Program „Stellar Wind” czyli podsÂłuch totalnyWiosenne powietrze w maÂłym, zakurzonym miasteczku, otulonego miĂŞkkÂą mg³¹ oraz kĂŞpami zielono-szarych bylic szeleszczÂących na wietrze. Bluffdale poÂłoÂżone jest w dolinie w ksztaÂłcie misy w cieniu gĂłr Wasatch Range na wschodzie i Oquirrh Mountains na zachodzie. To serce kraju mormonĂłw, gdzie pierwsi religijni pionierzy przybyli ponad 160 lat temu. Przybyli, aby uciec przed resztÂą Âświata, aby zrozumieĂŚ tajemnicze sÂłowa wysÂłane do nich przez ich Boga, objawionych w postaci zakopanych zÂłotych pÂłyt, a takÂże praktykowaĂŚ to, co staÂło siĂŞ znane jako "zasada" - wieloÂżeĂąstwo.
Dzisiaj Bluffdale jest domem dla jednej z najwiĂŞkszych amerykaĂąskich sekt poligamistycznych, Zjednoczonych Braci Apostolskich, liczÂących ponad 9000 czÂłonkĂłw. Kompleks braci skÂłada siĂŞ z kaplicy, szkoÂły, boiska sportowego i archiwum.
Lecz oto nowi pionierzy zaczĂŞli po cichu penetrowaĂŚ okolicĂŞ – skryci i maÂłomĂłwni. Podobnie jak poboÂżni poligamiÂści, skupiajÂą siĂŞ na rozszyfrowywaniu zakodowanych wiadomoÂści, ktĂłre tylko oni mogÂą zrozumieĂŚ. TuÂż obok Beef Hollow Road, mniej niÂż dwa kilometry od siedziby braci, tysiÂące ciĂŞÂżko pracujÂących robotnikĂłw budowlanych w mokrych od potu koszulkach kÂładzie fundamenty pod nale¿¹cÂą do nowo przybyÂłych ÂświÂątyniĂŞ i archiwum, masywny kompleks tak duÂży, Âże konieczne byÂło przesuniĂŞcie granic miasteczka. Po zbudowaniu, kompleks bĂŞdzie piĂŞĂŚ razy wiĂŞkszy od Kapitolu.
Zamiast Biblii, proroków i wiernych, œwi¹tynia bêdzie wype³niona serwerami, ekspertami z dziedziny komputerów i uzbrojonych stra¿ników. I zamiast s³uchaÌ s³ów p³yn¹cych z nieba, przybysze ci bêd¹ potajemnie przechwytywaÌ, przechowywaÌ i analizowaÌ ogromne iloœci s³ów i obrazów poruszaj¹cych siê w œwiatowych sieciach telekomunikacyjnych.
W miasteczku Bluffdale, Big Love i Big Brother stali siĂŞ nieÂłatwymi sÂąsiadami.
Centrum w budowie
Budowany dla Agencji BezpieczeĂąstwa Narodowego (NSA) przez dokÂładnie przeÂświetlonych wykonawcĂłw kompleks, dla zmylenia nazwany zostaÂł Utah Data Center. Projekt o najwyÂższym stopniu tajemnicy, jest ostatnim elementem ukÂładanki, skÂładanej w ciÂągu ostatniej dekady.
Jego celem jest: przechwycenie, rozszyfrowanie, analiza i przechowywanie ogromnych iloÂści Âświatowej komunikacji, przechwyconych z satelitĂłw, podziemnych i podmorskich kabli skÂładajÂących siĂŞ na ÂświatowÂą siec informatycznÂą i komunikacyjnÂą. Silnie ufortyfikowany, warty 2 miliardy dolarĂłw oÂśrodek powinien zostaĂŚ uruchomiony we wrzeÂśniu 2013 roku.
PÂłynÂące przez jego serwery wszystkie formy komunikacji zostanÂą skopiowane i zachowane , w tym treÂści prywatnych e-maili, rozmĂłw telefonicznych i wyszukiwaĂą Google, a takÂże wszelkiego rodzaju elektroniczne Âślady i dane osobowe – kwity parkingowe, trasy podroÂży, zakupy w ksiĂŞgarniach internetowych i inne cyfrowe "Âśmieci". Jest to w pewnym stopniu realizacja "caÂłkowitej ÂświadomoÂści informacyjnej" - programu stworzonego w trakcie pierwszej kadencji Busha- ktĂłry zostaÂł przerwany przez Kongres w 2003 roku po tym, jak wywoÂłaÂł oburzenie swÂą potencjalnÂą inwazyjnoÂściÂą w prywatnoœÌ AmerykanĂłw.
Jest "to coÂś wiĂŞcej niÂż tylko centrum przetwarzania danych", mĂłwi wysoki rangÂą przedstawiciel wywiadu, ktĂłry do niedawna byÂł zwiÂązany z programem. Gigantyczne Bluffdale Center bĂŞdzie miaÂło innÂą waÂżnÂą i znacznie bardziej tajnÂą rolĂŞ, ktĂłra do tej pory nie zostaÂła jeszcze ujawniona. Podejrzewa siĂŞ iÂż bĂŞdzie to Âłamanie kodĂłw i szyfrĂłw. ÂŁamanie szyfrĂłw jest niezbĂŞdne, poniewaÂż duÂżo danych ktĂłre centrum bĂŞdzie obsÂługiwaĂŚ - informacje finansowe, transakcje gieÂłdowe, umowy biznesowe, wojskowe i dyplomatyczne tajemnice, dokumenty prawne, poufne dane osobiste sÂą silnie szyfrowane. WedÂług innego wysokiego rangÂą urzĂŞdnika rĂłwnieÂż zwiÂązanego z programem, NSA kilka lat temu dokonaÂła ogromnego przeÂłomu w kryptoanalizie niewyobraÂżalnie skomplikowanych systemĂłw szyfrowania stosowanych nie tylko przez rzÂądy na caÂłym Âświecie, ale takÂże przez wielu przeciĂŞtnych uÂżytkownikĂłw komputerĂłw w Stanach Zjednoczonych . W rezultacie, zgodnie ze sÂłowami w/w urzĂŞdnika: "KaÂżdy jest celem, kaÂżda komunikujÂąca siĂŞ osoba jest celem."
Dla NSA, dysponujÂącÂą dziesiÂątkami miliardĂłw dolarĂłw dziĂŞki post 9/11 budÂżetowym nagrodom, przeÂłom w kryptoanalizie przyszedÂł w czasie jej gwaÂłtownego rozwoju – zarĂłwno wielkoÂści jak rĂłwnieÂż i potĂŞgi. ZaÂłoÂżona jako wywiadowcze ramiĂŞ Departamentu Obrony po ataku na Pearl Harbor, miaÂła przede wszystkim zapobiegaĂŚ atakom z zaskoczenia, NSA doznaÂła serii upokorzeĂą po zakoĂączeniu zimnej wojny. PrzyÂłapana w opuszczonych spodniach w czasie eskalacji serii atakĂłw terrorystycznych -pierwszego ataku bombowego na World Trade Center , wysadzeniu ambasady USA w Afryce Wschodniej, ataku na USS Cole w Jemenie , a w koĂącu przez wydarzenia 9/11, przez co niektĂłrzy ludzie zaczĂŞli kwestionowaĂŚ racjĂŞ bytu Agencji. W odpowiedzi NSA spokojnie siĂŞ odrodziÂła. I choĂŚ niewiele wskazuje na to, Âże jej rzeczywista skutecznoœÌ siĂŞ poprawiÂła - mimo licznych dowodĂłw i wywiadowczych moÂżliwoÂści, przeprowadzono kilka prawie udanych prĂłb zapobieÂżenia atakom przez zamachowcĂłw w Detroit w 2009 roku i oraz odnaleziono samochĂłd wyÂładowany materiaÂłami wybuchowymi na Times Square w 2010 roku - nie ma wÂątpliwoÂści, Âże NSA przeksztaÂłciÂła siĂŞ w najwiĂŞkszÂą, najbardziej tajnÂą i potencjalnie najbardziej uci¹¿liwÂą agencjĂŞ wywiadowczÂą jakÂą kiedykolwiek stworzono.
Po raz pierwszy od czasu afery Watergate i innych skandali administracji Nixona, NSA zwrĂłciÂła swĂłj aparat nadzoru na USA i jego obywateli. Ustanowiono stacje nasÂłuchowe w caÂłym kraju w celu zbierania i przesiewania miliardĂłw wiadomoÂści e-mail i rozmĂłw telefonicznych, w celu ustalenia czy pochodzÂą one z kraju lub zza granicy. StworzyÂła superkomputer o niemal niewyobraÂżalnej prĂŞdkoÂści w celu poszukiwania wzorcĂłw i rozszyfrowania kodĂłw. Wreszcie, agencja rozpoczĂŞÂła proces budowania miejsca do przechowywania wszystkich tych miliardĂłw s³ów, myÂśli i szeptĂłw zarejestrowanych w elektronicznej sieci. OczywiÂście wszystkie te dane pozostajÂą w ukryciu. Dla wszystkich w oÂśrodku, stare przysÂłowie NSA „Never Say Anything” znaczy wiĂŞcej niÂż kiedykolwiek.
Zamarzaj¹ca mg³a pokry³a Salt Lake City rankiem 6 stycznia 2011, mieszaj¹c siê z tygodniow¹ pow³ok¹ ciê¿kiego szarego smogu. Czerwony alarm o stanie powietrza, ostrzegaj¹cy ludzi aby pozostali wewn¹trz budynków, opuszczaj¹c je tylko wtedy, kiedy jest to absolutnie konieczne, sta³ siê niemal codziennoœci¹, a temperatura oscylowa³a w granicach mro¿¹cych krew w ¿y³ach - 20*C "Co za smród, niczym dym z pal¹cego siê wêgla", skar¿y³ siê lokalny bloger któregoœ dnia. Na lokalnym lotnisku wiele przylotów by³o opóŸnionych lub zawróconych, a lokalne samoloty zosta³y uziemione. Poœród tego zamieszania, pojawi³a siê nagle postaÌ, której szary garnitur i krawat czyni³y go niemal niewidocznym. By³ wysoki i szczup³y, o wygl¹dzie starzej¹cego siê koszykarza, ciemnymi brwiami pod kolor przetkanych siwizn¹ w³osów. Wraz z œwit¹ ochroniarzy, cz³owiek ten - zastêpca dyrektora NSA - Chris Inglis , najwy¿sza rang¹ cywilna osoba która odpowiada za codzienne operacje agencji.
Nied³ugo potem Inglis przyby³ do Bluffdale, miejsca w którym powstaÌ mia³o przysz³e Centrum Przechowywania Danych - p³askie, nieutwardzone pasy startowe w ma³o u¿ywanej czêœci obozu Williams, miejscu szkolenia Gwardii Narodowej. Tam, w bia³ym namiocie, rozbitym specjalnie na tê okazjê, do Inglisa do³¹czy³ Harvey Davis, zastêpca dyrektora agencji do spraw logistycznych oraz senator Orrin Hatch, wraz z kilkoma genera³ami i politykami. Stoj¹c w dziwnej, drewnianej piaskownicy i trzymaj¹c w rêkach pomalowane na z³oto ³opaty, wykonali pierwsze sztychy i w ten sposób oficjalnie przygotowali grunt pod to, co lokalne media nazwa³y po prostu "centrum szpiegowskim". Licz¹c na ujawnienie kilku szczegó³ów na temat tego, co ma zostaÌ zbudowane , reporterzy zwrócili siê do jednego z zaproszonych goœci, Lane Beattie z Izby Gospodarczej Salt Lake City. Czy ma on jakieœ domys³y na temat budowy? "Absolutnie nie", powiedzia³ z uœmiechem . "Ja równie¿ nie chcê aby mnie szpiegowano".
Ze swojej strony Inglis zaserwowaÂł typowy beÂłkot, podkreÂślajÂąc najmniej groÂźny aspekt centrum: "Obiekt przeznaczony jest do wspierania spoÂłecznoÂści wywiadowczej w swojej misji, ktĂłrÂą jest ochrona narodu i cyberbezpieczeĂąstwa ".
CyberbezpieczeĂąstwo z pewnoÂściÂą bĂŞdzie jednym z aspektĂłw dziaÂłania Bluffdale,lecz zebrane dane, sposĂłb ich zebrania, a takÂże co zostanie z nimi zrobione to o wiele bardziej istotna kwestia.
Niebezpieczni hakerzy to caÂłkiem dobra przykrywka - Âłatwo wytÂłumaczyĂŚ istnienie centrum, kto moÂże byĂŚ przeciwko niemu? NastĂŞpnie dziennikarze zwrĂłcili siĂŞ do Hatcha, ktĂłry dumnie opisywaÂł Centrum jako "wielki hoÂłd dla Utah", a nastĂŞpnie dodaÂł: "Nie mogĂŞ powiedzieĂŚ wiele o tym co zamierzamy robiĂŚ, poniewaÂż jest to ÂściÂśle tajne".
Wnêtrze obiektu sk³adaÌ siê bêdzie z czterech hal o powierzchni 8 tysiêcy metrów kwadratowych, wype³nionych serwerami, z podniesion¹ powierzchni¹ pod³ogi w celu poprowadzenia kabli. Dodatkowo zaprojektowano 300.000 metrów kwadratowych pomieszczeù wsparcia technicznego i administracji. Ca³y teren bêdzie samowystarczalny, ze zbiornikami paliwa wystarczaj¹co du¿ymi, aby moc zapasowych generatorów wystarczy³a na trzy dni ci¹g³ej pracy w nag³ych wypadkach, zbiornikami wody z mo¿liwoœci¹ przepompowania 1,7 miliona litrów wody na dobê, jak równie¿ z kanalizacj¹ i uk³adem klimatyzacji aby utrzymaÌ wszystkie serwery w odpowiedniej temperaturze. Energia elektryczna bêdzie pochodziÌ z w³asnego transformatora zbudowanego przez Rocky Mountain Power, tak aby zaspokoiÌ popyt na 65 megawatów mocy. Wed³ug szacunków, tak ogromna iloœÌ energii poch³onie oko³o oko³o czterdzieœci milionów dolarów rocznie.
Ze wzglêdu na skalê obiektu oraz fakt, ¿e terabajt danych mo¿e byÌ przechowywany na dysku flash wielkoœci paznokcia, iloœÌ potencjalnych informacji, które mog³yby zostaÌ umieszczone w Bluffdale jest naprawdê osza³amiaj¹cy. Jednak¿e iloœci danych wywiadowczych przechwytywanych codziennie przez NSA i inne agencje wywiadowcze roœnie wyk³adniczo. W wyniku "rozrastaj¹cej siê codziennie sieci w sensorów powietrznych i sieci innych czujników", jak uj¹³ to w 2007 roku Departament Obrony w swoim raporcie, Pentagon stara siê rozszerzyÌ swoj¹ œwiatow¹ sieÌ komunikacyjn¹, znan¹ jako Globalna Siatka Informacyjna, aby obs³u¿yÌ jottabajty
(10 24 bajtĂłw) danych.
(Jottabajt jest to septillion bajtĂłw – wielkoœÌ tak duÂża, Âże nikt jeszcze nie wymyÂśliÂł nastĂŞpnego rzĂŞdu wielkoÂści).
Trzeba zwiêkszaÌ tê zdolnoœÌ, poniewa¿ wed³ug niedawnego raportu Cisco, œwiatowy ruch internetowy bêdzie czterokrotnie wiêkszy pomiêdzy rokiem 2010 a 2015, osi¹gaj¹c 966 eksabajtów (milion eksabajtów równa siê jottabajtowi.) Pod wzglêdem skali, Eric Schmidt, by³y dyrektor generalny Google,oszacowa³, ¿e ³¹czna iloœÌ ca³ej ludzkiej wiedzy zdobytej od zarania cz³owieka do 2003 wynios³a 5 eksabajtów. Przep³yw danych nie wykazuje ¿adnych oznak spowolnienia. W 2011 roku ponad 2 miliardy na 6,9 miliarda ludzi by³y pod³¹czone do Internetu. Do 2015 roku, wed³ug badan przeprowadzonych przez firmê IDC, szacuje siê ¿e bêdzie to ok 2,7 mld u¿ytkowników. Dlatego NSA potrzebuje ok 300000 metrów kwadratowych przeznaczonych na magazynowanie danych. Jeœli agencja zdo³a kiedykolwiek wype³niÌ centrum w Utah jottabajtem danych, by³oby one równe oko³o 500 trylionom (500,000,000,000,000,000,000) stron tekstu.
Dane przechowywane w Bluffdale bêd¹ naturalnie znacznie wykraczaÌ poza miliardy publicznych stron internetowych. NSA jest bardziej zainteresowany tzw. niewidzialnym internetem, znanym równie¿ jako Deep Web lub deepnet-data, bêd¹cym poza zasiêgiem spo³eczeùstwa. Dotyczy to równie¿ chronionych has³em danych, amerykaùskiej i zagranicznej ³¹cznoœci rz¹dowej i niekomercyjnej wymiany plików pomiêdzy zaufanymi kolegami.
"Deep Web zawiera raporty rzÂądowe, bazy danych i inne ÂźrĂłdÂła informacji o wysokiej wartoÂści dla DOD i spoÂłecznoÂści wywiadowczej", zgodnie ze sprawozdaniem Naukowej Rady Obrony z 2010 roku.
"Alternatywne narzêdzia s¹ potrzebne, aby odnaleŸÌ i zindeksowaÌ dane znajduj¹ce siê w g³êbokim internecie ... kradzie¿ tajemnic potencjalnego przeciwnika jest dla spo³ecznoœci [wywiadu] bardzo wygodne."
Dziêki nowemu Utah Data Center, NSA bêdzie mieÌ w koùcu techniczn¹ zdolnoœÌ do przechowywania i wgl¹du we wszystkie wszystkie skradzione tajemnice. Pytaniem oczywistym jest, jak agencja okreœla kim jest, a kim nie "potencjalny przeciwnik."
Zanim jottabajty danych z Deep Web oraz innych miejsc zacznÂą byĂŚ gromadzone na serwerach nowego centrum NSA, muszÂą zostaĂŚ zdobyte. Aby tego dokonaĂŚ, agencja dokonaÂła najwiĂŞkszego boomu budowlanego w swojej historii, w tym instalacji tajnych elektronicznych pokoi monitorujÂących w najwiĂŞkszych amerykaĂąskich obiektach telekomunikacyjnych. Kontrolowane przez NSA, te wysoce zabezpieczone miejsca sÂą wtyczkami agencji do amerykaĂąskiej sieci ³¹cznoÂści – praktyki te wyszÂły na jaw w latach prezydentury Busha, ale nigdy nie zostaÂły potwierdzone przez agencjĂŞ. OgĂłlny zarys tzw „programu bezwarunkowego podsÂłuchu” byÂł odtajniony przez dÂługi czas – jak NSA potajemnie i nielegalnie obchodziÂła United States Foreign Intelligence Surveillance Court, ktĂłry ma za zadanie nadzorowanie i autoryzowanie silnie ukierunkowanego podsÂłuchu krajowego, a takÂże jak program pozwala na hurtowe monitorowanie milionĂłw amerykaĂąskich rozmĂłw telefonicznych i poczty elektronicznej. W wyniku ujawnienia programu, Kongres uchwaliÂł ustawĂŞ o FISA ze Zmianami z 2008 r., ktĂłra uczyniÂła ten proceder legalnym. Firmom telekomunikacyjnym ktĂłre godziÂły siĂŞ wzi¹Ì udziaÂł w nielegalnej dziaÂłalnoÂści, przyznano immunitet przeciw oskarÂżeniom i procesom sÂądowym.
Pods³uchiwanie Amerykanów nie zatrzymuje siê na telekomunikacyjnych prze³¹cznikach. Aby przechwyciÌ ³¹cznoœÌ satelitarn¹ na terenie USA oraz poza nim, agencja monitoruje równie¿ potê¿ne stacje naziemne AT&T, oraz odbiorniki satelitarne w miejscach, które obejmuj¹ Roaring Creek i Salt Creek. Usytuowany niedaleko polnej drogi na obszarach wiejskich Catawissa, w Pensylwanii, trzy 35 metrowe anteny Roaring Creek, obs³uguj¹ wiêkszoœÌ krajowej komunikacji do i z Europy oraz Bliskiego Wschodu. Na izolowanym pasie gruntu w Arbuckle w Kalifornii, trzy podobne anteny firmy Creek Salt obs³uguj¹ tereny Pacyfiku i Azji.
Program Stellar Wind pocz¹tkowo obejmowa³ nie tylko pods³uch krajowych po³¹czeù telefonicznych, ale równie¿ kontrolê krajowych e-maili. Na pocz¹tku programu nagrywano 320 milionów po³¹czeù telefonicznych dziennie, co stanowi³o oko³o 73 do 80 procent ca³kowitej objêtoœci danych przechwytywanych przez agence na ca³ym œwiecie. Od tego czasu ilosc ta tylko wzros³a. Wed³ug agenta który pracowa³ przy programie i nadal utrzymuje bliski kontakt z pracownikami agencji, tajne wtyczki do sieci telekomunikacyjnej rozsiane po ca³ym kraju u¿ywaj¹ wyrafinowanych programów, które prowadz¹ "Deep Packet Inspection" - badanie ruchu internetowego.
Oprogramowanie, stworzone przez firmê Narus, która jest obecnie czêœci¹ Boeinga, jest sterowany zdalnie z centrali NSA w Fort Meade w stanie Maryland i szuka Ÿróde³ amerykaùskich adresów docelowych, miejsc, krajów i numerów telefonów, a tak¿e nazwisk, s³ów i fraz kluczowych w wiadomoœciach e-mail. Wszelkie komunikaty, które wzbudzaj¹ podejrzenia, zw³aszcza od lub do osób znajduj¹cych siê ju¿ na liœcie agencji, s¹ automatycznie kopiowane lub zapisywane, a nastêpnie przekazywane do NSA.
NSA równie¿ ma mo¿liwoœÌ pods³uchiwania rozmów telefonicznych bezpoœrednio i w czasie rzeczywistym. Wed³ug Adrienne J. Kinne, która pracowa³a zarówno przed jak i po zamachach 9/11 jako separatora g³osu w oddziale NSA w stanie Georgia, w wyniku ataków na World Trade Center "w zasadzie wszystkie zasady zosta³y wyrzucone przez okno, a NSA wykorzysta³a ka¿dy pretekst, aby usprawiedliwiÌ szpiegowanie Amerykanów ".
JednÂą z technologii zapobiegania nieograniczonemu dostĂŞpowi rzÂądu do prywatnych danych cyfrowych jest silne szyfrowanie. KaÂżdy, od terrorystĂłw i handlarzy broni do korporacji, instytucji finansowych, a takÂże zwykÂłych nadawcĂłw e-mail , moÂże uÂżywaĂŚ go do uszczelniania swoich wiadomoÂści, planĂłw, zdjĂŞĂŚ i dokumentĂłw. Od lat jedym z najtrudniejszych kodĂłw byÂł Advanced Encryption Standard, jeden z kilku algorytmĂłw wykorzystywanych przez wiĂŞkszoœÌ Âświata do szyfrowania danych. DostĂŞpny w trzech ró¿nych stopniach - 128 bitĂłw, 192 bity i 256 bitĂłw jest uÂżywany przez wiĂŞkszoÂści komercyjnych programĂłw pocztowych i przeglÂądarek internetowych, i jest uwaÂżany za tak silny, Âże NSA nawet zatwierdziÂła go do kodowania ÂściÂśle tajnych komunikatĂłw rzÂądowych USA. WiĂŞkszoœÌ ekspertĂłw twierdzi, Âże tak zwany algorytmowy atak brute-force na komputer, prĂłbujÂąc jednej kombinacji po drugiej aby zÂłamaĂŚ szyfr – musiaÂłby prawdopodobnie trwaĂŚ dÂłuÂżej niÂż wiek wszechÂświata. Dla szyfru 128-bitowego, liczba prĂłb i b³êdĂłw prĂłb wynosiĂŚ bĂŞdzie 340 undecylionĂłw (10 *36).
W³amywanie siê do tak z³o¿onych muszli matematycznych jak AES jest jednym z g³ównych powodów budowy centrum w Bluffdale. Ten rodzaj kryptoanalizy wymaga dwóch g³ównych sk³adników: super-szybkich komputerów do przeprowadzania ataków typu brute-force na zaszyfrowane wiadomoœci i ogromn¹ iloœÌ komputerów do analizy danych. Im wiêcej wiadomoœci z danego celu, bardziej prawdopodobne jest wykrycie charakterystycznego wzorca zachowaù, a Bluffdale bêdzie w stanie przechowywaÌ bardzo wiele wiadomoœci.
http://www.paranormalne.pl/topic/30414-program-&-8222;stellar-wind&-8221;-czyli-podsluch-totalny/TÂłumaczenie na podstawie artykuÂłu PeÂłne ÂźrĂłdÂło
Czyli totalna inwigilacja ! Masakra jakaÂś