Okazuje siê , ¿e ruscy byli pierwsi i maj± jakie¶ 100 mtr do swojego jeziorka
Jezioro Wostok to najwiêkszy na ¶wiecie s³odkowodny zbiornik wodny nietkniêty przez cz³owieka. Od 14 milionów lat pozostaje bowiem odciêty od ¶wiata. Naukowcy od lat g³owi± siê, na jakie nieznane dot±d formy ¿ycia mog± w nim natrafiæ. Rozwi±zanie zagadki jest coraz bli¿ej.
____________________
Olivier Dessibourg, New Scientist
Ogromne antarktyczne Jezioro Wostok od ostatnich 14 milionów lat pozostaje odciête od ¶wiata grub± na 4 kilometry warstw± lodu. Od wielu lat uczeni zastanawiaj± siê, jakie niezwyk³e formy ¿ycia mog± skrywaæ siê w jego g³êbinach.
Wreszcie, po latach spekulacji, jego tajemnice mog± zostaæ ujawnione. Do powierzchni jeziora docieraj± wreszcie wiert³a rosyjskich uczonych. Sekretariat Paktu Antarktycznego, której to organizacji zadaniem jest ochrona kontynentu, zaaprobowa³ kompleksowe próby oceny tego, czy jezioro nie jest zanieczyszczone (we wczesnych etapach prac do odwiertu w celu zapobie¿enia jego zamarzaniu wprowadzono kilkadziesi±t ton freonu i paliwa lotniczego). Uczeni z Rosyjskiego Centrum Badañ nad Arktyk± i Antarktyd± z Sankt Petersburga spodziewaj± siê przedostaæ do wód jeziora pod koniec stycznia 2011 r.
Walery £ukin, przedstawiciel centrum, mówi, ¿e opracowano specjaln± metodê pobrania próbek z jeziora bez zanieczyszczania go.
- Kiedy dotrzemy do jeziora, ci¶nienie wody wypchnie wiert³o i p³yn wiertniczy w górê otworu a nastêpnie znowu zamarznie – mówi.
W nastêpnym sezonie grupa powróci na miejsce odwiertu i przebije siê przez zamarzniêt± wodê, pobieraj±c próbki i analizuj±c ich zawarto¶æ.
- Rosjanie wykonali ¶wietn± pracê, odpowiadaj±c nam na wszelkie pytania zwi±zane z obawami o to, ¿e niezbadane ¶rodowisko jeziora mo¿e zostaæ zanieczyszczone – powiedzia³ Manfred Reinke, przedstawiciel Paktu Antarktycznego.
Nieznane formy ¿ycia?
Licz±ce sobie 16 tys. km2 powierzchni jezioro, jest g³êbokie (maksymalnie) na ok. 1050 m. Jest odciête od wszystkich innych 150 podlodowych jezior odkrytych na Antarktydzie. Wszystko, co w nim ¿yje to albo bardzo stare formy ¿ycia, albo jego nieznane nam odmiany.
Rosyjska ekipa badawcza stacjonuj±ca nad Wostokiem (w bazie o tej samej nazwie) na odwierty by³a gotowa ju¿ w 1998 r., jednak przedstawiciele Paktu Antarktycznego nie zgadzali siê na jakiekolwiek prace a¿ do czasu, gdy nie zostan± wykonane odpowiednie badania maj±ce zapewniæ o tym, ¿e jego unikatowy ekosystem nie zostanie w ¿aden sposób zanieczyszczony.Odwiert dotar³ na g³êboko¶æ 3650 m., czyli mniej wiêcej 100 m. od powierzchni jeziora – mówi £ukin. Od grudnia zaczêli¶my u¿ywaæ najpierw zwyczajnego mechanicznego wiert³a, aby dotrzeæ na g³êboko¶æ 3725 m. Potem nowoczesne wiert³o termalne, u¿ywaj±ce czystego oleju silikonowego i wyposa¿one w kamerê, przebije siê przez ostatnie 20-30 m lodu.
Yves Frenot z Francuskiego Instytutu Polarnego w Brest w±tpi, czy Rosjanom uda siê dotrzeæ do wód Jeziora Wostok do antarktycznego lata.
- Zgodnie z Paktem Antarktycznym, musz± oni odczekaæ 60 dni od czasu przedstawienia swojej oceny, co z kolei sprawi, ¿e prace bêd± musia³y poczekaæ do koñca arktycznego lata.
£ukin przyznaje, ¿e zagadka Jeziora Wostok wyja¶ni siê w najbli¿szym czasie, poniewa¿ nikt nie zna dok³adnej granicy miêdzy wod± a lodem. Jak mówi „prze³om nast±pi w ci±gu kilku tygodni”.
http://www.infra.org.pl/nauka/natura/1044-zagadka-jeziora-wostok-przeom-w-cigu-kilku-tygodni