Okulary ayurwedyjskieOkulary niesoczewkowe – ayurwedyjskie sÂłu¿¹ do rehabilitacji wzroku, ale powinny byĂŚ wykonane profesjonalnie, zgodnie z normÂą UrzĂŞdu Rejestracji ProduktĂłw Leczniczych. MoÂżna je wykorzystywaĂŚ przy:
● starowzrocznoÂści
● krĂłtkowzrocznoÂści
● dalekowzrocznoÂści
● wczesnym etapie zaĂŚmy
● stanach pooperacyjnych oczu
● profilaktyce – zamiast okularĂłw sÂłonecznych, przy zmĂŞczeniu oczu, np. po dÂługiej pracy przy komputerze.
Okulary niesoczewkowe opracowano w oparciu o zalecenia Ayurwedy. Ayurweda to staroindyjska nauka zawierajÂąca wiedzĂŞ z zakresu biologii, botaniki, zielarstwa, chirurgii, itp. Okulary takie znano od stuleci i od stuleci poprawiaÂły wzrok swoim wÂłaÂścicielom.
Przed wprowadzeniem na rynek w 1996 roku, okulary byÂły pozytywnie ocenione przez KatedrĂŞ i KlinikĂŞ ChorĂłb Oczu Akademii Medycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Medyczny w Warszawie) oraz przez OÂśrodek Holistycznej Terapii Wzroku w Warszawie. Na tej podstawie, w 2010 roku okulary uzyskaÂły wpis do rejestru w UrzĂŞdzie Rejestracji ProduktĂłw Leczniczych i ÂŚrodkĂłw BiobĂłjczych w Warszawie pod numerem PL/DR 020866 i nazwÂą ,,okulary korekcyjne, niesoczewkowe”.
Zespó³ z Akademii Medycznej po przeprowadzeniu odpowiednich badaù wyda³ opiniê, ¿e stosuj¹c okulary niesoczewkowe mo¿na uzyskaÌ poprawê widzenia zbli¿on¹ do korekcji optymalnej i nie stwierdzi³ przeciwwskazaù medycznych do ich stosowania.
OÂśrodek Holistycznej terapii wzroku zaleca profilaktyczne uÂżywanie okularĂłw niesoczewkowych wieloprzysÂłonowych wszystkim osobom stale noszÂącym okulary w celu oÂżywienia naturalnych funkcji oka. Natomiast staÂłe noszenie okularĂłw soczewkowych powoduje zmniejszenie naturalnej ruchliwoÂści oka, co moÂże w konsekwencji prowadziĂŚ do sukcesywnego pogarszania siĂŞ ostroÂści widzenia.
Charakterystyka
W konstrukcji okularĂłw zastosowano 2 czarne nieprzeÂźroczyste, pÂłaskie przesÂłony wielootworowe umocowane w oprawach okularowych.

W przesÂłonie wykonano 97 otworĂłw umieszczonych w 9 poziomych szeregach w sekwencji:
○ 9, 10, 11, 12, 13, 12, 11, 10, 9 otworĂłw.
○ ÂŚrednica otworĂłw ok. 1 mm.
○ OdlegÂłoœÌ otworĂłw ok. 3 mm.
○OdlegÂłoœÌ pionowa szeregĂłw ok. 3 mm.
○ Oprawy zawierajÂą osÂłony boczne.
Zasad¹ dzia³ania okularów jest uzyskanie ostrego widzenia w wyniku zastosowania przys³on wielootworowych. Na siatkówce oka w wyniku przejœcia przez poszczególne otwory powstaje obraz w wyniku za³amania promieni przyosiowych, co pozwala na zwiêkszenie g³êbi ostroœci, dlatego te¿ okulary wieloprzys³onowe mog¹ byÌ zastosowane zarówno w nadwzrocznoœci, jak i krótkowzrocznoœci.
O ich rewelacyjnych wÂłaÂściwoÂściach okularĂłw moÂżna przekonaĂŚ siĂŞ juÂż po pierwszym zaÂłoÂżeniu – ostroœÌ widzenia ewidentnie poprawia siĂŞ. Okulary niesoczewkowe sÂą uniwersalne, tzn. leczÂą skutecznie ró¿nego rodzaju wady widzenia przez stymulacjĂŞ naturalnych funkcji oka w zaleÂżnoÂści od indywidualnych potrzeb danej osoby.
W stanach pooperacyjnych okulary wielootworkowe zmniejszaj¹c ruchliwoœÌ oczu, dzia³aj¹ w szerokim zakresie dioptrii (plus i minus), co u³atwia widzenie pacjentom. Dodatkow¹ zalet¹ ich u¿ywania po operacjach jest zmniejszenie iloœci œwiat³a docieraj¹cego do oczu.
Jak uÂżywaĂŚ?
NaleÂży pamiĂŞtaĂŚ, Âże podczas noszenia okularĂłw wieloprzesÂłonowych jest dla oczu zupeÂłnie nowym doÂświadczeniem, w zwiÂązku z czym tuÂż po zaÂłoÂżeniu oko musi przyzwyczaiĂŚ siĂŞ przez kilka minut do patrzenia przez maÂłe otworki. Nie naleÂży siĂŞ tym zraÂżaĂŚ. Na poczÂątku zaleca siĂŞ krĂłtkotrwaÂłe uÂżywanie okularĂłw ze stopniowym wydÂłuÂżaniem czasu uÂżywania. Okulary wieloprzysÂłonowe nie pomniejszajÂą ani nie powiĂŞkszajÂą widzianego obrazu, korygujÂą jednak wady widzenia i dlatego obraz postrzegamy ostrzej. Ten efekt jest najwaÂżniejszy. NaleÂży staraĂŚ siĂŞ zapamiĂŞtaĂŚ go. TuÂż po zdjĂŞciu okularĂłw jeszcze przez chwilĂŞ widzimy ostrzej. TĂŞ chwilĂŞ przez ĂŚwiczenia musimy wydÂłuÂżyĂŚ. Wtedy osiÂągniemy poprawĂŞ wzroku, czyli cel uÂżywania okularĂłw wieloprzysÂłonowych.
● 1. UÂżywaĂŚ okularĂłw 2–3 godziny dziennie, najlepiej bez przerwy podczas czytania, pisania, oglÂądania TV, w kinie, podczas spacerĂłw. WaÂżne jest, Âżeby oglÂądany obraz czy tekst byÂł silnie oÂświetlony.
● 2. Nie zakÂładaĂŚ okularĂłw przeciwsÂłonecznych, gdyÂż oko Âłatwo siĂŞ od nich uzaleÂżnia. Okulary przeciwsÂłoneczne moÂżna uÂżywaĂŚ, gdy sÂłoĂące odbija siĂŞ od wody, Âśniegu lub piasku na plaÂży.
● 3. ĂwiczyĂŚ oczy przez czĂŞste mruganie, szczegĂłlnie podczas czytania, mrugajÂąc patrzeĂŚ w dal.
● 4. Okulary wieloprzesÂłonowe zakÂładaĂŚ bezpoÂśrednio, nie na okulary soczewkowe.
● 5. PatrzeĂŚ przez te okulary w dal (najlepiej w przestrzeni), a nastĂŞpnie w pomieszczeniach mieszkalnych.
● 6. UÂżywaĂŚ okularĂłw przez jak najdÂłuÂższy okres, dostosowujÂąc czas ich noszenia do indywidualnych moÂżliwoÂści.
● 7. ZauwaÂżalnych efektĂłw uÂżywania okularĂłw moÂżna spodziewaĂŚ siĂŞ w niektĂłrych przypadkach juÂż po okoÂło szeÂściu tygodniach, jednak po upÂływie dÂłuÂższego okresu ich uÂżywania poprawa wzroku bĂŞdzie coraz wyraÂźniejsza.
● 8. Nie naleÂży uÂżywaĂŚ tych okularĂłw podczas prowadzenia samochodu, gdyÂż ograniczajÂą pole widzenia.
TajemnicÂą dziaÂłania tych okularĂłw jest wÂłaÂśnie patrzenie Âśrodkiem oka, tylko na to co jest dokÂładnie na wprost oczu z wy³¹czeniem widzenia perfekcyjnego. Widzimy wyraÂźnie, gdyÂż promienie ÂświatÂła wchodzÂące do oka pod kÂątem prostym nie sÂą w Âżaden sposĂłb zaÂłamywane i obraz na siatkĂłwce jest zawsze wyraÂźny. Jest to zarazem trening dla caÂłego systemu percepcji wzrokowej – uczymy siĂŞ widzieĂŚ ostro.
Zalecenia i uwagi
■ StosujÂąc okulary niesoczewkowe moÂżna uzyskaĂŚ poprawĂŞ ostroÂści wzroku zbliÂżonÂą do korekcji optymalnej u pacjentĂłw z wczesnymi postaciami zaĂŚmy, w pseudofakii, w starowzrocznoÂści, normowzrocznoÂści, krĂłtkowzrocznoÂści niskiej i nadwzrocznoÂści. Najlepsze wyniki otrzymano u pacjentĂłw z zaĂŚmÂą korowÂą i w pseudofakii we wczesnym okresie pooperacyjnym przed dobraniem ostatecznej korekcji optymalnej oraz w wyniku starowzrocznoÂści przy korekcji do bliÂży wzrokowej (akomodacja).
■ Stosowanie tych okularĂłw w przypadku afakii (wrodzony lub pooperacyjny brak soczewki oka) i wysokiej krĂłtkowzrocznoÂści jest nieskuteczne.
■ Ze wzglĂŞdu na ograniczenie pola widzenia i wystĂŞpowanie w obserwowanym polu rozmytych granic miĂŞdzy otworami komfort widzenia w okularach niesoczewkowych jest gorszy niÂż w okularach optycznych.
■ Okulary wymagajÂą treningu w celu przystosowania do patrzenia. CzêœÌ pacjentĂłw zgÂłaszaÂła objawy zawrotĂłw gÂłowy w trakcie uÂżywania okularĂłw niesoczewkowych do dali.
■ Innych negatywnych objawĂłw subiektywnych nie stwierdzono.
■ Ze wzglĂŞdu na ograniczenie pola widzenia nie wolno stosowaĂŚ okularĂłw wielootworowych do pracy na stanowiskach o zwiĂŞkszonych wymaganiach BHP, np. stanowiska do obrĂłbki mechanicznej, piÂły tarczowe, szlifierki itp.
■ BezwzglĂŞdnie nie wolno stosowaĂŚ okularĂłw wielootworowych w czasie prowadzenia pojazdĂłw mechanicznych.
■ Nie jest wskazane stosowanie tych okularĂłw w sytuacjach wymagajÂących napiĂŞtej uwagi. Najlepiej jest ograniczyĂŚ stosowanie tych okularĂłw do czytania, pisania, oglÂądania TV, w kinie, do prostych prac domowych.
■ Ze wzglĂŞdu na ograniczenie pola widzenia i pogorszenie komfortu widzenia okulary niesoczewkowe nie mogÂą zastÂąpiĂŚ klasycznych okularĂłw optycznych.
■ W wyniku badaĂą nie stwierdzono przeciwwskazaĂą medycznych do stosowania okularĂłw niesoczewkowych.
http://www.maya.net.pl/opinie.php?LANG=pl&sub=zdrowie&id=509