cd....
—————————————————–
6. DEZINFORMACJA od A do Z – czyli jak rozpoznaæ kreta na forum.
1. Nie widzieæ, nie s³yszeæ z³a, nie mówiæ o nim. Niezale¿nie od tego co wiesz, nie mów o tym, szczególnie je¶li jeste¶ osob± publiczn±. Je¶li siê o czym¶ nie mówi, to siê to nie wydarzy³o i nie trzeba siê tym zajmowaæ.
2. Udawaj niedowierzanie i oburzenie. Unikaj dyskutowania o kwestiach kluczowych i skup siê na sprawie pobocznej, któr± mo¿na wykorzystaæ do pokazania, ¿e temat jest krytyczny wobec innej grupy lub tematu tabu. Nazywa siê to te¿ gambitem “jak ¶miesz!”
3. Stwórz pog³oski. Unikaj rozmawiania o tematach, twierdz±c ¿e wszystkie pomówienia, niezale¿nie od pochodzenia i dowodów, s± plotkami i zwyk³ymi oszczerstwami. Mo¿esz wykorzystaæ inne, niekoniecznie prawdziwe oskar¿enia. To dzia³a szczególnie dobrze w wypadku milcz±cej prasy, poniewa¿ wtedy te “w±tpliwe pog³oski” s± jedynym ¼ród³em informacji dla publiki. Je¶li mo¿esz skojarzyæ ¼ród³o z Internetem, u¿yj tego do podkre¶lenia, ¿e jest to “fa³szywa pog³oska” rozpowszechniana przez dzieciaki, która nie ma pokrycia w faktach.
4. Wykorzystuj w±t³e argumenty. Znajd¼ albo wymy¶l s³aby argument u oponenta, który ³atwo bêdzie obaliæ, co sprawi, ¿e w oczach innych uczestnikow bêdziesz gór±. Stwórz problem, który bezpiecznie mo¿na implikowaæ w oparciu o twoj± interpretacjê oponenta, jego argumentów b±d¼ sytuacji albo wybierz najs³abszy aspekt z najs³abszych oskar¿eñ. Wzmocnij jego znaczenie i zniszcz go w taki sposób, aby stworzyæ wra¿enie, ¿e rozprawi³e¶ siê ze wszystkimi argumentami, zarówno prawdziwymi, jak i sfabrykowanymi, jednocze¶nie unikaj±c rozmowy na g³ówny temat.
5. Zwód¼ oponentów przez wy¶miewanie i wyzywanie. Jest to tzw. “podstawowy atak na kuriera”, który ma wiele wariantów. Przypnij przeciwnikowi ³atkê, tak± jak “prawicowiec”, “libera³”, “komuch”, “terrorysta”, “radyka³”, “rasista”, “fanatyk religijny”, “zboczeniec” (w Polsce – “antysemita”, “ksenofob”) i tak dalej. To sprawia, ¿e inni bêd± mniej chêtni wspieraæ przeciwnika, ¿eby nie naraziæ siê na zakwalifikowanie do której¶ z tych grup, a ty unikniesz konfrontacji z kwesti± zasadnicz±.
6. Uderzaj i uciekaj. Na forum publicznym przypu¶æ krótki atak na przeciwnika lub jego pozycjê i zwiñ siê, zanim us³yszysz odpowied¼, albo po prostu j± zignoruj. To doskonale dzia³a w Internecie i listach do redakcji, gdzie mo¿na stworzyæ ca³y szereg nowych to¿samo¶ci i nie trzeba siê t³umaczyæ ze swoich zarzutów – po prostu przypu¶æ atak, nigdy nie dyskutuj o g³ównym temacie i nigdy nie odpowiadaj na odpowiedzi przeciwnika, poniewa¿ to mo¿e zwróciæ uwagê na punkt widzenia przeciwnika.
7. Zakwestionuj motywy. Przeinaczaj albo uwypuklaj fakty, tak ¿eby mog³y ¶wiadczyæ o tym, ¿e twój przeciwnik ma ukryte osobiste motywy lub jakie¶ uprzedzenia. To zmusza przeciwnika do obrony.
8. Powo³aj siê na autorytet. Przedstaw siê jako kto¶ z krêgu autorytetow i wykorzystaj jak najwiêcej ¿argonu i “szczegó³ów”, aby pokazaæ, ¿e jeste¶ “tym, który wie”, i po prostu powiedz, ¿e to, co mówi oponent, to nieprawda, nie wdaj±c siê w dyskusjê i nie demonstruj±c konkretnie dlaczego ani nie cytuj±c ¿adnych ¼róde³.
9. Udawaj g³upka. Niewa¿ne, jakie dowody albo jakie logiczne argumenty s± podawane, nie wdawaj siê w dyskusjê i ogranicz siê do twierdzenia, ¿e nie maj± one ¿adnej warto¶ci, s± bez sensu, niczego nie dowodz±, s± nielogiczne albo nie wspieraj± wniosku. Dla uzyskania najlepszego efektu – mieszaj ile siê da.
10. Mów, ¿e oskar¿enia oponenta to stare sprawy. Pochodna “w±t³ego argumentu” – zwykle w ³atwo dostrzegalnych sprawach o du¿ej skali kto¶ szybko wyst±pi z oskar¿eniem, z którym mo¿na sobie ³atwo poradziæ albo zrobiono to ju¿ w przesz³o¶ci. Jest to rodzaj inwestycji na przysz³o¶æ – na wypadek problemów z opanowaniem sytuacji. Kiedy taki rozwój wypadków jest do przewidzenia, ju¿ na wstêpie u¿yj metody “w±t³ego argumentu” i uporaj siê z nim w ramach wstêpnego programu awaryjnego. Nastêpne oskar¿enia, niezale¿nie od ich warto¶ci i zasadno¶ci, bed± zazwyczaj kojarzone z pierwotnym zarzutem i odrzucone jako zwyk³e wracanie do starych spraw i nie bêdzie potrzeby odnoszenia siê do nich w jakikolwiek sposób. Jeszcze lepiej, je¶li oponent by³ powi±zany z pierwotnym ¼rod³em oskar¿enia.
11. Ustanów odwroty i odwo³uj siê do nich. Przyznaj siê do drobnej pomy³ki, któr± pope³ni³e¶ nieumy¶lnie, ale daj do zrozumienia, ¿e przeciwnik stara siê wszystko wyolbrzymiæ i stworzyæ wra¿enie, ¿e zbrodnia jest wiêksza, ni¿ w rzeczywisto¶ci. Inni potem mog± wspomóc ten obraz, dzia³aj±c na twoj± korzy¶æ, a nawet powszechnie nawo³ywaæ do zakoñczenia ca³ej tej bzdurnej afery, bo przecie¿ “zrobi³e¶ ju¿ to co nale¿y”. Je¶li umiejêtnie siê to przeprowadzi, zyskuje siê sympatiê publiki za “przyznanie” siê do b³êdu, bez konieczno¶ci ustosunkowywania siê do powa¿niejszych kwestii.
12. Zagadki nie maj±ce rozwi±zania. Pokazuj±c szereg wydarzeñ otaczaj±cych przestêpstwo i ogromn± liczbê osób zaanga¿owanych, stwórz wra¿enie, ¿e problem jest zbyt skomplikowany, by da³ siê rozwi±zaæ. To sprawi, ¿e publika szybciej straci zainteresowanie.
13. Logika Alicji w Krainie Czarów. Unikaj dyskusji o sprawie poprzez wsteczne rozumowanie albo wykorzystuj±c pozornie dedukcyjn± logikê, która wyprzedza wszelkie rzeczywiste zdarzenia. [Na przyk³ad: je¶li by to faktycznie mia³o miejsce, to prasa ju¿ dawno by o tym pisa³a. Skoro nie pisa³a, nie mia³o to miejsca. Inny wariant - "na pewno kto¶ by sypn±³".]
14. Domagaj siê kompletnych rozwi±zañ. Unikaj kwestii domagaj±c siê od przeciwnika natychmiastowego rozwi±zania sprawy. Najlepiej dzia³a w po³±czeniu z punktem 10.
15. Naginaj fakty do innych wniosków. To wymaga kreatywnego my¶lenia, o ile przestêpstwo nie zosta³o pope³nione z my¶l± o awaryjnym wyja¶nieniu.
16. Znikaj±ce dowody i ¶wiadkowie. Je¶li co¶ nie istnieje, nie jest faktem i nie bêdziesz musia³ siê do tego odnosiæ.
17. Zmieniaj temat. U¿ywane przewa¿nie w po³±czeniu z innymi sztuczkami. Znajd¼ sposób na zmianê tematu dyskusji wykorzystuj±c zgry¼liwe albo kontrowersyjne komentarze w nadziei na skierowanie uwagi na nowy, ³atwiejszy temat. To dzia³a wyj±tkowo dobrze w towarzystwie, które mo¿e “spieraæ siê” z tob± na nowy temat i spolaryzowaæ uczestników dyskusji, aby unikn±æ g³ównego tematu.
18. Rozbudzaj emocje, antagonizuj i podpuszczaj przeciwników. Je¶li nie potrafisz nic innego, prowokuj i besztaj oponentów, aby sprowokowaæ ich do emocjonalnej odpowiedzi, która uczyni z nich g³upców, sprawi, ¿e oni sami bêd± postrzegani jako nadgorliwi, a ich materia³ jako mniej spójny. Nie tylko uda ci siê unikn±æ g³ównego tematu, ale mo¿esz dalej dzia³aæ, nawet je¶li ich emocjonalna odpowied¼ o niego zahaczy, skupiaj±c siê na tym, jak przeciwnik jest “wra¿liwy na krytykê”.
19. Zignoruj prezentowane dowody i domagaj siê dowodów niemo¿liwych. Jest to wariant “zgrywania idioty”. Niezale¿nie od tego, co przeciwnik przedstawi na forum publicznym, uznaj materia³ za nieistotny dla tej kwestii i domagaj siê dowodów, których przeciwnik nie bêdzie w stanie dostarczyæ (mog± istnieæ, ale nie byæ w zasiêgu, mog± ju¿ byæ zniszczone albo skonfiskowane, jak w wypadku broni u¿ytej przez zabójcê). Aby ca³kowicie unikn±æ dyskusji, mo¿esz byæ zmuszony do zdyskredytowania mediów lub ksi±¿ek jako ¼róde³, odmowienia uznania ¶wiadka za wiarygodnego, albo nawet zaprzeczenia, ¿e s³owa rz±du lub innych w³adz maj± jakiekolwiek znaczenie.
20. Fa³szywe dowody. Kiedy to tylko mo¿liwe, wprowad¼ nowe fakty lub wskazówki stworzone z my¶l±, aby wprowadziæ rozd¼wiêk miêdzy dowodami przeciwnika. To dzia³a bardzo dobrze w wypadku przestêpstw z planem awaryjnym, w których wypadku czêsto faktów nie da siê ³atwo odró¿niæ od elementów sfabrykowanych.
21. Wezwij S±d Najwy¿szy, Specjalnego Oskar¿yciela albo inne wysoko postawione cia³o. Mo¿esz os³abiæ ca³y proces z korzy¶ci± dla siebie i skutecznie zneutralizowaæ wszystkie delikatne kwestie bez otwartej dyskusji. Powo³ane dowody i zeznania musz± zostaæ utajnione. Na przyk³ad, je¶li masz swojego prokuratora, mo¿e ci to zapewniæ, ¿e S±d Najwy¿szy nie zobaczy ¿adnych u¿ytecznych dowodów, które bêd± szczelnie zapieczêtowane i niedostêpne dla pó¼niejszych badaczy. Po uzyskaniu pozytywnego werdyktu, sprawê mo¿na uznaæ za oficjalnie zamkniêt±. Zwykle technika ta stosowana jest w celu uznania winnym niewinn± osobê, ale mo¿e równie¿ pomóc przy wrabianiu ofiary.
22. Stwórz now± prawdê. Stwórz swoj± grupê ekspertów, autorów, przywódców albo wp³yñ na ju¿ istniej±ce struktury, które mog± pomóc sprokurowaæ przychylne zeznania, badania naukowe albo opinii spo³ecznej. W ten sposób, je¶li bêdziesz musia³ ju¿ dyskutowaæ o temacie, mo¿esz robiæ to autorytatywnie.
23. Stwórz wiêksze zamieszanie. Je¶li powy¿sze nie za bardzo pomaga w odwróceniu uwagi od wra¿liwych kwestii albo nie chroni przed niekorzystnym relacjonowaniem przez media wydarzeñ, których toku nie da siê zatrzymaæ (jak np. tocz±ce siê procesy), stwórz nowe, zastêpcze tematy medialne (albo spraw, ¿eby prasa tak je potraktowa³a). To pozwoli ci odwróciæ uwagê mas.
24. Uciszaj krytyków. Je¶li powy¿sza metoda nie zadzia³a, zastanów siê, jak permanentnie usun±æ przeciwników z obiegu, tak aby¶ ju¿ nie musia³ siê odnosiæ do sprawy. Mo¿na to osi±gn±æ przez morderstwo, aresztowanie i zatrzymanie, szanta¿, albo oczernienie poprzez ujawnienie materia³ów s³u¿±cych do szanta¿u, albo przez zwyk³e zastraszenie i inne gro¼by.
25. Zniknij. Je¶li posiadasz istotne tajemnice albo wydaje ci siê, ¿e ziemia pali ci siê pod stopami i nie wytrzymasz temperatury, ¿eby unikn±æ problemów – opu¶æ teren.
http://kefir2010.wordpress.com/2011/10/09/agentura-wplywu-hasbara-dezinformacja-i-mechanizmy-prania-mozgow-na-forach-i-blogach-9-pazdziernika-2011/