Bêdziemy nie¶miertelniCo nam zapewni nie¶miertelno¶æ? Kiedy zamiast operacji czy leku bêdziemy braæ zastrzyk z robotów? - przeczytacie w najnowszym numerze "Ksi±¿ek. Magazynu do czytania". W sprzeda¿y od 8 maja!
Ray Kurzweil w lutym skoñczy³ 64 lata. Jak wskazuj± dane statystyczne, Amerykanin, który do¿yje tego wieku, ma przed sob± ¶rednio jeszcze 18 lat ¿ycia. Kurzweil liczy na wiêcej. Nieskoñczenie du¿o wiêcej.
Trzeba od razu zaznaczyæ, ¿e jego nadzieje nie maj± nic wspólnego z nie¶miertelno¶ci± hojnie obiecywan± przez wszelkie religie. Kurzweil, wynalazca i wizjoner, wierzy w postêp medycyny i nauki, który ma umo¿liwiæ cz³owiekowi przekroczenie wszelkich biologicznych ograniczeñ, w tym tego zdawa³oby siê w ¿aden sposób nieprzekraczalnego, a wiêc widma ¶mierci.
Cztery lata temu spotka³em go w Bostonie na sympozjum Amerykañskiego Towarzystwa na rzecz Krzewienia Nauki. Jak na 60-latka trzyma³ siê wcale nie¼le, nieco przerzedzona czupryna, trochê zmêczona wiekiem twarz, ale któ¿ z nas nie ma zmarszczek?
Zapytany, czy naprawdê wierzy w to, ¿e ludzie bêd± mogli ¿yæ d³u¿ej ni¿ 120 lat, co obecnie uwa¿a siê za nieprzekraczaln± biologiczn± granicê, t³umaczy jak dziecku: - Je¶li regularnie dbasz o swoje auto, wykonujesz przegl±dy, wymieniasz zu¿yte czê¶ci, to bêdzie je¼dziæ bez koñca. Powiesz, ¿e cia³a nie mo¿na porównywaæ do auta? Tylko na razie, dopóki nie zrozumiemy w pe³ni jak dzia³a. Cia³o jest czym¶ tymczasowym, ka¿dego miesi±ca wymieniamy wiêkszo¶æ atomów naszego organizmu.
Atomy i cz±steczki materii nieustannie kr±¿± i zamieniaj± siê miejscami. W ka¿dym hau¶cie powietrza, jakie wdychamy do p³uc, jest mniej wiêcej piêæ cz±steczek, które opu¶ci³y usta wielkiego Leonarda da Vinci w jego ostatnim tchnieniu. Ba, w ka¿dej szklance wody, jak± pijemy, znajduje siê kilka cz±steczek, które wchodzi³y w sk³ad moczu czcigodnego mistrza. Ziemia nie jest specjalnie wielka, materia na niej pozostaje w uk³adzie zamkniêtym i te same atomy, które budowa³y kiedy¶ cia³a dinozaurów i kr±¿y³y we krwi Leonarda, dzi¶ nam s³u¿±, ale tylko jako surowiec.
- Tego lata wymienisz na nowe prawie jedn± trzeci± naszego cia³a - ci±gn±³ Kurzweil - i nawet tego nie zauwa¿ysz! To, co siê liczy, to nie sama materia, ale wzór, który ona tworzy. Moim zdaniem ten wzór mo¿e trwaæ wiecznie, a przynajmniej tyle, ile bêdziemy chcieli.
W swoich ksi±¿kach projektuje drogê, która powinna zaprowadziæ nas do nie¶miertelno¶ci. Na tej drodze - jak lubi mówiæ Kurzweil - s± trzy kluczowe mosty.
On sam teraz stara siê przekroczyæ pierwszy z nich, czyli zastosowaæ wszelkie znane obecnie medycynie sposoby, by powstrzymaæ procesy starzenia. Reprogramuje - i to, jak mówi, agresywnie - swoj± biochemiê, aby biologicznie pozostaæ jak najd³u¿ej 40-latkiem. Po to ³yka æwieræ tysi±ca tabletek na dobê.
Drugi most do ¿ycia wiecznego - prognozuje Kurzweil - ma siê dopiero otworzyæ na dobre w ci±gu najbli¿szych 15 lat. Dziêki biotechnologii, która umo¿liwi zmienianie w miarê potrzeb wrodzonego programu zapisanego w naszym DNA. Przede wszystkim chodzi o to, ¿e mo¿na bêdzie sterowaæ tzw. ekspresj± genów, a wiêc jedne z nich wyciszaæ, a inne pobudzaæ do produkcji okre¶lonych bia³ek.
Najdalej pod koniec trzeciej dekady 21. wieku - prorokuje wizjoner - nauczymy siê dokonywaæ interwencji na poziomie komórkowym, przebudowywaæ i przeprogramowywaæ nasze cia³a w dowolny sposób.
I wtedy te¿ zaczniemy wypatrywaæ trzeciego i ju¿ ostatniego mostu dziel±cego nas od nie maj±cej koñca d³ugowieczno¶ci. To maj± byæ miniaturowe maszyny, czasem z³o¿one z kilkunastu tylko moleku³, o wymiarach zbli¿onych do komórki ludzkiego cia³a, których wielko¶æ bêdziemy mierzyæ w nanometrach (milionowych czê¶ciach milimetra). Dlatego nazwano je nanorobotami. Pokonaj± choroby i ból, zwiêksz± ludzkie mo¿liwo¶ci, bo usadowi± siê mózgu w postaci miniaturowych komputerów zwiêkszaj±cych moc obliczeniow± i zasoby pamiêci. Zamiast operacji czy leku bêdziemy braæ zastrzyk z robotów.
Jakie pigu³ki na d³ugowieczno¶æ ³yka Ray Kurzweil? Co i jak bêd± w naszym ciele naprawiaæ nanoroboty? Kiedy nast±pi prze³om w badaniach nad nie¶miertelno¶ci±? Czy w ogóle jest ona realn± perspektyw±? Ca³a opowie¶æ Piotra Cie¶liñskiego o naszych szansach na nie¶miertelno¶æ w najnowszym numerze "Ksi±¿ek. Magazynu do czytania". W sprzeda¿y ju¿ od 8 maja!
http://konopielka3.pinger.pl/m/12334913/bedziemy-niesmiertelni