I có¿ takiego ów Colin P.Sisson proponuje . Oto papka z umys³u do przerobienia

:
Intuicja to wszystko, co istnieje poza logikÂą, czasem, przestrzeniÂą, prawem przyczyny i skutku, zbiorowÂą nieÂświadomoÂściÂą i naszym fizycznym Âświatem. PoniewaÂż wszystko istnieje rĂłwnoczeÂśnie (a nie linearnie), wszystko, co jest poza fizycznym wymiarem (a wiĂŞc rĂłwnieÂż intuicja), juÂż jest obecne w TERAZ.
Skoro jedyny czas, jaki istnieje, to chwila obecna, wszystko poza niÂą jest iluzjÂą. Jest niÂą na przykÂład karma, rozumiana jako prawo przyczyny i skutku. JeÂżeli wszystko istnieje teraz, nie ma przyszÂłoÂści jako takiej – sÂą tylko kolejne chwile obecne.
Nie moÂżemy wiĂŞc mĂłwiĂŚ o przyszÂłoÂści jako o skutku jakiejÂś przyczyny w teraÂźniejszoÂści. JeÂśli chcemy posÂługiwaĂŚ siĂŞ sÂłowem „karma”, musimy rozumieĂŚ je nie jako „przyczyna i skutek” czy „dziaÂłanie z przymusu”, ale jako „dziaÂłanie z wyboru”. Karma rozumiana jako prawo przyczyny i skutku oraz wszystkie narzĂŞdzia racjonalnoÂści mogÂą istnieĂŚ tylko w czasie linearnym, a wiĂŞc poza chwilÂą obecnÂą, co wskazuje na ich iluzoryczny charakter.
Intuicja to spontaniczne przeczucie, które jest zawsze w³aœciwe, choÌ nie potrafimy wyjaœniÌ, dlaczego tak czujemy. Je¿eli oka¿e siê, ¿e jakieœ przeczucie by³o b³êdne, oznacza to, ¿e nie by³a to intuicja, ale raczej przypuszczenie zrodzone z wyobraŸni, pobo¿nego ¿yczenia czy pragnienia.
PARADOKSY INTUICJI
Intuicja dziaÂła na zasadzie paradoksu. PoniewaÂż Istnieje ona poza linearnym czasem, nie moÂżna jej oczekiwaĂŚ, choĂŚ moÂżemy byĂŚ na niÂą otwarci. MoÂżemy siĂŞ jej spodziewaĂŚ, ale nie moÂżemy przewidzieĂŚ, Âże na przykÂład za godzinĂŞ bĂŞdziemy mieĂŚ przebÂłysk intuicji. Pojawia siĂŞ ona zupeÂłnie niespodziewanie i spontanicznie. Zawsze jest niespodziankÂą.
Intuicja przychodzi z wewnÂątrz. ChoĂŚ moÂże siĂŞ nam wydawaĂŚ, Âże jest ona przebÂłyskiem pochodzÂącym spoza nas, caÂły czas w nas istnieje.
ChociaÂż
nie mamy nad ni¹ bezpoœredniej kontroli, przyzwalamy, aby zaistnia³a przez nasze otwarcie i gotowoœÌ na jej przyjêcie.
Intuicja jest czymÂś bardzo osobistym i zwiÂązanym z nami,
a jednoczeÂśnie czymÂś obiektywnym i bez przywiÂązaĂą. Nie wpÂływamy na niÂą w Âżaden sposĂłb. Po prostu jest.Intuicja jest wszystkim, czym nie jest racjonalnoœÌ – dlatego ludzie opierajÂą siĂŞ jej i nawet zaprzeczajÂą jej istnieniu. KogoÂś, kto tak robi, moÂżna porĂłwnaĂŚ do czÂłowieka, ktĂłry ma telefon, ale z niego nie korzysta, bo nie ma z kim rozmawiaĂŚ.
Kiedy zaprzeczamy istnieniu intuicji, nie mo¿emy jej skutecznie u¿ywaÌ do swojego dalszego rozwoju. Ci¹gle bêdziemy j¹ mieli, ale nie bêdziemy jej ufaÌ, a tym samym pozbawimy siê cennego narzêdzia, które mo¿e nas po³¹czyÌ z naszym prawdziwym Ja.
RacjonalnoœÌ pozwala nam rozumieÌ i posiadaÌ wiedzê na jakiœ temat, natomiast Intuicja prowadzi do prawdziwego poznania. Wiedza na temat czegoœ uruchamia w naszym umyœle logiczne procesy, ka¿e nam byÌ racjonalnymi l tworzy dystans pomiêdzy tym, który wie, i przedmiotem poznania. W przeciwieùstwie do wiedzy, prawdziwe poznanie uruchamia twórcz¹ i intuicyjn¹ czêœÌ naszej natury oraz pozwala na intuicyjne po³¹czenie z tym, co poznajemy. RacjonalnoœÌ to stopniowe dochodzenie do logicznego zrozumienia, natomiast intuicja to bezpoœrednie i natychmiastowe dotarcie do celu.
JAK ROZWIJAĂ ÂŚWIADOMÂĄ INTUICJĂ
Ludzie, ktĂłrzy majÂą rozwiniĂŞtÂą intuicjĂŞ, posiadajÂą pewne wspĂłlne cechy, ktĂłre w naturalny sposĂłb uÂłatwiajÂą im otwarcie siĂŞ na niÂą. Rozwijanie intuicji nie polega bowiem na robieniu czegoÂś, ale raczej na byciu pewnego rodzaju osobÂą. Intuicja oznacza raczej bycie niÂż robienie. Przyjrzyjmy siĂŞ wiĂŞc cechom rozwijajÂącym ÂświadomÂą intuicjĂŞ.
l. ŒwiadomoœÌ swojej wyj¹tkowoœci oraz jej pe³na akceptacja. ŒwiadomoœÌ ta oznacza, ¿e szanuj¹c i akceptuj¹c nakazy racjonalnego spo³eczeùstwa, nie musimy ich œlepo s³uchaÌ. Nie musimy siê buntowaÌ ani wchodziÌ w konflikt ze strukturami cywilizacji -jednak zamiast taùczyÌ jak nam zagraj¹, mo¿emy rozwijaÌ zaufanie do siebie.
2. Kochanie siebie samego i wspĂłlodczuwanie.
Aby byÌ gotowym na prze¿ycie czegoœ magicznego, czegoœ wykraczaj¹cego poza normalne doœwiadczenie, musimy siebie naprawdê kochaÌ. Mi³oœÌ do siebie wynikaj¹ca z poczucia w³asnej wartoœci przewija³a siê niemal w ka¿dym omawianym w tej ksi¹¿ce temacie -dlatego, ¿e mi³oœÌ jest fundamentem wszystkiego i kluczem do wszystkiego. Otwiera równie¿ drzwi do intuicji.
3. ElastycznoœÌ w zetkniêciu z nowymi koncepcjami lub abstrakcyjnymi pojêciami. ElastycznoœÌ oznacza otwartoœÌ na nowe rzeczy, chêÌ próbowania czegoœ nowego, nawet ryzykowania. Jest ona przeciwieùstwem utkniêcia w starych wzorcach z przesz³oœci. Nawet w tych dziedzinach, które wydaj¹ siê nam dobrze znajome, nale¿y byÌ otwartym na nowe mo¿liwoœci i pomys³y.
4. Odwaga. PowinniÂśmy mieĂŚ odwagĂŞ stawiĂŚ czoÂło swoim lĂŞkom, tym, ktĂłrzy siĂŞ z nami nie zgadzajÂą, oraz realizowaĂŚ caÂły swĂłj potencjaÂł, czyli byĂŚ tym, kim naprawdĂŞ jesteÂśmy. Potrzebujemy odwagi, bo bez niej nie poszerzymy swojej ÂświadomoÂści – tak samo jak nasi przodkowie potrzebowali odwagi, aby wyjœÌ z jaskiĂą w nieznane. My wchodzimy w metafizycznÂą niewiadomÂą. Nie musimy obnosiĂŚ siĂŞ ze swojÂą odwagÂą;
wystarczy, Âże bĂŞdziemy mieĂŚ cichÂą odwagĂŞ zajrzenia w swoje wnĂŞtrze.
5. Akceptacja zarówno uczuÌ pozytywnych, jak i negatywnych. Intuicja wyra¿a siê za pomoc¹ myœli, ale równie czêsto za pomoc¹ uczuÌ. Ten kana³ musi wiêc byÌ otwarty. A otwartoœÌ dla uczuÌ to nic innego, jak pozwalanie na Ich istnienie l odczuwanie, bez uto¿samiania siê z nimi czy zatracania siê w nich.
6. UfnoœÌ. UfnoœÌ to otwartoœÌ na b³êdy. PozwĂłl sobie je popeÂłniaĂŚ. JeÂżeli wszystko, co robisz, musi byĂŚ perfekcyjne – nie jest to prawdziwe zaufanie, ale ¿¹danie gwarancji. Ufaj swojej intuicji, ale nie wymagaj, aby wszystko zawsze siĂŞ udawaÂło. OczywiÂście twoja intuicja nigdy siĂŞ nie pomyli, lecz wybory podejmowane inaczej mogÂą byĂŚ b³êdne. PozwĂłl sobie na to.
Poza tym, tworzenie swojego szczĂŞÂścia oprzyj na wÂłasnych decyzjach. Ufaj sobie bardziej niÂż radom innych osĂłb. Owszem, szanuj inne autorytety, ale ty bÂądÂź dla siebie najwyÂższym.
7. SpontanicznoœÌ. Nie zawsze b¹dŸ do koùca przygotowany i zorganizowany. Nie trzymaj w zanadrzu planu na sytuacjê awaryjn¹. Oczywiœcie nie ma nic z³ego w byciu przygotowanym, ale od czasu do czasu pozwól sobie na wiêcej spontanicznoœci: przyjmij nieoczekiwane zaproszenie, skorzystaj z nadarzaj¹cej siê okazji. Nie postêpuj zawsze w³aœciwie i racjonalnie. B¹dŸ spontaniczny.
NARZĂDZIA ROZWIJANIA ÂŚWIADOMEJ INTUICJI
W rozwoju Âświadomej intuicji potrzebne nam sÂą powyÂższe cechy, a takÂże nastĂŞpujÂące narzĂŞdzia:
1. Medytuj przez 15-20 minut raz lub dwa razy dziennie. ProwadÂź samoobserwacjĂŞ trzy razy dziennie, poprzedzonÂą 20 swobodnymi oddechami. Zwracaj uwagĂŞ na przebÂłyski intuicji. Medytacja i oddychanie oczyszczajÂą kanaÂły dla intuicji.
2. Zamknij oczy, obróÌ siê kilka razy, tak aby straciÌ orientacjê w przestrzeni. Bez otwierania oczu poruszaj siê po pokoju. IdŸ na wyczucie. Niech obudzi siê twoja wewnêtrzna zdolnoœÌ widzenia. Nie próbuj zgadywaÌ, gdzie jesteœ czy z czym siê zderzasz. Niczego nie identyfikuj. Po prostu b¹dŸ obecny w tym, czego doœwiadczasz, poruszaj¹c siê powoli w ciemnoœciach i kieruj¹c siê jedynie swoim wewnêtrznym przeczuciem. Wykonuj to Ìwiczenie przez 5 minut, 3-4 razy na tydzieù. Mo¿esz te¿ ÌwiczyÌ w ogrodzie lub lesie, ale upewnij siê wczeœniej, ¿e nie ma w pobli¿u urwisk ani niczego, o co móg³byœ siê zraniÌ.
3. Ăwicz umysÂł, ktĂłry jest nie tylko intelektem i racjonalnoÂściÂą. Jest on narzĂŞdziem intuicji, i to nie tylko jego prawa pó³kula. Owszem, ta czêœÌ jest najbardziej intuicyjna, ale intuicjĂŞ wspierajÂą rĂłwnieÂż inne czĂŞÂści umysÂłu. Naucz siĂŞ obcego jĂŞzyka, ucz siĂŞ na pamiĂŞĂŚ wierszy, listy zakupĂłw itd. Codziennie przeznacz na to 10-15 minut.
4. Ăwicz „burzĂŞ mĂłzgu” – na gÂłos albo pisemnie. JeÂżeli masz podj¹Ì jak¹œ decyzjĂŞ, usiÂądÂź, weÂź kartkĂŞ l zapisz wszystkie argumenty „za” po jednej stronie, a „przeciw” po drugiej. Pisanie stymuluje twĂłrczÂą stronĂŞ umysÂłu i otwiera intuicjĂŞ. NastĂŞpnie „przeÂśpij siĂŞ” ze wszystkimi pomysÂłami. ZasypiajÂąc, wydaj swojemu umysÂłowi instrukcjĂŞ poszukania intuicyjnej odpowiedzi do nastĂŞpnego rana. Twoja intuicja bĂŞdzie dziaÂłaĂŚ podczas snu.
5. ÂŚwiadomie poproÂś o odpowiedÂź: „MuszĂŞ znaĂŚ odpowiedÂź i podj¹Ì tĂŞ decyzjĂŞ do jutra, do godziny 9.00. DziĂŞkujĂŞ”. I zapomnij o tym. Intuicja dziaÂła najlepiej wtedy, gdy umysÂł racjonalny nie zajmuje siĂŞ danÂą sprawÂą.
6. Dzia³aj pod wp³ywem intuicji. Je¿eli siê na ni¹ otworzysz, sama siê pojawi. Zacznij od ma³ych kroczków, nie od powa¿nych decyzji, gdy¿ mo¿e siê okazaÌ, ¿e to nie intuicja podsuwa ci rozwi¹zanie, ale twoja bujna wyobraŸnia i nie uœwiadomione pragnienie. Tak wiêc, je¿eli poczujesz nieodparte pragnienie, aby rozdaÌ wszystko, co posiadasz. l zamieszkaÌ na pustkowiu, z dala od innych, za-stanów siê chwilê, czy nie jest to przypadkiem chêÌ ucieczki od ¿ycia. B¹dŸ otwarty i s³uchaj prawdziwych przeb³ysków intuicji. Kiedy ju¿ nabierzesz doœwiadczenia z drobnymi decyzjami, przejdŸ do powa¿niejszych, ale dopiero wówczas, gdy nauczysz siê odró¿niaÌ intuicjê od wyobraŸni l nie uœwiadomionych pragnieù.
7. Szczerze spodziewaj siĂŞ i pragnij pojawienia siĂŞ intuicji. WsÂłuchuj siĂŞ w pierwszÂą myÂśl lub uczucie. Druga myÂśl – najczĂŞÂściej wÂątpliwoœÌ – przewaÂżnie pochodzi od ktĂłregoÂś z ministrĂłw, ktĂłry chce nas namĂłwiĂŚ do powrotu do racjonalnoÂści.
Kiedy w mniejszym stopniu bĂŞdziemy siĂŞ opieraĂŚ na racjonalnym umyÂśle, a bardziej na intuicji, na poczÂątku bĂŞdziemy siĂŞ czuĂŚ dosyĂŚ niepewnie. Przejdziemy przecieÂż z bezpieczeĂąstwa w nieznane. Jednak po tym pierwszym okresie niepewnoÂści odkryjemy, Âże mamy, zawsze mieliÂśmy i bĂŞdziemy mieĂŚ do dyspozycji ogromnÂą moc wszechÂświata.
W ka¿dej chwili mo¿emy po ni¹ siêgn¹Ì, gdy¿ nale¿y do nas.
C. Sisson Podró¿ w g³¹b siebie
http://zenforest.wordpress.com/tag/colin-sisson/komentarz ....
Intuicja jest czymÂś bardzo osobistym i zwiÂązanym z nami, a jednoczeÂśnie czymÂś obiektywnym i bez przywiÂązaĂą. Nie wpÂływamy na niÂą w Âżaden sposĂłb. Po prostu jest.
Rozpoznanie wÂłaÂściwe, oczywiste, a jednak autor tego rozpoznania za wszelka cenĂŞ pragnie udowodniĂŚ, Âże Intuicja jest JEGO.
Intuicja jest wszystkim, czym nie jest racjonalnoœÌ – dlatego ludzie opierajÂą siĂŞ jej i nawet zaprzeczajÂą jej istnieniu. KogoÂś, kto tak robi, moÂżna porĂłwnaĂŚ do czÂłowieka, ktĂłry ma telefon, ale z niego nie korzysta, bo nie ma z kim rozmawiaĂŚ.
I tu rĂłwnieÂż ciÂągoty do antropomorfizowania Intuicji . Jakby jakiÂś wewnĂŞtrzny gÂłos mu kazaÂł rozmawiaĂŚ z KIMÂŚ. Wg. Sissona Intuicja z zaÂłoÂżenia musi mieĂŚ ÂźrĂłdÂło , emitenta, KOGOÂŚ, czyli automatycznie nasuwa mu sie wniosek Âże jest to JA.
Kiedy zaprzeczamy istnieniu intuicji, nie mo¿emy jej skutecznie u¿ywaÌ do swojego dalszego rozwoju. Ci¹gle bêdziemy j¹ mieli, ale nie bêdziemy jej ufaÌ, a tym samym pozbawimy siê cennego narzêdzia, które mo¿e nas po³¹czyÌ z naszym prawdziwym Ja.
Jest to zupeÂłnie bezpodstawny wniosek, gdyÂż jak moÂżna jednoczeÂśnie uznawaĂŚ, Âże nie ma siĂŞ kontroli nad IntuicjÂą pochodzÂącÂą spoza rzeczy poznawalnych, spoza umysÂłu , niby z wnĂŞtrza (tak siĂŞ wydaje) a jakby .. .z nikÂąd konkretnie , a jednoczeÂśnie twierdziĂŚ, Âże owo niepoznawalne ÂŹrĂłdÂło to "prawdziwe JA " . Jest to jedynie zaÂłoÂżenie bez Âżadnego pokrycia. Niczym innym jest jak wiarÂą.
RĂłwnie dobrze moÂżna by wnioskowaĂŚ, Âże Intuicja to gÂłos inteligencji zewnĂŞtrznej wobec tego co siĂŞ uwaÂża za siebie. Albo teÂż , inny wniosek - Âże Âżadnego JA tak na prawdĂŞ nie ma

Jest tylko TO Âżycie .
Obecnie pojawia siĂŞ wielu "guru" , myÂślicieli, filozofĂłw, ktĂłrzy przedkÂładajÂą propozycje interpretacji siebie, usiÂłujÂą wyjaÂśniĂŚ niewyjaÂśnialne jednoczeÂśnie twierdzÂąc ,Âże wiedzÂą KIM JESTEÂŚ .
Tak czy inaczej nikt nie moze tego za czÂłowieka zrobiĂŚ. Nikt i nic nie zastÂąpi indywidualnego rozpoznania. Takim duchowym fast foodom naleÂży siĂŞ uwaÂżnie przyjrzeĂŚ zanim czÂłowiek zdecyduje siĂŞ wydaĂŚ kasĂŞ na takie spotkanie.
I jeszcze z ulotki informacyjnej
Zazwyczaj poczucie tego kim jesteÂśmy jest rezultatem wszystkich niekwestionowanych
nieÂświadomych przekonaĂą jakie mamy na swĂłj temat; przekonaĂą przejĂŞtych od naszych rodzicĂłw,
bliskich czy od kultury w ktĂłrej Âżyjemy. Nasze widzenie siebie jest takÂże rezultatem wszystkich lĂŞkĂłw
jakie nosimy na swĂłj temat, osÂądĂłw oraz wypieranych bolesnych emocji.
Bycie Obecnym w sobie pozwala nam po³¹czyĂŚ siĂŞ z “Ja” ktĂłrego nie moÂżna opisaĂŚ sÂłowami,
które jest bezczasowe i nieprzemijalne. Ta podró¿ do przebudzenia siê do swej prawdziwej natury
moÂże byĂŚ dokonana tylko przez nas samych, we wÂłasnym wnĂŞtrzu.
Na warsztacie Kim Jestem? bêdziemy praktykowaÌ ObecnoœÌ z:
- z tym co czujemy o sobie i o tym kim jesteÂśmy
- z naszymi najwiĂŞkszymi lĂŞkami o tym kim myÂślimy lub obawiamy siĂŞ, Âże jesteÂśmy
- z naszymi najbardziej niechcianymi, nieprzyjemnymi dla nas emocjami o sobie jak: wstyd,
poczucie winy, odrzucanie siebie
- z uczuciami zawartymi w gloryfikowaniu siebie, ktĂłrym wypieramy nasze prawdziwe emocje
- z naszymi utoÂżsamieniami, na bazie ktĂłrych opieramy nasze Âżycie i wybory Âżyciowe
- oraz z tym jak widzimy siebie w Âświecie i z innymi ludÂźmi
http://www.colinsisson.com/images/stories/PDF/KIM_JESTEM_Spotkanie_z_Cieniem_2012_Zaproszenie.pdf praca na wymienionych aspektach tak czy inaczej siĂŞ odbywa kaÂżdego dnia. Co zaÂś do JA - tak nieokreÂślonego , jak opisuje siĂŞ je w tej ulotce - to moÂżna sobie od razu darowaĂŚ hahaha.
JA, KTĂREGO NIE MOÂŻNA OPISAĂ NIE ISTNIEJE.