostatnia zmiana: Styczeñ 29, 2010, 19:36:30 wys³ane przez Barbarax » Zapisane
Barbarax
Go¶æ
« Odpowiedz #66 : Styczeñ 29, 2010, 11:57:48 »

                           
Wac³aw Wojak - "Lecznicze k±piele zio³owe. 111 k±pieli leczniczych".

Ka¿dy powinien inwestowaæ w swoje zdrowie, gdy jest jeszcze sprawny i nic mu nie dolega. Jest to szczególnie wa¿ne, gdy przekroczy³o siê wiek dojrza³y. Jednym z najbardziej cennych ¶rodków leczniczych s± k±piele zio³owe. Ju¿ samo zanurzenie siê w ciep³ej wodzie ³agodzi napiêcie i przynosi odprê¿enie, a je¶li dodamy do niej wywary z zió³, k±piele mog± staæ siê prawdziw± przyjemno¶ci±, a ich walory relaksacyjne wzmog± dzia³anie lecznicze. Ksi±¿ka jest praktycznym poradnikiem zawieraj±cym przepisy na rozmaite k±piele zio³owe, lecz±ce lub przynajmniej ³agodz±ce niemal wszystkie przypad³o¶ci. Podane w niej recepty k±pieli s± dorobkiem przesz³o czterdziestoletniej praktyki lekarskiej autora.
http://www.poczytaj.pl/7831

K±piele zio³owe

K±piel spe³nia wa¿n± rolê w pielêgnacji ca³ego cia³a, Poprawia kr±¿enie krwi, przyspiesza regeneracji organizmu, dzia³a odprê¿aj±co, przez co przyczynia siê do szybszego zlikwidowania uczucia zmêczenia. Nie jest jednak obojêtne jak j± stosujemy. Nie wszyscy te¿ jednakowo reaguj± na k±piel, Zale¿y to w du¿ej mierze od ciep³oty wody i czasu trwania k±pieli, u¿ytych do niej dodatkowo, stanu zdrowia oraz wra¿liwo¶ci osobniczej. Ze wzglêdu na to, ¿e dzia³anie k±pieli jest do¶æ z³o¿one, nale¿y je odpowiednio stosowaæ. Wa¿na jest temperatura k±pieli i czas jej trwania. K±piel ciep³a (34'C - 37'C) ma dzia³anie koj±ce na uk³ad nerwowy, przeciwbólowe, rozlu¼niaj±ce napiêcie miê¶niowe i ¶cian naczyñ krwiono¶nych. Czas trwania k±pieli powinien wynosiæ 10-30 minut w zale¿no¶ci od indywidualnej wra¿liwo¶ci.
Przy przewlek³ym go¶æcu stawowym czy miê¶niowym mo¿na zastosowaæ k±piel gor±c± (37'C - 42 C). Zaczynaæ trzeba od 37'C dolewaj±c stopniowo (najczê¶ciej, co 2 minuty) gor±cej wody, tak ¿eby po ka¿dorazowym dolaniu temperatura podnosi³a siê o 1 C. Po uzyskaniu 42'C mo¿na pozostaæ w wannie oko³o 5 minut. Zanurzenie cia³a nie powinno dochodziæ do poziomu serca. Stosowanie k±pieli gor±cych powinno byæ uzgodnione z lekarzem.
Aby uzyskaæ lepszy efekt dzia³ania k±pieli, mo¿na stosowaæ specjalne preparaty. Preparaty k±pielowe dodane do wody powoduj± lekkie rozmiêkczenie warstwy rogowej naskórka, co u³atwia usuniêcie brudu i wp³ywa na lepsze wch³anianie cia³ biologicznie czynnych. Wch³anianie zwi±zków biologicznie czynnych przez skórê zachodzi do¶æ trudno i odbywa siê kilkoma drogami: przez warstwy komórek lub miêdzy komórkami przez mieszki w³osowe i gruczo³y ³ojowe oraz przez gruczo³y potowe. Zwi±zki nierozpuszczalne w wodzie rozpuszczaj± siê w ³oju skóry i przechodz± g³ównie przez komórki naskórka i przestrzenie miêdzykomórkowe. Natomiast zwi±zki rozpuszczalne w wodzie przenikaj± przez mieszki w³osowe i przewody gruczo³ów potowych i st±d docieraj± do krwiobiegu. Dlatego wyci±gi zio³owe, które s± rozpuszczalne w wodzie, stosunkowo ³atwo docieraj± do krwiobiegu. W zale¿no¶ci od rodzaju cia³ biologicznie czynnych zawartych w zio³ach, k±piel mo¿e mieæ dzia³anie ¶ci±gaj±ce lub rozszerzaj±ce pory skóry, powlekaj±ce (wyg³adzaj±ce), przeciwzapalne, bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne. Poza tym: pobudzaj±ce, koj±ce, rozszerzaj±ce i zwê¿aj±ce naczynia krwiono¶ne. £±cz±c zio³a o ro¿nych w³a¶ciwo¶ciach mo¿na uzyskaæ korzystniejszy efekt. Do gotowych preparatów k±pielowych najczê¶ciej dodaje siê olejki: sosnowy, lawendowy, rozmarynowy, eukaliptusowy. Olejki te ulatniaj± siê razem z par± wodn±, daj± mi³y zapach, a równocze¶nie wch³aniane s± przez p³uca. Dostaj± siê do krwiobiegu przez skórê, pobudzaj± kr±¿enie krwi, powoduj± lepsze ukrwienie tkanek i w efekcie poprawiaj± samopoczucie. Niektóre preparaty k±pielowe, zawieraj±ce oprócz olejków wyci±gi z ro¶lin, dobrane w odpowiedniej kompozycji, s± bardzo dobrym ¶rodkiem do k±pieli zio³owych. Ciep³a, aromatyczna k±piel wp³ywa koj±co i orze¼wiaj±co na system nerwowy, rozlu¼nia miêsnie i zmniejsza ich ucisk na korzonki nerwowe, niweluje, wiêc uczucie znu¿enia, zmêczenia i wyczerpania nerwowego oraz psychicznego, poza tym daje uczucie odprê¿enia i przyjemnego ciep³a, u³atwia zasypianie (u osób cierpi±cych na bezsenno¶æ).
Przyk³ady k±pieli zio³owych:
- K±piel uspokajaj±co-koj±ca: lawenda, melisa, arcydziêgiel, koz³ek lekarski, krwawnik pospolity (przy skórze suchej mo¿na dodaæ kwiatostan lipy, przy t³ustej - p±czki sosny). Mo¿na je stosowaæ przy nerwicach, nerwobólach, bólach reumatycznych, jak równie¿ przy ¶wi±dzie skóry, egzemach. Przy bólach go¶æcowych mo¿na dodaæ arnikê.
- K±piel pobudzaj±ca i pojêdrniaj±ca skórê: macierzanka, rozmaryn, rumianek, sza³wia (przy skórze suchej mo¿na dodaæ kwiat lipy), miêta pieprzowa, tatarak zwyczajny.
- K±piel przy oty³o¶ci: kasztanowiec zwyczajny (ekstrakt z owoców), perz, fio³ek trójbarwny, skrzyp (przy skórze suchej mo¿na dodaæ siemienia lnianego), p±czki sosny lub szyszki k±pielowe Herbapolu.
- K±piel przy stanach zapalnych skóry i wypryskach alergicznych: rumianek, krwawnik, fio³ek trójbarwny, siemiê lniane, ¿ywokost.
- K±piel przy tr±dziku i infekcjach ropnych skóry: skrzyp, fio³ek trójbarwny, orzech w³oski, sza³wia, miêta, p±czki sosny, kora dêbu, nostrzyk.
- K±piel przy tr±dziku: ja³owiec, p±czki sosny, tymianek, nostrzyk, sza³wia.
- K±piel przy ¿ylakach: ¿ywokost, nagietek, rumianek, kasztanowiec, skrzyp.
£agodz±ce dzia³anie na skórê ma k±piel z dodatkiem wywaru z otr±b pszennych: 300 gr. otr±b zalewa siê zimn± wod±, gotuje i cedzi, gotowy odwar wlewa siê do wanny.
Od¶wie¿aj±co, pobudzaj±co na kr±¿enie krwi i pojêdrniaj±co na skórê dzia³a równie¿ natarcie jej po k±pieli szorstk± rêkawic±, umoczon± w zimnej wodzie z dodatkiem jednej p³askiej ³y¿ki soli, jednej ³y¿ki octu winnego czy soku z cytryny. Przy skórze suchej mo¿na przygotowaæ nastêpuj±cy p³yn: do naparu z li¶ci prawo¶lazu przygotowanego z 1 litra wody dodaæ1 ³y¿kê wódki, 1 ³y¿kê soku z cytryny i 1 ³y¿kê gliceryny.
http://www.ziola-leki.pl/doc/kapiele.html

K±piele Oraz Myd³a Zio³owe

K±piele zio³owe to bardzo prosty sposób na zrelaksowanie duszy i cia³a. Wystarczy namoczyæ suszonych zió³ w wodzie przeznaczonej do k±pieli. Zio³a spowoduj± nie tylko przyjemny zapach wody do k±pieli, ale równie¿ spowoduj±, ¿e poczujesz siê lepiej, nabierzesz si³ oraz wszelkie bóle zostan± u¶mierzone. Faktycznie ka¿da kombinacja suszonych li¶ci zió³ lub pojedynczego zio³a mo¿e byæ u¿yta do zio³owej k±pieli. Nale¿y jednak pamiêtaæ, aby zio³a umieszczone by³y w torebce szczelnie zawi±zanej. To uniemo¿liwi wydostawanie siê zió³ na zewn±trz, co powoduje przyklejanie siê ich do twojego cia³a, jak równie¿ osiadanie zió³ na brzegach wanny. Trzymanie zió³ w szczelnie zawi±zanej torebce nie dopu¶ci równie¿ do zapchania ¶cieku.
Innym sposobem u¿ycia zió³ podczas k±pieli jest sporz±dzenie z nich zio³owych myde³. Zwykle, produkcja myd³a jest czasoch³onna, wymagaj±ca ostro¿no¶ci w u¿ywaniu kaustycznych, ¿r±cych produktów. Ka¿de zio³owe myd³o o przyjemnym zapachu mo¿emy zrobiæ przez zwyk³e roztopienie zwyk³ego myd³a bez dodatków zapachowych, dodaj±c zio³owy sk³adnik, a nastêpnie nadaj±c mu kszta³t. Olejki esencyjne s± naj³atwiejsze do dodania, ale równie dobrze mo¿na dodawaæ tradycyjne sk³adniki, jak p³atki owsiane, migda³y, lanolinê, zimny krem lub miód w celu zmienienia struktury myd³a.
Niektóre sk³adniki zwykle u¿ywane do k±pieli zio³owych s± podane poni¿ej.
* Kategoria zió³ s³odko-pachn±cych: rumianek, bez czarny, lipa, lawenda, kwiaty ró¿y, arcydziêgiel litwor, ró¿owe geranium oraz li¶cie rozmarynu.
* Kategoria zió³ pobudzaj±cych oraz czysto-pachn±cych: bazylia, eukaliptus, miêta pieprzowa oraz li¶cie tymianku.
* Kategoria zió³ o aromatyczno-cytrusowym zapachu: melisa lekarska, werbena, oraz li¶cie bylicy bo¿ego drzewka. Kawa³ki ¶wie¿ej skórki z cytryny lub pomarañczy równie¿ mog± byæ dodane.
http://zielnik.herbs2000.com/ziola/1_dla_urody_wanna.htm
http://zielnik.herbs2000.com/ziola/1_przygotowywanie.htm
http://zielnik.herbs2000.com/ziola/1_ziola.htm

K±piel - przyjemno¶æ dla cia³a i ducha

Zim± nasza skóra potrzebuje szczególnej ochrony. Prezentujemy cykl artyku³ów, które pomog± wam uporaæ siê z nieprzyjemnymi skutkami ci±g³ego ch³odu, a tak¿e wska¿± sposoby pielêgnacji poszczególnych czê¶ci cia³a w tym trudnym dla zdrowia i urody okresie.
Podstawow± zasad± jest temperatura wody. Ka¿da k±piel wymaga innej. Je¶li chcemy orze¼wienia, to nie liczmy na d³ugie godziny w ³azience. Wtedy stosujemy k±piel krótk± i ch³odn± (do 27 ºC). Najlepiej zadzia³a z dodatkiem kosmetyków o ¶wie¿ych nutach zapachowych: morskich, albo owocowych. K±piel ciep³a (od 36 do 38 ºC) jest relaksuj±ca. Pó³ godziny w aromatycznej wodzie przyniesie ukojenie twojemu cia³u i zmys³om. Gor±ca k±piel (39-41 ºC), podobnie jak ch³odna, powinna trwaæ krótko. Poprawi kr±¿enie i wzmocni twoje cia³o. Oto kilka dodatków, które warto wykorzystaæ w zaciszu ³azienki.
„Przepis” na pomarañczowe od¶wie¿enie...
Kup 5 pomarañczy i wyci¶nij z nich sok. Dodaj go do wody i pomocz siê w niej oko³o 15 minut. Nie stosuj soku z kartonu jako zamiennika, bo nie daje on ¿adnego efektu. Koniecznie musi byæ ¶wie¿o wyci¶niêty!
...oraz cytrynowe ukojenie:
Tym razem nie wyciskamy soku. Bierzemy 6 cytryn i kroimy je na plasterki. Wrzucamy do miski z zimn± wod± i zostawiamy na parê godzin. Lekko ponaciskaj kr±¿ki, by wycisn±æ sok. Najlepiej zrobiæ to rano, wtedy zaraz po powrocie do domu mo¿emy wskakiwaæ do wanny. Przed k±piel± przelej to przez sitko i uzyskan± "miksturê" dolej do wody. K±p siê co najmniej 10 min., ale nie d³u¿ej ni¿ 15. Taka k±piel poprawi kr±¿enie skóry i twój nastrój.
Sól i piana
Ka¿dy wie, ile rado¶ci sprawia k±piel z pian±. W tej chwili na rynku kosmetycznym dostêpne s± p³yny do k±pieli o niesamowitej liczbie zapachów: od owocowych, poprzez kwiatowe, a¿ do morskiego. Kiedy ich u¿ywasz, mo¿esz dodaæ do wody tak¿e ró¿ne sole. Odpowiedni± dostaniesz w mydlarni lub drogerii. Je¶li chcesz dodawaæ do k±pieli sól z p³ynem, to pamiêtaj, by kupiæ sól bezzapachow±. Pomieszanie zapachów mo¿e zmieniæ przyjemno¶æ w katorgê. Dobra sól powinna te¿ lekko nawil¿aæ skórê, choæ nie zast±pi ona balsamu. Stosuj±c j± nie odczujesz tak efektu k±pieli w twardej wodzie. Dzia³anie takiej soli bardzo ³atwo rozpoznaæ, woda staje siê „¶liska". Istniej± te¿ sole, które maj± dzia³anie lecznicze. Dostaniesz je w aptece - s± do¶æ drogie, ale nie u¿ywa siê ich stale; przeciwdzia³aj± np. zakwasom, bólom miê¶niowym.
http://studente.pl/artykuly/4936/Kapiel-przyjemnosc-dla-ciala-i-ducha-cz-1/

Preparaty zio³owe stosowane w kosmetyce.

¯yjemy w czasach, gdzie niew³a¶ciwie i w po¶piechu od¿ywiamy siê, jeste¶my obci±¿eni stresem, palimy papierosy, a przecie¿ ka¿dy z nas (nie tylko kobiety, ale coraz wiêcej mê¿czyzn) chcia³by poszczyciæ siê zadbanym i piêknym wygl±dem. Aby uzyskaæ naturalny i zdrowy wygl±d, powinni¶my korzystaæ z darów natury, takich jak np. zio³a, a tak¿e braæ przyk³ad ze staro¿ytnych narodów. Ju¿ staro¿ytni Egipcjanie wykorzystywali wyci±gi z zió³ do podkre¶lenia swoich oczu, czerwienienia ust i policzków, jak równie¿ namaszczali i perfumowali swoje cia³a. Wiele ludzi wci±¿ woli przygotowaæ swoje w³asne produkty, oszczêdzaj±c zarówno pieni±dze, jak i maj±c pewno¶æ, ¿e sk³adniki u¿yte do ich produkcji s± czyste i naturalne.
W dzisiejszych czasach cz³owiek coraz czê¶ciej korzysta z dobrodziejstw natury, którymi s± zio³a.
Zio³ami leczy siê m.in. bóle g³owy, tr±dzik, przeziêbienia, a w wielu przypadkach pomagaj± równie¿ chorym na raka.
Istnieje wiele sposobów na zastosowanie zió³. Naj³atwiejszym sposobem jest oczywi¶cie ich spo¿ywanie, co wiêkszo¶æ z nas robi codziennie (pietruszkê u¿ywamy do sa³atek, koperek podajemy z ziemniakami, majeranek z pizz± oraz oczywi¶cie czosnek, z którym mo¿na zje¶æ prawie wszystko). Warto¶ciowe substancje pochodz±ce z zió³ kr±¿± dooko³a naszego organizmu.
Zio³a od dawna by³y zwi±zane z pielêgnacj± w³osów, jako sk³adniki w produkcji szamponów, od¿ywek oraz p³ukanek.
Nasza skóra z ³atwo¶ci± absorbuje zio³owe sk³adniki, dlatego m.in. k±piele zio³owe to bardzo prosty sposób na zrelaksowanie cia³a. Wystarczy namoczyæ suszone zio³a w wodzie przeznaczonej do k±pieli, Innym sposobem u¿ycia zió³ podczas k±pieli jest sporz±dzenie z nich zio³owych myde³ przez roztopienie zwyk³ego myd³a dodaj±c zio³owy sk³adnik. Nasze rêce i stopy to bardzo wra¿liwe czê¶ci cia³a, z du¿± ilo¶ci± zakoñczeñ nerwowych, dlatego k±piele zio³owe s± równie¿ przepisem na leczenie np. przeziêbieñ, czy te¿ s³abego kr±¿enia.
http://www.sciaga.pl/tekst/70739-71-preparaty_ziolowe_stosowane_w_kosmetyce

Uroda  -  Cia³o

K±piel mo¿e staæ siê przyjemnym rytua³em o dzia³aniu zdrowotnym i relaksuj±cym. Wystarczy dobraæ odpowiednie do naszego stanu skóry i samopoczucia zio³a. Do przygotowania zio³owej k±pieli potrzebny jest wyci±g z wybranego ziela, który przygotowujemy z 3 gar¶ci zió³ zalanych 1 litrem wrz±tku. Powsta³y napar wlewamy do wody w wannie. K±piel powinna trwaæ nie d³u¿ej ni¿ 15-20 minut.K±piel mo¿e staæ siê przyjemnym rytua³em o dzia³aniu zdrowotnym i relaksuj±cym. Wystarczy dobraæ odpowiednie do naszego stanu skóry i samopoczucia zio³a. Do przygotowania zio³owej k±pieli potrzebny jest wyci±g z wybranego ziela, który przygotowujemy z 3 gar¶ci zió³ zalanych 1 litrem wrz±tku. Powsta³y napar wlewamy do wody w wannie. K±piel powinna trwaæ nie d³u¿ej ni¿ 15-20 minut.
Inny, prostszy sposób przygotowania k±pieli zio³owej to nape³nienie woreczka z gazy zio³ami. Zio³owy pakuneczek umieszczamy pod strumieniem gor±cej wody lej±cej siê do wanny.
K±piel rozmarynowa
Rozmaryn zawiera olejki eteryczne, kwas rozmarynowy i flawonoidy. Tonizuje, pobudza kr±¿enie, dzia³a przeciwzapalnie, ¶ci±gaj±co, ujêdrniaj±co i bakteriobójczo.Sporz±dzamy napar z rozmarynu, który nastêpnie wlewamy do wody w wannie. Dodatkowo mo¿emy wzmocniæ dzia³anie terapeutyczne zió³ kilkoma kroplami olejku eterycznego rozmarynowego. K±piel dzia³a niezwykle orze¼wiaj±co i wzmacnia ukrwienie.
Rozmaryn zawiera olejki eteryczne,  kwas rozmarynowy i  flawonoidy. Tonizuje, pobudza kr±¿enie, dzia³a przeciwzapalnie, ¶ci±gaj±co, ujêdrniaj±co i bakteriobójczo.
Uwaga: K±piel rozmarynowa nie jest polecana osobom cierpi±cym na nadci¶nienie i maj±cym problemy z zasypianiem.
K±piel oczyszczaj±ca
Sporz±dzamy napar z dwóch gar¶ci sza³wii i jednej gar¶ci rumianku, które zalewamy 1 litrem wrz±tku.  Zio³owy wyci±g wlewamy do wanny z wod±. Ze wzglêdu na swe oczyszczaj±ce dzia³anie k±piel polecana jest szczególnie przy cerze tr±dzikowej.
Sza³wia zawieraj±ce garbniki, które dzia³aj± ¶ci±gaj±co na pory skórne i niweluje tym samym efekt rozszerzonych porów ,który czêsto towarzyszy cerze t³ustej i tr±dzikowej.
K±piel ³agodz±ca stany zapalne skóry
Je¶li skóra jest podra¿niona i przesuszona, pomocne mog± okazaæ siê napary z oczaru wirginijskiego, kozieradki pospolitej, prawo¶lazu lekarskiego i podbia³u.
Oczar wirginijski ma dzia³anie ¶ci±gaj±ce i przeciwzapalne. Kozieradka pospolita dziêki w³a¶ciwo¶ciom nawil¿aj±cym i os³aniaj±cym znajduje zastosowanie w pielêgnacji skóry suchej i przy stanach zapalnych. Podbia³ pospolity i prawo¶laz lekarski dzia³aj± przeciwzapalnie i os³aniaj±co.
K±piel z kor± dêbu
Przygotowujemy wywar z 4 gar¶ci rozdrobnionej kory dêbu, który nastêpnie dodajemy do wody w wannie. K±piel z kor± dêbu dzia³a oczyszczaj±co, ¶ci±gaj±co i ³agodz±co na podra¿nienia. Polecana jest do skóry wra¿liwej, sk³onnej do podra¿nieñ a tak¿e t³ustej i tr±dzikowej.
K±piel nasenna
Przy k³opotach z zasypianiem pomocna mo¿e okazaæ siê relaksuj±ca k±piel z dodatkiem rumianku i lipy, która pomo¿e odprê¿yæ siê po ciê¿kim dniu pe³nym stresów. Gar¶æ suszonych koszyczków rumianku i dwie gar¶ci ziela lipy zalewamy wrz±tkiem i gotujemy przez 20 minut na bardzo ma³ym ogniu. Wywar odcedzamy i dodajemy do k±pieli w wannie.
K±piel polecana jest szczególnie osobom przepracowanym, os³abionym i zestresowanym.
Ch³odz±ca k±piel oczyszczaj±ca
Miêta dzia³a przeciwtr±dzikowo, odka¿aj±co i ³agodz±co na t³ust± skórê sk³onn± do wyprysków i podra¿nieñ. Natomiast sok z cytryny ma w³a¶ciwo¶ci dezynfekuj±ce i wybielaj±ce.Przyjemna, ch³odz±ca k±piel z dodatkiem miêty i rozmarynu pozwoli zrelaksowaæ siê w upalne dni. Przygotowujemy napar z 3 gar¶ci suszonych li¶ci miêty i dwóch gar¶ci suszonego rozmarynu, który wlewamy do wanny z wod±. Ca³o¶æ uzupe³niamy sokiem z 4 cytryn. K±piel od¶wie¿a, przywraca kwa¶ny odczyn skóry, dzia³a oczyszczaj±co i ch³odz±co.
Miêta dzia³a przeciwtr±dzikowo, odka¿aj±co i ³agodz±co na t³ust± skórê sk³onn± do wyprysków i podra¿nieñ. Natomiast sok z cytryny ma w³a¶ciwo¶ci dezynfekuj±ce i wybielaj±ce.
K±piel o dzia³aniu antycellulitowym z dodatkiem skrzypu polnego
Napar sporz±dzony z 3 gar¶ci zió³ i 1 litra wody dolewamy do wody w wannie. K±piel powinna trwaæ ok. 10 minut.
Cellulit (tzw. pomarañczowa skórka) dotyka ponad 90 % kobiet. Najczê¶ciej pojawia siê na udach, po¶ladkach i brzuchu. K±piele z dodatkiem wyci±gu ze skrzypu polnego zapobiegaj± zaburzeniom uk³adu krwiono¶nego poprzez wzmocnienie naczyñ krwiono¶nych. Zaburzenia cyrkulacji krwi sprzyjaj± obrzêkom i nasileniu objawów cellulitu. Wyci±g ze skrzypu polnego usprawnia kr±¿enie i tym samym niweluje objawy pomarañczowej skórki. Przy problemach skórnych takich jak cellulit i rozszerzone naczynka nie s± zalecane gor±ce k±piele. Temperatura wody nie powinna przekraczaæ 39 stopni.
K±piel rumiankowa
Rumianek stosowany zewnêtrznie ³agodzi równie¿ dolegliwo¶ci zwi±zane z ¿ylakami odbytu (hemoroidami). K±piele rumiankowe znajduj± tak¿e zastosowanie w pielêgnacji skóry, szczególnie przy cerze tr±dzikowej i stanach zapalnych.Do wanny z wod± dodajemy napar sporz±dzony z dwóch gar¶ci suszonych koszyczków rumianku.
K±piel rumiankowa dzia³a przeciwzapalnie i ³agodz±co na skórê. Przyspiesza gojenie ran i zadrapañ. Znajduje zastosowanie np. w ³agodzeniu dolegliwo¶ci zwi±zanych z pieluszkowym zapaleniem skóry u ma³ych dzieci. Rumianek stosowany zewnêtrznie ³agodzi równie¿ dolegliwo¶ci zwi±zane z ¿ylakami odbytu (hemoroidami). K±piele rumiankowe znajduj± tak¿e zastosowanie w pielêgnacji skóry, szczególnie przy cerze tr±dzikowej i stanach zapalnych.
http://www.kobieta.info.pl/pielgnacja-ciaa/374-kpiele-zioowe
http://www.rodzaje-kapieli.leasing4you.pl/8-kpiel-przeciwprzeziebieniowa.html
http://www.w-spodnicy.pl/Tekst/Uroda/525791,1,Kapiel---domowe-spa.html
http://www.w-spodnicy.pl/Tekst/Uroda-domowe-sposoby/527775,1,Kapiele-relaksujace--kapiele-odprezajace--kapiele.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/lecznicza-sia-kapieli_35595.html
« Ostatnia zmiana: Styczeñ 29, 2010, 18:51:28 wys³ane przez Barbarax » Zapisane
Rafaela
Go¶æ
« Odpowiedz #67 : Luty 01, 2010, 12:52:50 »

                                   Lekarz poparzonych.

Dr. Marian Owoc z podkarpackiego Brzozowa od wielu lat leczy z powodzeniem ludzi, którzy ulegli poparzeniom, a tak¿e odnie¶li inne obra¿enia. Wynaleziona przez niego ma¶æ skutecznie redukuje ból, przede wszystkim za¶ powoduje, ¿e rany goj± siê znacznie szybciej, ni¿ przy zastosowaniu innych metod i – co szczególnie wa¿ne – nie pozostawiaj± na ciele blizn. Nim ów naturalny preparat zosta³ w koñcu opatentowany, jego twórca choæ wcze¶niej pomóg³ tysi±com ludzi, przeszed³ urzêdow± drogê przez mêkê. Reporta¿ o laureacie tegorocznej NAGRODY HONOROWEJ NIEZNANEGO ¦WIATA i jego samotnej walce podjêtej dla dobra chorych.

http://www.nieznanyswiat.pl/images/stories/artykuly/dr_owoc.pdf
Zapisane
quetzalcoatl44
Go¶æ
« Odpowiedz #68 : Luty 01, 2010, 17:24:15 »

a dzis taka informacja:)

http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title,Przelomowe-odkrycie-w-badaniach-nad-AIDS,wid,11912682,wiadomosc.html

czyli jak to juz zauwazyl drunvalo melchizedek, wiekszaosc chorob mozna leczyc, diagnozowac albo poprzez uzycie krysztalow, albo rozpoznawaniu bledow w budowie wiazan molekularnych:)


rownoczesnie b.wazna jest swiadomosc ze kazda choroba niesie jakas informacje...wazna jest swiadomosc swojego tak naprawde braku oddzielenia od zrodla...i tego ze tak naprawde wszystko jest tylko tym a nasze zycie jest darem (i nic tu tak naprawde do nas nie  nalezy..) z ktorego powinnismy korzystac rozwijjajac sie:)
Zapisane
Andtrax Skyaler
Go¶æ
« Odpowiedz #69 : Luty 01, 2010, 17:38:47 »

zdrowie phii
i niby w czym ¿ycie jest lepsze od ¶mierci
Zapisane
quetzalcoatl44
Go¶æ
« Odpowiedz #70 : Luty 01, 2010, 18:05:20 »

zycie jest piekne tylko trzeba umiec zyc, ale w obecnych czsach ludzie bardziej kochaja to czego nie ma niz zycie...i to w zyciu zdobywa sie swiadomosc i doswiadcza sie wszystkiego...a pozatym i na na wszystko trzeba zasluzyc i zapracowac:)
Zapisane
Betti
Go¶æ
« Odpowiedz #71 : Luty 01, 2010, 21:22:40 »

Co sadzicie o Flawonie? Co¶
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #72 : Luty 01, 2010, 21:28:31 »

Co sadzicie o Flawonie? Co¶

A có¿ to jest "Flawon"?
Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
Thotal
Go¶æ
« Odpowiedz #73 : Luty 01, 2010, 23:02:06 »

Suplement diety

http://www.flavon.info.pl/flavon_max.php



Pozdrawiam - Thotal U¶miech
Zapisane
quetzalcoatl44
Go¶æ
« Odpowiedz #74 : Luty 01, 2010, 23:09:28 »

albo aspartan

http://www.zigzag.pl/jmte/nutra_sweet.htm


dla malych dzieci do szczepionek dodaje sie teraz rtec, wogole to wszystko to szajs...wydaje mi sie ze conajmnej 3/4 ludzi powinno sie leczys psychicznie:) wystarczy spojrzec na z zabawki dla dzieci
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 6 7 |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.064 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

opatowek watahaslonecznychcieni maho x22-team wypadynaszejbrygady