BĂŞdziemy nieÂśmiertelni
Co nam zapewni nieœmiertelnoœÌ? Kiedy zamiast operacji czy leku bêdziemy braÌ zastrzyk z robotów? - przeczytacie w najnowszym numerze "Ksi¹¿ek. Magazynu do czytania". W sprzeda¿y od 8 maja!
Ray Kurzweil w lutym skoĂączyÂł 64 lata. Jak wskazujÂą dane statystyczne, Amerykanin, ktĂłry doÂżyje tego wieku, ma przed sobÂą Âśrednio jeszcze 18 lat Âżycia. Kurzweil liczy na wiĂŞcej. NieskoĂączenie duÂżo wiĂŞcej.
Trzeba od razu zaznaczyĂŚ, Âże jego nadzieje nie majÂą nic wspĂłlnego z nieÂśmiertelnoÂściÂą hojnie obiecywanÂą przez wszelkie religie. Kurzweil, wynalazca i wizjoner, wierzy w postĂŞp medycyny i nauki, ktĂłry ma umoÂżliwiĂŚ czÂłowiekowi przekroczenie wszelkich biologicznych ograniczeĂą, w tym tego zdawaÂłoby siĂŞ w Âżaden sposĂłb nieprzekraczalnego, a wiĂŞc widma Âśmierci.
Cztery lata temu spotka³em go w Bostonie na sympozjum Amerykaùskiego Towarzystwa na rzecz Krzewienia Nauki. Jak na 60-latka trzyma³ siê wcale nieŸle, nieco przerzedzona czupryna, trochê zmêczona wiekiem twarz, ale któ¿ z nas nie ma zmarszczek?
Zapytany, czy naprawdê wierzy w to, ¿e ludzie bêd¹ mogli ¿yÌ d³u¿ej ni¿ 120 lat, co obecnie uwa¿a siê za nieprzekraczaln¹ biologiczn¹ granicê, t³umaczy jak dziecku: - Jeœli regularnie dbasz o swoje auto, wykonujesz przegl¹dy, wymieniasz zu¿yte czêœci, to bêdzie jeŸdziÌ bez koùca. Powiesz, ¿e cia³a nie mo¿na porównywaÌ do auta? Tylko na razie, dopóki nie zrozumiemy w pe³ni jak dzia³a. Cia³o jest czymœ tymczasowym, ka¿dego miesi¹ca wymieniamy wiêkszoœÌ atomów naszego organizmu.
Atomy i cz¹steczki materii nieustannie kr¹¿¹ i zamieniaj¹ siê miejscami. W ka¿dym hauœcie powietrza, jakie wdychamy do p³uc, jest mniej wiêcej piêÌ cz¹steczek, które opuœci³y usta wielkiego Leonarda da Vinci w jego ostatnim tchnieniu. Ba, w ka¿dej szklance wody, jak¹ pijemy, znajduje siê kilka cz¹steczek, które wchodzi³y w sk³ad moczu czcigodnego mistrza. Ziemia nie jest specjalnie wielka, materia na niej pozostaje w uk³adzie zamkniêtym i te same atomy, które budowa³y kiedyœ cia³a dinozaurów i kr¹¿y³y we krwi Leonarda, dziœ nam s³u¿¹, ale tylko jako surowiec.
- Tego lata wymienisz na nowe prawie jedn¹ trzeci¹ naszego cia³a - ci¹gn¹³ Kurzweil - i nawet tego nie zauwa¿ysz! To, co siê liczy, to nie sama materia, ale wzór, który ona tworzy. Moim zdaniem ten wzór mo¿e trwaÌ wiecznie, a przynajmniej tyle, ile bêdziemy chcieli.
W swoich ksi¹¿kach projektuje drogê, która powinna zaprowadziÌ nas do nieœmiertelnoœci. Na tej drodze - jak lubi mówiÌ Kurzweil - s¹ trzy kluczowe mosty.
On sam teraz stara siĂŞ przekroczyĂŚ pierwszy z nich, czyli zastosowaĂŚ wszelkie znane obecnie medycynie sposoby, by powstrzymaĂŚ procesy starzenia. Reprogramuje - i to, jak mĂłwi, agresywnie - swojÂą biochemiĂŞ, aby biologicznie pozostaĂŚ jak najdÂłuÂżej 40-latkiem. Po to Âłyka ĂŚwierĂŚ tysiÂąca tabletek na dobĂŞ.
Drugi most do Âżycia wiecznego - prognozuje Kurzweil - ma siĂŞ dopiero otworzyĂŚ na dobre w ciÂągu najbliÂższych 15 lat. DziĂŞki biotechnologii, ktĂłra umoÂżliwi zmienianie w miarĂŞ potrzeb wrodzonego programu zapisanego w naszym DNA. Przede wszystkim chodzi o to, Âże moÂżna bĂŞdzie sterowaĂŚ tzw. ekspresjÂą genĂłw, a wiĂŞc jedne z nich wyciszaĂŚ, a inne pobudzaĂŚ do produkcji okreÂślonych biaÂłek.
Najdalej pod koniec trzeciej dekady 21. wieku - prorokuje wizjoner - nauczymy siĂŞ dokonywaĂŚ interwencji na poziomie komĂłrkowym, przebudowywaĂŚ i przeprogramowywaĂŚ nasze ciaÂła w dowolny sposĂłb.
I wtedy te¿ zaczniemy wypatrywaÌ trzeciego i ju¿ ostatniego mostu dziel¹cego nas od nie maj¹cej koùca d³ugowiecznoœci. To maj¹ byÌ miniaturowe maszyny, czasem z³o¿one z kilkunastu tylko moleku³, o wymiarach zbli¿onych do komórki ludzkiego cia³a, których wielkoœÌ bêdziemy mierzyÌ w nanometrach (milionowych czêœciach milimetra). Dlatego nazwano je nanorobotami. Pokonaj¹ choroby i ból, zwiêksz¹ ludzkie mo¿liwoœci, bo usadowi¹ siê mózgu w postaci miniaturowych komputerów zwiêkszaj¹cych moc obliczeniow¹ i zasoby pamiêci. Zamiast operacji czy leku bêdziemy braÌ zastrzyk z robotów.
Jakie pigu³ki na d³ugowiecznoœÌ ³yka Ray Kurzweil? Co i jak bêd¹ w naszym ciele naprawiaÌ nanoroboty? Kiedy nast¹pi prze³om w badaniach nad nieœmiertelnoœci¹? Czy w ogóle jest ona realn¹ perspektyw¹? Ca³a opowieœÌ Piotra Cieœliùskiego o naszych szansach na nieœmiertelnoœÌ w najnowszym numerze "Ksi¹¿ek. Magazynu do czytania". W sprzeda¿y ju¿ od 8 maja!
http://konopielka3.pinger.pl/m/12334913/bedziemy-niesmiertelni