Co prawda nie bardzo pasuje to do pola magnetycznego Ziemi, ale do prrpetuum mobile ju¿ tak:
Perpetuum mobile Karpena7 sty 2011
Bateria niestety nie jest czê¶ci± dostêpnej ekspozycji muzeum, bo nie ma ono pieniêdzy na dodatkowy system bezpieczeñstwa, dlatego jest przetrzymywana w gabinecie dyrektora muzeum. 60 lat temu jej twórca – Nicolae Vasilescu Karpen – zapowiedzia³, ¿e bêdzie ono dzia³aæ wiecznie i na razie nie ma co do tego w±tpliwo¶ci, ¿e mówi³ prawdê. Stos Karpena jest czasem nazywany stosem termoelektrycznym a jego prototyp powsta³ w 1950 roku.
Urz±dzenie sk³ada siê z dwóch stosów elektrycznych, które napêdzaj± niewielki silnik galwanometryczny. Silnik porusza ¶mig³em pod³±czonym do prze³±cznika. Co pó³ obrotu ¶mig³o otwiera obwód by zamkn±æ go po nastêpnej po³owie obrotu. Prêdko¶æ obrotu ¶mig³a jest obliczona w ten sposób, aby stosy elektryczne mog³y uzupe³niæ energiê i odtworzyæ polaryzacjê w czasie kiedy obwód jest otwarty.
Powodem wstawienia silniczka ze ¶mig³em by³o praktyczne pokazanie, ¿e stosy rzeczywi¶cie produkuj± energiê elektryczn±. Dzi¶ mo¿na zamieniæ ten silniczek miernikami. Takiego pomiaru dokonano w 2006 roku, kiedy wyjêto urz±dzenie z kasy pancernej dyrektora muzeum i zrobiono pokaz jego dzia³ania dla rumuñskiej gazety „Dzieñ”. Pomiar wykaza³, ¿e stos produkuje 1V napiêcia i jest to identyczne napiêcie jakie urz±dzenie wytwarza nieprzerwanie od 1950 roku. Towarzysz±cy dziennikarzom naukowcy zwrócili uwagê, ¿e jedna z elektrod stosu Karpena zrobiona jest ze z³ota a druga z platyny. Ca³o¶æ jest zatopiona w najwy¿szej jako¶ci kwasie siarkowym. Naukowcy byli zdania, ¿e wiêksze urz±dzenie tego typu mog³oby wyprodukowaæ znacznie wiêcej energii.
Urz±dzenie badano w rozmaitych instytucjach naukowych w Bukareszcie, Pary¿u i Bolonii, ale naukowcy nie byli w stanie w sposób jasny wyt³umaczyæ zasad jego dzia³ania. Francuzi chcieli nawet przej±æ je na w³asno¶æ wskazuj±c, ¿e maj± znacznie lepsze warunki do jego przechowywania i ekspozycji, ale Rumuni nie dali siê skusiæ. Stos Karpena dzia³a nieprzerwanie od momentu jego stworzenia i nie przeszkadza mu w tym zmiana miast czy badaj±cych go naukowców, którzy próbuj± rozwik³aæ jego zagadkê. Jest wiêc swoistym perpetuum mobile. Problemem jest tu nauka a ¶ci¶le druga zasada termodynamiki, która okre¶la sposób przemiany energii w pracê mechaniczn±. Niektórzy wierz±, ¿e urz±dzenie wykorzystuje legendarn± ju¿ energiê punktu zerowego pobieraj±c j± z fal radiowych.
Je¶li Karpen mówi³ prawdê i zbudowane przez niego urz±dzenie jest w stanie wytwarzaæ energiê wiecznie, wówczas wspó³cze¶nie znan± fizykê trzeba by by³o wyrzuciæ na ¶mietnik, czego nie nale¿y siê zbyt szybko spodziewaæ. Sami Rumuni chcieliby kontynuowaæ badania nad stosem Karpena, ale z braku pieniêdzy musz± czekaæ na lepsze czasy.
http://nowaatlantyda.com/2011/01/07/perpetuum-mobile-z-braszowa/