Niezale¿ne Forum Projektu Cheops Niezale¿ne Forum Projektu Cheops
Aktualno¶ci:
 
*
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj. Grudzieñ 22, 2024, 08:35:18


Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji


Strony: [1] |   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Prehistoryczne jeziora  (Przeczytany 4857 razy)
0 u¿ytkowników i 1 Go¶æ przegl±da ten w±tek.
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« : Pa¼dziernik 16, 2011, 16:43:26 »

Jezioro Ellswortha - najbardziej tajemnicze jezioro ¶wiata
dodano: 2011-10-12 (15:17)


(fot. UniversiUniversity of Edinburgh/BAS)

Ma powierzchniê blisko 30 km2, ale nie zobaczycie go na ¿adnej mapie. Jest przykryte trzykilometrow± warstw± arktycznego lodu. Jego tajemnice odkryj± niebawem brytyjscy naukowcy, którzy rozpoczynaj± w³a¶nie pierwsz± w historii wyprawê w jej kierunku.

Jezioro Ellswortha le¿y w zachodniej czê¶ci Antarktydy, na obszarze zwanym Ziemi± Ellswortha i jest jednym ze 387 dotychczas odkrytych jezior podlodowcowych na tym kontynencie. Woda w tych zbiornikach zachowa³a stan ciek³y dziêki ciep³u geotermalnemu. Stanowi± unikalne ¶rodowiska, w których najprawdopodobniej zosta³y zachowane ¶lady ¿ycia sprzed setek tysiêcy lat.

Naukowcy szacuj±, ¿e jezioro Ellswortha jest odseparowane od reszty ¶wiata od oko³o 125 tys. lat. Spodziewaj± siê, ¿e znajd± w jego wodach nieznane organizmy. Mog± siê tam znajdowaæ okazy, które uznajemy dzi¶ za wymar³e gatunki lub zupe³nie nieznane przyrodzie. Izolacja geograficzna jest jednym z g³ównych mechanizmów powstawania nowych gatunków. Jeziora podlodowcowe, takie jak Ellswortha zosta³y odkryte w ubieg³ym dziesiêcioleciu dziêki zastosowaniu metod geofizycznych. Przy pomocy radaru ustalono, ¿e zbiornik jest po³±czony podlodowcowymi rzeczkami z innymi jeziorami. Nowoczesna technologia pozwoli naukowcom po raz pierwszy dotrzeæ do powierzchni tego niezwyk³ego jeziora i odkryæ drzemi±ce w nim sekrety.

Jak dostaæ siê do podlodowcowego jeziora?

¯eby przedostaæ siê przez 3 km lodu badacze z Uniwersytetu w Edynburgu zamierzaj± wywierciæ otwór o ¶rednicy 36 cm. Nie bêd± jednak wierciæ tradycyjnym wiert³em, lecz roztapiaæ lód strumieniem gor±cej wody pod wysokim ci¶nieniem. Bêd± wykorzystywaæ zamkniêty obieg wody, do wiercenia w g³±b lodowca wykorzystywaæ bêd± wcze¶niej stopion± wodê. Potrzebne bêdzie w sumie oko³o 90 tys. litrów. Aby pobraæ próbki wody do badañ, w powsta³y kana³ zostanie wprowadzony 5-metrowa sonda zaopatrzona w 24 probówki.


Grafika prezentuj±ca odwiert do jeziora Ellswortha (University of Edinburgh/BAS)

1/2

...

http://odkrywcy.pl/kat,111406,title,Jezioro-Ellswortha-najbardziej-tajemnicze-jezioro-swiata,wid,13889061,wiadomosc.html

« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2012, 22:16:04 wys³ane przez Dariusz » Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
east
Go¶æ
« Odpowiedz #1 : Pa¼dziernik 16, 2011, 20:26:25 »

Okazuje siê , ¿e ruscy byli pierwsi i maj± jakie¶ 100 mtr do swojego jeziorka Mrugniêcie


Jezioro Wostok to najwiêkszy na ¶wiecie s³odkowodny zbiornik wodny nietkniêty przez cz³owieka. Od 14 milionów lat pozostaje bowiem odciêty od ¶wiata. Naukowcy od lat g³owi± siê, na jakie nieznane dot±d formy ¿ycia mog± w nim natrafiæ. Rozwi±zanie zagadki jest coraz bli¿ej.
____________________
Olivier Dessibourg, New Scientist

Ogromne antarktyczne Jezioro Wostok od ostatnich 14 milionów lat pozostaje odciête od ¶wiata grub± na 4 kilometry warstw± lodu. Od wielu lat uczeni zastanawiaj± siê, jakie niezwyk³e formy ¿ycia mog± skrywaæ siê w jego g³êbinach. 

Wreszcie, po latach spekulacji, jego tajemnice mog± zostaæ ujawnione. Do powierzchni jeziora docieraj± wreszcie wiert³a rosyjskich uczonych. Sekretariat Paktu Antarktycznego, której to organizacji zadaniem jest ochrona kontynentu, zaaprobowa³ kompleksowe próby oceny tego, czy jezioro nie jest zanieczyszczone (we wczesnych etapach prac do odwiertu w celu zapobie¿enia jego zamarzaniu wprowadzono kilkadziesi±t ton freonu i paliwa lotniczego). Uczeni z Rosyjskiego Centrum Badañ nad Arktyk± i Antarktyd± z Sankt Petersburga spodziewaj± siê przedostaæ do wód jeziora pod koniec stycznia 2011 r. 

Walery £ukin, przedstawiciel centrum, mówi, ¿e opracowano specjaln± metodê pobrania próbek z jeziora bez zanieczyszczania go.

- Kiedy dotrzemy do jeziora, ci¶nienie wody wypchnie wiert³o i p³yn wiertniczy w górê otworu a nastêpnie znowu zamarznie – mówi.

W nastêpnym sezonie grupa powróci na miejsce odwiertu i przebije siê przez zamarzniêt± wodê, pobieraj±c próbki i analizuj±c ich zawarto¶æ.

- Rosjanie wykonali ¶wietn± pracê, odpowiadaj±c nam na wszelkie pytania zwi±zane z obawami o to, ¿e niezbadane ¶rodowisko jeziora mo¿e zostaæ zanieczyszczone – powiedzia³ Manfred Reinke, przedstawiciel Paktu Antarktycznego.

Nieznane formy ¿ycia?

Licz±ce sobie 16 tys. km2 powierzchni jezioro, jest g³êbokie (maksymalnie) na ok. 1050 m. Jest odciête od wszystkich innych 150 podlodowych jezior odkrytych na Antarktydzie. Wszystko, co w nim ¿yje to albo bardzo stare formy ¿ycia, albo jego nieznane nam odmiany. 

Rosyjska ekipa badawcza stacjonuj±ca nad Wostokiem (w bazie o tej samej nazwie) na odwierty by³a gotowa ju¿ w 1998 r., jednak przedstawiciele Paktu Antarktycznego nie zgadzali siê na jakiekolwiek prace a¿ do czasu, gdy nie zostan± wykonane odpowiednie badania maj±ce zapewniæ o tym, ¿e jego unikatowy ekosystem nie zostanie w ¿aden sposób zanieczyszczony.Odwiert dotar³ na g³êboko¶æ 3650 m., czyli mniej wiêcej 100 m. od powierzchni jeziora – mówi £ukin. Od grudnia zaczêli¶my u¿ywaæ najpierw zwyczajnego mechanicznego wiert³a, aby dotrzeæ na g³êboko¶æ 3725 m. Potem nowoczesne wiert³o termalne, u¿ywaj±ce czystego oleju silikonowego i wyposa¿one w kamerê, przebije siê przez ostatnie 20-30 m lodu.

Yves Frenot z Francuskiego Instytutu Polarnego w Brest w±tpi, czy Rosjanom uda siê dotrzeæ do wód Jeziora Wostok do antarktycznego lata.

- Zgodnie z Paktem Antarktycznym, musz± oni odczekaæ 60 dni od czasu przedstawienia swojej oceny, co z kolei sprawi, ¿e prace bêd± musia³y poczekaæ do koñca arktycznego lata.

£ukin przyznaje, ¿e zagadka Jeziora Wostok wyja¶ni siê w najbli¿szym czasie, poniewa¿ nikt nie zna dok³adnej granicy miêdzy wod± a lodem. Jak mówi „prze³om nast±pi w ci±gu kilku tygodni”. 
http://www.infra.org.pl/nauka/natura/1044-zagadka-jeziora-wostok-przeom-w-cigu-kilku-tygodni
Zapisane
Dariusz


Maszyna do pisania...


Punkty Forum (pf): 3
Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 6024



Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Luty 09, 2012, 22:21:58 »

Rosjanie poinformowali, ¿e dowiercili siê do
Jeziora Wostok na Antarktydzie

pon., 2012-02-06 19:07


earth-chronicles.ru

W styczniu magazyn Nature opublikowa³ listê najwa¿niejszych wydarzeñ naukowych, które s± oczekiwane w nadchodz±cym roku. W jednej serii z uruchomieniem nowego robota marsjañskiego, Mars Rover i budowy gigantycznego radioteleskopu znalaz³o siê wiercenie wykonywane w rosyjskiej bazie, w lodzie Antarktydy.  Ze ¼róde³ Rosyjskich przysz³a w³a¶nie informacja, ¿e uda³o siê dotrzeæ do wody w subglacjalnym Jeziorze Wostok.

Sprawa jest do¶æ tajemnicza, bo wspó³pracuj±cy z Rosjanami naukowcy zachodni utracili kontakt ze Stacj± Polarn± Wostok. Ostatnie informacje mediów amerykañskich sugerowa³y wrêcz, ¿e dosz³o do czego¶ z³ego. By³y obawy, ¿e po dotarciu do powierzchni wody wielkie ci¶nienie wystrzeli strumieñ na kilkaset metrów, co stanowi³oby wielkie zagro¿enie dla bazy i ludzi tam przebywaj±cych.

Jednak Rosjanie tylko zignorowali pytania Amerykanów o bezpieczeñstwo cz³onków za³ogi i dzisiaj opublikowali na razie lakoniczn± informacjê, ¿e po 30 latach wiercenia, rosyjscy naukowcy dokonali penetracji subglacjalnego Jeziora Wostok na Antarktydzie.



Wed³ug RIA "Novosti", nowy rozdzia³ w badaniach Antarktydy zosta³ ostatecznie odkryty w niedzielê, 5 lutego. Naukowcy pracuj±cy na stacji Wostok, ukoñczyli wiercenie na g³êboko¶ci 3768 metrów i osi±gnêli powierzchniê jeziora.

Jezioro Wostok na Antarktydzie jest ukryte pod grub± warstw± lodu i jest unikalnym ekosystemem wodnym, odizolowanym od atmosfery ziemskiej i powierzchni biosfery przez miliony lat. Badanie jeziora przyczyni siê do zbudowania scenariuszy naturalnych zmian klimatycznych w nastêpnym tysi±cleciu.

Wiercenia odbywa³y siê w ekstremalnych warunkach. Latem ubieg³ego roku, gdy temperatura powietrza osi±ga trzydzie¶ci piêæ stopni poni¿ej zera, mówi± tam, ¿e jest ciep³o.  Zim± za oknami stacji Wostok mo¿e byæ minus sze¶ædziesi±t a nawet minus siedemdziesi±t stopni Celsjusza. 21 lipca 1983 zarejestrowano tam najni¿sz± temperaturê na naszej planecie  -89,2 ° C.

Ludziom nie pomaga tam te¿ wysoko¶æ nad poziomem morza dochodz±ca do 3,5 kilometra a ze wzglêdu na zimno aklimatyzacja jest jeszcze trudniejsza ni¿ w górach. Oznacza to, ¿e bardzo silni fizycznie ludzie poruszaj± siê jakby w zwolnionym tempie. Mówi siê, ¿e aklimatyzacja tam mo¿e trwaæ od tygodnia do dwóch miesiêcy i towarzysz± jej zawroty g³owy, krwotoki z nosa, utrata snu, wymioty, bóle stawów i inne koszmarne dolegliwo¶ci.

Dotarcie do tego rezerwuaru wody ma ogromne znaczenie dla nauki. Niektórzy porównuj± to do osi±gniêæ w podboju kosmosu. Determinacja Rosjan w koñcu siê im op³aci³a. Ciekawe tylko czy kiedykolwiek poznamy szczegó³y na temat koñcowej fazy operacji dowiercenia siê do tego podlodowego akwenu. Je¶li dosz³o tam do jakiej¶ tragedii, znaj±c Rosjan, raczej nigdy siê o tym nie dowiemy.

Teraz pozostaje mieæ nadzieje na dokonanie wielu wspania³ych odkryæ z nowymi endemicznymi gatunkami zwierz±t w³±cznie. Miejmy te¿ nadzieje, ¿e Rosjanie zachowaj± ¶rodki ostro¿no¶ci i nie nara¿± ¶wiata na jak±¶ epidemiê w wyniku uwolnienia nieznanej do tej pory bakterii.

¬ród³o:
http://www.kp.ru/online/news/1076267/

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rosjanie-poinformowali-ze-dowiercili-sie-jeziora-wostok-antarktydzie


Pierwszy materia³ filmowy z wiercenia w
pokrywie lodowej na Jeziorze Wostok

¶roda, 8 luty, 2012 - 21:04

Naukowcy wiele sobie obiecuj± po tym odwiercie. To epokowe wydarzenie stawiane na równi z eksploracjami Ksiê¿yca czy rowów oceanicznych. Tak jak w przypadku g³êbin morskich tak i w tym badacze spodziewaj± siê odnale¼æ pod lodem ¿ycie. CZYTAJ >>
Zapisane

Pozwól sobie byæ sob±, a innym byæ innymi.
Strony: [1] |   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Strona wygenerowana w 0.022 sekund z 19 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

watahaslonecznychcieni x22-team maho zipcraft granitowa3