Program „Stellar Wind” czyli pods³uch totalnyWiosenne powietrze w ma³ym, zakurzonym miasteczku, otulonego miêkk± mg³± oraz kêpami zielono-szarych bylic szeleszcz±cych na wietrze. Bluffdale po³o¿one jest w dolinie w kszta³cie misy w cieniu gór Wasatch Range na wschodzie i Oquirrh Mountains na zachodzie. To serce kraju mormonów, gdzie pierwsi religijni pionierzy przybyli ponad 160 lat temu. Przybyli, aby uciec przed reszt± ¶wiata, aby zrozumieæ tajemnicze s³owa wys³ane do nich przez ich Boga, objawionych w postaci zakopanych z³otych p³yt, a tak¿e praktykowaæ to, co sta³o siê znane jako "zasada" - wielo¿eñstwo.
Dzisiaj Bluffdale jest domem dla jednej z najwiêkszych amerykañskich sekt poligamistycznych, Zjednoczonych Braci Apostolskich, licz±cych ponad 9000 cz³onków. Kompleks braci sk³ada siê z kaplicy, szko³y, boiska sportowego i archiwum.
Lecz oto nowi pionierzy zaczêli po cichu penetrowaæ okolicê – skryci i ma³omówni. Podobnie jak pobo¿ni poligami¶ci, skupiaj± siê na rozszyfrowywaniu zakodowanych wiadomo¶ci, które tylko oni mog± zrozumieæ. Tu¿ obok Beef Hollow Road, mniej ni¿ dwa kilometry od siedziby braci, tysi±ce ciê¿ko pracuj±cych robotników budowlanych w mokrych od potu koszulkach k³adzie fundamenty pod nale¿±c± do nowo przyby³ych ¶wi±tyniê i archiwum, masywny kompleks tak du¿y, ¿e konieczne by³o przesuniêcie granic miasteczka. Po zbudowaniu, kompleks bêdzie piêæ razy wiêkszy od Kapitolu.
Zamiast Biblii, proroków i wiernych, ¶wi±tynia bêdzie wype³niona serwerami, ekspertami z dziedziny komputerów i uzbrojonych stra¿ników. I zamiast s³uchaæ s³ów p³yn±cych z nieba, przybysze ci bêd± potajemnie przechwytywaæ, przechowywaæ i analizowaæ ogromne ilo¶ci s³ów i obrazów poruszaj±cych siê w ¶wiatowych sieciach telekomunikacyjnych.
W miasteczku Bluffdale, Big Love i Big Brother stali siê nie³atwymi s±siadami.
Centrum w budowie
Budowany dla Agencji Bezpieczeñstwa Narodowego (NSA) przez dok³adnie prze¶wietlonych wykonawców kompleks, dla zmylenia nazwany zosta³ Utah Data Center. Projekt o najwy¿szym stopniu tajemnicy, jest ostatnim elementem uk³adanki, sk³adanej w ci±gu ostatniej dekady.
Jego celem jest: przechwycenie, rozszyfrowanie, analiza i przechowywanie ogromnych ilo¶ci ¶wiatowej komunikacji, przechwyconych z satelitów, podziemnych i podmorskich kabli sk³adaj±cych siê na ¶wiatow± siec informatyczn± i komunikacyjn±. Silnie ufortyfikowany, warty 2 miliardy dolarów o¶rodek powinien zostaæ uruchomiony we wrze¶niu 2013 roku.
P³yn±ce przez jego serwery wszystkie formy komunikacji zostan± skopiowane i zachowane , w tym tre¶ci prywatnych e-maili, rozmów telefonicznych i wyszukiwañ Google, a tak¿e wszelkiego rodzaju elektroniczne ¶lady i dane osobowe – kwity parkingowe, trasy podro¿y, zakupy w ksiêgarniach internetowych i inne cyfrowe "¶mieci". Jest to w pewnym stopniu realizacja "ca³kowitej ¶wiadomo¶ci informacyjnej" - programu stworzonego w trakcie pierwszej kadencji Busha- który zosta³ przerwany przez Kongres w 2003 roku po tym, jak wywo³a³ oburzenie sw± potencjaln± inwazyjno¶ci± w prywatno¶æ Amerykanów.
Jest "to co¶ wiêcej ni¿ tylko centrum przetwarzania danych", mówi wysoki rang± przedstawiciel wywiadu, który do niedawna by³ zwi±zany z programem. Gigantyczne Bluffdale Center bêdzie mia³o inn± wa¿n± i znacznie bardziej tajn± rolê, która do tej pory nie zosta³a jeszcze ujawniona. Podejrzewa siê i¿ bêdzie to ³amanie kodów i szyfrów. £amanie szyfrów jest niezbêdne, poniewa¿ du¿o danych które centrum bêdzie obs³ugiwaæ - informacje finansowe, transakcje gie³dowe, umowy biznesowe, wojskowe i dyplomatyczne tajemnice, dokumenty prawne, poufne dane osobiste s± silnie szyfrowane. Wed³ug innego wysokiego rang± urzêdnika równie¿ zwi±zanego z programem, NSA kilka lat temu dokona³a ogromnego prze³omu w kryptoanalizie niewyobra¿alnie skomplikowanych systemów szyfrowania stosowanych nie tylko przez rz±dy na ca³ym ¶wiecie, ale tak¿e przez wielu przeciêtnych u¿ytkowników komputerów w Stanach Zjednoczonych . W rezultacie, zgodnie ze s³owami w/w urzêdnika: "Ka¿dy jest celem, ka¿da komunikuj±ca siê osoba jest celem."
Dla NSA, dysponuj±c± dziesi±tkami miliardów dolarów dziêki post 9/11 bud¿etowym nagrodom, prze³om w kryptoanalizie przyszed³ w czasie jej gwa³townego rozwoju – zarówno wielko¶ci jak równie¿ i potêgi. Za³o¿ona jako wywiadowcze ramiê Departamentu Obrony po ataku na Pearl Harbor, mia³a przede wszystkim zapobiegaæ atakom z zaskoczenia, NSA dozna³a serii upokorzeñ po zakoñczeniu zimnej wojny. Przy³apana w opuszczonych spodniach w czasie eskalacji serii ataków terrorystycznych -pierwszego ataku bombowego na World Trade Center , wysadzeniu ambasady USA w Afryce Wschodniej, ataku na USS Cole w Jemenie , a w koñcu przez wydarzenia 9/11, przez co niektórzy ludzie zaczêli kwestionowaæ racjê bytu Agencji. W odpowiedzi NSA spokojnie siê odrodzi³a. I choæ niewiele wskazuje na to, ¿e jej rzeczywista skuteczno¶æ siê poprawi³a - mimo licznych dowodów i wywiadowczych mo¿liwo¶ci, przeprowadzono kilka prawie udanych prób zapobie¿enia atakom przez zamachowców w Detroit w 2009 roku i oraz odnaleziono samochód wy³adowany materia³ami wybuchowymi na Times Square w 2010 roku - nie ma w±tpliwo¶ci, ¿e NSA przekszta³ci³a siê w najwiêksz±, najbardziej tajn± i potencjalnie najbardziej uci±¿liw± agencjê wywiadowcz± jak± kiedykolwiek stworzono.
Po raz pierwszy od czasu afery Watergate i innych skandali administracji Nixona, NSA zwróci³a swój aparat nadzoru na USA i jego obywateli. Ustanowiono stacje nas³uchowe w ca³ym kraju w celu zbierania i przesiewania miliardów wiadomo¶ci e-mail i rozmów telefonicznych, w celu ustalenia czy pochodz± one z kraju lub zza granicy. Stworzy³a superkomputer o niemal niewyobra¿alnej prêdko¶ci w celu poszukiwania wzorców i rozszyfrowania kodów. Wreszcie, agencja rozpoczê³a proces budowania miejsca do przechowywania wszystkich tych miliardów s³ów, my¶li i szeptów zarejestrowanych w elektronicznej sieci. Oczywi¶cie wszystkie te dane pozostaj± w ukryciu. Dla wszystkich w o¶rodku, stare przys³owie NSA „Never Say Anything” znaczy wiêcej ni¿ kiedykolwiek.
Zamarzaj±ca mg³a pokry³a Salt Lake City rankiem 6 stycznia 2011, mieszaj±c siê z tygodniow± pow³ok± ciê¿kiego szarego smogu. Czerwony alarm o stanie powietrza, ostrzegaj±cy ludzi aby pozostali wewn±trz budynków, opuszczaj±c je tylko wtedy, kiedy jest to absolutnie konieczne, sta³ siê niemal codzienno¶ci±, a temperatura oscylowa³a w granicach mro¿±cych krew w ¿y³ach - 20*C "Co za smród, niczym dym z pal±cego siê wêgla", skar¿y³ siê lokalny bloger którego¶ dnia. Na lokalnym lotnisku wiele przylotów by³o opó¼nionych lub zawróconych, a lokalne samoloty zosta³y uziemione. Po¶ród tego zamieszania, pojawi³a siê nagle postaæ, której szary garnitur i krawat czyni³y go niemal niewidocznym. By³ wysoki i szczup³y, o wygl±dzie starzej±cego siê koszykarza, ciemnymi brwiami pod kolor przetkanych siwizn± w³osów. Wraz z ¶wit± ochroniarzy, cz³owiek ten - zastêpca dyrektora NSA - Chris Inglis , najwy¿sza rang± cywilna osoba która odpowiada za codzienne operacje agencji.
Nied³ugo potem Inglis przyby³ do Bluffdale, miejsca w którym powstaæ mia³o przysz³e Centrum Przechowywania Danych - p³askie, nieutwardzone pasy startowe w ma³o u¿ywanej czê¶ci obozu Williams, miejscu szkolenia Gwardii Narodowej. Tam, w bia³ym namiocie, rozbitym specjalnie na tê okazjê, do Inglisa do³±czy³ Harvey Davis, zastêpca dyrektora agencji do spraw logistycznych oraz senator Orrin Hatch, wraz z kilkoma genera³ami i politykami. Stoj±c w dziwnej, drewnianej piaskownicy i trzymaj±c w rêkach pomalowane na z³oto ³opaty, wykonali pierwsze sztychy i w ten sposób oficjalnie przygotowali grunt pod to, co lokalne media nazwa³y po prostu "centrum szpiegowskim". Licz±c na ujawnienie kilku szczegó³ów na temat tego, co ma zostaæ zbudowane , reporterzy zwrócili siê do jednego z zaproszonych go¶ci, Lane Beattie z Izby Gospodarczej Salt Lake City. Czy ma on jakie¶ domys³y na temat budowy? "Absolutnie nie", powiedzia³ z u¶miechem . "Ja równie¿ nie chcê aby mnie szpiegowano".
Ze swojej strony Inglis zaserwowa³ typowy be³kot, podkre¶laj±c najmniej gro¼ny aspekt centrum: "Obiekt przeznaczony jest do wspierania spo³eczno¶ci wywiadowczej w swojej misji, któr± jest ochrona narodu i cyberbezpieczeñstwa ".
Cyberbezpieczeñstwo z pewno¶ci± bêdzie jednym z aspektów dzia³ania Bluffdale,lecz zebrane dane, sposób ich zebrania, a tak¿e co zostanie z nimi zrobione to o wiele bardziej istotna kwestia.
Niebezpieczni hakerzy to ca³kiem dobra przykrywka - ³atwo wyt³umaczyæ istnienie centrum, kto mo¿e byæ przeciwko niemu? Nastêpnie dziennikarze zwrócili siê do Hatcha, który dumnie opisywa³ Centrum jako "wielki ho³d dla Utah", a nastêpnie doda³: "Nie mogê powiedzieæ wiele o tym co zamierzamy robiæ, poniewa¿ jest to ¶ci¶le tajne".
Wnêtrze obiektu sk³adaæ siê bêdzie z czterech hal o powierzchni 8 tysiêcy metrów kwadratowych, wype³nionych serwerami, z podniesion± powierzchni± pod³ogi w celu poprowadzenia kabli. Dodatkowo zaprojektowano 300.000 metrów kwadratowych pomieszczeñ wsparcia technicznego i administracji. Ca³y teren bêdzie samowystarczalny, ze zbiornikami paliwa wystarczaj±co du¿ymi, aby moc zapasowych generatorów wystarczy³a na trzy dni ci±g³ej pracy w nag³ych wypadkach, zbiornikami wody z mo¿liwo¶ci± przepompowania 1,7 miliona litrów wody na dobê, jak równie¿ z kanalizacj± i uk³adem klimatyzacji aby utrzymaæ wszystkie serwery w odpowiedniej temperaturze. Energia elektryczna bêdzie pochodziæ z w³asnego transformatora zbudowanego przez Rocky Mountain Power, tak aby zaspokoiæ popyt na 65 megawatów mocy. Wed³ug szacunków, tak ogromna ilo¶æ energii poch³onie oko³o oko³o czterdzie¶ci milionów dolarów rocznie.
Ze wzglêdu na skalê obiektu oraz fakt, ¿e terabajt danych mo¿e byæ przechowywany na dysku flash wielko¶ci paznokcia, ilo¶æ potencjalnych informacji, które mog³yby zostaæ umieszczone w Bluffdale jest naprawdê osza³amiaj±cy. Jednak¿e ilo¶ci danych wywiadowczych przechwytywanych codziennie przez NSA i inne agencje wywiadowcze ro¶nie wyk³adniczo. W wyniku "rozrastaj±cej siê codziennie sieci w sensorów powietrznych i sieci innych czujników", jak uj±³ to w 2007 roku Departament Obrony w swoim raporcie, Pentagon stara siê rozszerzyæ swoj± ¶wiatow± sieæ komunikacyjn±, znan± jako Globalna Siatka Informacyjna, aby obs³u¿yæ jottabajty
(10 24 bajtów) danych.
(Jottabajt jest to septillion bajtów – wielko¶æ tak du¿a, ¿e nikt jeszcze nie wymy¶li³ nastêpnego rzêdu wielko¶ci).
Trzeba zwiêkszaæ tê zdolno¶æ, poniewa¿ wed³ug niedawnego raportu Cisco, ¶wiatowy ruch internetowy bêdzie czterokrotnie wiêkszy pomiêdzy rokiem 2010 a 2015, osi±gaj±c 966 eksabajtów (milion eksabajtów równa siê jottabajtowi.) Pod wzglêdem skali, Eric Schmidt, by³y dyrektor generalny Google,oszacowa³, ¿e ³±czna ilo¶æ ca³ej ludzkiej wiedzy zdobytej od zarania cz³owieka do 2003 wynios³a 5 eksabajtów. Przep³yw danych nie wykazuje ¿adnych oznak spowolnienia. W 2011 roku ponad 2 miliardy na 6,9 miliarda ludzi by³y pod³±czone do Internetu. Do 2015 roku, wed³ug badan przeprowadzonych przez firmê IDC, szacuje siê ¿e bêdzie to ok 2,7 mld u¿ytkowników. Dlatego NSA potrzebuje ok 300000 metrów kwadratowych przeznaczonych na magazynowanie danych. Je¶li agencja zdo³a kiedykolwiek wype³niæ centrum w Utah jottabajtem danych, by³oby one równe oko³o 500 trylionom (500,000,000,000,000,000,000) stron tekstu.
Dane przechowywane w Bluffdale bêd± naturalnie znacznie wykraczaæ poza miliardy publicznych stron internetowych. NSA jest bardziej zainteresowany tzw. niewidzialnym internetem, znanym równie¿ jako Deep Web lub deepnet-data, bêd±cym poza zasiêgiem spo³eczeñstwa. Dotyczy to równie¿ chronionych has³em danych, amerykañskiej i zagranicznej ³±czno¶ci rz±dowej i niekomercyjnej wymiany plików pomiêdzy zaufanymi kolegami.
"Deep Web zawiera raporty rz±dowe, bazy danych i inne ¼ród³a informacji o wysokiej warto¶ci dla DOD i spo³eczno¶ci wywiadowczej", zgodnie ze sprawozdaniem Naukowej Rady Obrony z 2010 roku.
"Alternatywne narzêdzia s± potrzebne, aby odnale¼æ i zindeksowaæ dane znajduj±ce siê w g³êbokim internecie ... kradzie¿ tajemnic potencjalnego przeciwnika jest dla spo³eczno¶ci [wywiadu] bardzo wygodne."
Dziêki nowemu Utah Data Center, NSA bêdzie mieæ w koñcu techniczn± zdolno¶æ do przechowywania i wgl±du we wszystkie wszystkie skradzione tajemnice. Pytaniem oczywistym jest, jak agencja okre¶la kim jest, a kim nie "potencjalny przeciwnik."
Zanim jottabajty danych z Deep Web oraz innych miejsc zaczn± byæ gromadzone na serwerach nowego centrum NSA, musz± zostaæ zdobyte. Aby tego dokonaæ, agencja dokona³a najwiêkszego boomu budowlanego w swojej historii, w tym instalacji tajnych elektronicznych pokoi monitoruj±cych w najwiêkszych amerykañskich obiektach telekomunikacyjnych. Kontrolowane przez NSA, te wysoce zabezpieczone miejsca s± wtyczkami agencji do amerykañskiej sieci ³±czno¶ci – praktyki te wysz³y na jaw w latach prezydentury Busha, ale nigdy nie zosta³y potwierdzone przez agencjê. Ogólny zarys tzw „programu bezwarunkowego pods³uchu” by³ odtajniony przez d³ugi czas – jak NSA potajemnie i nielegalnie obchodzi³a United States Foreign Intelligence Surveillance Court, który ma za zadanie nadzorowanie i autoryzowanie silnie ukierunkowanego pods³uchu krajowego, a tak¿e jak program pozwala na hurtowe monitorowanie milionów amerykañskich rozmów telefonicznych i poczty elektronicznej. W wyniku ujawnienia programu, Kongres uchwali³ ustawê o FISA ze Zmianami z 2008 r., która uczyni³a ten proceder legalnym. Firmom telekomunikacyjnym które godzi³y siê wzi±æ udzia³ w nielegalnej dzia³alno¶ci, przyznano immunitet przeciw oskar¿eniom i procesom s±dowym.
Pods³uchiwanie Amerykanów nie zatrzymuje siê na telekomunikacyjnych prze³±cznikach. Aby przechwyciæ ³±czno¶æ satelitarn± na terenie USA oraz poza nim, agencja monitoruje równie¿ potê¿ne stacje naziemne AT&T, oraz odbiorniki satelitarne w miejscach, które obejmuj± Roaring Creek i Salt Creek. Usytuowany niedaleko polnej drogi na obszarach wiejskich Catawissa, w Pensylwanii, trzy 35 metrowe anteny Roaring Creek, obs³uguj± wiêkszo¶æ krajowej komunikacji do i z Europy oraz Bliskiego Wschodu. Na izolowanym pasie gruntu w Arbuckle w Kalifornii, trzy podobne anteny firmy Creek Salt obs³uguj± tereny Pacyfiku i Azji.
Program Stellar Wind pocz±tkowo obejmowa³ nie tylko pods³uch krajowych po³±czeñ telefonicznych, ale równie¿ kontrolê krajowych e-maili. Na pocz±tku programu nagrywano 320 milionów po³±czeñ telefonicznych dziennie, co stanowi³o oko³o 73 do 80 procent ca³kowitej objêto¶ci danych przechwytywanych przez agence na ca³ym ¶wiecie. Od tego czasu ilosc ta tylko wzros³a. Wed³ug agenta który pracowa³ przy programie i nadal utrzymuje bliski kontakt z pracownikami agencji, tajne wtyczki do sieci telekomunikacyjnej rozsiane po ca³ym kraju u¿ywaj± wyrafinowanych programów, które prowadz± "Deep Packet Inspection" - badanie ruchu internetowego.
Oprogramowanie, stworzone przez firmê Narus, która jest obecnie czê¶ci± Boeinga, jest sterowany zdalnie z centrali NSA w Fort Meade w stanie Maryland i szuka ¼róde³ amerykañskich adresów docelowych, miejsc, krajów i numerów telefonów, a tak¿e nazwisk, s³ów i fraz kluczowych w wiadomo¶ciach e-mail. Wszelkie komunikaty, które wzbudzaj± podejrzenia, zw³aszcza od lub do osób znajduj±cych siê ju¿ na li¶cie agencji, s± automatycznie kopiowane lub zapisywane, a nastêpnie przekazywane do NSA.
NSA równie¿ ma mo¿liwo¶æ pods³uchiwania rozmów telefonicznych bezpo¶rednio i w czasie rzeczywistym. Wed³ug Adrienne J. Kinne, która pracowa³a zarówno przed jak i po zamachach 9/11 jako separatora g³osu w oddziale NSA w stanie Georgia, w wyniku ataków na World Trade Center "w zasadzie wszystkie zasady zosta³y wyrzucone przez okno, a NSA wykorzysta³a ka¿dy pretekst, aby usprawiedliwiæ szpiegowanie Amerykanów ".
Jedn± z technologii zapobiegania nieograniczonemu dostêpowi rz±du do prywatnych danych cyfrowych jest silne szyfrowanie. Ka¿dy, od terrorystów i handlarzy broni do korporacji, instytucji finansowych, a tak¿e zwyk³ych nadawców e-mail , mo¿e u¿ywaæ go do uszczelniania swoich wiadomo¶ci, planów, zdjêæ i dokumentów. Od lat jedym z najtrudniejszych kodów by³ Advanced Encryption Standard, jeden z kilku algorytmów wykorzystywanych przez wiêkszo¶æ ¶wiata do szyfrowania danych. Dostêpny w trzech ró¿nych stopniach - 128 bitów, 192 bity i 256 bitów jest u¿ywany przez wiêkszo¶ci komercyjnych programów pocztowych i przegl±darek internetowych, i jest uwa¿any za tak silny, ¿e NSA nawet zatwierdzi³a go do kodowania ¶ci¶le tajnych komunikatów rz±dowych USA. Wiêkszo¶æ ekspertów twierdzi, ¿e tak zwany algorytmowy atak brute-force na komputer, próbuj±c jednej kombinacji po drugiej aby z³amaæ szyfr – musia³by prawdopodobnie trwaæ d³u¿ej ni¿ wiek wszech¶wiata. Dla szyfru 128-bitowego, liczba prób i b³êdów prób wynosiæ bêdzie 340 undecylionów (10 *36).
W³amywanie siê do tak z³o¿onych muszli matematycznych jak AES jest jednym z g³ównych powodów budowy centrum w Bluffdale. Ten rodzaj kryptoanalizy wymaga dwóch g³ównych sk³adników: super-szybkich komputerów do przeprowadzania ataków typu brute-force na zaszyfrowane wiadomo¶ci i ogromn± ilo¶æ komputerów do analizy danych. Im wiêcej wiadomo¶ci z danego celu, bardziej prawdopodobne jest wykrycie charakterystycznego wzorca zachowañ, a Bluffdale bêdzie w stanie przechowywaæ bardzo wiele wiadomo¶ci.
http://www.paranormalne.pl/topic/30414-program-&-8222;stellar-wind&-8221;-czyli-podsluch-totalny/T³umaczenie na podstawie artyku³u Pe³ne ¼ród³o
Czyli totalna inwigilacja ! Masakra jaka¶