Mo¿e warto wróciæ do tematu woda, niby wiemy o niej bardzo du¿o ale czy wystarczaj±co? Zaczynimy od podstawowych informacji.
Kiara
O wodzie bez lania wody.21 Luty 2009
„Ka¿dy kontakt z wod±, to dodatkowa minuta ¿ycia”
Kneipp
Przed Tob± do przeczytania spory i bardzo wa¿ny materia³.
Zapraszam do uwa¿nej lektury!
***
Woda jest najwa¿niejsz± substancj± od¿ywcz± organizmu i „cudownym lekarstwem” na wiele problemów zdrowotnych.
Mo¿esz prze¿yæ 5-7 tygodni bez jedzenia, ale bez wody nie wiêcej ni¿ 5 dni.
Wiele osób w ogóle nie pije wody. Niektórzy nie lubi± jej smaku lub nigdy nie s³yszeli, ¿e jej potrzebuj±.
Ludzie Ci nie wiedz±, ¿e wszystkie s³odkie napoje kofeinowe wykradaj± wodê z ich organizmu, czyni±c wiêcej z³ego ni¿ dobrego.
Albo wiedz± i nic sobie z tego nie robi±.
Wielu ludzi ¿yje w stanie ³agodnego odwodnienia po³±czonego z ró¿norodnymi irytuj±cymi objawami i my¶li ¿e tak byæ musi.
W mojej praktyce zawodowej wci±¿ spotykam osoby, których cia³a s± wrêcz zag³odzone z powodu niedoborów wody.
Czêsto cierpi± oni na bóle g³owy, bóle krêgos³upa, zapalenia stawów, maj± problemy skórne, problemy z trawieniem i wiele innych dolegliwo¶ci.
Dziêki piciu wody ludzie trac± na wadze, problemy ze stawami ustaj± a nadci¶nienie têtnicze normalizuje siê.
„Jaka szkoda, ¿e istota rzeczy jest taka prosta!”
Seneka
Zapamiêtaj!
Zamiast siêgaæ po butelkê s³odkiego napoju gazowanego lub herbaty pij wodê!
Zwiêksz spo¿ycie sa³atek, warzyw i owoców, poniewa¿ zawieraj± one wysoki procent wody (sa³ata 95% !)
***
Czy wiesz, ¿e … ?
Cia³o sk³ada siê z oko³o 70% wody?
Miê¶nie zawieraj± oko³o 75% wody?
Komórki mózgowe zawieraj± oko³o 85% wody?
Krew zawiera ¶rednio 82% wody?
Nawet ko¶ci zawieraj± ¶rednio 25% wody?
Organizm traci oko³o 2 litrów wody dziennie wskutek oddychania, pocenia siê i oddawania moczu.
Po co ta woda?
Stan odwodnienia okrada niektóre czê¶ci organizmu z wody po to, by mózg, serce, p³uca, w±troba i nerki by³y dobrze nawodnione. Powtórzê raz jeszcze: wiele objawów chorobowych to pierwszy sygna³ wskazuj±cy na zwiêkszone zapotrzebowanie cia³a na wodê!
Woda odgrywa istotn± rolê w regulowaniu temperatury cia³a oraz w transporcie substancji od¿ywczych i tlenu do komórek; usuwa produkty uboczne przemiany materii, amortyzuje stawy, chroni tkanki i narz±dy.
Woda jest g³ównym smarem w przestrzeni stawowej i pomaga zapobiegaæ zapaleniom stawów i bólom pleców.
Woda podnosi skuteczno¶æ uk³adu odporno¶ciowego.
Woda zapobiega niedro¿no¶ci têtnic w sercu i mózgu, pomagaj±c w ten sposób zredukowaæ ryzyko zawa³u serca i udaru mózgu.
Woda jest potrzeba do wytwarzania m.in. serotoniny; jest potrzebna do produkowania hormonów wytwarzanych przez mózg takich jak melatonina. Zapobiega zaburzeniom koncentracji.
Pomaga zapobiegaæ pogarszaniu siê pamiêci – zmniejsza ryzyko chorób tak powa¿nych jak: choroba Alzheimera czy Parkinsona.
Z wiekiem organizm przestaje sygnalizowaæ potrzebê picia wody, dlatego starsi ludzie s± podatni na odwodnienie.
Zwykle pij± mniej wody, ni¿ jej potrzebuj± i jej rezerwy w ich organizmie s± mniejsze.
Mózg uwielbia wodê. Aby pozostaæ aktywnym, musi mieæ wodê. Bez odpowiedniego nawodnienia procesy w nim zachodz±ce mogê ulec spowolnieniu.
Atrakcyjny wygl±d
Woda wp³ywa na nasz wygl±d, wyg³adza skórê, zmniejsza skutki procesu starzenia. Jestem przekonany, ¿e woda stanowi najlepszy upiêkszaj±cy kosmetyk ¶wiata. Zamiast siêgaæ po najnowszy drogi krem lub po tabletki, spróbuj piæ du¿o wody.
***
Dolegliwo¶ci na wp³yw których ma odwodnienie:
Bóle stawów i zapalenie stawów
Chrz±stka stawowa w 80% sk³ada siê z wody. Gdy jej brakuje staw zaczyna zgrzytaæ, skrzypieæ, trzaskaæ.
Zwiêkszone tarcie prowadzi do zwyrodnienia i z czasem do zapalenia stawów.
P³yn zawarty w dyskach krêgowych wspomaga d¼wiganie a¿ 3/4 ciê¿aru ca³ego cia³a. Je¶li zabraknie w nich wody, zaczynaj± ulegaæ zwyrodnieniu. Sprzyja to ich wypadniêciu.
Nadci¶nienie têtnicze
Pij wystarczaj±co du¿o wody, a zwê¿one naczynia krwiono¶ne zaczn± siê na nowo otwieraæ, obni¿aj±c ci¶nienie têtnicze.
Problemy z trawieniem
Woda jest doskona³ym antidotum na zgagê i nadkwasotê. Bez odpowiedniej ilo¶ci wody ca³y uk³ad trawienny wchodzi w stan pogotowia, co mo¿e daæ takie objawy jak zgaga, niestrawno¶æ, zaparcia, hemoroidy, a nawet wrzody ¿o³±dka.
Leki obni¿aj±ce poziom kwasu w ¿o³±dku zwykle powoduj± wiêcej szkody ni¿ po¿ytku, poniewa¿ likwiduj± na jaki¶ czas objawy, dziêki czemu czujesz siê lepiej. Ale z biegiem czasu… tutaj
Astma
¯eby zapobiec kurczeniu siê miê¶ni w oskrzelach potrzebne jest odpowiednie nawodnienie. Badania na zwierzêtach wykaza³y, ¿e spada produkcja histaminy gdy zwiêksza siê spo¿ycie wody.
Je¶li cierpisz na astmê, alergiê lub który¶ z problemów zdrowotnych wymienionych powy¿ej zacznij stopniowo zwiêkszaæ spo¿ycie wody. Woda mo¿e w znacznym stopniu poprawiæ twój stan zdrowia.
***
Oczyszczanie
Podczas pierwszych kilku dni zwiêkszonego spo¿ycia wody prawie co chwilê biega siê do WC. Mo¿e to byæ bardzo zniechêcaj±ce, a nawet zak³ócaæ codzienne obowi±zki. Zachêcam Ciê jednak do wytrwania, gdy¿ w tym czasie organizm usuwa nadmiar toksyn.
W ten sposób przep³ukujesz ca³e cia³o.
Odchudzanie
Stan odwodnienia mo¿e przyczyniæ siê do wzrostu tkanki t³uszczowej oraz zaburzyæ metabolizm, co mo¿e mieæ wp³yw na temperaturê cia³a.
W stanie odwodnienia temperatura cia³a obni¿a siê nieznacznie, a wtedy organizm zaczyna gromadziæ t³uszcz jako sposób na podniesienie lub utrzymanie w³a¶ciwej temperatury. Picie wody zmniejsza apetyt, daj±c uczucie syto¶ci.
***
Kranówa?
Prawdopodobnie ka¿demu zdarzy³o siê w dzieciñstwie w gor±ce, letnie dni piæ wodê z kranu. Lepiej wiêcej tego nie robiæ!
Woda z kranu mo¿e zawieraæ toksyny, metale ciê¿kie, pestycydy, pozosta³o¶ci ¶rodków higieny osobistej, bakterie oraz inne mikroby.
Aby sprawdziæ stan wody w twojej miejscowo¶ci, wejd¼ na stronê internetow± G³ównego Inspektoratu Sanitarnego, gdzie znajdziesz raporty i komunikaty dotycz±ce zanieczyszczenia wody w twojej okolicy.
Woda butelkowana?
Czy atrakcyjna butelka z obrazkiem ¶nie¿nej góry i krystalicznych strumieni naprawdê oznacza, ¿e woda w niej jest czysta?
Wcale nie!
Niektóre wody butelkowane zawieraj± wiêcej toksyn ni¿ woda w kranie i nie podlegaj± takim surowym przepisom o przydatno¶ci do spo¿ycia jak woda wodoci±gowa!
Problem z plastikiem.
Badania dowodz±, ¿e niektóre rodzaje plastiku nie s± bezpieczne dla cz³owieka.
Najgorszy rodzaj plastiku u¿ywany do produkcji butelek do wody i opakowañ do ¿ywno¶ci to polichlorek winylu PCV.
Badania wykazuj±, ¿e z PCV uwalnia siê chlorek winylu oraz inne zanieczyszczenia, powoduj±ce u cz³owieka zaburzenia hormonalne, problemy z p³odno¶ci±, zniszczenie komórek, narz±dów i tkanek.
Wiêkszo¶æ butelek na wodê jest wykonana z plastiku zwanego PET lub PETE (polietylen tereftalanu). Ten rodzaj plastiku uznaje siê za bezpieczniejszy od PCV, ale z danych wynika, ¿e wyp³ukuj± siê z niego do wody ftalany, gdy butelka jest u¿ywana zbyt czêsto b±d¼ gdy woda stoi w butelce zbyt d³ugo.
Ftalany zak³ócaj± produkcjê kwasów t³uszczowych i hormonów p³ciowych w organizmie!
Zapamiêtaj!
Zmieniaj butelkê! Wielokrotne u¿ycie butelki plastikowej mo¿e wydawaæ siê dobre z punktu widzenia ¶rodowiska, ale szkodzi Twojemu zdrowiu.
Badania wskazuj± na niebezpieczny poziom wzrostu bakterii w butelce podczas ponownego u¿ywania. Ka¿d± butelkê u¿ywaj tylko raz.
Butelki wyprodukowane z tego plastiku wydaj± siê bezpieczne, je¶li woda zostanie wypita w ci±gu kilku miesiêcy od wyprodukowania, a butelka nie bêdzie wykorzystana ponownie.
Je¶li decydujesz siê piæ wodê butelkowan±, sprawd¼ czy producent nale¿y do Europejskiej Federacji Producentów Wód Butelkowanych (EFBW) reprezentowanej w Polsce przez Krajow± Izbê Gospodarcz± „Przemys³ rozlewniczy”, która gwarantuje, ¿e poziom zanieczyszczeñ mie¶ci siê w wyznaczonej normie.
Sprawd¼ zawarto¶æ minera³ów w wybranej przez Ciebie wodzie. Wody ¼ródlane i mineralne s± bardzo wa¿nym sk³adnikiem po¿ywienia.
Idealna woda powinna byæ bogata w magnez (przynajmniej 90mg magnezu na litr), a uboga w sód (mniej ni¿ 10mg sodu na litr) (Colbert)
Pomocne informacje o wodach znajdziesz na stronie internetowej
www.aquamaestro.com.
Natomiast na stronie
www.mineralwaters.org w zak³adce Poland równie¿ o polskich wodach.
Najlepiej kupuj ¶wie¿± wodê butelkowan± – zasadow± i w szklanej butelce.
Woda filtrowana
Woda filtrowana jest jedn± z najlepszych dla organizmu. Wybieraj±c filtr, pamiêtaj, ¿e filtry wêglowe, choæ najtañsze, maj± nisk± skuteczno¶æ.
Woda destylowana i powsta³a w procesie odwróconej osmozy to najczêstsze rodzaje wody, ale jednocze¶nie najbardziej kwa¶ne.
Filtry alkaliczne s± najlepszym rozwi±zaniem, poniewa¿ organizm rozkwita w ¶rodowisku zasadowym. Pozwala ono wszystkim uk³adom organizmu funkcjonowaæ na optymalnym poziomie.
Test na kwasowo¶æ
Je¶li chcesz sprawdziæ stan zakwaszenia organizmu, kup w aptece paski do pomiaru pH. Zanurz papierek w porannej porcji moczu.
Kolor paska wska¿e poziom pH, który odczytasz ze skali.
U wiêkszo¶ci ludzi pH oscyluje w granicach 5,0, co wskazuje na wysokie zakwaszenie organizmu.
Bardzo dobry wynik powinien wynosiæ oko³o 7,0 – oczywi¶cie bez cech infekcji dróg moczowych!
Chocia¿ wynik 5,0 jest tylko o 2 punkty mniejszy od 7,0 te 2 punkty ¶wiadcz± o 100-krotnie wiêkszym zakwaszeniu.
Doj¶cie do poziomu 7,0 mo¿e zaj±æ trochê czasu, ale warto siê postaraæ.
Pij alkaliczn± wodê i od¿ywiaj siê alkalicznym pokarmem (warzywami i owocami). B±d¼ cierpliwy.
Ile wody nale¿y piæ i kiedy?
Policz wed³ug prostego wzoru: waga cia³a (kg)/ 10 x 0,3l = liczba litrów wody dziennie.
Np. je¶li wa¿ysz 70kg, to 70 :10 = 7 i 7 x 0,3l =2,1l
Je¶li twoja waga wynosi 100 kg powiniene¶ wypijaæ 3 litry wody dziennie. Wiêkszo¶æ ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy!
Czê¶æ wody otrzymujemy ze zjadanych owoców i warzyw. W ten sposób mo¿emy dostarczyæ organizmowi nawet litr wody dziennie.
Banany w 70% sk³adaj± siê z wody, jab³ka w 80% za¶ pomidory i arbuzy w ponad 90%.
Unikaj s³odyczy i nadmiaru skrobi!
Pamiêtaj, ¿e spo¿ywanie nadmiernych ilo¶ci skrobi, w takich produktach jak pieczywo i ciasta, zwiêksza zapotrzebowanie na wodê.
Produkty skrobiowe nie zawieraj± du¿o wody.
Kofeina?
Picie du¿ych ilo¶ci kawy, s³odkich napojów z kofein± i herbaty nie zast±pi wody.
Najwa¿niejszy jest umiar. Jedna czy dwie fili¿anki kawy dziennie nie zaszkodz±, a badania wykazuj±, ¿e mog± nawet pomóc.
Ale trzy lub cztery fili¿anki to ju¿ za du¿o. Je¶li przez ca³y dzieñ popijasz mro¿on± herbatê, znajdujesz siê w stanie odwodnienia,
poniewa¿ kofeina jest diuretykiem (substancj± moczopêdn± – usuwaj±c± wodê z organizmu).
Osoby cierpi±ce na arytmiê serca, torbiele w tkance w³óknistej piersi i bóle migrenowe g³owy powinny w ogóle zrezygnowaæ z napojów kofeinowych.
Kiedy nale¿y piæ wodê?
Wiêkszo¶æ ludzi pije wodê dopiero wtedy, gdy poczuj± pragnienie lub sucho¶æ w ustach. Ale znaczy to, ¿e ju¿ s± w stanie ³agodnego odwodnienia.
Inni pij± tylko podczas jedzenia – a to kolejny b³±d!
Gdy pijesz zbyt du¿o p³ynów w trakcie posi³ku, wyp³ukujesz kwas solny, soki trawienne i enzymy w ¿o³±dku i jelitach, przez co opó¼niasz proces trawienia.
Posi³ki nie s± odpowiednie na uzupe³nianie p³ynów!
Zdrowy plan spo¿ycia wody:
Rozpocznij dzieñ od 1 – 2 szklanek wody na pó³ godziny przed ¶niadaniem.
Je¿eli masz zwyczaj do ¶niadania piæ sok, kawê lub herbatê nie rezygnuj z nich. Nie chodzi tutaj o odbieranie przyjemno¶ci ¿ycia.
Je¿eli chcesz straciæ na wadze , pij wiêcej wody miêdzy posi³kami. W ten sposób poczujesz w ¿o³±dku „pe³no¶æ” i zmniejszy siê ³aknienie.
Je¶li kolacja jest Twoim najwiêkszym posi³kiem, spróbuj wypiæ 2 – 3 szklanki.
Przypuszczam, ¿e nie zjesz zbyt du¿o przy tak pe³nym ¿o³±dku.
Post±p podobnie (wypij 2-3 szklanki wody), je¶li obiad jest twoim najwiêkszym posi³kiem.
Dwie godziny po kolacji wypij szklankê wody i je¶li chcesz kolejn± szklankê przed po³o¿eniem siê spaæ, chyba ¿e cierpisz z powodu przepukliny rozworu prze³ykowego, refluksu lub powiêkszonej prostaty. Je¶li tak, nie pij ju¿ nic po kolacji.
Zapamiêtaj!
Najlepiej jest piæ pó³ godziny przed posi³kiem lub 2 godziny po posi³ku.
Staraj siê nie wypijaæ byt du¿o wody po 19.00, aby unikn±æ w nocy czêstego chodzenia do ³azienki.
***
Du¿o porad, du¿o informacji. Je¶li uda³o Ci siê przez nie przebrn±æ – to gratulujê.
Na zakoñczenie posta video z mojego ulubionego koncertu.
Pozdrawiam zdrowo!
Konrad Kokurewicz
Bibliografia
1. Don Colbert Siedem Filarów Zdrowia O¿arów Mazowiecki, 2008
2. Paul Pitchford Od¿ywianie dla zdrowia £ód¼, 2008
3. Micha³ Tombak Droga do zdrowia £ód¼, 2008
4. Joseph Mercola
http://mercola.comhttp://www.meduzo.pl/woda/