Cytat:
hiacynt Sierpieñ 08, 2012, 23:48:25
Optymalnym ludzkim pokarmem s± ; owady,owoce, warzywa i korzonki.
Pomijaj±c te owady ...
Przysz³y takie my¶li , ¿e w odleg³ych czasach "pierwszej ludzkiej cywilizacji" ludzie dysponowali wiêksz± wiedz± o ¶rodowisku naturalnym i o tym co w nim jest dobrego do zjedzenia, a co nie.
Mieli po prostu lepszy kontakt z Natur± , która sama dla nich uprawia³a ¿ywno¶æ, a oni po prostu wiedzieli co i kiedy zrywaæ. £atwiej by³o siêgn±æ po ro¶linê, bo ta nie ucieka³a , ni¿ uganiaæ siê za zwierzakami
I dzisiaj lasy, rzeki i oceany to przeolbrzymie spichlerze, ale zwyczajnie zapomnieli¶my jak z tego nieprzebranego bogactwa korzystaæ. S± ro¶liny, które lecz±, a s± te¿ i takie, które syc±. W ogóle bardzo ma³o wiemy o nich ,a niektóre s± bardzo pospolite, a przechodzi siê obok nich obojêtnie ..
Przyk³adowo pospolita pa³ka:
O tej ro¶linie w ksi±¿ce "Dzikie Ro¶liny Jadalne Polski" £ukasz £uczaj pisze tak :
PA£KA Typha (pa³kowate Typhaceae)
Dwa gatunki pa³ki, pa³ka szerokolistna Typha latifolia (najpospolitszy gatunek pa³ki na ca³ej pó³nocnej pó³kuli) oraz w±skolistna Typha angustifolia wystêpuj± w ca³ej Polsce w mokrych rowach oraz na brzegach stawów i jezior. Ro¶liny z tego rodzaju nale¿± do najwa¿niejszych i naj³atwiejszych do pozyskania ¼róde³ po¿ywienia w dzikiej przyrodzie, mo¿na je ponadto znale¼æ nad wodami na ca³ym ¶wiecie. Wszystkie ich czê¶ci s± jadalne.
Korzenie, grubo¶ci kciuka, s± jadalne na surowo i gotowane. Nale¿y pozyskiwaæ je od jesieni do wiosny. Jedyna trudno¶æ polega na tym, ¿e woda jest wtedy bardzo zimna i wk³adanie do niej r±k, nie mówi±c o bosych nogach, jest bardzo nieprzyjemne.
http://luczaj.com/jadalne.htmTak¿e nawet zim± cz³owiek by nie g³odowa³
Zreszt± - byæ mo¿e w pierwszych wiekach ludzie korzystali równie¿ z innej przemiany energetycznej.
Na przyk³ad budowle megalityczne obrabiano bez u¿ycia narzêdzi kamieniarskich, czy te¿ transportowano ile¶-set-tonowe bloki na ogromne odleg³o¶ci nie znaj±c ko³a.
Byæ mo¿e w³a¶nie dziêki wykorzystaniu energii Wszech¶wiata dostêpnej w nieograniczonych ilo¶ciach wszêdzie.
Przed "genetycznym ulepszeniem" ludzko¶æ mog³a siê ¿ywiæ t± energi± w minimalnym stopniu czerpi±c z zasobów natury.