Co o tym my¶licie?:
Rozpoczêto naukowy projekt, który ma
doprowadziæ do budowy tarczy dla Ziemi wt., 2012-01-31 13:55
http://zmianynaziemi.pl/sites/default/files/imagecache/440na300/deep-impact.jpggettinloose.wordpress.com
W Niemczech rozpoczêto miêdzynarodowy projekt "NEOShield», którego celem jest stworzenie urz±dzenia, które ochroni nasz± planetê przed niebezpiecznymi cia³ami niebieskimi takimi jak asteroidy, komety czy planetoidy, które mog± siê kiedy¶ znale¼æ na kursie kolizyjnym z Ziemi±. Ta swoista "tarcza w przestrzeni" ma stanowiæ zabezpieczenie planety a sam fakt prowadzenia takich prac ¶wiadczy te¿ o tym, ¿e ryzyko wyst±pienia takiego zjawiska szacowane jest na do¶æ wysokim poziomie prawdopodobieñstwa.W sk³ad zespo³u wchodz± eksperci i instytuty naukowe z USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Hiszpanii ci±gu najbli¿szych trzech lat, naukowcy przeprowadz± wszelkie badania teoretyczne, po których jeden z planów przy za³o¿eniu obecno¶ci odpowiedniego finansowania mo¿e zostaæ zrealizowany.
Wed³ug NASA, w Drodze Mlecznej s± dziesi±tki tysiêcy planetoid stanowi±cych potencjalne zagro¿enie dla Ziemi. Teraz dziêki finansowanie w postaci przyznanych przez Uniê Europejsk± grantów o wysoko¶ci 4 milionów euro bêdzie mo¿liwe rozpoczêcie powa¿nych prac i eksperymentów.
W chwili obecnej istniej± trzy technologie, które mog± byæ zastosowane do ochrony gro¼nymi obiektami. Pierwsza zak³ada wywarcie „ wp³ywu kinetycznego". Oznacza to, ¿e asteroida powinna zostaæ uderzona tak, aby niebezpieczna trajektoria cia³a niebieskiego zosta³a zmieniona i aby obiekt przeszed³ obok Ziemi. To przypomina trochê grê w bilard. Warto nadmieniæ, ¿e taki test zosta³ wykonany w kosmosie przez NASA w postaci misji Deep Impact.
NASA rozbi³a swoj± sondê o powierzchniê komety Tempel 1. By³o to w 2005 roku. Oficjalnie celem by³o zbadanie sk³adu j±dra komety, ale uderzenie z pewno¶ci± wp³ynê³o na trajektoriê i NASA zapewne jest w posiadaniu cennych danych nie tylko z symulacji komputerowych, które mog± byæ zawodne.
Druga opcja to "ci±gnik grawitacyjny". Ci±gnikiem by³by niewielki próbnik, który mia³by siê udaæ w pobli¿e asteroidy i lataæ wokó³ niej powoduj±c wp³yw grawitacyjny. Ta metoda jest jednak skuteczna o ile Ziemia dysponowa³aby przynajmniej kilkoma latami do impaktu. Wiemy to dobrze, ¿e czasami zauwa¿amy obiekt na dzieñ przed bliskim przelotem, jest to, wiêc rozwi±zanie mo¿liwe, ale w niewielu przypadkach skuteczne.
Trzeci pomys³ pokazywano kilka razy w filmach katastroficznych i obejmuje on wprowadzenie ³adunków nuklearnych do asteroidy, celem rozbicia jej na ma³e kawa³ki. Tutaj jest równie¿ wiele sceptycyzmu, bo taki skruszony obiekt prawdopodobnie i tak uderzy³by w Ziemiê tylko nie w jedn± a wiele lokalizacji.
Nad takimi zagadnieniami maj± przez nastêpne 3 lata rozmawiaæ naukowcy. Najwiêkszym zagro¿eniem dla projektu jest dzi¶ k³opot w finansowaniu. Nawet, je¶li technologia oka¿e siê byæ skuteczna jej praktyczne wdro¿enie mo¿e wymagaæ ogromnej ilo¶ci ¶rodków pieniê¿nych. Ale naukowcy maj± nadziejê, ¿e wszystko pójdzie dobrze, a w 2015 roku czê¶æ teoretyczna bêdzie zakoñczona tak, aby ju¿ w 2020 r. "tarczy Ziemi" istnia³a w rzeczywisto¶ci.
¬ród³o:http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-16651642http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rozpoczeto-naukowy-projekt-ktory-ma-doprowadzic-budowy-tarczy-dla-ziemi