Wolny i beztroski? Czy da siê ¿yæ bez pieniêdzy?
Wiêkszo¶ci z nas wydaje siê, ¿e to pieni±dze rz±dz± ¶wiatem. Ale Mark Boyle my¶li inaczej. Boyle zamieni³ ca³e swoje ¿ycie w radykalny eksperyment i zadeklarowa³, ¿e bêdzie ¿y³ bez gotówki, kart kredytowych, po¿yczek i innych form finansowania.
Ten brytyjski absolwent ekonomii zainspirowany zosta³ przez wezwanie Gandhiego, aby samemu staæ siê zmian±, któr± chcemy zaobserwowaæ na ¶wiecie. Po sze¶ciu latach pracy na stanowisku kierownika w firmie z organiczn± ¿ywno¶ci± w Bristolu w Wielkiej Brytanii, Boyle zdecydowa³ siê wyruszyæ w nowym, ¶mia³ym kierunku.
"Pewnej nocy w 2007 roku siedzia³em z przyjacielem dyskutuj±c o problemach ¶wiata i próbowali¶my wybraæ jeden z nich, któremu mogliby¶my po¶wiêciæ swoje ¿ycie, aby pomóc go rozwi±zaæ" – wyja¶nia ekonomista w rozmowie z CNN.
"Wtedy do mnie dotar³o, ¿e u podstawy tego wszystkiego le¿± pieni±dze, które ³±cz± nas z naszymi dzia³aniami, niezale¿nie, czy to s± firmy, w których siê ciê¿ko pracuje i niewiele zarabia, czy zajmujemy siê rolnictwem, czy nawet jest wojna. I w³a¶nie dlatego postanowi³em sprawdziæ, czy da siê ¿yæ bez tego".
Mark sprzeda³ swój dom na ³odzi i zacz±³ przygotowywaæ siê do nowego ¿ycia. Umie¶ci³ og³oszenie, w którym prosi³ o namiot, samochód z przyczep± kempingow± lub jak±¶ inn± formê schronienia i od razu przekona³ siê o ludzkiej ¿yczliwo¶ci.
"Pro¶ba o przyczepê kempingow± to by³ ¿art i nie oczekiwa³em, ¿e dostanê co¶ takiego" – powiedzia³. "Ale jedna kobieta mia³a star± przyczepê, której ju¿ nie potrzebowa³a, ale musia³a p³aciæ za jej utrzymanie, wiêc mi j± da³a".
Przynajmniej Boyle móg³ mieæ wiêc dach nad g³ow±. Jego przyczepa zosta³a zabrana na farmê organiczn±, gdzie zg³osi³ siê do ochotniczej pracy trzy dni w tygodniu w zamian za miejsce, w którym móg³by mieszkaæ i hodowaæ swoje warzywa.
Wtedy jeden z przyjació³ zrobi³ mu tani piecyk na drewno, którym móg³by ogrzewaæ przyczepê, a maj±c tak¿e kilka nowych gad¿etów, jak baterie s³oneczne i przyczepê na rower, by³ gotów wyruszyæ w drogê.
Mia³ gotowaæ swoje jedzenie na kuchence zrobionej z dwóch starych puszek, a myæ mia³ siê pod prysznicem, którym w zasadzie by³ czarny plastikowy worek zawieszony na drzewie, a w którym woda by³a ogrzewana przez s³oñce.
Jego toalet± mia³a byæ dziura w ziemi przys³oniêta kawa³kami drewna, aby os³oniæ siê przed wzrokiem osób przypadkiem przechodz±cych w pobli¿u.
Boyle postanowi³ mieæ ca³kiem puste kieszenie i nawet nie nosiæ klucza do przyczepy, której postanowi³ nie zamykaæ. Stwierdzi³, ¿e bêdzie siê uczy³ bardziej ufaæ ¶wiatu. Wtedy uzna³, ¿e naprawdê jest gotowy na zmiany, a zmieniæ siê mia³o dos³ownie wszystko.
Nawet jego ¶niadanie pierwszego dnia mia³o byæ inne. Poranna kawa nie by³a ju¿ opcj±, a sk³adniki na ¶niadanie teraz zbierane mia³y byæ wokó³ przyczepy.
"Pi³em herbatê z pokrzywy, czasem z werbeny cytrynowej, je¶li tak± znalaz³em" – mówi.
"To wszystko jest bardzo zdrowe: ¿elazo, wapñ, antyoksydanty. Pije te¿ herbatê z babki lancetowatej, która ro¶nie wszêdzie, nawet w pêkniêciach na drodze".
Choæ nie by³o i nie jest ³atwo, by³o wiele wyzwañ i wiele po¶wiêceñ, osiemna¶cie miesiêcy pó¼niej Mark nadal prowadzi takie ¿ycie. Jak powiedzia³ CNN, on naprawdê to pokocha³ i nigdy nie by³ szczê¶liwszy ani zdrowszy.
"Kilka pierwszych miesiêcy by³o trudnych, szuka³em swojej drogi" – przyznaje. "Je¶li pomy¶lisz o tym, jak trudna jest zmiana domu lub zmiana pracy, wyobra¼ sobie, ¿e zmieniasz wszystko od razu. Ale po kilku miesi±cach sta³o siê to ³atwe. Wszystko sobie dopracowa³em".
Niezwyk³a podró¿ Marka przedstawiona jest w jego nowej ksi±¿ce, zatytu³owanej "The Moneyless Man" (z ang. "Cz³owiek bez pieniêdzy"), w której opisuje szczegó³owo wyzwania, jakie pojawi³y siê na jego trudnej drodze do nowego ¶wiata. Wyja¶nia te¿ filozofiê, która nim kieruje i sprawia, ¿e spo³eczeñstwo mo¿e byæ bardziej uczciwe, szczê¶liwe i bezpieczne, kiedy podstaw± relacji nie s± pieni±dze.
Jakiekolwiek zyski z ksi±¿ki zostan± zainwestowane w kupienie ziemi i stworzenie tzw. spo³eczno¶ci "Freeconomy community", w której ludzie bêd± mogli spróbowaæ ¿yæ bez pieniêdzy.
Zainteresowanie eksperymentem Marka jest ró¿ne. Choæ wielu ludzi bardzo go popiera, jest te¿ spora grupa, która ostro go krytykuje, zw³aszcza na forach internetowych.
"Zabawne, ¿e je¶li nie ma siê w tych czasach ogromnego telewizora plasmowego, ludzie my¶l± ju¿, ¿e jeste¶ ekstremist±" – ¶mieje siê Boyle.
"Ludzie albo s± nastawieni bardzo pozytywnie, albo bardzo negatywnie do tego, co robiê. My¶lê, ¿e uk³ada siê to na poziomie 70 procent i 30 procent. Ale staram siê tym nie przejmowaæ. ¯yjemy w koñcu w ¶wiecie bardzo nastawionym na pieni±dze".
Oczywi¶cie nie ka¿dy mo¿e i chce ¿yæ tak, jak Mark – z tym zgadza siê sam pomys³odawca. Ale jest przekonany, ¿e ludzie mog± ¿yæ bez pieniêdzy, jak on, i w wyniku tego byæ nawet szczê¶liwsi.
"Nie ma jednego rozwi±zania, które bêdzie dobre dla wszystkich. Ka¿dy ma inne potrzeby" – zauwa¿a Mark.
"Chodzi jednak o ograniczenie konsumpcji w sposób, który nam odpowiada, a jest wiele drobnych sposobów, które mo¿e zastosowaæ ka¿dy z nas, przynosz±c korzy¶æ sobie i ¶rodowisku. Choæby podwo¿enie innych do pracy swoim samochodem".
Pamiêtaj±c o tym samemu, Boyle przeznaczy³ pieni±dze ze sprzeda¿y swego domu na ³odzi na za³o¿enie portalu spo³eczno¶ciowego justfortheloveofit.org, który ma pomóc ³±czyæ ludzi w lokalnych spo³eczno¶ciach poprzez prosty akt dzielenia siê czym¶.
U¿ytkownicy portalu oferuj± swoje umiejêtno¶ci, miejsce, narzêdzia czy inne rzeczy, którymi mog± podzieliæ siê za darmo. Kiedy potrzebujesz czego¶, po prostu o to prosisz. To ko³o dobroci. Obecnie strona ma blisko 18 tysiêcy u¿ytkowników w 131 krajach, którzy dziel± siê 315 757 umiejêtno¶ciami, 62 033 narzêdziami i 287 miejscami.
"Pomys³ ze stron± ‘Just For The Love Of It’ wydaje siê byæ bardzo oryginalny" – mówi Em Butler, który jest jednym z u¿ytkowników.
Jak na razie przygoda Marka wiele nauczy³a jego samego, ale zainspirowa³a tak¿e innych, by szli jego drog±, choæ sam ma filozoficzne podej¶cie do swego sukcesu.
"Po prostu wstajê co rano i mówiê sobie, ¿e je¶li to siê stanie, to siê stanie" – wyja¶nia. "Po prostu staram siê braæ takie ¿ycie, jakie przychodzi i cieszyæ siê tym, co przyniesie."
Przeczytaj te¿: ¯ycie bez pieniêdzy (The Times)
http://biznes.onet.pl/wolny-i-beztroski-czy-da-sie-zyc-bez-pieniedzy,18577,3227166,1,news-detal